Najdalszy znany obiekt Układu Słonecznego

Postekolog | 17 Gru 2018, 22:24

Odkryto "planetkę" aż 120 JA (czyli o tyle dalej niż Ziemia) od Słońca. Zahaczy kiedyś o heliopauzę.
Nazywa się 2018 VG18 względnie Farout. 500 km średnicy ma.
Nic dziwnego że powoli leci i trudno wyznaczyć jej orbitę skoro jest tak daleko i nikła prędkość zapewnia jej od miliardoleci wystarczającą siłę odśrodkową by nie spadła na Słońce.
Różowawa, domniemany lód - tylko z czego?
Jak dla mnie to jednak nie jest ta wytęskniona planeta X (zresztą i tam nikt tak nie uważa) .
Korzystając z mojej reguły, która kiedyś wyprowadziłem (możecie mi śmiało zaufać - znam się na rzeczy) można już szacować ile lat trwa jej rok.

"Każda planeta w kosmosie cztery razy dalej od gwiazdy (niż inna) pędzi po orbicie dwa razy wolniej i ma osiem razy dłuższy rok." :idea:

Z grubsza wychodzi mi coś rzędu tysiąca lat.
https://carnegiescience.edu/news/discov ... JyUo4IbvqA
Pozdrawiam
Załączniki
Najdalszy znany obiekt Układu Słonecznego: 2018_VG18_orbit_distance_to_scale-700x394.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 30 Sie 2020, 09:50

Najdalszym obiektem do tej pory wydawały się ciała Obłoku Oorta ale teraz okazuje się ze najdalszy obiekt Układu Słonecznego uciekł od nas!
To była ... gwiazda :idea: :!: :shock:

"Słońce mogło być gwiazdą podwójną. Ta teoria tłumaczy powstanie Obłoku Oorta i Planety X"

https://next.gazeta.pl/next/7,172690,26 ... tanie.html

Konspekt i wnioski:
Słońce mogło być gwiazdą podwójną. Potem przelatująca blisko trzecia gwiazda wyrwała grawitacyjnie w daleki kosmos jego siostrę bliźniaczkę.

Przy okazji wzrostu szans na poprawność założenia o utraconej siostrze Słońca bardziej prawdopodobna staje się planeta X
- gdzieś na peryferiach Układu Słonecznego. :groupwave:

Słońce bis tłumaczy pewne anomalie, które obserwują astronomowie już od dłuższego czasu.
Jedną z nich jest Obłok Oorta (jego istnienie mimo, że jest tak słabo grawitcyjnie związany z racji odległości).
To sferyczna chmura pyłu i odłamków skalnych powstałych najpewniej z pozostałości po tworzeniu się większych ciał Układu Słonecznego.
Obłok Oorta znajduje się bardzo daleko od Słońca - rozciąga się przypuszczalnie w odległości do 100 tys. jednostek astronomicznych
od naszej gwiazdy, które równe są odległości Ziemia - Słońce (1 au to niespełna 150 mln km).
Znajduje się zatem daleko za pasem Kuipera i dyskiem rozproszonym.

To wydaje się o tyle naturalne, że bardzo często obłoki materii jak już się zapadają to od razu do kilku nowych gwiazd blisko siebie.

Siema
Załączniki
Najdalszy znany obiekt Układu Słonecznego: oto.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat