NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.

PostKrzysztof_P | 03 Sie 2017, 05:13

Witam.

No to piękne klocki LW od ORIONA UK i taka Lipa , słyszałem że też bywają u nich trefne lustra ale że aż tak bardzo?
Zawsze uważałem tą firmę za rzetelną i wiarygodną , zatem wniosek nasuwa się sam... nie należy nikomu ufać dopóki sami się naocznie nie przekonamy.
Franz faktycznie twoje gwiazdy są na fotce jakieś dziwne roziskrzone jak wcześniej pisałeś , te na obrzeżach pola , ciekaw jestem co jest przyczyną tego defektu?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 03 Sie 2017, 12:38

Czort wie :shock: Chyba za mało kosztował...
Musi być jeszcze coś poza obstrukcją.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 03 Sie 2017, 13:01

Cześć.

Obstrukcja ewidentnie nie jest tu przyczyną powstawania defektu i rozjechania w ten sposób gwiazd czy tam iskrzenia jak wolisz :idea:
Sprawdż ucisk w mocowaniu LG w celi , ucisk w celi na Menisk-też powinien być tylko dokręcony delikatnie palcami aby nie gonił i tyle , nie wiem czy LW jest klejone czy też na jakichś łapkach ale to też należy skontrolować gdyz może być to wywołane odkształceniem LW przez klej czy inny środek spoiny lub prze zbyt mocno dociśniętą łąpkę podtrzymującą LW , jeżeli nie tutaj tkwi przyczyna to już raczej pozostaje któryś z elementów optyki i wtedy było by idealnie gdyby była to wina LW , gdyż poniesiesz praktycznie najmniejsze koszty.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 03 Sie 2017, 15:13

Takie dziwne asymetryczne flary zazwyczaj świadczą o astygmatyzmie układu w połączeniu z aberracją sferyczną a ja też mam bardzo złe zdanie o Mak-Newtonach ES, ludziska nie kupujcie tego szajsu więcej :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbolid25 | 03 Sie 2017, 15:32

Szajs to wciskają nam wszędzie bo każdy nastawiony jest na zyski a zadowolenie klienta i dostarczenie do niego wyrobu który go w pełni zadowoli to rzecz drugorzędna.Druga sprawa to pracownicy firm pracujących za marne stawki,czy oni będą się przykładać się do roboty? Zazwyczaj zatrudnia się ludzi bez odpowiednich kwalifikacji doświadczenia i mamy to co mamy...
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 03 Sie 2017, 15:44

No cóż, jeśli się szanuje samego siebie to nie kupuje się teleskopów na wyprzedażach, szrotach ani tych najtańszych bo oczywistym jest że sami sie oszukamy i wręcz okradniemy z wrażeń których nam taki teleskop poskąpi, trzeba czasem używać tego kompa co mamy między uszami aby sobie przypomnieć że co tanie to drogie a półśrodki dają jak w życiu tylko ćwierć efektu, życie jest brutalne ale z czasem nas tego skutecznie i boleśnie nauczy :arrow: :roll: :oops:
Jednym wystarczy delikatna przesłanka podejrzanie za niskiej ceny i innym trzeba kilku srogich zawodów i utopienia morza kasy w tanie buble aby samodzielnie wyciągnąć tego typu wnioski :arrow: :roll: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 03 Sie 2017, 16:28

Witam.

Dobry byłby to sprzęcik parametrami taki Mak 150 mm F5 i szkoda że tak go paprają.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 03 Sie 2017, 16:39

Rozumiem, że to moja wina , że kupiłem bubel za psie (ponad 5 tys) pieniądze.
Trzeba było wcześniej pomyśleć, że taka zwykła rzecz jak mak newton 15 cm powinien kosztować co najmniej 10 tys a może nawet 15 :shock:
Za tą kasę należy się lusterko o dokładności 1/2 L jak psu zupa i nie ma zmiłuj się żeby było coś lepszego :cry:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 03 Sie 2017, 16:43

[quote="Janusz_P."]No cóż, jeśli się szanuje samego siebie to nie kupuje się teleskopów na wyprzedażach, szrotach ani tych najtańszych bo oczywistym jest że sami sie oszukamy i wręcz okradniemy z wrażeń których nam taki teleskop poskąpi, trzeba czasem używać tego kompa co mamy między uszami aby sobie przypomnieć że co tanie to drogie a półśrodki dają jak w życiu tylko ćwierć efektu, życie jest brutalne ale z czasem nas tego skutecznie i boleśnie nauczy :arrow: :roll: :oops:
:roll:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 03 Sie 2017, 16:54

Miałem wcześniej SCT 8 Meade oraz Celestrona oraz SCT 6 cali Celestrona. Wszystkie dawały obraz gorszy od tego maknewtona. To jakie one miały parametry dokładności?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2017, 00:20

Cześć.

A co to się podziało że SCT jak piszesz były kiepskie ,na jakiej podstawie to stwierdziłeś w porównaniu z Twoim Makiem 150 mm?

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 04 Sie 2017, 01:36

Na takiej podstawie, że dawały w moim odczuciu gorsze obrazy od tego maknewtona.
One też nie były że szrotu bo SCT 6 cali kupiłem nowy, Meade 8 cali był roczny kupiony jako komplet z lx80 a SCT 8 Celestrona starszy ale już z warstwami xlt i raczej nic mu nie dolegało.
Stwierdziłem, że zostały znokautowane przez SW 100 ED na Jowiszu. Tego 100 ED też sprzedałem bo był trochę za ciemny. Najlepszy do tej pory jest Equinox 120 a ten maknewton niewiele mu ustępował na Jowiszu, jeśli wogóle.
Ja się doszukuje wszelkich wad, które te sprzęty mają i jak się okazało pod dostatkiem.
Wcześniej miałem maka 180 SW i też mi się nie podobał pomimo, że natrzaskałem nim sporo fajnych fotek Księżyca. Mam niezłą tubę GSO newton 300 mm i ta chyba pokazała do tej pory najwięcej ale to jest kolos, którego nie bardzo można by powiesić na moim EQ6.
Prawdopodobnie pasował by mi jakiś APO 150 mm, może nawet SW ale ten kosztuje 20 tys.
nie mówiąc już o czymś lepszym.
Pozostaje szrot jak pisze Pan Janusz albo tanie zakupy w Astrokraku :lol:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 04 Sie 2017, 01:56

Przykładowa moja fotka z maka 180.
Nie jest źle ale widziałem lepsze z tego maka.
Maknewton wizualnie daje jednak lepsze obrazy (tak mi się wydaje) tylko to roziskrzenie gwiazd mnie denerwuje. Lepiej wypada na podwójnych od maka 180.
Załączniki
NOWY 120 ED w Wersji EQUINOX z DE.: Archimedes.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2017, 03:04

Cześć.

Fotka pierwsza klasa od razu widać detal że z dobrej maszynki , odnośnie SCT to one w ogóle dają mydlane obrazy nie tylko planet ze względu na 40% obstrukcji od dużego lustra wtórnego jak i widocznie słabszy kontrast obrazu od Maków , bywają dobre egzemplarze optycznie ponad przeciętne ale to rzadkość.Edek 100 mm ze względu na f9 przy tym dublecie pokazuje najbardziej zbliżone obrazy do APO z całej rodziny Edków , znam temat też posiadaliśmy.
Mamy też 120 ED Bardzo Dobry Egzemplarz marki ORION USA i też pokazuje ładne Planety i Księżyc jak mój były EQUINOX 120 ED , pokazał nawet na Jowiszu ten szereg białych owali pod pociemnieniem biegunowym z ORTO 5 mm BGO jako maleńkie białe kropki w szeregu.
Jednak mój obecny Mak pokazuje więcej i też z piękną ostrością i kontrastem na Jowiszu , Księżycu i Saturnie w końcu to 180 mm dobrej optyki.
Mamy też od niedawna SCT 8" z USA , ale jeszcze produkowanego w Japonii i powiem szczerze pomimo swoich lat pokazuje naprawdę Bardzo Dobre Obrazy , Kolega Zbyszek trafił Świetny Japoński Egzemplarz , podejrzewam że przebija obrazami nie jeden nowy SCT 8" , tak samo starsze tuby w kolorze pomarańczowym były zdecydowanie lepsze optycznie pod względem dokładności optyki , może nie warstw gdyż powstały doskonalsze technologie , ale optycznie to miałem z jednym egzemplarzem takim dobrym do czynienia i naprawdę był Rewelacyjny pomimo swojego wieku.Prawda jest taka iż teleskop teleskopowi nie równy i doświadczeni obserwatorzy wyłapują te różnice jak nie od razu to po jakimś niedługim czasie najczęściej przy bardzo dobrych warunkach seengowych.Mam też Syntę Flex 12" z LW 1/12L i modyfikowanym LG , ona przebija ostrością obrazu naszego SCT 11" , ostatnio zachwyciła mnie na Saturnie jak pięknie pokazała słabe pasy w pociemnieniu biegunowym , czasem pomimo nie najlepszych warunków seengowych i tak chwilami obraz z niej jest tak ostry i pełen detalu na Planetach że dech zapiera w piersiach.Ja osobiście przede wszystkim uwielbiam oglądać godzinami planety i tak staram się dobrać czy modyfikować swój sprzęt aby wycisnąć wszystko co możliwe w wizualu. Dlatego kupiłem tego obecnego Maka i się nie zawiodłem.Posiadałęm też trzy sztuki Maków SW 180/2700 mm to też Dobre Teleskopy , szkoda tylko że ich przelot jest tak mały , ale z Naglerami jak sprawdzałem to nie ma winiety ze względu na konstrukcję okularu nawet z N31. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostFranz | 04 Sie 2017, 13:33

Prawdopodobnie kolega trafił na słaby egzemplarz Eksplorera.
U mnie trzeba się dopatrywać tego roziskrzenia, które jednak występuje co widać na zdjęciach.
Skoro ten Eksplorer ma widoczne wady, których nie powinien mieć, to w takim razie co reprezentują sobą SCT? Ogólnie te SCT to dobre i uniwersalne tuby do przeglądu nieba ale obraz dają mydlany.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2017, 14:39

Cześć.

Fakt SCT F10 to dobre tubki , ale jednak nie z tak ostrym obrazem jak by sobie człowiek życzył , przynajmniej na Planetach , obrazy Dyfrakcyjne SCT są wyrażnie gorsze niż Maków przez co też dużo słabiej im rozbić ciasne układy podwójne gwiazd , gdyż obraz się zlewa.Wszystko to wina stosunkowo dużej obstrukcji centralnej od dużego LW.
Nieraz porównywałem obrazy Dyfrakcyjne SCT z obrazami z Maka i Makowi niewiele brakowało do Refraktora a SCT był widocznie dalej w tyle.
Ogólnie SCT to dobre tubki , lekkie i mobilne , wszechstronne F10 ale też jak każdy inny teleskop mają swoje wady i zalety.
Odnośnie dokładności optyki ale całego układu -wypadkowej całego teleskopu to np. firma ORION UK w standardzie sprzedaje swoje Maki OMC 140 z dokładnością 1/4L a wersja De Lux to 1/6L co już pisałem że to moim zdaniem minimum, gdyż użycie dodatkowo złączki kątowej ze swoimi błędami obniża nam wypadkową dokładność całego układu optycznego i 1/6L to minimum teleskopu aby utrzymać potem 1/4L Kryterium.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjoachim56 | 25 Wrz 2017, 22:23

Witam, tak potwierdzam,teleskop przywiozłem najpierw do K-Koźla,później do Antwerpii bezpiecznie i w znakomitym stanie,tylko musiałem parę razy tłumaczyć i pokazywać co wiozę w walizce służbom celnym w Niemczech. Wracając do rzeczy cóż dodać do takiej recenzji jaką napisał Krzysiek, wyżej. Znakomita korekcja,obraz który jest na zdjęciu nie oddaje widoku jaki był w wizualu. Oczywiście do Księżyca dołożony był reduktor ogniskowej SW 0,85x właściwy do tego refraktora. Jestem niezwykle szczęśliwy z tego zakupu.

Dzięki Krzysztof....

Pozdrawiam Joachim
Ostatnio edytowany przez joachim56, 26 Wrz 2017, 22:12, edytowano w sumie 1 raz
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2017, 00:17

Cześć Joachimie.

Masz Bardzo dobry sprzęt i na pewno był wart zakupu , drugiego takiego egzemplarza to szukać jak ze świecą , pamiętam Saturna z Pentaxem XW 3,5 mm przy około 257X , był Rewelacyjny z Cassinim po obwodzie i pięknym obrazem samej planety a Jowisz też wspaniały z masą ostrego subtelnego detalu , białych małych owali , itp.Mars będzie w przyszłym roku w opozycji co prawda nisko ale sam zobaczysz jakie świetne obrazy uzyskasz z tym Refraktorem przy około 200X powiększenia.
Cieszę się również że Refraktor trafił w Twoje dobre ręce , gdzie wykorzystasz jego potencjał i będziesz zadowolony.
Nieraz trochę za nim tęsknie to w końcu Refraktor na przyzwoitej optyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 12 Kwi 2020, 22:05

Odgrzewam kotleta :D

EQUINOX 120 ED prawie doskonały https://astro-foren.de/index.php?board-list/
witos
 

PostKrzysztof_P | 13 Kwi 2020, 00:03

Cześć Tomku.

Dzisiaj już jadłem , ale zjem drugi raz Twojego Kotleta. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 25 Kwi 2020, 20:33, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Kwi 2020, 03:53

Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 25 Kwi 2020, 19:58

Equinoxy 120 ED poszły do kolegów z forum, pewnie za jakiś czas sami opiszą swoje wrażenia :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 25 Kwi 2020, 20:35

Tomku mój Equinox 120ED już dawno wywędrował z domu , aktualnie cieszą mnie obiekty nieba z APO-ED APM 152/1200mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kurp, Sawomir113 oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat