EQ 6 SynTrek [RECENZJA]

PostMax | 29 Maj 2007, 11:43

Jale to jest tylko 50 sekund
daj przynajmniej 1200 :idea:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 29 Maj 2007, 11:45

Max napisał(a):Jale to jest tylko 50 sekund
daj przynajmniej 1200 :idea:

No to jeden z pierwszych pomiarów, nie miałem okazji, by wykonać kilkunastominutowe pomiary :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 29 Maj 2007, 11:55

za to teraz masz idealne warunki , z fotografowaniem DS'ów trzeba poczekać kilkanaście dni , czasu na testy masz pod dostatkiem... :wink:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 29 Maj 2007, 12:23

Max napisał(a):za to teraz masz idealne warunki , z fotografowaniem DS'ów trzeba poczekać kilkanaście dni , czasu na testy masz pod dostatkiem... :wink:


Oj, niestety nie mam ;) , ale to osobny temat :lol:

ps. oczywiście akwizycja danych trwała zbyt krótko i mój pomiar PE nie jest do końca miarodajny.

Do pomiarów użyłem danych zebranych w GuidDogu a postępowałem wg opisu
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 10 Cze 2007, 09:25

Dwa dni temu udało mi się uruchomić guiding, dzięki kabelkowi od Leszka Jedrzęjewskiego ( thx :) )

Wykonałem też testy pomiaru PE:
1. Bez guidingu:

Image

2. z guidingiem opartym o Veste i laptopa:

Image


Wydaje się że te okresowe wahnięcia co 400" są spowodowane wyzwalaniem migawki, może być też inna przyczyna, ale do tego by coś więcej powiedzieć na ten temat muszę wykonać więcej prób
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 10 Cze 2007, 15:26

Jale , wykres ładny ale bez RAW DATA nic nie wnosi
pokaż to tak :
Image
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 16 Cze 2007, 09:50

Czuję sie w obowiązku dopisać kolejny fragment recenzji, otóż dzięki wykonanej przez Leszka Jędrzejewskiego przejściówce - udało mi się uruchomić GoTo sterowane z laptopa. Co dzięki temu zyskujemy ? Pełne dowodzenie montażem i brak pilota GoTo oraz Guid bez np ST4 (tego muszę się jeszcze nauczyć ;) )

Wczoraj przeprowadziłem pierwsze poligonowe testy, które wypadły naprawdę bardzo zadowalająco :lol:

Nie rozwinięty panel konfiguracyjny z mapą CdC wygląda tak:

Image

Strzałką zaznaczyłem suwaki do płynnej regulacji prędkości przemieszczania się głowicy.

Właściwie prędkość x 800 jest zbyteczna, ja ustawiałem x 300 i to z kilku powodów, jednym z nich jest to, że nie chcę przemęczać ślimaka :)

Co do samego GoTo to jest jak ma być - trafia idealnie w obiekt, który po prostu zaznaczmy w CdC :lol:

Co więcej w wydaniu komputerowym mamy jeszcze następujące możliwości takie jak:

GOTO/SLEW at 0.144 resolution (depending on the accuracy of the planetarium database)

- SYNC (via ASCOM / Planetarium Software)

- PARK TO HOME/PARK TO CURRENT/UNPARK

- 1 STAR ALIGNMENT (2-STAR, N - STAR to follow)

- PULSEGUIDE (at variable speed rates and with 'duration' parameter support and duration overide)

Other Functions include;

- SIDEREAL, LUNAR, SOLAR TRACKING

- AUTOGUIDER PORT SPEED RATE SETTING (RA and DEC speeds can be set independently)

- VARIABLE SLEW SPEEDS which can be set from x1 to x800 of the sidereal rate

- NORTH and SOUTH Hemisphere support

- EQMOD SLEWPAD - Interface that allows a three button mouse as a SLEW HAND PADDLE
- GPS SUPPORT (using NMEA streams)

- PEC TRAINING (via hand control or PULSEGUIDE sequence) AND PLAYBACK (encoder position accurate)

- BACKLASH COMPENSATION (current not active since most of the EQ designs does not require backlash )

- USER PROGRAMMABLE TRACKING RATES (both on DEC and RA)


c.d.n
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 18 Cze 2007, 11:21

Ponieważ już kilka osób dopytywało się mnie o działanie sterowania z komputera, pokaże pełny panel kontrolny:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 18 Cze 2007, 16:46

Oczywiście część tajemnicy kryje się w konwerterze (widocznym na zdjęciu), bo właśnie dzięki niemu komputer komunikuje się z montażem :)

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 02 Sie 2007, 11:08

W zeszłym tygodniu zrobiłem pomiar PE i wyszło coś takiego:

Image

Zastanawia mnie dlaczego zawsze piknięcie w każdej sesji (pomimo tego samego obiektu są troszkę inne), po za tym wkurzają mnie te skoki ponad 5arcsec, nie wiem czy można z tym coś zrobić ? Nie jestem jeszcze pewien czy pulsguid w ogóle działa, bo pomimo korekty ostawień nic się nie zmienia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postphilips | 02 Sie 2007, 18:28

JaLe napisał(a):W zeszłym tygodniu zrobiłem pomiar PE i wyszło coś takiego:

Image

Zastanawia mnie dlaczego zawsze piknięcie w każdej sesji (pomimo tego samego obiektu są troszkę inne), po za tym wkurzają mnie te skoki ponad 5arcsec, nie wiem czy można z tym coś zrobić ? Nie jestem jeszcze pewien czy pulsguid w ogóle działa, bo pomimo korekty ostawień nic się nie zmienia.


Hmmm.... to ja mam własnie takie PE w moim guidowanym EQ5 aktualnie.... niemal identyczne.... i jestem z tego powodu bardzo niezadowolony. Coś mi sie wydaje, że z tego EQ6 da sie więcej wycisnąć. Wydaje mi się, ze coś masz albo źle wyważony montaż albo agrressivness za mocno ustawiony bo wyraźnie guiding musi hamować ( albo przysmieszać ) montaż ( wykres jest zdecydowanie pod osią X ) - u mnie tak sie dzieje z tego powodu, że każdy jeden puls hamujący powoduje znaczny skok który potem musi być "nadganiany".... a poniewaź silniki u mnie nie są wystarczająco mocne ( za mały momnet na mój gust ) więc łatwiej jest guidingowi zwolnić prace silników niż ją przyspieszyć - ja staram sie to rekompensować dociązając telepa tak by raczej "hamował" montaż niż go "popychał" ( choć z mizernymi skutkami ). Zastanawia,m się w moim przypadku czy tak też sie nie dzieje z powodu zbyt mocno dociśniętego ślimaka lub jakiś oporów w obracaniu się całej osi RA.... być może u Ciebie występuje podobny problem.

Tak czy inaczej błąd rzędu +2/-5 ze skokami do +/-5 jest raczej marny i nie wiele na tym sie da sfotografować... to daje punktową gwiazdkę dopiero przy ogniskowej 400mm i pixelu 10um (.... a do takiej ogniskowej EQ6 to przerost formy nad treścią )

Wyliczenie dla ogniskowej :
57,3(radiany)*3600(sekundy)*0,01(pixel)/400( ogniskowa) = 5.157 arcsec na pixel
Stellarvue 80ED | EOS 350Dmod | EM200 | Galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostJaLe | 02 Sie 2007, 18:54

Wiesz wydaje mi sie, że to jednak sprawa softu, bo .....

W Guid Masterze najpierw tzn. przez około 200" głąd jest poniżej 2arcsec wszystko wdziała mi poprawnie potem zaczyna się sypać i błąd narasta systematycznie i nic nie pomaga zmiana ustawień, tak jak gdyby program w oógole nie działał.

Powyższe wyniki uzyskałem w GD i tam to tak działa, mogę bawić się ustawieniami i dalej jest to samo.

Póki co wykonałem zbyt mało prób , by wyciągnąć poprawne wnioski, ale wydaje mi się że to sprawa ustawień pulsguid, bo ten też nie działa. Czyli tak na prawdę to mam pseudo guid, bo nie mogę przejść do fakty7cznych ustawień.


Cóż jestem prekursorem tego rodzaju rozwiązania w Polsce, więc pewnie stąd to wszystko.

Teoretycznie różnica powinna być taka jak na przykładzie:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 02 Sie 2007, 23:12

To ciekawe o czym piszecie , u mnie występują takie same "piki"
jeśli to sprawa softu to winny będzie GD
trzeba wykonać analogiczne pomiary w GuideDogu i GuideMasterze (pojawiła się nowa wersja)
i wyniki opracować PEAS'em , szkopuł w tym że nie ma konwertera GuideMaster -> PEAS
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postphilips | 02 Sie 2007, 23:21

Max napisał(a):To ciekawe o czym piszecie , u mnie występują takie same "piki"
jeśli to sprawa softu to winny będzie GD
trzeba wykonać analogiczne pomiary w GuideDogu i GuideMasterze (pojawiła się nowa wersja)
i wyniki opracować PEAS'em , szkopuł w tym że nie ma konwertera GuideMaster -> PEAS


Udało mi sie jakoś napisać templata dla Guidemaster-> PEAS :

1. Otwieramy PEASa
2. Wciskamy guzik " Input Data"
3. z listy wybieramy " By template"
4. W nowo otwartym okienku wciskamy "New"
5. Wpisujemy nazwę " Guidemaster" a w drugim polu :

. n x y n n n n n n

( kropka-spacja-en-spacja-iks-spacja-igrek-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en-spacja-en )

6. "save"
7. "cancel"
8. Zaznaczamy Guidemaster z listy i "accpet"
9. dalej już normalnie jak przy każdym innym logu...
Stellarvue 80ED | EOS 350Dmod | EM200 | Galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostMax | 02 Sie 2007, 23:43

Genialne i działa !
dodam tylko że Twój templ pokazuje błędy w osi Ra
dla osi DEC wyglądałby chyba tak:

. n x n y n n n n n

pozdrowienia Max

ps.
a napisałbyś jeszcze templata do GuideDoga?
próbowałem kiedyś ale nigdy nie działał
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Postphilips | 03 Sie 2007, 01:02

Max napisał(a):dodam tylko że Twój templ pokazuje błędy w osi Ra
dla osi DEC wyglądałby chyba tak:

. n x n y n n n n n


dokładnie... da sie nawet zrobić wykres z samych poprawek guidingujacych w RA i w DEC....

pozdrowienia Max

Max napisał(a):a napisałbyś jeszcze templata do GuideDoga?
próbowałem kiedyś ale nigdy nie działał


Z tym z tego co pamietam jest gorzej bo tam jest iiny system zapisywania logów.... ale z pomocą przychodzi program który opisałem tu : http://philips.art.pl/goto/forum/viewtopic.php?t=25
Stellarvue 80ED | EOS 350Dmod | EM200 | Galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostJaLe | 04 Sie 2007, 10:55

Wcześniej pisałem o braku powtarzalności pomiaru PE. Na tym samym obiekcie tylko w niewielkim odstępie czasu wyglądało to tak:

Image

Skąd się wzięły te dwa duże piki ? Praktycznie zawsze pojawiają się one dopiero po upływie kilkuset sekund, stąd moje przypuszczenia, że wynika to z jakiegoś mojego niedopatrzenia w ustawianiu programu. Guidowana gwiazdka była "przekoszona" względem osi Ra o kilka stopni.
Guiduje ze stosunkowo małą ogniskową, bo tylko 300mm i bardzo korci mnie poeksperymentowanie z większą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 04 Sie 2007, 15:15

Yale a czy wykres dotyczy RA czy DEC?
bo widzę że w nagłówku pisze Y Error co sugeruje że analizowana jest deklinacja
a piszesz o przekoszeniu w osi Ra
przerwy pomiędzy "pikami" to najzupełniej poprawny wykres gdzie błąd nigdy nie przekracza 5 arcsec
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 04 Sie 2007, 16:23

To w końcu Y jest Ra czy X bo już się pogubiłem. I w takim razie co pokazuje program Leszka, bo raczej wykres Y pokrywa się z tym co generuje program Leszka ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postphilips | 04 Sie 2007, 18:32

Stellarvue 80ED | EOS 350Dmod | EM200 | Galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

Postphilips | 04 Sie 2007, 19:11

Na temat EQ6 znalazłem jeszcze jedną rzecz... chyba za granicą popularne jest wymienianie silników w EQ6 Synscan. Nie wiem czy konkretnie z powodu PE czy prędkości GOTO... Zajmują sie tym Boxdorfer - http://www.boxdoerfer.de/ oraz AWR Technology - http://www.awrtech.co.uk/ih/ih_eq6.htm. Na pewno jakiś dobry powód jest.
Stellarvue 80ED | EOS 350Dmod | EM200 | Galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 290
Rejestracja: 03 Sty 2007, 02:29
Miejscowość: warszawa

PostMax | 04 Sie 2007, 21:55

JaLe napisał(a):To w końcu Y jest Ra czy X bo już się pogubiłem. I w takim razie co pokazuje program Leszka, bo raczej wykres Y pokrywa się z tym co generuje program Leszka ?


znalazłem log z ostatniej sesji , wygląda na to że zarówno peas jak i program Leszka pokazuja dokładnie to samo

Image

Image

Image
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 07 Sie 2007, 17:02

U mnie jednak nie pokazuje tak samo, są różnice.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 10 Sie 2007, 09:50

Znalazłem ciekawą stronkę odnośnie konserwacji EQ6

http://canon.unas.cz/astro/eq6ss-servis ... servis.htm

Widoczna ślimacznica wygląda jednak na wykonana z mosiądzu :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 13 Sie 2007, 12:43

Postanowiłem jednak podtuningować mój montaż, a właściwie to tylko go oczyścić i przesmarować. W związku z tym chcę zadać pytanie jaki smar zastosować. Słyszałem , że podobno zwykły Łt 40 jest najlepszy.

I jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, do tej pory myślałem, że montaże Oriona i SW są takie same i różnią się tylko kolorem. Okazuje się, że jednak różnice są większe.

Janusz rozbierał montaż EQ6 Oriona i ślimacznica była alu w moim SW EQ6 ślimacznica jest z mosiądzu:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat