Jak zrobic lunete?

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Postadam503316 | 07 Lip 2007, 21:15

Witam, mam pytanie i prosze o odpowiedz, z góry dziękuje.
Da się zrobić lunete z soczewki od lupy 226mm 2,0 dioptrie ogniskowa 510mm
Jakie będzie miała powiększenie?

Pozdrawiam
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Lip 2007, 20:43
Miejscowość: Łomża

PostRobert_Bodzoń | 07 Lip 2007, 21:40

adam503316 napisał(a):Witam, mam pytanie i prosze o odpowiedz, z góry dziękuje.
Da się zrobić lunete z soczewki od lupy 226mm 2,0 dioptrie ogniskowa 510mm
Jakie będzie miała powiększenie?

Pozdrawiam


Prymitywną lunetkę można zrobić ze szkieł okularowych. Lunetka zrobiona z soczewki od lupy da fatalny obraz.

Powiększenie jest zależne nie tylko od ogniskowej obiektywu (soczewka lupy), ale także od ogniskowej okularu.

Powiększenie = f obiektywu : f okularu

Jeżeli ogniskowa to 510 mm, to co to są te 226 mm. Zresztą chyba żadna lupa nie ma takiej długiej ogniskowej.

Jeżeli jednak przyjmiemy, że ta soczewka od lupy ma ogniskową 510 mm, to biorąc drugą soczewkę o ogniskowej np. 51 mm otrzymamy powiększenie 10x

P = 510 : 51 = 10
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postzbyszek | 07 Lip 2007, 22:10

Chyba lepiej odkup obiektyw skyluxa / ok 70 zl / lornetki / 10-30 zl /
czy 80 mm http://cgi.ebay.com/MOUNTED-ACHROMATIC- ... dZViewItem i pokombinuj z obudowa i wyciagiem . Takim sprzetem wiecej zobaczysz.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postadam503316 | 07 Lip 2007, 22:26

226mm jest to srednica soczewki a lupy o takich ogniskowych znalazłem na http://www.benefit.com.pl/lupa_226.html

Chce sobie zbudowac lunetę albo jakis teleskop sam jeszcze nie wiem co.

Mój drugi pomysł budowy teleskopu opierający sie na teleskopie zwierciadlanym zaprezentuje jutro jak dokończe szkice...
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Lip 2007, 20:43
Miejscowość: Łomża

Postadam503316 | 07 Lip 2007, 22:42

Może mi ktos napisać jak się wstawia obraz z dysku do tego tematu... z góry dziękuje :wink: [/quote]
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 Lip 2007, 20:43
Miejscowość: Łomża

PostMax | 07 Lip 2007, 22:45

plik JPG w rozdzielczości ok 800x600 pixeli wpuść na serwer :
http://imageshack.us/
możesz też użyć opcji RESIZE bezpośrednio ze strony www

po chwili otrzymasz link który kopiujesz i wklejasz do swojego postu
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostVroobel | 06 Gru 2019, 17:04

Odgrzebalem wątek.

Dorwalem w pracy martwy projektor ze szkłami Sony, które wytargalem. Całość obiektywu ma jasność 1:1.7-2.1 (lekki zoom) i jakieś tam powiększenie 1.3x, reszty nie wiem, bo nie wiem ile szkieł jest w środku i co to za szkła. Widać, że mają jakieś powłoki. W porównaniu z soczewką z lupy to może mieć sens. Spróbuję to delikatnie rozebrać. Po projektorze spodziewam się przyzwoitych szkieł. Może uda się pokazać dzieciakom jak działa luneta... :D
Jak zrobic lunete?: 20191206_150730.jpg

Jak zrobic lunete?: 20191206_150800.jpg


Edit:
Może powinienem spodziewać się tam jakichś dubletów lub trypletów, których nie powinienem rozbierać, wiedząc, że tam są?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postmazbi7925 | 06 Gru 2019, 23:17

Niczego nie rozbieraj. Całość działa tylko z kompletem właściwie ułożonych soczewek. Rozbierając wprowadzisz paprochy ewentualnie wyszczerbisz soczewkę. Z powodu "ciasnoty" trudno jest umieścić ponownie soczewkę w celi. Nie bardzo można wygodnie ją przytrzymać. Wykorzystać tak jak jest, bez kombinacji. Wiem, próbowałem, interesowałem się obiektywem projektora innej marki.
Dodam tylko, że w takich projektorach są lusterka płaskie nadające się prawdopodobnie do kątówek oraz różnego rodzaju kolorowe filtry, być może przydatne w obserwacjach.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 07 Gru 2019, 00:48

Reszta projektora leży w vanie gotowa do wywiezienia na złom. Raczej nie będę się bawił w tworzenie kątowki, jednak filtry przemyślę z ciekawości. I tak trzebaby je oprawić.

Ale wracając do obiektywu, jako całość to wygląda na układ szerokokątny. Nie zamierzam rozbierać celi, chciałbym zdjąć tylko ten zoom. Tył wygląda na solidną celę i to może warto zbadać jako całość pod kątem przydatności do budowy lunety. Zoom w teleskopie to owszem, w okularze, ale nie w obiektywie. ;)

Po wyjęciu obiektywu zerknąłem wgłąb i dostrzegłem coś, co przypomina matrycę. Wydawało mi się, że projektor przepuszcza światło przez LCD, a to wyglądało jakby faktycznie używał luster do odbicia obrazu ze źródła. To nawet wygląda jak układ pryzmatów. Zajrzę może jutro.

Dzięki! :)

Edit:
A jakiej jakości jest ta optyka? Z czym mógłbyś to porównać, oczywiście to, co miałeś w rękach?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postekolog | 07 Gru 2019, 01:16

Warto wiedzieć od strony optycznej jak działa najprostsza luneta (czyli co się robi i co uzyska).
To moje opracowanie graficzne zagadnienia.

"Obiektyw" to soczewka (lub układ) powiększająca.

"Okular" to też soczewka (lub układ) powiększająca.

Siema
Załączniki
Jak zrobic lunete?: luneta1.jpg
Jak zrobic lunete?: POWER.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postmazbi7925 | 07 Gru 2019, 01:54

Jakości optyki nie jestem w stanie określić. Tu potrzeba znawcy obiektywów fotograficznych i konieczności przeprowadzenia prób. Mój "złom", po przejrzeniu, leży gdzieś w kącie. Jedyne zastosowanie jakie znajduję dla tego obiektywu, to próby fotografii nieboskłonu /i nie tylko/, co będzie funkcją odwrotną do działania projektora. Całe urządzenie wydaje się być wyjątkowo skomplikowanym. Te wszystkie kolorowe szybki i zwierciadełka oraz inne elementy / pod zmiennym napięciem - częstotliwością / mają przetworzyć sygnał elektryczny w konkretny obraz rzucając go, przez ten właśnie obiektyw, na ścianę, ekran itp. Zresztą sam zobaczysz ile tam w środku wszelakiego "badziewia" :wink: Sprawa do rozwiązania tylko przez dobrego elektronika itp. specjalistę.
Zoom, o którym wspominasz, jest integralną częścią całości i sam, jako taki, do niczego się nie przyda gdyż nie da dobrego obrazu. On współgra łącznie z soczewkami z przedniej części obiektywu.
Ogniskowa tego obiektywu wydaje się za krótka aby zrobić z niego lunetę. Spróbuj zrzutować w słoneczny dzień obraz z zza okna na przeciwległą ścianę i w ten przybliżony sposób znajdziesz ogniskową. Jeśli myślisz o zoomie jako samym mechanizmie , to jest on potrzebny do ustawiania ostrości obrazu itp. funkcji.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 07 Gru 2019, 11:30

Jestem już po przeglądzie obiektywu. Od razu powiem, że nic z tego nie będzie ze względu na ogniskową około. 12-13 cm. Potwierdza to mniej więcej odległość matrycy od soczewki, uwzględniając lustra/pryzmat. To trochę mało, więc rozebralem zestaw, żeby poznać jego działanie.

Cela główna to dublet ok. 65mm średnicy. Bez soczewki ujemnej generuje piękną AC, ale za to razem dają czyste i zdumiewająco płaskie pole. No, to wszak projektor. Szału nie ma, powietrze między soczewkami. Zoom stanowi zestaw 3 soczewek ujemno-dodatnich, które to soczewki pracują w bieżniach w tulei, w której są osadzone, dzięki czemu zmienia się ich układ wraz z obrotem pierścienia. Mają one małą średnicę, więc są mało przydatne. Aktualnie najbardziej ciekawi mnie szkło "rybie oko", które było na samym przodzie. Jest duże. Może przydałoby się komuś do jakieś kamery 'all sky", albo analizatora stanu nieba?

Podoba mi się pomysł zbudowania lunety. Ale luneta Keplera to dość głęboka woda jak na zabawkę edukacyjną dla dzieci. Może zadziała, ale nie da im radości z zajrzenia sąsiadom przez firankę (kto tego nie próbował?). Wyciągnąłem Vienna 6mm i stwierdzam, że z dubletem nic nie udało sie uzyskać, za to z samą tylko soczewką skupiającą uzyskałem powiększenie jakieś 5-6x, zatem soczewka ta powinna mieć ogniskową 30-36mm, co jest zmniejszane do wspomnianych ok. 12mm przez soczewkę rozpraszajacą.

Spakowałem wszystko z powrotem do tulei bez skręcania, może kiedyś szkła się do czegoś przydadzą. Ale chyba już nie pochylę się drugi raz nad martwym projektorem. ;)

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlulu | 08 Gru 2019, 12:46

zbyszek napisał(a):Chyba lepiej odkup obiektyw skyluxa / ok 70 zl / lornetki / 10-30 zl /


Za 100 zł można kupić całą tubę Skyluxa z optyką i wyciągiem, więc pytanie jaki miałby być powód klecenia własnego tubusa i wyciągu - no bo chyba nie finansowy...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat