Grzałka do teleskopu

Szukacze, nasadki, kolimatory, wyciągi, odraszacze etc.

Postmidimariusz | 15 Lut 2018, 11:08

Chciałbym przedstawić grzałkę go Lustra wtórnego, jaką ostatnio zakupiłem w sklepie Astragadget

System nazywa się HeaterDream i widziałem, że sa tam różne opaski do teleskopów (3-12"), szukaczy, wyciągów okularowych itp.

Opis.
Grzałka pracuje zna zasilaniu 12V i mam dorobiony kabelek pod wejście zapalniczki w samochodzie.
Główną zaletą jest wbudowany w system sterownik temperatury, który zawiera dwa czujniki temperatury. Wszystko jest na jednym kablu. Nie trzeba wię dokupować dodatkowo sterownika. Sterowanie odbywa się tylko za pomocą jednego przycisku.

Po podłączeniu zasilania rozlegnie się pojedynczy sygnał dźwiękowy, który odpowiada niskiej mocy grzałki. Aby kontrolować moc grzałki w sterowniku, stosuje się algorytm PWM, który oszczędza dużo energii akumulatora, co jest niezwykle ważne w terenie. Sterownik obsługuje trzy poziomy mocy grzałki - niski, średni i wysoki. Każdemu naciśnięciu przycisku towarzyszy jeden, dwa lub trzy sygnały dźwiękowe. Liczba sygnałów audio ściśle odpowiada poziomowi wybranej mocy. Jeden sygnał odpowiada niskiej mocy, dwa sygnały dźwiękowe odpowiadają średniej mocy cieplnej, a trzy sygnały dźwiękowe odpowiadają wysokiej mocy grzewczej.
Jeśli na optyce pojawiła się już rosa, wtedy należy ustawić maksymalną moc grzewczą i odczekać 20-30 minut, aż krople wody znikną z powierzchni optycznej teleskopu. W przypadku okularów czas jest nieco krótszy i z reguły nie przekracza 5-10 minut. Następnie należy zmniejszyć moc, wybierając wartość, przy której nie nastąpi dalsze zamglenie.

Dodam że mierzyłem temperaturę przy trzecim stopniu i wynosi ona około 34 C. Jest wyraźnie odczuwalna pod palcami. Przy pierwszym stopniu jest nieodczuwalna, a przy drugim ledwo co.

Testy.
Ostatnio 10 Lutego miałem okazję wypróbować opaskę przy temperaturze -4 C. Wszystkie szyby samochodów zamarzły, szukacz w teleskopie zamarzł, soczewka pokryła się lodem, akcesoria w mojej astro walizce tez pozamarzały, a lustro wtórne cały czas było czyste, suche i nie zamarzło, ani nie pokryło się jakimś nalotem, czy parą. Było idealnie czyste przez całe dwie godziny obserwacji.

Podsumowanie.
Jestem mega zadowolony z tego systemu. Jeden kabelek do akumulatora i wszystko do razu działa.
Polecam ten system każdemu, komu przeszkadza mróz, bądź zaparowana optyka.
Moim następnym krokiem będzie zakup ogrzewania do astro walizki.
Załączniki
Grzałka do teleskopu: 4.jpg
Grzałka do teleskopu: 3.jpg
Grzałka do teleskopu: 2.jpg
Grzałka do teleskopu: 1.jpg
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostJanusz_P. | 15 Lut 2018, 11:20

Popatrz, ta grzałka rozgrzewa się do 34*C a powinna podgrzać lustro tylko o 1-2*C ponad punkt rosy, czyli temperaturę otoczenia ale jest ona błędnie zaprojektowana i wykonana bo grzeje kostkę mocująca lustro zamocowane na taśmie piankowej która jest bardzo dobrym izolatorem dlatego jakieś 90% mocy idzie w powietrze i zwiększa Ci tylko seeing przed aperturą teleskopu a zaledwie kilka % mocy podgrzewa lustro, to bardzo niechlujny i rozrzutny system ogrzewania, ja go nie polecam :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmidimariusz | 15 Lut 2018, 11:33

Tak zgadza się
o 1 stopień podrzewa pierwszy stopień
o dwa stopnie drugi stopień
a trzeci stopień jest po to aby odmrozić optykę jak Ci zamarznie, dlatego jest wysoko temperatura
Sterownik jest prawidłowo zaprojektowany. Działa jak należy.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostJanusz_P. | 15 Lut 2018, 12:28

Nie rozumiemy się. nie mam nic do sterownika pewnie jest prawidłowy tylko do miejsca przyłożenia grzałki, ono jest bardzo nieprawidłowe i wręcz nieodpowiednie :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmidimariusz | 15 Lut 2018, 12:45

Tez miałem taki dylemat jak Ty. Spodziewałem się że będzie to jakoś przymocowane z tyłu lustr czy coś takiego. A tu zaskoczenie. Byłem prawie pewiem ze to nie wypali. Ale to działa ku mojemu zaskoczeniu. Niby nie powinno działać ale jest skuteczne. Pobór mocy to zaledwie 3W no to nie jest to raczej pożeracz energii.

Od dziesięciu lat borykam się z problemem zamarzania i roszenia lutra, szukacza i kilku innych drobiazgów. Nawet jakiś czas temu prosiłem na wszystkich tematycznych forach o pomoc i wykonanie takiego ogrzewacza, ale nikt mi takiego nie wykonał. Dostałem tylko linka, ze cos takiego cos sobie zrobił, i jak chcesz to sobie też takie zrób sam. Ale ja się na tym nie znam.

Dzisiaj sam znalazłem takie rozwiązanie, u mnie działa i dlatego dzielę się swoją wiedzą z innymi. Może ktoś z forumowiczów zechce taki zastosować u siebie.
Ja podaje gotowe rozwiązanie na tacy. I piszę, ze to działa.

Fajne są te opaski grzejne na szukacze i wyciągi okularowe.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostJanusz_P. | 15 Lut 2018, 13:56

Duży nadmiar mocy wydzielanej w pobliżu lustra powoduje że lustro nie paruje ale temu rozwiązaniu daleko do optymalnego, dlatego też nie mamy takich w ofercie bo nie lubię ludziom polecać czegoś czego sam nie chciałbym używać :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmidimariusz | 16 Lut 2018, 13:17

Tak masz racje nie jest to usytuowane optymalnie i pewnie dla potrzeb astro-foto, gdzie sumowany jest obraz może to mieć wpływ. Ja przez dwie godziny obserwacji wizualnych DS-ów nie zaobserwowałem żadnego pogorszenia obrazu. Wiem, że gdyby nie grzałka to po pół godzinie zwijałbym teleskop, bo by po prostu zamarzło jak zwykle lusterko.

Chciałem się porostu podzielić moim doświadczeniem. Sam kiedyś takiego rozwiązania szukałem i go nie znalazłem.

P.S.
Wiele osób ściąga różne sprzęty z za granicy i nie napisze o nim ani słowa na forum.
A szkoda.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostVroobel | 15 Lut 2019, 15:39

Hm... Post dokładnie sprzed roku. Czy ktoś może pokazać (link, zdjęcie) jaki rodzaj ogrzewania LW posiadał w swej ofercie Janusz? Nie wątpię, że kolega Midimariusz.osiagnął to, co chciał i jest zadowolony. Ale wygląda to na 3-ci rodzaj konstrukcji mechanicznej zestawu grzewczego.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat