Dobson czy Paralaktyk?

PostJanusz_P. | 27 Lip 2005, 20:02

Myślę ze takie lub podobne pytania stawia sobie wielu początkujących Miłośników Astronomii przd zakupem swojego pierwszego teleskopu.

Jak to widzę w zaletach i wadach obu montaży:

Dobson zalety:

1) niska cena w stosunku do oferowanej średnicy lustra

2) piękne widoki obiektów mgławicowych

3) minimalny czas rostawiania teleskopu

4) łatwa obsługa, dosłownie jednym palcem można nawigować teleskopem.

Dobson wady:

1) konieczność nawigacji w obu osiach naraz

2) problematyczne prowadzenie ręczne przy maksymalnych powiększeniach

3) kosztowna platforma ekwatorialna do jego motoryzacji (ale w końcu nie do tego on służy) Możliwe tylko astrofoto planetarne i ksieżycowe i słoneczne.

Paralaktyk zalety:

1) możliwość prowadzenia mikroruchem nawet przy dużych powerach

2) w miarę tani fabryczny napęd na jedną oś lub obie

3) możliwość uprawiania astrofotografii mgławicowej

4) komfort pracy (np obserwacje planetarne) z włączonym napędem

Paralaktyk wady:

1) znacząco wyższa cena teleskopów na paralaktyku

2) spory ciężar zestawu z powodu używania przeciwwagi w montażach niemieckich

3) pracochłonne rostawianie montażu i czasochłonne pozycjonowanie na biegun nieba (konieczne do astrofoto)

4) dodatkowe koszty jak lunetka biegunowa czy źródło prądu do zasilania napędu w terenie

To podstawowe różnice w pracy teleskopem na obu typach montaży ale ich naświetlenie mam nadzieję pomoże pomóc początkującym w podjęciu decyzji jaki montaż jest potrzebny pod ich przyszły teleskop.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPablito | 28 Lip 2005, 14:33

Janusz_P. napisał(a):Dobson zalety:
....
2) piękne widoki obiektów mgławicowych
...


Oczywiście chodzi o możliwości "obsłużenia" większego teleskopu przez Dobsa w porównaniu do paralaktyka :roll: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostJanusz_P. | 28 Lip 2005, 18:34

No Ba, oczywiście 8)

Ps. Dzięki za rozwinięcie skrótu myślowego :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCygnus_A | 28 Lip 2005, 22:48

Dodałbym zaletę Dobsona:
jeśli zmieścisz do auta samą tubę to i dobson się zmieści.

Załadowanie niemeckiego montażu
Wymaga sporego demontażu! (SIC!)

- Dźwigać na pole
Paralityka wolę!
Wszak to marsz po zdrowie!
- Niejeden osiłek powie.
U-ptisan 114/900, SkyLux, Rubinar 10/1000, Tair 4.5/300; Nikon 8x40, Meade 10x50, SkyMaster 15x70, Nikon D90 i kilka zacnych szkiełek.
Zainteresowanie teoretyczne: ASTROFIZYKA.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:42
Miejscowość: Lublin, Bognor Regis

PostWLAD | 31 Lip 2005, 20:25

mam jedno pytanie odnośnie platformy do dobsonów :
jaki koszt trzeba ponieść na taką platforme??
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 Lip 2005, 20:18

PostMirek D. | 31 Lip 2005, 21:27

W zależności od teleskopu i przewidywanego zastosowania. Od około 1000zł w górę.

Przykładowy producent z USA: http://www.equatorialplatforms.com

W polsce platformy buduje Leszek Jędrzejewski.
Tu są ceny elemantów do ich budowy: http://81.190.213.20/s/s4.htm

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

Postleszekjed | 03 Sie 2005, 21:47

Platforma paralaktyczna pozwala na bardzo komfortowe obserwacje teleskopami na montażu dobsona przy dużych powiększeniach. Urządzenie to pozwala z resztą na wspólpracę z kazdym teleskopem, który się da ustawić na platformie a więc także z wszystkimi innymi typami montaży np. z montażami paralaktycznymi bez napędu. Ograniczeniem jest tu nośność platformy (ale dość łatwo jest osiągnąć nośność rzędu 30kg) oraz czas obserwacji, który wynosi przeciętnie 60-120 minut. Kilka wersji platformy można obejrzeć na mojej stronie www.lx-net.prv.pl .
Na temat zastosowania platformy do celów astrofotografii nie ma zbyt wiele informacji. Z powodu braku istotnych jakościowo zdjęć wykonanych na platformie należy przypuszczać, że nie jest to zadanie łatwe lub możliwe w każdych warunkach. Ja zacząłem badać ten temat i choć na razie nie mam jeszcze wiele doświadczeń to, udało mi się zrobic np. takie zdjęcie M57
www.lx-net.prv.pl/platf/foto/m57_30_1.jpg
Zainteresowanych proszę o przejście do dwóch kolejnych wątków na ten temat w dziale sprzętowym i w dziale astrofotografii.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJanusz_P. | 21 Sie 2005, 20:20

leszekjed napisał(a):Platforma paralaktyczna pozwala na bardzo komfortowe obserwacje teleskopami na montażu dobsona przy dużych powiększeniach. Urządzenie to pozwala z resztą na wspólpracę z kazdym teleskopem, który się da ustawić na platformie a więc także z wszystkimi innymi typami montaży np. z montażami paralaktycznymi bez napędu.


Wiem coś o tym bo ustawialiśmy na Kudłaczach dla przykładu w dzień refraktorek Orion Expres 80mm z filtrem słonecznym na drewnianym statywie fotograficznym i przez ponad godzinkę Słoneczko było dostępne do wizualnych obserwacji nie wychodząc z pola widzenia jego okularu :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 89 gości

AstroChat

Wejdź na chat