Łowcy meteorytów

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

Postsuper_novy | 11 Lut 2013, 10:05

senkju napisał(a):... Rutus nie jest złą marką, przynajmniej na początek to sprzęt bardzo dobry: wydajny, głęboki, dorównujący osiągami wielu dużo droższym zachodnim wykrywkom.


Dzięki za wskazówki ...

senkju napisał(a):... ja mam po prostu CZAS :D i naokoło domu mnóstwo pięknych pól, po których wałęsamy się z przyjemnością, a nie goniąc jakiś konkretny cel...


... właśnie. Czas! Może i mnie uda się go trochę więcej wygospodarować, bo pól i lasów wokół działki też mi nie brakuje, a teren też niezbyt ciężki do kopania- piachy. Jedyne czego się obawiam, to pozostałości po II wojnie.
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postastrokosmo | 11 Lut 2013, 10:30

senkju napisał(a):Super_novy, Rutus nie jest złą marką, przynajmniej na początek to sprzęt bardzo dobry: wydajny, głęboki, dorównujący osiągami wielu dużo droższym zachodnim wykrywkom. Najbardziej uniwersalny wydaje się Argo, myślę że gdybym teraz miał kupić coś nowego, wybierałbym właśnie Argo zamiast Proxy. Kapitalną zaletą Rutusów jest b. chwalony, szybki, tani, kompetentny serwis, lepszego serwisu nie ma żadna inna marka w tym kraju. Na szczęście nie musiałem do tej pory korzystać, więc to przytaczam z lektury for specjalistycznych. Ale gdy sam decydowałem co wybrać, to był decydujący argument.

Astrokosmo, ja właśnie po polach chodzę często w All Metal i jakoś nie żałuję. Dużo kopię, może i dużo za dużo, ale większą radość daje mi TAJEMNICA, niż wykopanie konkretnego znaleziska. Zresztą może mam inaczej niż wy w Warsiawce, ja mam po prostu CZAS :D i naokoło domu mnóstwo pięknych pól, po których wałęsamy się z przyjemnością, a nie goniąc jakiś konkretny cel. Nie żałuję tego All Metal też dlatego, że trafiam (rzadko, ale jednak) fajne przedmioty z żelaza, inaczej wykrywka by ich nie sygnalizowała.


No tak , zależy na co się ktoś nastawi .
Ja mam do przeszukania setki kmkw terenu tylko pod meteoryt więc inaczej bym się zaplakał.
Dzięki takiej opcji mogę zrobić w ciągu dnia spory kawał , inne mniej ważne fanty jak złoto srebro itd. zostawiam dla innych :D , można po mnie chodzić .
Czasami też chodze na all metal ale juz nie na metki i w innych stronach , i fanty też fajne znajduję ale niech to zostanie na naszym osiedlu :wink:
ps. prosze mnie nie obrażać , nie jestem z wa-wy , tylko przelotnie mieszkam od 20 lat :lol: pochodze z lubelskiego innej stolicy Polski , trochę klimat jak w Krakowie , dlatego z krakusami sie dobrze dogadauję :D
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postdominikrd | 26 Wrz 2016, 13:00

Odkopuję temat.
Czy aktualnie ktoś na forum aktywnie zajmuje się poszukiwaniami?
Przymierzam się do swojej pierwszej wyprawy z wykrywaczem i chciałbym zebrać informacje w jaki sposób się przygotować oraz inne porady co do użycia wykrywacza metali.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postastrokosmo | 27 Wrz 2016, 09:49

Ja szukam non stop , chętnie pomogę :)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postdominikrd | 27 Wrz 2016, 11:06

Do poszukiwań zamierzam użyć wykrywacz Garrett AT PRO.
Jak z doświadczenia warto ustawiać dyskryminację? Na co zwrócić uwagę?
Co do miejsca to na początek wybieram się w swoje okolice czyli Radom. Wiem, że te miejsca nie owocują w duże prawdopodobieństwo znalezienia czegoś ale może lądolód coś tutaj naniósł. Na pewno kiedyś wybiorę się do Morasko i Pułtusk. Jak to się mówi od czegoś trzeba zacząć.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postburczas | 27 Wrz 2016, 12:50

Jak zamierzasz tak zrób.
Ja od roku chodzę z ARGO v3., I obojętnie co nie znajdziesz przynosi dużo frajdy :)
..chwilowo, z braku lepszego zajęcia, zarabiam na życie...
-AZ 4, LXD75, skymaster 15x70, Bresser(lidl) 10x56, SW 10" dobson, SW 80/400, kilka szkiełek, UHC 2".
SPC 880nc, EOS 600D,
Awatar użytkownika
 
Posty: 288
Rejestracja: 23 Lis 2011, 23:21
Miejscowość: Czerwionka k/Rybnika

Postastrokosmo | 27 Wrz 2016, 18:12

Na początek po testuj ustawienia fabryczne i powykopuj co nieco - frajda ogromna , szczególnie na plaży $ , ale nie tylko :)

Jeżeli chodzi o meteoryty żelazne wykrywacz się nadaje , jeżeli chodzi o kamienne trzeba sprawdzić na kamieniach magnetycznych których pełno , jeśli reaguje to znaczy że na kamienne meteoryty też będzie reagował tylko lepiej.

Bywają tanie meteoryty żelazne i kamienne , warto kupić w dobrym źródle do kolejnych testów i ustawień :)

Polecam poczytać jakąś literaturę o meteorytach , czyta się super-polecam.

Warto też poczytać o minerałach.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostAurora | 18 Lis 2016, 11:27

Myślałem nad wyjazdem do Omanu na poszukiwanie meteorytów, tam wykrywacz nie jest potrzebny.
Niestety prawo w Omanie się zmieniło i nie wolno tam niczego z ziemi podnosić. Kary są surowe, co zniechęciło mnie do wyprawy. Na wiosnę postaram się zakupić wykrywacz metali i samemu coś popróbować szukać w PL, lub gdzieś w Europie.
Na pewno jest frajda, zwłaszcza gdy coś się znajdzie.
Komu z Was udało się faktycznie znaleźć samemu meteoryt?
Czy było to miejsce znane ze spadku, czy przypadkowe?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postastrokosmo | 18 Lis 2016, 22:57

Aurora napisał(a):Myślałem nad wyjazdem do Omanu na poszukiwanie meteorytów, tam wykrywacz nie jest potrzebny.
Niestety prawo w Omanie się zmieniło i nie wolno tam niczego z ziemi podnosić. Kary są surowe, co zniechęciło mnie do wyprawy. Na wiosnę postaram się zakupić wykrywacz metali i samemu coś popróbować szukać w PL, lub gdzieś w Europie.
Na pewno jest frajda, zwłaszcza gdy coś się znajdzie.
Komu z Was udało się faktycznie znaleźć samemu meteoryt?
Czy było to miejsce znane ze spadku, czy przypadkowe?


W Omanie można tylko fotografować meteoryty, nie wolno ich podnosić a tym bardziej wywozić , o konsekwencjach chyba nie muszę pisać .
Poszukiwanie meteorytów w Polsce i niektórych krajach europejskich jak wspomniałeś jest legalne.

Mnie i wielu poszukiwaczom w Polsce , udało się znaleźć meteoryt , ale to raczej 99.99% są miejsca tak zwanych elips spadku meteorytów.
Owszem zdarzały się przypadkowe znaleziska ale można je policzyć na palcach jednej ręki , to tak jak wygrać w totka milion :)

Tym nie mniej warto kupić odpowiedni wykrywacz i szukać , a jeszcze wcześniej poczytać literaturę , i wybrać się na giełdy i do muzeów.
Trzeba się w tym temacie trochę otrzaskać bo inaczej będzie się ciągle udowadniać że znaleziony kamień ziemski to meteoryt lub ominie się prawdziwy meteoryt-z niewiedzy.
Podejrzanego zabrać , lub zrobić dobre zdjęcie jeśli jest zbyt duży żeby go podnieść.
I tu również trzeba sie przyłożyć , byle jakie zdjęcie nie wystarczy.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostAurora | 20 Lis 2016, 11:11

Z wiedzą o meteorytach nie jest u mnie źle, nowicjuszem w temacie nie jestem :D
Mam własną kolekcję (skromną), ale własną. Co prawda zakup z giełdy, ale mam zamiar wyjechać na poszukiwania, nie koniecznie w Europie.

Ale muszę się z Tobą zgodzić.
Początkujący muszą zacząć od lektury i odwiedzin giełdy czy muzeum.
Bez tego ciężko się zabrać za poszukiwania.

Pisałeś o elipsach spadków, czy chodzi o świeże spadki, czy raczej te w stylu Morasko, czy deszczu w Pułtusku ?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postastrokosmo | 20 Lis 2016, 14:14

Aurora napisał(a):Z wiedzą o meteorytach nie jest u mnie źle, nowicjuszem w temacie nie jestem :D
Mam własną kolekcję (skromną), ale własną. Co prawda zakup z giełdy, ale mam zamiar wyjechać na poszukiwania, nie koniecznie w Europie.

Ale muszę się z Tobą zgodzić.
Początkujący muszą zacząć od lektury i odwiedzin giełdy czy muzeum.
Bez tego ciężko się zabrać za poszukiwania.

Pisałeś o elipsach spadków, czy chodzi o świeże spadki, czy raczej te w stylu Morasko, czy deszczu w Pułtusku ?



Chodzi o stare elipsy .

Co do nowych to tylko kilka osób w Polsce ma ich dane , byłem raz na poszukiwaniach w nowej elipsie ale meteorytu nie znalazłem .

Warto zaopatrzyć się w wykrywacz metali który reaguje na meteoryty kamienne , np. polski Alter 71.

Ja mam też skromną kolekcję meteorytów , zamieniałem się na pułtuski , najcenniejszy dla mnie jest pył księżycowy , dostałem od kolegi :)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postsuper_novy | 04 Cze 2017, 21:40

astrokosmo napisał(a): ...
Warto zaopatrzyć się w wykrywacz metali który reaguje na meteoryty kamienne , np. polski Alter 71.


Zaopatrzyłem się w wykrywacz, ale jak już wspominałem w innym dziale tego forum, jest to Jabel 297, który bardzo dobrze reaguje na meteoryty kamienne. Nie ma on co prawda dyskryminacji, ale sprawdza się w terenie bardzo dobrze, bo i na wykopanym złomie też można zarobić i zainwestować w droższy sprzęt. Sam układ zamówiłem zmontowany i dostrojony, a resztę wykonałem już we własnym zakresie, przy pomocy Janusza_P. Wykrywacz jest ultralekki, sztyca jest z wędki z włókna szklanego, a najcięższym elementem jest akumulator 12V 1,3Ah. Trochę zmodyfikowałem ten układ, dodając do niego precyzer, gniazdko słuchawkowe i regulację siły głosu. Trzy cewki o różnych średnicach, które wykonałem, umieściłem w czarnej peszli do przewodów elektrycznych, owiniętej dwoma warstwami izolacji. Od średnic cewek zależy głębokość poszukiwań i wielkość znajdywanych "fantów". Można to oczywiście owinąć mocną taśmą, która "przyjmie" gumę w spray'u. Sam drut cewki owinąłem sznurkiem bawełnianym, takim jak np do wędlin, a następnie nasączyłem lakierem do uzwojeń silników. Sama cewka jest przez to sztywniejsza i zabezpieczona przed wilgocią.
Załączniki
Łowcy meteorytów: IMG_4369_HDR.jpg
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postastrokosmo | 31 Sty 2018, 13:51

Wczoraj odbyła się uroczystość 150 lecia spadku meteorytu pułtuskiego , na którą zostałem zaproszony.

Dla mnie to ogromne wyróżnienie , przyjęto mnie z ogromną życzliwością , otrzymałem dyplom za promocję meteorytu pułtuskiego w internecie , oraz medal okolicznościowy za znalezienie największego pułtuska.

Link do relacji z muzeum : http://muzeum.pultusk.pl/inauguracja-ju ... amiennych/
Załączniki
Łowcy meteorytów: 150meteoryt.png
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostPaweł Baran | 01 Lut 2018, 11:26

Gratuluję dostania medalu, fajnie być zaproszony mówić o tym, co się lubi, człowieka wciąga jeszcze bardziej w poszukiwania odnajdywania meteorytów. Pozdrawiam. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postastrokosmo | 06 Lut 2018, 12:55

W medalu widoczny mały fragment meteorytu Pułtusk , zdjęcia Janusz Wiland PTMA Warszawa.
Załączniki
Łowcy meteorytów: IMG_1917.JPG
Łowcy meteorytów: 27867453_1745701608808121_7828922556463367537_n.jpg
Łowcy meteorytów: 27657338_1745702038808078_2050488686887336914_n.jpg
Łowcy meteorytów: 27655515_1745702268808055_4894837117351148968_n.jpg
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postwiechu | 11 Lut 2018, 21:25

Janusz, teraz chyba pora na Morasko, po większy od tego:
http://fakty.interia.pl/wielkopolskie/n ... Id,2521002
czego z całego serca życzę :)

Swoją drogą ciekawy nius, 271 kg to ładny kawałek.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJanusz_P. | 12 Lut 2018, 11:13

Wiechu :shock: zanim coś zacytujesz to proszę choć to przeczytaj i sprawdź to merytorycznie bo większych głupot to od dawna nie słyszałem jak te po przecinku:
http://fakty.interia.pl/wielkopolskie/n ... Id,2521002
"Kratery powstały w wyniku uderzenia w ziemię ok. 5 tys. lat temu odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku.... "
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSnejk | 12 Lut 2018, 12:34

Panie Januszu, również zwróciłem na to uwagę. Tragedia! To jak pomylić mrówkę ze słoniem.

Interweniuję już w tej sprawie i mam nadzieję, że poprawią te wierutne bzdury! Co gorsza, najprawdopodobniej wyszły one z depeszy Polskiej Agencji Prasowej, która uchodzi za grono profesjonalistów.

Ech...


Sporadyczny brak polskich znaków. Piszę z Tapatalka.
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postastrokosmo | 12 Lut 2018, 13:36

Do Moraska też jeżdżę ale rzadko , to dla mnie dość daleko . Raz w roku tam bywam żeby spotkać się z kolegami po fachu , szukam małym wykrywaczem więc jeśli coś znajdę to będzie raczej mały meteoryt , no może parę kilo.

Ten który znaleźli szukany był wykrywaczem ramowym Lorenz , zasięg do kilu metrów , na duże obiekty , ale dużo kosztuje i n ie mam takiego , co nie znaczy że znalezienie nawet małego Moraska nie przynosi satysfakcji , przynosi i to wielką , to w końcu meteoryt .

Dzięki za ciepłe słowa.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postwiechu | 12 Lut 2018, 22:41

astrokosmo napisał(a):Do Moraska też jeżdżę ale rzadko , to dla mnie dość daleko . Raz w roku tam bywam żeby spotkać się z kolegami po fachu , szukam małym wykrywaczem więc jeśli coś znajdę to będzie raczej mały meteoryt , no może parę kilo.

Ten który znaleźli szukany był wykrywaczem ramowym Lorenz , zasięg do kilu metrów , na duże obiekty , ale dużo kosztuje i n ie mam takiego , co nie znaczy że znalezienie nawet małego Moraska nie przynosi satysfakcji , przynosi i to wielką , to w końcu meteoryt .

Dzięki za ciepłe słowa.


Ech, dobrze wiem co znaczy słowo "przygoda", dlatego się nie klamkuj wielkością wykrywki, życzę wielu choćby drobniutkich odkryć, bo to samo w sobie jest fascynujące :)

Janusz_P. napisał(a):Wiechu :shock: zanim coś zacytujesz to proszę choć to przeczytaj i sprawdź to merytorycznie bo większych głupot to od dawna nie słyszałem jak te po przecinku:
http://fakty.interia.pl/wielkopolskie/n ... Id,2521002
"Kratery powstały w wyniku uderzenia w ziemię ok. 5 tys. lat temu odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw. syderytu), należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku.... "

Janusz, serio nie mogę być odpowiedzialny za to, co wypisują "dziennikarze". Mnie zainteresował jedynie nius o znalezisku, bo jest imponujące. Od dawna jestem przyzwyczajony (niestety) do poziomu wypocin na wszelkich portalach. Nie naprawimy świata nie dając linka do artykułu z błędami :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJanusz_P. | 14 Lut 2018, 17:29

Ale w miarę możliwości zwracajmy im na te karygodne błędy uwagę bo pisanie głupot nie przystoi wykształconym ludziom... :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrokosmo | 12 Mar 2018, 00:58

quote="astrokosmo"]Zmęczony ale szczęśliwy , wczoraj , był pierwszy dzień poszukiwań nowego sezonu i pierwsze trafienie , Tak wyglądał meteoryt pułtuski zaraz po wyjęciu go z ziemi . W domu po umyciu okazało się że ma piękną skorupkę obtopieniową całą czarną bez mineralizacji gruntu , leżał w suchym piachu , okaz ok 59.6 g , brawo ja ;)
Załączniki
Łowcy meteorytów: 20180310_01.jpg
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postzbyszek | 12 Mar 2018, 01:25

Brawo TY ...:)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostPoszukiwacz15 | 12 Mar 2018, 11:15

Gratuluje znaleziska :D
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

PostJanusz_P. | 12 Mar 2018, 11:40

Piękny początek sezonu, chyba czas ubrać gumowce i wyjść na pola pobliskiego PGR to jakieś 45 ha do przeszukania metr po metrze dopóki nie zaorali i nie obsiali ścierniska po kukurydzy, będzie z tego pewnie z wiadro nakrętek i śrub od pługa i traktora, kilka miednic puszek po piwie i zakrętek po wódce oraz zapewne sporo zgubionych monet aluminiowych z PRL :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat