Dobór filtrów do Dobsona 12 lub 10.

PostGoku | 22 Kwi 2018, 20:02

Witam forumowiczów.
Jako iż zmieniam Newtona 6 cali na 10 lub 12<(tego jeszcze nie wiem) chciałbym skompletować wyposażenie i w tym temacie chodzi o filtry, a dokładnie Polaryzacyjny i może jakiś do DSów.
Wiec jak wiadomo teleskopy już o tak sporym lustrze zbierają tak dużą ilość światła że gdy patrzymy na księżyc czy Jowisza widzimy białą kropę bez detali i dlatego jestem zmuszony kupić filtr polaryzacyjny, tylko jaki ?
Moje wymagania że tak to ujmę to.
Aby filtr miał możliwość regulacji przysłony.
Aby nadawał się do obserwacji księżyca jak i planet.

Jakie polecacie Jakieś małe opinie mile widziane.

I teraz czy filtr do DSów będzie mi potrzebny>?
Obserwacje będę prowadzić z ogródkowa i czasem wybiorę się pod jakieś ciemniejsze niebo,mieszkam na przedmieściach prawie wieś 2km od ceterum niewielkiego miasta i muszę przyznać ze niebo nie jest tragiczne i gołym okiem można sporo zobaczyć.
Czy taki filtr będzie mi w ogóle potrzemy? W jakiej mierze coś zmieni, mowie tu o obserwacjach z ogródka ale czy pod ciemnym niebem tez warto go używać skoro ściemnia obraz?

Pozdrawiam.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Gru 2017, 00:53
Miejscowość: Salzgitter /Niemicy.

 

Postdark | 22 Kwi 2018, 20:29

Witaj.
I teraz czy filtr do DSów będzie mi potrzebny>?
Obserwacje będę prowadzić z ogródkowa i czasem wybiorę się pod jakieś ciemniejsze niebo,mieszkam na przedmieściach prawie wieś 2km od ceterum niewielkiego miasta i muszę przyznać ze niebo nie jest tragiczne i gołym okiem można sporo zobaczyć.
Czy taki filtr będzie mi w ogóle potrzemy? W jakiej mierze coś zmieni, mowie tu o obserwacjach z ogródka ale czy pod ciemnym niebem tez warto go używać skoro ściemnia obraz?

Pozdrawiam.

Jeśli mieszkasz pod ciemnym niebem to typowe filtry lp nie będą potrzebne. Przydadzą się za to filtry mgławicowe. UHC (Lumikon, Svotek, Astronomik) lub UB (Orion) oraz OIll (Lumikon, Svotek, Astronomik, Baader)
Na początek zwłaszcza teraz polecam UB. Niektóre mgławice są bardzo słabo lub wręcz niewidoczne bez filtrów.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat