MAK MIRAGE 7" MOSCOW.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 28 Maj 2017, 14:18

Witam.

Postaram się na dniach napisać małą Recenzję z krótkiego ale owocnego użytkowania mojego nowego wspaniałego maka STF MIRAGE7 Moscow 180/1800 mm , 1/7L , F10.
Teleskop nabyłem u nas na giełdzie , pojechałem po niego w okolice Kudłaczy i odebrałem go osobiście.
Jak się nie mylę już nie produkują tych wspaniałych maszynek na rosyjskiej optyce jak Maki Intesa Micro z APM od Markusa Ludesa.
Aktualnie taki Mak , jego odpowiednik kosztuje około 15 000 zł , kiedyś te zacne sprzęty były sporo tańsze , Proszę Linki:
http://www.apm-telescopes.de/en/optical ... pyrex.html
https://www.widescreen-centre.co.uk/ast ... -telescope , niestety Marka STF nie jest już produkowana od 2013 r , była sporą konkurencją cenową dla APM i zapewne coś tam "podziałano" , gdyż ta sama optyka siedzi w Makach APM za około 30-40% większe pieniądze.
Wstawię parę fotek i krótki opis teleskopu.
https://www.cloudynights.com/articles/c ... grain-r872


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 16 Wrz 2017, 19:51, edytowano w sumie 4 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 28 Maj 2017, 17:23

Witam.

Wrzucam parę fotek teleskopu w domu na balkonie , gdzie najczęściej oglądam.
Teleskop zbudowany na optyce wykonanej w Moskwie , obecnie Federacja Rosyjska , na tej samej optyce budowane są teleskopy Intes Micro APM od Markusa Ludesa.Materiałem na lustra jest Pyrex , Menisk jak się nie mylę to BK7.
Teleskop posiada oryginalną torbę do transportu , dodałem też większe pokrętło od Maka Intesa M703 Alter , jest system chłodzenia po popuszczeniu trzech śrubek powietrze wpada otworami do tuby.
Teleskop posiada oryginalny odrośnik mocowany trzema śrubkami robaczkowymi , używam kątówki GSO Kwarc 99% Dielektryk , szukacz został wymieniony na mój ATM 62/280 mm z okularem Plossla TAL 25 mm dając prawie 5* pola widzenia z powiększeniem około 11X.
Parametry teleskopu: D-180 mm , F-1800 mm , regulacja ostrości na lustrach bez przesunięcia obrazu , pełen przelot dla akcesorii 2" , zgodnie z instrukcją i Certyfikatem Jakości: warstwy na lustrach 96% , Dokładność wypadkowa całego układu nie wliczając kątówki 1/6,8L=1/7L , Menisk wielokrotnie powlekany , światłosiła F10- podejrzewam że z oryginalnym VB 2" jaki stosuję i moją kątówką wypada około F-1850-1900 mm ogniskowej.Kryterium zakłada 1/4L więc jak dodamy dokładność kątówki to mamy w zapasie spełnione w.w.Kryterium i możemy się cieszyć Pięknymi Widokami Planet , Księżyca i nie tylko.Teleskop posiada oryginalną rączkę do przenoszenia i manewrowania nim na montażu.Waga teleskopu około 9 kg , więc jest stosunkowo lekki i do obserwacji wizualnych mój montaż EQ5 SW z napędem w jednej osi radzi sobie bez problemu z zapasem.
Następnym razem napiszę więcej jak pooglądam trochę obiektów na niebie.

Proszę Fotki:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0031.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0030.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0029.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0028.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0027.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0026.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 23 Cze 2017, 03:31, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 29 Maj 2017, 23:45

Witam.

Jutro idę do szpitala na zabieg koronografii , więc na razie tylko parę Fotek z naszego Obserwatorium koło Krakowa , na Fotkach Santel na optyce Intesa i mój Mak MIRAGE7 , obydwa Maki 180/1800 mm , Santel z wyciągiem Baadera Steel Track a mój z regulacją pokrętłem na lustrach.Na pokładach Maków Start od Słoików TV N31 mm.
Proszę Fotki z teleskopami , na lewo Santel na prawo mój Mirage7 , na fotkach koledzy Zbigniew i Józef właściciel obserwatorium , gdzie mamy na stanie wspólny sprzęt , na drugiej fotce SCT 11 Celestron i ORION 120 ED.Na fotkach jest też ED 80 SW z wyciągiem Starlight Feather Touch.
Posiadamy też teleskop Mak-Newton 180/1080 mm MN-76 F6 Intesa z montażem ORION SVP z napędami i lunetką biegunową.
Pogoda dopisała i było co oglądać , na jednej z fotek rogalik Księżyca nad zachodnim horyzontem.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)
Załączniki
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0045.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0043.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0042.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0041.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0040.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0039.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0036.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0034.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0033.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0032.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 23 Cze 2017, 02:55, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 30 Maj 2017, 17:22

Cześć. Fajne obserwatorium i zacne sprzęty do obserwacyjnego użytku. Takiego miejsca tylko pozazdrościć, można rozstawić sprzęt " długodystansowy " bez obaw , że zostanie podmoczony jakimś opadem atmosferycznym. A tak w ogóle to zdrowego serducha życzę.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 31 Maj 2017, 21:29

Cześć.

To fakt stacjonarne miłośnicze obserwatorium to wspaniała sprawa , odsuwamy automatycznie dach i oglądamy , sprzęt na bieżąco wychłodzony , itp. Często urządzamy pokazy nieba dla osób trzecich , ostatnio zaprosiłem do nas moją kadrę wykładowców ze studiów , byli zachwyceni , zawsze mile widziani są u nas miłośnicy nieba chcący z nami wspólnie pooglądać i wymienić się doświadczeniem. Dlatego jeżeli ktoś chciałby z nami wspólnie pooglądać to Zapraszamy , jak tylko będziemy w obserwatorium to po telefonicznym ustaleniu spotkania możemy się spotkać.Kontakt ze mną tel.604054008 lub PW.
Miło jest wspólnie pooglądać piękne niebo i jego skarby , przy okazji takich spotkań nawiązują się nowe znajomości i przyjażnie na lata. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2017, 05:52

Witam.

Napiszę parę słów odnośnie obrazów jakie pokazuje mój obecny Mak STF MIRAGE7 180/1800 mm zbudowany na optyce wykonanej w Moskwie w firmie LOMO brandowanej potem Intes Micro , tam gdzie zamawiana jest optyka do teleskopów Maksutova Cassegraina jak Mak-Newtonów będących w sprzedaży w sklepie APM DE u Szefa Pana Markusa Ludesa w Niemczech pod nazwą np. Alter M703 180/1800 mm , ceny są wyższe niż Mirage7 choć to Maki na tej samej optyce z jednej fabryki w Moskwie tylko sprzedane dla różnych firm z czego wynika różnica w cenie.
Mój Mak to konstrukcja w systemie Rutten-Maksutov , gdzie LW nie jest napylone na powierzchnię wewnętrzną Menisku lecz LW jest wewnątrz posadowione osobno głębiej i posiada swoją regulację jak i LG, ogólnie Maki w tym systemie potocznie nazywane są Rumakami i są obarczone najmniejszymi aberacjami pozaosiowymi.
Teleskop posiada warstwy na lustrach o wsp. odbicia 96%-prawie Hilux 97% , Menisk jest wielokrotnie powlekany aby straty światła były jak najmniejsze , teleskop posiada z tyłu otwory wentylacyjne przyspieszające wychłodzenie sprzętu po popuszczeniu trzech śrubek odchyla się pierścień zamocowany na trzech śrubkach ze sprężynkami , jest to bardzo przydatna rzecz i Mak bardzo szybko dochodzi do temp. otoczenia , około 1-godz. po wystawieniu go na zewnątrz w zależności też od różnicy temperatur.Jak pisałem wcześniej posiada oryginalną rączkę do przenoszenia i manewrowania teleskopem na montażu przy popuszczonych osiach , przy wstępnym namierzaniu oglądanego obiektu na niebie.Teleskop posiada Certyfikat jakości wystawiony przez firmę w Moskwie i wynosi ona 1/6,8L , można zatem założyć 1/7L i to prawie wersja De Lux 1/7-1/8L co w zupełności nam wystarcza dokładnie minimum to 1/6L , taki sam Mak w innej obudowie Alter M703 180/1800 mm z tą dokładnością kosztuje obecnie Bardzo Dużo , wystarczy wejść na stronę sklepu i sprawdzić. Cena faktycznie odstrasza , ale jak poznamy teleskop to wiemy z czego ona wynika.Posiadałem w swojej bogatej historii sprzętu: trzy Maki SW 180/2700 mm , dwa 150/1800 mm i dwa 127/1500 mm , jak i trzy egzemplarze Refraktora ED 120 mm w tym jeden ze wspaniałym Bardzo Dobrym Obiektywem w wersji Equinox 120 ED . Było też parę Edków 80 mm SW , ORION , Equinox jak i ED MEADE 127/952 mm.Były również trzy teleskopy SCT 10" , dwa 8" i dwa Schmidty-Newtony 10" F4 nie licząc kilkunastu Newtonów od 150-300 mm.
Powiem szczerze tak iż obecny Mak to najlepszy instrument planetarny i nie tylko jaki posiadałem do tej pory , Obrazy jakie generuje są po prostu Wspaniałe , przy oglądaniu mamy wrażenie że patrzymy przez dobre większe APO , około 140-150 mm , gdyż wymienione Refraktory ED i teleskopy do 200 mm na Dsach pozostają jednak wszystkie w tyle a w szczególności na Planetach , Księżycu i Gwiazdach podwójnych , Tyczy się to tak samo naszego Maka-Newtona MN76 180/1060 mm F6 Kolegi Józia na optyce Intesa , który równie pięknie jak nie lepiej ze względu na mniejszą obstrukcję centralną około 20% pokazuje obiekty nieba.Mój Mak ma obstrukcję około 32% i jest ona i tak stanowczo mniejsza niż w systemach SCT gdzie sięga około 40% a w systemie SCT ACF czy HD F8 jeszcze więcej , przez co wyrażnie tracimy na kontraście i tło nieba mamy szare a nie czarne jak w tym Maku i Refraktorach co najmniej ED czy dobrym Achro.Nie ma też krzywizny pola jak w standardowym SCT gdzie nawet okulary Naglera przy F10 potrafią wywijać gwiazdami w skrajnych obszarach pola widzenia.Teleskop mocowany jest do montażu przykręconym dovetailem w standardzie Vixen , można użyć innego gdyż są dwie śruby do przykręcenia dovetaila do adapteru zamocowanego na stałe , teleskop waży z szukaczem około 9 kg i jest stosunkowo lekki jak i jego konstrukcja jest zwarta i mobilna , odrośnik metalowy przykręcony jest do tuby trzema śrubkami robaczkowymi na jaskółczy ogon i pewnie siedzi na tubie. Ogólnie teleskop pięknie się prezentuje na montażu , jest wylakierowany proszkowo na kremowy kolor z czarnym odrośnikiem , i celami luster.Przy swoich parametrach z okularem około 40 mm i polem własnym około 68-70* daje nam jakieś 50X powiększenia i wypadkowe pole widzenia około 1,5* z Naglerem N31 mamy około 60-65X i 1,3* a to już naprawdę coś. Hichotki w Perseuszu czy M31 z sąsiadkami siedzą nam w polu widzenia ze sporym zapasem jak i podejrzewam Plejady przynajmniej ta charakterystyczna sylwetka "małego wozu". Teleskop daję Piękne wysoce kontrastowe obrazy nieba , gwiazdy mamy jak z Refraktora , pięknie punktowe a nie plackowate jak w SCT , kolory gwiazd i rozdzielczość w praktyce niewiele odbiegają od Refraktora myślę około 140-150 mm APO.Np. Epsilony w Lutni rozbiłem bez problemu z Naglerem N31 przy około 60-65X powiększenia , ogniskowa teleskopu bowiem z zastosowaniem oryginalnego VB2" i kątówki 2" wynosi około 1800-1850 mm. Regulacja ostrości jest na lustrze głównym , pracuje ono całe za pomocą pokrętła i wewnętrzngo precyzyjnego mechanizmu które dodatkowo doprecyzowałem wstawiając większy pierścień wykorzystując oryginalne pokrętło od Maka M703 Alter. Obraz praktycznie nie posiada przesunięcia -tzw. Shiftu i można zakładając kamerkę focić planety bez potrzeby używania wyciągu Crayforda który dodatkowo przeogniskowywuje nam sprzęt i nie pracuje należycie cała apertura teleskopu-LG .jak i spada Światło np. z F10 na F12 , itp.nie wspomnę już o Makach SW 180/2700 mm , gdzie z samą kątówką 2" i VB " mamy około 3050-3100 mm ogniskowej i mały przelot. teleskop posiada pełen przelot dla akcesorii 2" i nie winietują z nim żadne szerokokątne okulary , nawet te z polem własnym 100* i więcej.Ze względu na warstwy i warstwy na Menisku teleskop daje wyrażnie jaśniejsze obrazy obiektów DS a na kulkach to ewidentnie widać po zasięgu niż Maki SW 180 mm. :!: Obraz przy ostrzeniu jest biały na gwiazdach i planetach takich jak Jowisz jak w dobrym APO co świadczy o znakomitej transmisji co doskonale widać za i przed ogniskiem jak i na samych gwiazdach.Z Planet jak do tej pory oglądałem Jowisza i Saturna , Jowisz jest doskonały , ostry z masą subtelnego i ostrego detalu do około 270X z okularem Pentax XW 7mm , Najlepsze obrazy otrzymywałem ze względu przede wszystkim na Seeng a nie możliwości sprzętu przy pow. 180-250X z okularami TV Plossl 11 mm , Pentax XW 10 mm , RKE Edmund Optics 8 mm , Pentax XF 8,5mm , Orto Japan 9 mm i Dobrym Plosslem Antares 10 mm FMC.Dla przykładu Refraktor ED 120 mm wysiada już na Jowiszu przy 200X i subtelny detal zanika , słabe zarysy chmur i białych owali. W dobrych warunkach Jowisz Powala na Kolana Ogromem Wspaniale Widocznego Detalu i nie sposób go ogarnąć na raz , tarcze i cienie Księżyców Jowisza w trakcie tranzytów są czarne jak noc i ostro zarysowane , pięknie widać tarcze Księżyców zawieszonych wokół Planety , warunkiem jest tylko dobra stabilność atmosfery , pociemnienie biegunowe Jowisza jest tak bogate w różne odcienie że obraz jest naprawdę Bardzo Satysfakcjonujący i wygląda jak na najlepszych fotkach Jowisza tu na forum tylko w mniejszej skali , białe i czarne chmury w pasach są ostro zarysowane i widoczne na wprost , nie trzeba doszukiwać się i wlepiać oko aby dostrzec ich kształt , barwę , itp.Edek 120 mm wytrzymuje do około 180X potem ślad po nim zanika i Mak pokazuje na co stać jego wspaniałą optykę. Obrazy są kontrastowe , kolorowe i klarowne jak z mniejszego Refraktora APO , pięknie rozbija układy wielokrotne gwiazd z czarnymi przerwami między składnikami układów prawie jak Dobre większe APO. SCT nawet nie ma co podchodzić do porównań , najpiękniejsze obrazy Jowisza jak i Saturna mam z tego właśnie Maka , SCT daje mydlane obrazy detalu w porównaniu do ostro zarysowanych szczegółów na Planecie w przypadku Maka. Saturn , piękna Planeta , z Pentaxem XW 5 mm około 380X wygląda lepiej niż w Edku 120 mm przy około 260X z Pentaxem XW 3,5 mm , pięknie zarysowana ciemna czapka biegunowa , pociemnienie w różnych odcieniach , widać dolny słaby szary pas pod pociemnieniem czego jak do tej pory nie widziałem w wymienionych sprzętach , Cassini Piękny i czarny jak noc nawet z Pentaxem XW 5mm przy zawrotnym jak na tą aperturę powiększeniem okoł0 380X , Najładniejszego Saturna mam z Orto 6 mm przy około 310X jak i z Pentaxa XW 7 mm około 270X , gdzie Planeta jest duża i wygląda Wspaniale ze wszystkimi szczegółami jak na dobrym zdjęciu. Saturn jest Piękny Kolorowy i Super Ostry z Kontrastowym Detalem i Czarnym Cassinim.Księżyc oglądałem wczoraj pierwszy raz , no cóż obraz jest Niesamowity , czarne padające cienie , super ostry i kontrastowy do około 300X , przy około 380X z Pentaxem XW 5 mm też jest Klasa , ale Seeng już daje popalić a szkoda.Teleskop oceniam na Medal , optyka jest w idealnym stanie i nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na tego Maka z Najwyższej Półki. Gromady kuliste są rewelacyjne i biją SCT 8" na starcie , piękne punktowe gwiazdy jak iskiereczki i na dodatek kolorowe jak z APO.
Niedowiarków Zapraszam do nas do obserwatorium aby na własne oczy zobaczyć do czego zdolny jest Bardzo Dobry Mak , teraz wiem dlaczego tyle kosztuje i powiem tak , wolę go od 150 mm ED czy APO ze względu na mobilność a obrazami na Planetach myślę niewiele praktycznie ustępuje dobremu Refraktorowi APO około 6" ze względu na Bardzo Dobrą Optykę i Warstwy na jej elementach.Obiekty DS na pewno wypadają lepiej niż z APO 150 mm , gromady kuliste , mgławice , itp.
Myślę że na razie to by było tyle , jak coś ciekawego zaobserwuje to na pewno napiszę.
Polecam Wszystkim zakup takiego lub podobnego Maka z Certyfikatem na optykę co najmniej 1/6L gdyż jak dojdzie nam jeszcze dokładność kątówki to abyśmy zmieścili się w Kryterium wypadkowym całego układu i jego elementów 1/4L , wtedy sukces w postaci pięknych obrazów Gwarantowany. u nas są to mało znane sprzęty gdyż są stosunkowo bardzo Drogie w zakupie jak na nasze kieszenie , ale warto zapolować na używkę w Bardzo Dobrym Stanie i w pełni cieszyć się obrazami nocnego nieba.Te Maki o takich parametrach z tą dokładnością optyki na zachodnich forach stawiane na równi z mniejszymi o około 1" Refraktorami APO , teraz już wiem na pewno dlaczego w co sam do niedawna nie dowierzałem.Jak pomyślę że miałbym operować Refraktorem 150/1200 mm na ciężkim montażu Klasy EQ6 , to nawet za trochę "gorsze" obrazy wolę Bardzo Dobrego Mobilnego i Uniwersalnego do wszystkiego Bardzo Dobrego Maka.Zawsze Fascynowały mnie te konstrukcje i w końcu po ponad trzydziestu latach mojej fascynacji Astronomią doczekałem się wymarzonego sprzętu na dłuższy czas.Jak przyjdzie mi wymienić a na pewno kiedyś przyjdzie to tylko na Maka 8" lub więcej na Optyce Intesa co najmniej 1/6L. Aktualnie odpuszczam planowany zakup Edka z APM Dubletu na szkle FPL53 140 mm F7 jak i tego drugiego Dubletu na szkle FPL 51 152/1200 mm , gdyż w praktyce nic nie zyskam a pieniądze będą bezpowrotnie wydane i to nie małe.Ponadto znakomita mobilność Maka nie zniechęca do codziennego rozstawiania sprzętu na wypadach w terenie czy innych okazjonalnych oglądankach.
Kolega Zbyszek ZP53 może napisać to samo i podpisać się pod tym co napisałem , gdyż od szeregu lat wspólnie oglądamy i testujemy cały czas coraz to nowsze nabyte sprzęty.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 30 Paź 2017, 23:06, edytowano w sumie 9 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmalek22 | 02 Cze 2017, 08:32

Krzysztofie, czy próbowaliscie za pomocą tych sprzętów dojrzeć na Saturnie przerwę Enckego? Czy jest to w zasięgu tych Maków? Pytam z ciekawości, bo rok temu z kolegą forumowym Theru mieliśmy kapitalne warunki seeingowe i z naszych Newtonów 12-stek przerwa Enckego była wyraźnie widoczna :)
SW ED 100 na EQ-5
LVW 22, 13, 8, 5
Orion UltraBlock 2"
 
Posty: 59
Rejestracja: 01 Sie 2013, 09:49
Miejscowość: Roztoka/Leszno pod Warszawą

 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2017, 14:03

Cześć.

Kolega Zbyszek widział z SCT 11" który jest w naszym obserwatorium , ja jeszcze nie miałem okazji zobaczyć i nawet nie szukałem w swojej Syncie Flex 12" Modyfikowanej optycznie i mechanicznie , podejrzewam że apertura Maków 180 mm jest za mała i nie ma szans , natomiast jakość obrazu czasem daje więcej Satysfakcji w mniejszym powiększeniu niż w dużym ale z obrazem "Be". Gdyby to był Mak 250-300 mm to wtedy "Klękajcie Narody". :D , wszystkie obiekty nieba jak z dużego APO.
Jest Dobry Mak teraz na jednej z giełd , ale nie mam gotówki aby go kupić , MK91 228/3100 mm F:13,5 z optyką Intesa 1/10L De Lux , używka ale w świetnym stanie optycznym i ogólnym wizualnym , wyszło tylko 12 egzemplarzy tych Maków od APM z tak dokładną optyką , to było by to na szereg lat i w teren i do naszego Obserwatorium. :D
Czytałem zachodnie Recenzje , chyba trzy tego modelu i jestem pod wrażeniem opisujących , cena 1/3 Dużego APO a w praktyce mamy jakość o około 1" mniejszego APO z tegoż MAKA.
https://www.astromart.com/classifieds/d ... _id=755823

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2017, 11:05

Witam.

Parę dni temu oglądałem Saturna swoim Makiem STF , obrazy są Świetne , Cassini widoczny po caluteńkim obwodzie zarówno przed samą Planetą jak i za nią urywa się w biegunowym pociemnieniu po obu stronach.Warunki były Świetne i przez około 30 minut obraz przy około 380X z Pentaxem XW 5 mm Powalał ,Obraz samej Planety Wspaniały Kolorowy , Ostry i Kontrastowy. Chwilami tak Dobry że nie do uwierzenia.Teleskop ma Back-Focus 250 mm więc jednak z kątówką 2" nie jest przeogniskowany i wypadkowa ogniskowa wynosi nadal około 1800 mm ew. max. 1850 mm. :D
Dzisiaj montuję króciutki wyciąg z motofocuserem JMI 2" USA i myślę że ogniskowa będzie podobna , gdyż wyciąg jest w praktyce tak długi jak oryginalny VB a precyzja ostrzenia pilotem w tym wyciągu jest Rewelacyjna jak i same prędkości i tryby pracy z pilota. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 10 Sie 2017, 23:31, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2017, 17:52

Witam.

Mój STF MIRAGE 180 dostał wyciąg Crayforda z Focuserem JMI USA.
Na fotkach jest tez mój szukacz kątowy ATM 62/279 mm z okularem Plossla TAL 25 mm , oryginalny szukacz prosty 8X50 aktualnie leży w półce a mój ATM zdecydowanie lepiej wyłapuje słabe Emki które mam zamiar oglądać.

Proszę Fotki:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0053.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0050.JPG
MAK MIRAGE 7" MOSCOW.: IMG_0049.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjoachim56 | 19 Cze 2017, 22:57

Witam,piekne sprzety i opis.bede mial na oku oba wasze Maki.Nic nie wiedzialem Krzysiek ze idziesz na koronografie.Zycze zatem zdrowia i jeszcze duzo wspanialych obserwacji...pozdrawiam i trzymaj sie cieplo....Joachim
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

PostKrzysztof_P | 20 Cze 2017, 00:48

Cześć Joachimie. :D

Dziękuje i Wzajemnie Życzę Ci Dużo Zdrowia. :D
Właśnie zakończyłem oglądanie "Dzikiej Kaczki M11" i Saturna , który był dzisiaj również Wspaniały i najlepiej prezentował się w 6 mm Orto , około 300X.
Testowałem też nowy nabytek z USA , okular Super Plossla MEADE S4000 Japan 9,7 mm pięć elementów wersja Smoothie-Pseudo Masuyama , Świetne Szkło , Obraz Saturna Rewelacja przy około 200X , MEADE "zmiażdżył" mojego innego Plossla 10 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2017, 21:00

Witam.

Dzisiaj pożyczyłem od Janusza Lunetkę Czapskich do dokładnego pomiaru żrenicy wyjściowej z danego okularu założonego do teleskopu i okazuje się iż pomimo założonego wyciągu z kątówką 2" wypadkowa ogniskowa wychodzi w przedziale od 1850-1880 mm ze względu na regulację ostrości na lustrach , do testu użyłem Naglerów: 31 mm , 22mm , 17 mmm i 12 mm oraz S-Plossla MEADE Smoothie-Masuyama Japan 9,7 mm i TV Plossla 13 mm.Zatem jestem zadowolony gdyż w najgorszym wypadku mam tylko 1880 mm ogniskowej a np. z Naglerem N31 mm mam powiększenie 61X i wypadkowe pole widzenia około 1,35* przy żrenicy wyjściowej 2,95 mm , niebawem otrzymam TV Panoptica 41 mm którego zakupiłem wczoraj i czekam na dostawę , wtedy wypadkowe pole widzenia wyniesie około 1,5*(1,478*) przy powiększeniu około 46X i żrenicy wyjściowej 4 mm (3,91) a to już jest coś , można będzie buszować po Drodze Mlecznej , już teraz buszuję Naglerem 31 mm a co dopiero "Panopticiem 41mm". :D Dla mnie osobiście to wspaniałe czarne tło nieba , punktowe gwiazdy jak iskiereczki mieniące się wspaniałymi kolorami jak z Refraktora APO , dają dużo więcej satysfakcji z oglądania pomimo mniejszej apertury niż np. z Newtona 300mm , którego również posiadam. Gdyby był to Mak 250 mm to myślę jedyny sprzęt do oglądania na całe życie.Już powoli zaczyna mi świtać Mak Cass, 200-250 mm , walutę odkładać czas zacząć. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Lip 2017, 23:57

Witam.

Wczoraj miałem super warunki jak na moje miejsce zamieszkania Kraków Nowa Huta obrzeża miasta.Na południu pięknie się wyczyściło niebo i na pierwszy ogień poszedł Saturn. Seeng był dobry i można było zastosować 300 X z Orto 6 mm , wczoraj też pierwszy raz udało mi się zobaczyć iż pociemnienie biegunowe Saturna dzieli się na pasy , są one widoczne tylko w idealnych warunkach i krótkich chwilach , aby je zobaczyć trzeba naprawdę się dobrze przyglądać planecie przez dłuższy czas , ale widać :D szczególnie biały pas zaraz nad szarym pasem który kończy pociemnienie od strony równika Planety , jestem bardzo zadowolony z tego faktu , gdyż wcześniej nie udało mi się nigdy tego dostrzec.Parę dni temu nad ranem podziwiałem też wnętrze krateru Kopernika przy około 360X z Pentaxem XW 5 , warunki były Bardzo Dobre i obraz szczególnie dobry. Mam już Panopticia 41 mm , to bardzo dobry okular , 1,5* pola z moim Makiem i trochę ponad 40X powiększenia dają wspaniały duet do spacerów po Drodze Mlecznej i niebie z gwiazdami kolorowymi i punktowymi do samej diafragmy. Tło nieba jest pięknie czarne jak w Refraktorze , nic ująć ,nic dodać.Czekam jeszcze na dwa zakupione TV Delosy: 6 mm i 8 mm które wypełnią mi lukę między Pentaxem XW 5 mm a Pentaxem XW 7 mm.Sezon w toku a pogoda się popsuła , miałem dzisiaj jechać na Kudłacze , ale ze względu na opady i burze zrezygnowałem z wyjazdu. Mam nadzieję że zawitam tam w przyszły weekend z moim Maczkiem o ile pogoda się poprawi i będzie sens wyjazdu pod nocne niebo.
Na zlot do Gościńca w Sierpniu wezmę moją Sytę Flex Mod.12" , gdyż Saturn i Jowisz będą na tyle nisko że mija się to z Celem aby brać pod ciemne niebo mniejszego Maka 180 mm , sezon na te Planety raczej jest zakończony a Dsów cała masa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 28 Lip 2017, 14:48

Witam.

Oglądałem rano Plejady przez mojego Maka STF z okularem Tele Vue Panoptic 41 mm , jest Świetnie , wspaniałe duże pole 1,5* , i Plejadki mieszczą się całe ze sporym zapasem , Obraz Bajka , gwiazdy idealne kolorowe punkciki w całym szerokim polu widzenia do samej diafragmy , TV Panoptic 41 mm to był Strzał w Dziesiątkę. Czekam na Chichotki , myślę też będą Wspaniałe w Całym Polu Widzenia. Galaktyka M 31 też Ekstra wypada wraz z sąsiadującymi galaktykami M32 i NGC 205 , mieszczą się wszystkie trzy w polu widzenia TV Panoptica 41 mm , obraz równie dobry z gwiazdami punktowymi do samej diafragmy , bardzo komfortowym ER i nic więcej nam do szczęścia nie potrzeba.
Dostałem też w końcu długo wyczekiwane TV Delosy 6 mm i 8 mm , Saturn wygląda w nich Znakomicie , Księżyc to Bajka w szerokim polu z komfortowym ER 20 mm jak w Pentaxach XW.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2017, 21:48

Witam.

Mój MAK STF MIRAGE MOSCOW 180/1800mm z Certyfikatem na Optykę mnie opuszcza , po zakupie nowego MN 76 180/1080mm jego rola dobiegła końca.
Teleskop jedzie do mojego kolegi , który wykorzysta należycie jego potencjał i możliwości , trochę szkoda mi się z nim rozstawać , gdyż to naprawdę wspaniały i wysoce mobilny oraz uniwersalny teleskop.Ale w obecnej sytuacji nie ma sensu trzymać dwóch bardzo dobrych teleskopów o tej samej aperturze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostHamster | 22 Wrz 2017, 08:09

Jak się to wszystko czyta, to aż ślinka cieknie. Pozazdrościć. Wspaniałe opisy sprzętu i jego możliwości.
iOptron AZ Pro, Orion MAK 150, MEADE LX85 AC 120/700, TS Optics 102/714
Awatar użytkownika
 
Posty: 204
Rejestracja: 19 Lut 2016, 12:58
Miejscowość: Kielce

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2017, 09:59

Witam.

Dziękuje.
Faktycznie tak jest w istocie to bardzo dobre teleskopy i z Maków to jeszcze marka TEC czy UK ORION są tak samo dobre jak Intesy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 04 Mar 2019, 21:10

Ten piętnastoletni obecnie mak znowu trafił na giełdę.
Ciekawe czy po tych latach warstwy luster nadal odbijają 95% światła i czy warstwy na menisku nic się nie zmieniły?
Przeczytałem podlinkowaną recenzję tego maka. Jest ona z 2005 roku. Autor pisze, że widzi dużo szczegółów, ale mniej niż w 9,25" SC. Porównuje nowego wówczas maka do dobrze skorygowanego SC 8". Ja miałem dobrze skorygowanego SC 8" Celestrona i rocznego SC 8" Meade z najnowszymi ultra warstwami i oba przegrały na Jowiszu z ED 100/900 SW oraz z Eguinoxem 120 SW jeśli chodzi o pokazany detal na planecie. Najlepsze były kolejno: Equinox 120, ED 100, SC Meade, SC
Celestrona. Nie piszę tu o jasności dawanych obrazów bo jest oczywiste, że SC są jaśniejsze.
Twoje recenzje Krzysztofie czyta się jak dobrą książkę, nie można się oderwać.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 04 Mar 2019, 23:46

Cześć.

Ten 15-letni Maczek jest w Ekstra stanie niemalże sklepowym , to co pokazywał mi na Planetach przy dobrym Seengu zwalało z nóg.
Powiem Ci szczerze , miałem EDKI: 80mm , 100mm i 120mm jaki APO BORG JAPAN 125mm i dwa APO MEADE 127mm.Żaden nie dorównał temu Makowi 180mm. Seeing to największa przeszkoda. Jak trafisz warunki to jest to co trzeba a 8" SCT też nigdy nie dorównał w jakości obrazów tego Maka 180mm.Nawet dostrzegali to nowicjusze będący w naszym Obserwatorium na pokazie nieba i jak porównywali obrazy z SCT 8" z tym Makiem na Jowiszu.
Mój obecny Mak Intesa 203/2030mm F10 rozkłada nasze SCT 11" bez dwóch zdań na Planetach i Księżycu.
SCT dają miękkie obrazy z małym kontrastem , duża przeszkoda centralna bez względu na warstwy UHTC czy XLT robi swoje , tego nie da się oszukać.Już nie wspomnę o kiepskiej jakości optyki w seryjnych SCT , może wybrane modele wypadły by podobnie , ale kontrast subtelnego detalu słabszy i trudniej go dostrzec , tak samo same obrazy gwiazd i ich kolorki , lepsze i żywsze w Maku.Czarne tło nieba w Maku jest bardzo blisko Refraktorowego w SCT bardziej szare.Ja to wszystko dostrzegam , trzeba moim zdaniem posiadać pewne doświadczenie ze sprzętem aby wyłapać te różnice.Na pierwszy rzut oka jest moze podobnie , ale jak pooglądamy dłużej to wychodzą wszelkie różnice.
Zapraszam w lecie na Kudłacze a przekonasz się sam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 05 Mar 2019, 00:18

Ale w tym ruskim maku też przeszkoda centralna jest duża.
Nie wątpię, że warstwy ma dobre ale przecież nie wieczne i z pewnością nie błyszczą tak jak w nówce, nawet jeśli by przeleżał 15 lat tylko w szafie.
Najlepsze fotki planet czy księżyca jak do tej pory pochodzą z dużych newtonów, często chińskich albo z większych SC. Fotograficznie i wizualnie najlepiej spisał mi się Newton GSO 12".
Ale to wielkie bydlę, już nie na moje kości, więc go sprzedałem. Z doświadczenia wiem, że warstwy na lustrach blakną z upływem lat. W Rosji z wyglądu tylko prezydent się nie zmienia.
Dzięki za zaproszenie na obserwacje. Może mi się kiedyś uda pojechać tak daleko.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2019, 00:33

Astrofoto to całkiem inny temat , tutaj decyduje detektor więcej niż jakość optyki , Seeing też jest ważny , ale mniej niż w wizualu.Kamerki są w stanie więcej wychwycić i składaki klatek niż ludzkie oko.Edki są lepsze na większość naszych nocek , ale jak mamy dobre warunki to już nie tak kolorowo.Miałem też chińskie Maki i Maki Newtony Intesa , te dopiero mają kontrast obrazu przy 20% C.O.Gdyby te teleskopy nie były by tak dobre to nie posiadał bym ich w sumie kilkunastu sztuk. SCT też posiadałem po parę sztuk od 6" do 10" włącznie , wybrałem Maki Intesa ze względu na to że to po APO najlepszy sprzęt.Posiadałem kilkadziesiąt wszelakich konstrukcji instrumentów i mój wybór był świadomy a nie przypadkowy i wynikał przede wszystkim z praktyki oraz z tego że na Dobre APO 160mm-180mm do wizuala mnie po prostu nie stać.Mniejsze Apertury też mnie już nie zadowalają na Planetach niż minimum dobrego Maka 7" , EDKA 120mm to już coś , ale dla mnie jednak za mało.Każdy ma też inny wzrok i inaczej wszystko postrzega. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 05 Mar 2019, 00:53, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 05 Mar 2019, 00:37

Rozumiem. :D
Zawsze czytam Twoje recenzje.
Pozdrawiam
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2019, 00:44

Dziękuje że czytasz. :D
Kolejny przykład , cienie Księżyców Jowisza podczas tranzytów są czarne jak w Refraktorze a nie szare jak wypadają np. w SCT tak samo cienie gór na Księżycu w dobrym Maku są bardziej czarne jak w Refraktorze.Kolorek WCP na Jowiszu jest też świetny w takim Maku i bardziej nasycony niż w Newtonie czy SCT.SCT posiada też krzywiznę pola , dobry MAK nie , chińskie Maki nie mają asferyzowanych LG , Intesy , ORION U.K i TEC mają , to są również Rutteny a nie chińskie Gregory , tu też są różnice w korekcjach pewnych aberracji , które wynikają z samego systemu Teleskopu.Pełne przeloty Intesów , to też plus.Jest tego trochę i można by wymieniać , tak czy inaczej dobrze porównać obok siebie dane instrumenty i się naocznie przekonać.Dla jednych pewne różnice są istotne a dla drugich nie. Okulary ES 82* nigdy nie będą Naglerami 82* dlatego ich ceny też są inne.Ja doceniam i dostrzegam te wszelkie różnice na plus i dlatego płacę sporo za taki sprzęt.Przepaści może nie ma ale dostrzegalna różnica jest.Często oglądam z kolegami z którymi również oglądam w naszym Obserwatorium , wszelkie uwagi i wnioski są poparte wspólnymi dostrzeżeniami i nie są to tylko moje bajeczki jaki to jest dobry sprzęt.Każdy sprzęt ma bowiem swoje wady , ale tu widzę ich w wizualu dużo mniej.Zawsze będę Polecał ten sprzęt tym których nie stać na Dobre Większe ED czy APO a szczególnie Maki-Newtony Intesa z C.O. około 20% , które na zachodzie mają miano takich APO dla ubogich.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 06 Mar 2019, 09:56

Krzysztof_P napisał(a):Dziękuje że czytasz. :D
SCT posiada też krzywiznę pola , dobry MAK nie


Poproszę przywołanie jakichkolwiek dowodów, że tak jest jak w powyższym cytacie (oczywiście w odniesieniu do światłosiły F10, czyli takiej jak dla teleskopu z recenzji - MIRAGE 7" F10). Inaczej trzeba będzie potraktować Twoją informację jako wprowadzającą w błąd. :(

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat