MAK TEC 10".

PostKrzysztof_P | 10 Paź 2018, 02:45

Witam.

Teraz do tego się przymierzam , wolał bym do Planet i Księżyca zamiast np. długiego APO 180mm:
https://www.astromart.com/classifieds/a ... ck-up-only
Myślę kwestia czasu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 11 Paź 2018, 11:28

Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 11 Paź 2018, 15:09

Cześć Jacku. :D

Nie szalej , nie jestem milionerem i na wszystko odkładam skrupulatnie , APO BORGA JAPAN 5" kupiłem za odłożone roczne stypendium naukowe z uczelni , więc jak kupię większego Maka 10" to dopiero za jakiś czas. Tego TEC bym wziął od ręki ale nie będę się kredytował choć mógłbym. Zakup w moim przypadku to kwestia czasu , APO Długiego Smoka nie chcę wolę sprawdzonego Doskonałego Maka 10" ze Strehlem co najmniej 0,95 DE LUX.Mój obecny Mak na optyce Intesa 8" F10 DE Lux bije wszelkie SCT-ki na starcie , mieliśmy kilka sztuk SCT 11" i obrazy są w nich zdecydowanie bardziej miękkie i pozbawione kontrastu jak i wspaniałej kolorystyki detalu Planet i gwiazd na czarnym a nie szarym jak w SCT tle nieba.Kolega Zbyszek ZP53 tego sezonu jak oglądaliśmy wspólnie Jowisza sam stwierdził że jeszcze tak dobrego nie widział w żadnym sprzęcie.Planety są teraz nisko ale za parę lat jak nie zje nas zmiana klimatu to jeszcze przyjdzie czas na podziwianie US w okularze.Księżyc w moim obecnym Maku 8" to też bajka , ostrość , kontrast , czarne cienie gór , coś niesamowitego , a ile detalu i w jakiej jakości , to zasługa bardzo dobrej optyki i wyśmienitych warstw Menisku jak i luster.Przerobiłem kilkanaście różnych Maków Intesa i wiem co chcę i za co warto płacić.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 11 Paź 2018, 18:08

No dobra odkładaj...
jak mówią posiadacze małych refraktorów to wywalona kasa w błoto no chyba ,ze się przeniesiesz w Andy .
Warszawka tez będzie miała fajne działko : 180 mm APO co prawda nie ze stypendium ale tez odłożone ...

już temperuje ołówki na mega porównanie . 8)




J
Ostatnio edytowany przez JOKER 12 Paź 2018, 07:45, edytowano w sumie 2 razy
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 11 Paź 2018, 20:29

To Świetnie , Powodzonka w zakupie i Wspaniałych widoków. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSoczi | 11 Paź 2018, 20:37

JOKER napisał(a):A nie lepiej już to: 8)
https://www.baader-planetarium.com/en/t ... romat.html

Waga OTA 50kg a ten Pan sobie jak gdyby nigdy nic :? Tryplet APO 25cm na ramię zarzucił i szczęśliwy. Widziałem zawody strongmenów gdzie takie ciężary to jak podnoszenie poduszki, ale ten Pan na takiego nie wygląda.
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postmrjq | 11 Paź 2018, 21:16

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

Teraz do tego się przymierzam , wolał bym do Planet i Księżyca zamiast np. długiego APO 180mm:
https://www.astromart.com/classifieds/a ... ck-up-only
Myślę kwestia czasu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Wymagania co do montażu potężne, duża ogniskowa ...
" After mounting it on my G-11 I discovered that I needed a bigger mount to keep the 5 meter focal length instrument steady. I then decided to install it on an HGM-200 that I had set aside for a future big refractor. Finally after almost a year and a half wait, I got an A-P 1200 Go-To German equatorial mount to install the TEC on. This combination works superbly and it's the one I still use today." https://www.cloudynights.com/articles/c ... jects-r439
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Posttomeczz | 11 Paź 2018, 22:07

tec140 skutecznie zażegnałby jakàkolwiek chec zmian sprzetowych.

za duzo kombunujesz z tymi makami. widac nie patrzyles przez solidne 4-6 cali
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJOKER | 12 Paź 2018, 07:47

Myślę,ze Krzysia nie namówisz na żadne hiper super 4 elementowe i 4" APO.
To wytrawny obserwator i w pełni rozumiem jego pogon. :)


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Posttomeczz | 12 Paź 2018, 08:16

mialem na mysli 5-6 cale

a przez Zeissa 135 to bym rzucil okiem. to ten olejak?
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postkurp | 12 Paź 2018, 08:41

Cześć. Refraktor Zeiss 135 to zacny sprzęt i chętnie bym posłuchał porównywania z innymi refraktorami. Jakieś fotki ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 12 Paź 2018, 09:13

Cześć Panowie.

CFF 160mm APO też biorę pod uwagę , większe odpada ze względu na długość , rozmawiałem osobiście parę razy z Panem Catalinem jak był u Janusza w "Astrokraku" i mam w sumie go odwiedzić i pooglądać Refraktory APO jakie ma u siebie. Mniejsze raczej odpadają 6" to teraz dla mnie osobiście całkowite minimum.Aby też jako tako spoglądnąć na kulki i jaśniejsze DSy.Docelowo jednak chciałbym Maka-Cass 10" F10 na paralaktyku lub MN 10" F5,5 na montażu Dobsona z GO-TO.Uciekł mi taki MN 10" F5,5 Intesa z Astromartu za jak można tak napisać "zaledwie 4000$". Jakość bardzo dobrych Maków z małą przeszkodą centralną i doskonałą optyką jest już tak dobra że można sporo zaoszczędzić kupując takiego Maka zamiast strasznie drogi Refraktor APO. Ponadto biorę pod uwagę długość jako gabaryt balkonowy jak i Aperturę , aby nacieszyć oczy również DS-ami. Z Intesami myślę mam duże doświadczenie i nigdy mnie nie zawiodły , miałem kilkanaście sztuk tych różnych maszynek MK , MN. Prawdę mówiąc to nie wiem czy jest u nas w kraju ktoś więcej kto przerzucił tyle tych Maków co ja , ale to nie jest istotne.Pamiętam około , na pewno z 10 lat wstecz jak oglądałem Marsa MN Intesa 71 180/1080mm , Mars był wtedy wysoko i to co widziałem na jego powierzchni i w jakiej jakości pamiętam do dziś.
Zapewne duże APO to jeszcze lepsze wrażenia i piękniejszy obraz w wizualu , ale dla mnie osobiście widoki US w bardzo dobrym Maku są już tak wspaniałe przy dobrym Seeingu że po prostu mnie to zadowoli w zupełności. Wszystko jak wiemy rozbija się o pieniądze a one niestety nie przychodzą nam lekko.
Moim marzeniem jest kupno małej działki poza miastem , postawienie małej chatki na nocleg i zbudowanie małego obserwatorium , tak abym mógł Zapraszać do siebie każdego chętnego pooglądać wspólnie skarby nieba razem ze mną.Mamy co prawda Obserwatorium Roll-Off u Kolegi Józia w Luborzycy , około 10km na wschód od Krakowa , gdzie przeważnie jak jedziemy wraz z Kolegą Zbyszkiem ZP53 to też często Zapraszamy do Obserwatorium nawet przypadkowe osoby , ale Kraków i okoliczne wsie już niestety tak świecą , że powoli urok się kończy i trzeba będzie uciec , gdzieś z dala od miejskiego zaświetlenia.Kiedyś może zrealizuję swoje odległe plany i nawet zaszaleję z APO 10". :D

Życzę Wszystkim Wspaniałych Widoków i Zadowolenia z oglądania nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 12 Paź 2018, 11:04

a to nie lepiej iść w 1m Newtona ?
to co zobaczysz przez takie działko może nie będzie tak "cukiereczkowę" jak w 100mm APO ale rozdzielczość będzie miłym zaskoczeniem...

Jest jeszcze jedna rzecz o której się głośno nie mówi ..., z wiekiem tracimy pełną akomodacje wzroku i to co zobaczy młodziak przy źrenicy wyjs. 0.5mm przez teleskop
nie będzie już tak oczywiste dla obserwatorów 40l+ :( natomiast przy źrenicy wyj. w granicach 1mm wszystko wraca do normy,dlatego większe teleskopy gonią starszych dziadków a młodziaki szleją na lunetkach do 100mm. 8) .



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKarol | 12 Paź 2018, 12:40

Tak, tylko 1m Newtona kosztuje ponad 100 000 $

Ostatnio pojawiła się oferta na cloudynights - jedyne 135 000 $ https://www.cloudynights.com/classified ... telescope/
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJOKER | 12 Paź 2018, 12:51

no to trochę mniejszy , Taurusy,itp. robią chyba już 0.5m + ?
cena będzie już dużo mniejsza niż z CN.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 12 Paź 2018, 14:13

Cześć.

Wystarczył by Newton D-400mm na Optyce UK z powłokami Hilux i i Optyką Ultra Grade , ja w swojej Syncie 12" Flex zmieniłem LW na UK i od razu zobaczyłem różnicę , tak samo po modyfikacji LG , dokładność optyki i dobre warstwy to podstawa , potem obstrukcja centralna C.O. i samo mocowanie LW. Dobry Newton to też dobry sprzęcik do Planet , nie tak dobry jak dobre Maki czy APO ale też dobry. Wszystko zależy co kto lubi , czasem mniej a w lepszej jakości bardziej cieszy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 12 Paź 2018, 14:45

no to nic nie rozumiem... takie APO 140mm jest mniejsze a pokaże więcej od dobrego Maka 250
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 12 Paź 2018, 16:57

W życiu APO 140mm nie pokaże więcej nawet od 8" dobrego Maka a co dopiero od 10".Miałem niezłe APO BORGA Japan 5" i mój Mak Intesa 8" , F10 miażdżył je pod każdym względem na każdym obiekcie nieba z Planetami włącznie , myślę dobre APO 6" może wyprzedzić niewiele dobrego Maka 8" i tylko na Planetach , ale na pewno nie mniejsze.Dodam jeszcze ze ten Borg pokazywał więcej na Jowiszu od 120ED na pierwszy rzut oka jak i w lepszej jakości obrazu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postrafal1368 | 13 Paź 2018, 09:12

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

Teraz do tego się przymierzam , wolał bym do Planet i Księżyca zamiast np. długiego APO 180mm:
https://www.astromart.com/classifieds/a ... ck-up-only
Myślę kwestia czasu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czy teleskopy te są jeszcze produkowane?
Synta 10'', Lornetki: 15x50 i 25x60 (złom), Okulary: SW 25 mm, SW 10 mm, TMB Planetary 5 mm oraz korekcyjne:-)
 
Posty: 132
Rejestracja: 16 Cze 2008, 20:09
Miejscowość: Szczecin/okolice Wawy

PostKrzysztof_P | 13 Paź 2018, 11:10

Cześć.

Myślę ze raczej już nie , teraz mamy za to badziewne chińskie ED 150mm F8. :D
Którego bym nie chciał nawet za połowę aktualnej ceny , pisałem że dobre APO 6" może wyprzedzić Maka 8" dobrej klasy na Planetach , ale na pewno nie ten chiński badziew SW 150 ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Paź 2018, 13:21

Witajcie.

Chyba podejmę się budowy większego DK 10"-12" z maleńkim LW , mam dostęp do wszystkiego z pierwszej ręki , warstwy , optyka , więc może coś podziałam zimą.
To też jest jakaś dobra opcja tylko do Planet i Księżyca , oraz jakieś kulki , przy F15-20 można sklecić niezły sprzęt.Ewentualnie jeszcze przerobię moją obecną Syntę Flex na F6 tak aby zminimalizować potrzebne i wystarczające wtedy LW , aktualnie ma przeszkody C.O. 25% to też nieżle , ale 20% było by jeszcze lepiej a telep został by nadal na Dobsonie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 16 Paź 2018, 20:51

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Myślę ze raczej już nie , teraz mamy za to badziewne chińskie ED 150mm F8. :D
Którego bym nie chciał nawet za połowę aktualnej ceny , pisałem że dobre APO 6" może wyprzedzić Maka 8" dobrej klasy na Planetach , ale na pewno nie ten chiński badziew SW 150 ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Witam. Też leci mi ślina na 6" apo ale na upgrade mojego taka 120 do 150 mnie nie stać. Co zatem śądzicie o nowym wynalazku ze stajni WO. To już słuszna apertura 153 mm. Kiedyś posiadałem dwa mniejsze refraktory z czego jeden na fpl53 i korekcję koloru miał super. Jak na razie mało informacji. Dla kogoś wyroby WO mogą wydać się odpustowe ale mi to nie przeszkadza jeżeli spełnie wymagania optyczne. No i mechanika w postaci ''fidertacza'' jest niczego sobie. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2018, 22:04

Cześć.

Przy zakupie dobrego Refraktora sugerował bym się jednak potwierdzonym parametrem Strehl Ratio , kiedyś nie było z tym tak wielkiego problemu i rozrzutu , jak było Japan Vixen to było pewne , teraz jest taki wybór na rynku ze nie trudno kupić bubla. Mój były BORG 5" Japan był wzorowy , widziałem po obrazach co pokazywał i jak , natomiast obecnie nie podjął bym się zakupu chinola bez dokumentacji i na dobrym potwierdzonym szkle.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 16 Paź 2018, 23:10

Producent deklaruje zygo test dla każdej soczewki z obiektywu jak też oferuje strehl i całe tam badanie za ekstra 150 baksów. Napisane też iż szkło użyte to fpl53 i że zaprojektowane przez jakiegoś lidera optyki. Niestety nie podają przez kogo. Poczekamy zobaczymy. Jak na razie to nowy sprzęt i są backordery więc mało informacji.
Jeżeli miałby jakość obrazu na poziomie 90% mojego taka to jestem w stanie go poświęcić choć jest zaliczany do ścisłej czołówki w swojej klasie 'wagowej'. To tak jak z moim dawnym equinoxem 100/9. Dziś wiem że zostawiłbym go sobie i poszedł w innym kierunku bo dawał właśnie obrazy zbliżone do takahashi. Minimalnie obraz jest klarowniejszy i kolory bardziej neutralne w tsa. No i aberka całkowicie nie występuje w taku ale to w sytuacjach ekstremalnych i z dużymi powerami.
Znalazłem opisy użytkowników którzy mieli w tym samym czasie np sky watchera esprit 150 ed i toa 150 i rezultat był zaskakująco na plus dla sky watchera. Praktycznie to samo w wielu aspektach porównania.
Inny gość porównywał owego esprita do tec 160 jak i AF155 starfire i oprócz różnicy w przesunięciu tonalnym w kierunku niebieskiego to także dużych różnic oprócz ceny nie widział.
Także chińszczyzna robi się coraz lepsza. Chociaż z drugiej strony :arrow: lepiej pokazać się z takahashi jak z chinolem. :lol:
Oczywiście żartuję(zaraz mnie ukamienują :mrgreen: )
Czy jeżeli miałbym kupić mojego taka jeszcze raz mając już pojęcie jakie różnice w obrazie daje w porównaniu do dobrej ,,made in china'' - to czy kupiłbym?
I tak i nie.
Nie ze względu na cenę która jest nie adekwatna do przyrostu jakości obrazu.
Tak, bo wiem że nie można lepiej( no prawie) :D
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2018, 23:26

To też racja że chińszczyzna nawet musi być coraz lepsza jak chce konkurować , ale jak poczytałem na CN o nowym ED SW 150 mm , to nie chciał bym go nawet za połowę ceny , opinie mogą być różne , wiele zalezy od obserwatora , ja jestem perfekcjonistą z natury i jestem nader wyczulony na wszelkie luki w doskonałości czy to sprzętu czy również okularów. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat