Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 11 Wrz 2017, 20:43

Witam. :D

Jako że jestem Zwolennikiem Teleskopów konstrukcji i projektu Maksutova to stało się. :D
Dzisiaj zostałem szczęśliwym posiadaczem Nowego Teleskopu Maksutowa-Newtona MN 76 na optyce Intes Micro Moscow APM w wersji pomalowanej na kolor czarny proszkowy-połysk.Teleskop produkowany jest aktualnie na indywidualne zamówienia w dwóch dostępnych kolorach czarnym lub kremowym wpadającym w kość słoniową , na teleskop czeka się od 6-9 miesięcy zamawiając go w APM DE u M.Ludesa i w tej wersji kosztuje około 4000 Euro.



Jet to Najnowsza wersja tego teleskopu z wyciągiem Crayforda 2" z 1,25" z Clamping ringami i z Microfocuserem 1:10 , warstwami na lustrach 96% i wielokrotnie powlekanym korektorem Maksutova.Na fotkach w linkach jest starsza wersja z kiepskawym wyciągiem.Teleskop posiada wbudowany na stałe wentylator na LG z gniazdem do zasilania 12V oraz wyłącznikiem załączania i wyłączania wentylatora po podpięciu zasilacza lub zasobnika z bateriami , dodatkowo wentylator jest zaślepiany gwintowaną metalową zakrętką na czas kiedy nie pracuje.
Teleskop kupiłem z drugiej ręki , ale stan wszystkiego włącznie z optyką jest jak ze sklepu , wszystkie zaślepki , oryginalny metalowy baflowany i wyczerniony w środku odrośnik , nasuwany na celę Korektora mocuje się na trzech dociskowych śrubkach , oryginalny szukacz Intesa 8X50 w regulowanych metalowych obejmach z krzyżem z przerwą w krzyżu na samym środku na gwiazdę oraz z gniazdem na wkręcenie podświetlenia aktualnie zaślepionym oryginalną nakrętką.Teleskop posiada obrotowe obejmy , to Rewelacyjna sprawa , wystarczy popuścić dwie śrubki zaciskowe i obracamy sobie tubą jak chcemy w obejmach , bowiem obejmy pracują na teflonie ślizgając się po szynach wewnątrz obejm przymocowanych do tuby teleskopu.Dzięki temu bardzo dobremu rozwiązaniu nawet jak teleskop będzie pracował na montażu paralaktycznym z GO-TO to po trafieniu w obiekt obracamy go do wygodnej pozycji oglądania nie tracąc obiektu z pola widzenia okularu.Teleskop posiada duży dekiel na celę korektora jak i kaptur materiałowy nakładany na zamontowany odrośnik.
Teleskop kupiłem po korespondencji ze Sprzedającym i Dealerem zachodniego sklepu gdzie teleskop został zakupiony , tam otrzymałem szczegółowe info odnośnie optyki , warstw , itp. Ostatnie wersje seryjnie produkowane wypuszczane były z dokładnością całego układu 1/7-1/8L z Lustrami "Sital" i warstwami 96% które posiada mój MN 76 , mój egzemplarz posiada optykę o dokładności wypadkowej całego układu 1/8,2L :D Co cieszy mnie niesamowicie. Oryginalny Dovetail Losmandy już zdemontowałem i jutro wezmę się za montaż Dovetaila w standardzie Vixena aby jak pogoda pozwoli ujrzeć pierwsze światło na moim montażu SW EQ5.Jest też dodatkowa obejma do umieszczanie na niej przeciwwag jak i porządna torba Geoptic na teleskop.Wiedziałem co kupuję i Dziękuje sprzedającemu z zachodniej giełdy za profesjonalne zapakowanie i ekspresową przesyłkę oraz za obfitą i szczegółową korespondencję przed zakupem , włącznie z fotkami jak starannie i solidnie pakowany był teleskop. Posiadamy w naszym obserwatorium starszą wersję tego modelu MN 71 180/1080 mm , którego miałem parę dni w domu przeprowadzając serwis.Teleskop waży około 10-11 kg i na montażu klasy EQ5 SW pracuje znakomicie , obydwie przeciwwagi 5,2 kg są założone jeszcze z zapasem , więc montaż nie jest przeciążony i drobne ruchy pracują płynnie oraz napęd w jednej osi jaki posiadam ładnie prowadzi teleskop.Oglądałem nim przy okazji serwisu Księżyc , obrazy Bajka , widzę że lepsze niż w moim aktualnym MAKU STF MIRAGE MOSCOW 180/1800 mm ze względną maleńką obstrukcję od LW tylko 20% (LW 36 mm) , obraz jest jak z REFRAKTORA , czarne jak aksamit tło nieba i gwiazdki jak szpileczki lepsze niż w moim obecnym Maku. Saturn wypada też lepiej i wygląda jak w Refraktorze APO 6" , gromady kuliste są niesamowite i piękne jak z Refraktora APO 170 mm , przeczytałem bowiem kilka zachodnich recenzji i tym Makom właśnie ze względu na maleńką obstrukcję tylko 20% najbliżej do APO , jest jeszcze model MN 78 F8 180/1440 mm z LW jeszcze mniejszym dającym obstrukcję tylko 13,4% , ale jest to już bardzo długi teleskop gdyż jego F8 wynosi 1440 mm. Odpuściłem sobie jego zakup i polowałem na MN 76 w tej wersji jaką kupiłem ze względu na Świetne parametry , Optykę i jeszcze mobilność na moim balkonie na montażu SW EQ5.Można przeczytać porównania tego Maka z Refraktorami APO 160-180 mm wiodących producentów jeżeli ktoś mi nie dowierza , ale w praktyce ten teleskop jest jak 6" APO na Planetach i jak Refraktor około 170 mm na Dsach o czym często i gęsto można przeczytać w zachodnich Recenzjach i opisach , gdzie ten teleskop jest Bardzo ceniony i Poważany za jakość i osiągi jakie sobą reprezentuje za około 1/4-1/5 ceny podobnego Refraktora APO.
Postaram się niebawem napisać wrażenia z oglądania jak tylko pogoda dopisze. Tak czy inaczej sprzęt z najwyższej półki do Planet już mam i czekam na Opozycję Marsa jak i pojawienie się na niebie Jowisza.Teraz z moim Makiem STF MIRAGE 180/1800 mm miałem obrazy bajka z masą subtelnego detalu na planetach przy obstrukcji 32% a co dopiero z Nowym Makiem przy obstrukcji 20% , która ma już naprawdę niewielki wpływ na degradację obrazu.Księżyc Który widziałem w Maku kolegi MN 71 był Wyśmienity , więc mam nadzieję że mój nowy nabytek spełni moje oczekiwania.
Posiadam aktualnie dwa znakomite Maki na optyce Intesa i mój Mak STF MIRAGE 180/1800 mm będzie mnie musiał zapewne niebawem opuścić.
Proszę parę Fotek w domu:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0038.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0037.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0036.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0035.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0034.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0033.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0030.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0029.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 25 Paź 2017, 11:23, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 12 Wrz 2017, 09:37

Rzeczywiście piękna i egzotyczna maszynka!
Napisz proszę coś jak sprawa wygląda z doborem okularów, jak reaguje na Barlowa?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 12 Wrz 2017, 09:52

Cześć.

Te teleskopy dają wyśmienite obrazy praktycznie z każdym okularem , ich F6 i korekcja tej konstrukcji Maka toleruje większość okularów nawet tych tańszych. Barlow jeżeli jest dobrej jakości to też bardzo dobrze współpracuje z tym teleskopem , 100% oświetnenia matrycy detektora to około 22,5 mm jak podaje producent. Na przykład z moim TV Panoptikiem 41 mm mam żrenicę wyjściową około 6,9 mm i wypadkowe pole widzenia około 2,6* przy pow. 26X z TV Naglerem 31 żrenica wychodzi 5,3 , pow. 35X i pole ponad 2,3* , oglądałem przez te okulary jak miałem kolegi MN 71 180/1080 mm na serwisie i obrazy są świetne z gwiazdami punktowymi po samą diafragmę , wspaniałe widoki nie przesadzam.Takie obiekty jak Plejady czy Hi-Ha w Perseuszu są wspaniałe w szerokim pięknym polu widzenia z gwiazdami jak "maczek" na czarnym refraktorowym tle nieba.
To jest naprawdę wspaniały teleskop , osobiście każdemu polecam.Jego wadą może jest długość i cena , ale Refraktory do Planet nawet APO też są stosunkowo długie i dużo droższe.Długość Refraktora do Planet też musi być przy odpowiednim F aby zachować dobrą korekcję aberacji sferycznej , przynajmniej te planetarne APO dedykowane do obserwacji Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 19 Wrz 2017, 21:35, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 12 Wrz 2017, 12:14

Można prosić parę fotek prezentujących ten patent z obrotowymi obejmami? Z góry dzięki!
Fajny sprzęt, gratuluję nabytku choć z drugiej strony polecam się pamięci jak kolega będzie zmieniał! :D
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 12 Wrz 2017, 12:30

Cześć.

Proszę fotki patentu obrotowych obejm , jak widać są też dodatkowe nakrętki na śrubach w środku śruby do blokady aby teleskop nie wypadł z obejm. Alu okrągłe szyny przymocowane na stałe do tuby pracują w wyfrezowanym w teflonie rowku na obejmach.W sumie to w ATM spokojnie do wykonania jak mamy dostęp do frezarki.Wrzuciłem też fotkę na której jest Mak MN 71 180/1080 mm , którego serwisowałem koledze , teleskop na moim montażu SW EQ5 z napędem , itp.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_9451.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0041.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0040.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0039.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 12 Wrz 2017, 12:43

Ciekawe niewątpliwie. Skoro szyna jest na stałe to rozumiem że przesuwać obejm się nie da wzdłuż tuby i do wyważania trzeba stosować osobno ciężarki?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 12 Wrz 2017, 13:00

Cześć.

Albo stosujemy ciężarki albo przesuwamy całą tubę w obejmach w gnieżdzie montażu , ja mam dodatkową obejmę z otworami do których wkręcę śruby i będę nakładał jak będzie taka potrzeba dodatkowe okrągłe ciężarki i zakręcał je nakrętkami radełkowymi.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 14 Wrz 2017, 18:54

Witam.

Wczoraj i dzisiaj zająłem się moim nowym Maczkiem. Zdemontowałem ciężkie płaskowniki od obejm wraz z dovetailem Losmandy a zamontowałem dovetail w standardzie Vixena jak i płaskownik z rączką do przenoszenia.Przedmuchałem i przetarłem optykę oraz skolimowałem wstępnie teleskop kolimatorem po markerze na LG , następnie dopieszczę kolimację na gwiazdach.
Fajnie że wyciąg ma regulację wysokości na tubie , to dużo upraszcza.
Optyka jest Idealna , zero jakichś uszkodzeń , wielokrotnie powlekany Menisk lśni pięknie , to nie to co w Makach SW , tutaj ewidentnie warstwy pokazują że są najwyższej jakości.
Czekam teraz na pierwsze światło , ale jak to z nowym teleskopem , było pięknie i się w Krakowie zachmurzyło.
Wyciąg pracuje jak po masełku , wszystko super dopracowane.
Wstawiam parę fotek Teleskopu na moim montażu SW EQ5.
Widać na fotce że warstwy na Menisku są tak dobre jak gdyby nie było Menisku , którego się trzeba dopatrzyć na jednym ze zdjęć.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0044.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0045.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0047.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0046.JPG
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0042.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 29 Wrz 2017, 05:07, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 14 Wrz 2017, 20:26

Sprawdzałeś może jaki krążek światła w ognisku jest oświetlony przez 100% powierzchni lustra głównego?
Tycie to wtórne...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 14 Wrz 2017, 21:14

Cześć.

Ponoć 22,5 mm zgodnie z tym co można znależć na stronie dystrybutora w opisie sprzętu jak i podają 2*15 minut , do kamer powinno wystarczyć , no cóż to nie Astrograf choć w tej dziedzinie wypada świetnie bez dodatkowych korektorów pola , coś kosztem czegoś. :D Na "szczęście" nie focę i zajmuję się przede wszystkim wizualnym podziwianiem skarbów nieba a z tej maszynki dostanę to co zamierzałem dostać dokonując jej zakupu.Planety , Księżyc widziałem na fotkach z tych teleskopów i wypadają znakomicie , nawet niektóre emki też są niczego sobie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 14 Wrz 2017, 21:48

Producenci i dystrybutorzy dużo piszą, papier przyjmie wszystko :)
A inaczej - jaka jest średnica tuby i jaka jest odległość ogniska od zewnętrznej ściany tuby przy ostrzeniu na nieskończoność?
Będę wdzięczny za podanie tych wymiarów.
Z góry dzięki!
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 14 Wrz 2017, 21:54

Cześć.

Podam Ci myślę jutro jak znajdę czas zmierzyć.
Ponadto zapewne chcesz sprawdzić w Newtwinie , widać odbicie całego LG w LW z zapasem więc wszystko jest OK.
Ponadto Firma APM raczej nie wstawia bajerów w swoich opisach i podawanych danych , przynajmniej tych droższych sprzętów z najwyższej półki.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 18 Wrz 2017, 00:03, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Wrz 2017, 15:38

Cześć.

Średnica tuby wewnątrz to około 195 mm i plus grubość ścianek, więc trzeba liczyć około 200 mm na tubusn, wybicie zmierzę od tuby na zewnątrz jak pojawi się Słońce , gdzie wypada ognisko i ile jest wybite od środka LW.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Wrz 2017, 21:19

Witam.

Jestem po pierwszym Star-Teście , poprawiło się chwilowo w Krakowie i są większe dziury w chmurach.
Kolimacja teleskopu po mojej korekcie wzorowa , obrazy dyfrakcyjne wzorowe , krążki dyfrakcyjne książkowe , jest bardzo dobrze , teleskop posiada znakomitą optykę a to było dla mnie najważniejsze.Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu i myślę że teleskop będzie mi służył dłuższy czas , zanim znowu znienacka nie trafi się zakup jeszcze większego MN na Optyce Intesa np. 8"-10".
Jednak na razie zejdę na ziemie i wymienię wyciąg na niskoprofilowy aby był dostęp do ogniska dla Astrofoto i jak da radę to użycia nasadki Bino , lub zorientuję się czy można skrócić ten wyciąg , czasem są takie możliwości co nieraz wykonywałem np.z wyciągiem GSO do Maka SW czy SCT aby jak najmniej przeogniskowywał teleskop.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2017, 23:33

Witam.

I pojawił się i większy brat mojego Maka-Newtona , ale jednak finansowo to nadal spory wydatek:
https://www.cloudynights.com/classified ... ndy-mount/

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2017, 17:59

Witam.

Dziękuje Januszowi.
Po małych modyfikacjach wyciąg jest w pełni wykorzystany , czekam na pogodę i napiszę coś więcej o obrazach jakie daje teleskop. Założyłem też mój sprawdzony szukacz kątowy ATM 62/279 mm z Plosslem TAL 25 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0048.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2017, 21:06

Witam.

Jestem po oglądanku Saturna i gromady kulistej w gwiazdozbiorze Pegaza M15.Pomimo nie najlepszych warunków seengowych jestem bardzo zadowolony i mogę śmiało przyznać iż ten Mak-Newton to zdecydowanie najlepszy instrument jaki miałem do tej pory.Oczywiście biorę pod uwagę jakość a nie wielkość i teleskop spełnia moje oczekiwania. Saturn pomimo niskiego położenia nad Krakowem gdzie mam z balkonu akurat widok na południe prezentował się świetnie , zakończyłem oglądanie na okularze Pentax XW 5 mm z pow. 216X , Cassini widoczny czarny a Planeta pięknie kolorowa. Czekam na okular 4 mm gdyż aktualnie mam najkrótszego Pentaxa XW 5 mm.Gromada M15 znakomita , gwiazdy szpileczki i maczek nawet przy 216X z Pentaxem XW 5 mm , obrazy rewelacyjne , wyglądają jak z dużego Refraktora , dopiero na stosunkowo ciemnym niebie będzie uczta w łowieniu kolorowych gwiazdek , ten teleskop to naprawdę wyrób na Światowym poziomie.
Mogę stanowczo stwierdzić iż mój zakup był w 100% trafiony.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 19 Wrz 2017, 07:03

Gratuluję Krzysztofie pięknego sprzętu. Czyli zmiana Synty na MN to dobre posunięcie?
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2017, 07:49

Cześć.

Dziękuje.
Dla mnie osobiście myślę że tak , pod względem jakości obrazów nie mam wątpliwości , wiadomo apertura mniejsza , ale dla mnie aktualnie liczy się jakość.Ceny tych instrumentów same mówią za siebie , kosztują nie mało i są przeznaczone dla wymagających użytkowników ceniących sobie jakość tak wykonania jak i generowanych obrazów.Nie są produkowane seryjnie i po zamówieniu w APM okres oczekiwania wynosi od 6-9 miesięcy.
Myślę że MN 10" F5,5 na optyce Intesa byłby praktycznie moim Docelowym instrumentem , ale cena nawet używek jest bardzo wysoka.
Na razie nacieszę się tym co mam a czas pokaże.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 29 Wrz 2017, 03:19, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 19 Wrz 2017, 10:51

MN 10" F5.5 byłby docelowy bo jak już go postawisz to aż ciężko myśl przychodzi że trzeba go ruszyć :D.
Sam eksploatuje 6" MN w wersji PRC - jestem super zadowolony. Po głowie czasem chodzi myśl o Intesach... najchętniej zestaw optyczny i samemu rurkę zbudować - satysfakcja pewnie gwarantowana.
Udało się zmierzyć to "wybicie"?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2017, 11:20

Cześć.

Wczoraj było Słońce , ale nie było mnie w domu , jak tylko się pojawi to zmierzę-pamiętam.
Co do MN 10" to faktycznie masz rację , jest to raczej stacjonarny instrument ze względu na sporą wagę , ale jest jeszcze MN 8" F6 który jest teleskopem w sumie jeszcze "mobilnym" i do przewiezienia w pojedynkę samochodem.
Jeden z moich kolegów go posiada i bardzo sobie chwali , rozmawiałem z nim ostatnio i powiedział mi że jak podejmie decyzje o rozstaniu to jest szansa że trafi do mnie na co po cichu liczę.Dzieli nas spora odległość i nie miałem okazji przez ten sprzęt oglądać , ale daję wiarę koledze że na pewno jest Rewelacyjnie i jeszcze lepiej niż w moim obecnym MN 180 mm.
Czytałem też parę zachodnich opisów MN86 i znowu jak to w przypadku Intesa , wypada znakomicie.
Posiadałem też swego czasu MN Intesa 127/762mm , F6 , super "maleństwo" , obrazy dawał piękne , aktualnie posiada go kolega Grzegorz i Krzysztof "Bolidy" którzy kupili go u mnie swego czasu.Jak do tej pory go nie sprzedali i myślę że są z niego bardzo zadowoleni. :D

"Sam eksploatuje 6" MN w wersji PRC".
Co to za wersja i jaka marka , raczej nie znam?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 29 Wrz 2017, 03:21, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 19 Wrz 2017, 12:48

Znasz, znasz napewno: ES Comet Hunter - 6" f4.8
Dużo siwych włosów mi przybyło zanim doprowadziłem go do obecnego stanu. Efekt bardzo dobry jak dla mnie... za całą resztę trzeba było zapłacić kartą MasterCard...
Kolega Grzegorz "bolid" wspominał mi swojego czasu że to maleństwo Intesa jest bezbłędne i trudno opisać to słowami. Przez te ochy i achy czasem też myślę sobie czy oby napewno chce spojrzeć przez któregokolwiek... lepsze jest wrogiem dobrego :D
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwiechu | 19 Wrz 2017, 13:08

Ja od 12 lat mam 5" MN Intesa i doradzam jednak, żeby spojrzeć przez którykolwiek. Też musiałem nieźle się narobić, żeby dawał dobre obrazy: nowa tuba, baffle, offsety, kolimacje, poprawki itd. - łącznie zajęło mi to 2 lata, ale to była zabawa na spokojnie, miałem czym obserwować. Mój MN był składany z zestawu optycznego z APM i miał przede wszystkim zbyt delikatną tubę, która była podatna na temperaturę i obciążenia, po zamontowaniu szukacza kątowego 60 mm miałem fajnego banana. Efekt jak dla mnie na szóstkę.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2017, 14:49

Witajcie.

Zgadzam się z wami w 100% , Maki ESa znam tylko z internetu , słyszałem i czytałem na ich temat niezbyt dobre opinie , dlatego nie dziwi mnie fakt że musiałeś go poprawiać i zapewne też optycznie.Osobiście też rozważałem swego czasu zakup tego Maka Esa 6" , ale po doczytaniu i wysłuchaniu opinii nie zaryzykowałem zakupu , gdyż wiem że musiał bym poświęcić potem sporo czasu i funduszy aby poprawić go optycznie.Wizualnie mi się bardzo podoba i szkoda że tak go paprają.
Odnośnie Maków Intesa to faktycznie warto przez nie pooglądać szczególnie wtedy kiedy mamy już za sobą jakiś zapas doświadczenia i wiemy co i jak dany instrument pokazuje oraz sobą reprezentuje a jak mamy możliwość bezpośredniej konfrontacji to jak na dłoni wyjdą wady i zalety różnych teleskopów.
Odnośnie prac przy teleskopie to też musiałem wykonać pewne modyfikacje wyciągu i dzięki pomocy Janusza za co mu Dziękuje teleskop ostrzy teraz z każdym okularem jaki posiadam i praktycznie jest gotowy do pracy.
Wcześniej nie łapał ogniska z Pentaxami XW i Orciakami , jedynie Naglery i Delosy ostrzyły bez zastrzeżeń.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 29 Wrz 2017, 03:38

Witam.

Dokończyłem już prace nad teleskopem , wstawiłem dodatkowo dwa gniazda pod szukacze i aktualnie teleskop posiada Red Dota MEADE do wstępnego wycelowania na obiekt , potem obiekt pojawia się w szerokokątnym szukaczu ATM 62/279 mm i jest w okularze teleskopu.
Dzisiaj pogoda w Krakowie dopisała , wykonałem przegląd po jaśniejszych emkach z katalogu Messiera: gromadki we Wożnicy , M35 w Blizniętach , Hiady , Plejady , kulki M15 , M13 , M92 , Wielka Mgławica w Orionie M42 i Trapezik z sześcioma składnikami , Mgławica Krab M1 w Byku , Hi-Ha w Perseuszu i wiele innych.
Jestem bardzo zadowolony , teleskop daje Wspaniałe obrazy na wszystkich obiektach , gwiazdy to piękne kolorowe iskiereczki jak w Refraktorze na czarnym aksamitnym tle nieba. Obrazy są naprawdę mega wysokiej jakości , wczoraj testowałem nowego Naglera T6 9 mm na Księżycu , obrazy Rewelacja , cały Księżyc ze sporym zapasem w polu widzenia przy 120X powiększenia , testowałem też okulary: TV De LITE 4 mm , UO Japan Orto 4 mm i LV Vixena 4mm , wszystkie szkiełka pracują znakomicie przy powiększeniu 270X ukazując wspaniałe obrazy Księżyca przy wysokim kontraście obrazów , ze wspaniałą ostrością i masą drobnego szczegółu , cienie we wałach kraterów jak i rzucane przez szczyty gór są czarne i ostre jak z Refraktora. Obrazy POWALAJĄ swoją jakością i ilością widzianego detalu.
Teleskop jest jak najbardziej wart zakupu i prezentuje sobą Doskonałą Światową jakość generowanych obrazów.
Czekam teraz na Planety w nowym roku , już wiem że będzie doskonale z masą subtelnego detalu i jakością dużego APO , teleskop jest lepszy od mojego już byłego MC STF 180 mm MIRAGE LOMO OPTICS MOSCOW , który też dawał znakomite obrazy , ale jednak mniejsza obstrukcja centralna MN 180mm tylko 20% w porównaniu do 32% STF MIRAGE 180 mm przekłada się na ostrzejsze , jaśniejsze i bardziej kontrastowe obrazy nocnego nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm.: IMG_0056.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat