Wady wzroku a kolimacja Newtona

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postzloty_2000 | 10 Cze 2019, 10:31

Mam do Was takie, może pokrętne zapytanie.
Nie tak dawno umyłem lustro wtórne które nałapało sporo brudu. No i po całej operacji się zaczęła zabawa z kolimacją i ustawieniem lustra wtórnego co ni zbója mi nie wychodzi.
Na obecną chwilę to co mi przychodzi do głowy to mój wzrok. Wada na na minus, plus cylindry to jeszcze nie problem. Wydaje mi się, że miesza tutaj to sławetną "starczowzroczność" do której kłaniają się okulary progresywne. W skrócie - przeogniskowanie ostrości mojego wzroku jest z deka kłopotliwe.
I moje pytanie jakie się tu mi nasunęło.

Czy istnieje jakiś sposób kolimacji tak by coś pomierzyć, odmierzyć suwmiarką czy też linijką i na tej podstawie ustawić kolimację?
Mój sprzęt to SW 150/750.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostKarol | 10 Cze 2019, 11:03

Ja kolimuje w okularach i bez i jest dobrze. Do wizuala starcza.
Możesz zrobić zdjęcie i sprawdzić co i jak.
https://astropolis.pl/topic/66896-popra ... kolimacji/
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postleon28 | 10 Cze 2019, 11:21

zloty_2000 napisał(a):Mam do Was takie, może pokrętne zapytanie.
Nie tak dawno umyłem lustro wtórne które nałapało sporo brudu. No i po całej operacji się zaczęła zabawa z kolimacją i ustawieniem lustra wtórnego co ni zbója mi nie wychodzi.
Na obecną chwilę to co mi przychodzi do głowy to mój wzrok. Wada na na minus, plus cylindry to jeszcze nie problem. Wydaje mi się, że miesza tutaj to sławetną "starczowzroczność" do której kłaniają się okulary progresywne. W skrócie - przeogniskowanie ostrości mojego wzroku jest z deka kłopotliwe.
I moje pytanie jakie się tu mi nasunęło.

Czy istnieje jakiś sposób kolimacji tak by coś pomierzyć, odmierzyć suwmiarką czy też linijką i na tej podstawie ustawić kolimację?
Mój sprzęt to SW 150/750.


nie wiem czy pomoge, ale
mialem podobny problem i jego rozwiazaniem bylo prawidlowe ustawienie lustra wtornego (nie chodzi o regulacje srubami) a o dokladnie takie ustawienie lustra, jakie bylo przed problemem tj. tam gdzie lustro bylo na godzinie 12 musisz je ponownie umiescic na 12 itd. dopiero po takim ustawieniu mozna bawic sie w regulacje, kolimacje itd sprawy
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 Cze 2019, 22:15
Miejscowość: Niwy kuj-pom.

 

PostSoczi | 10 Cze 2019, 11:26

No jak starsza osoba nie widzi już dobrze ani dalej ani bliżej to może faktycznie być problem gole oko przyłożyć do kolimatora optycznego i kolimować, skoro postrzeganie jest słabe. Czy właśnie z tym masz główny problem? W okularach "brylach" będzie napewno to dość kłopotliwe.

Moim zdaniem jednak przeraża Cie "zloty" zwyczajnie "dziewicza kolimacja" i tyle. (Tak wydedukowałem że jeszcze tego nie robiłeś) Troche trzeba poćwiczyć albo zasięgnąć instruktarzu jakiegoś kolegi na miejscu.
Główny kłopot przy LW stanowi obracanie jego wałka w pająku. Trzeba założyć jakąś podkładkę która pozwoli lepiej ślizgać się trzem śrubom, bo już poryły bruzdy i zwyczajnie uniemożliwiają obracanie wałka LW.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostAndrzej.Ch63 | 10 Cze 2019, 23:15

zloty_2000 napisał(a):Mam do Was takie, może pokrętne zapytanie.
Nie tak dawno umyłem lustro wtórne które nałapało sporo brudu. No i po całej operacji się zaczęła zabawa z kolimacją i ustawieniem lustra wtórnego co ni zbója mi nie wychodzi.
Na obecną chwilę to co mi przychodzi do głowy to mój wzrok. Wada na na minus, plus cylindry to jeszcze nie problem. Wydaje mi się, że miesza tutaj to sławetną "starczowzroczność" do której kłaniają się okulary progresywne. W skrócie - przeogniskowanie ostrości mojego wzroku jest z deka kłopotliwe.
I moje pytanie jakie się tu mi nasunęło.

Czy istnieje jakiś sposób kolimacji tak by coś pomierzyć, odmierzyć suwmiarką czy też linijką i na tej podstawie ustawić kolimację?
Mój sprzęt to SW 150/750.


Andrzeju , linijką to możesz sobie zmierzyć , wiesz co .

Mam kolimator laserowy oraz cheshire z pudełka po kliszy .
Przy najbliżej okazji dogram Ci tą kolimację .

PS. Nie raz myłem optykę przy swoich byłych teleskopach ale nigdy nie demontowałem LW , bo i po co .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJOKER | 11 Cze 2019, 08:27

zainwestuj w dobry kolimator do Newtona jeśli problem lezy tylko w naturze wady wzroku.

Mowie o takim kolimator, który generuje "trójkąty z czarnymi punktaki ?" jak się nie mylę i ustawienie ich w prawidłowym szyku daje gwarancje 90% poprawności.
Pamiętaj ,ze chińskie teleskopu z powody rożnych niedokładności i to nie tylko optycznych nie uda się "idealnie"skolimowac a wiec musisz sobie zrobić na to tzw. zakładkę bo inaczej "oczy"wywalisz do kosza a problem będzie leżał gdzie indziej. 8)



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postzloty_2000 | 11 Cze 2019, 08:55

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.
Co do kolimacji, to swego czasu sobie poczytałem i parę razy miałem to okazję już robić.
Natomiast w chwili obecnej widzę ewidentnie (chyba, że to dalej psikusy moich oczu), że z kolimacją coś jest nie tak. Być może, że jednak gdzieś robię błąd, bo to zawsze może się zdarzyć.

Karol napisał(a):Ja kolimuje w okularach i bez i jest dobrze. Do wizuala starcza.
Możesz zrobić zdjęcie i sprawdzić co i jak.
https://astropolis.pl/topic/66896-popra ... kolimacji/


Muszę spróbować ten sposób, tylko potrzebuję gdzieś wygrzebać kamerkę z obiektywem :-).


Andrzej.Ch63 napisał(a):Andrzeju , linijką to możesz sobie zmierzyć , wiesz co .

Mam kolimator laserowy oraz cheshire z pudełka po kliszy .
Przy najbliżej okazji dogram Ci tą kolimację .

PS. Nie raz myłem optykę przy swoich byłych teleskopach ale nigdy nie demontowałem LW , bo i po co .


Ta linijka to była luźna sugestia ;-). Andrzeju skrobnę do Ciebie na PW w wolnej chwili. Dzięki Ci.

JOKER napisał(a):zainwestuj w dobry kolimator do Newtona jeśli problem lezy tylko w naturze wady wzroku.
Mowie o takim kolimator, który generuje "trójkąty z czarnymi punktaki ?" jak się nie mylę i ustawienie ich w prawidłowym szyku daje gwarancje 90% poprawności.
Pamiętaj ,ze chińskie teleskopu z powody rożnych niedokładności i to nie tylko optycznych nie uda się "idealnie"skolimowac a wiec musisz sobie zrobić na to tzw. zakładkę bo inaczej "oczy"wywalisz do kosza a problem będzie leżał gdzie indziej. 8)
J


Joker na to się zanosi, że kolimator porządny trzeba zakupić. Zastanawiam się tylko jaki.
Podoba mi się holograficzny do momentu czytania o jego cenie ;-), zostaje Farpoint albo Catseye a może jeszcze coś innego (Hotech?)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostJOKER | 11 Cze 2019, 09:11

Hologram nie sprawdzi ci się tak dobrze jak ten z trójkątami bo on/Hologram/ jest dobry przy budowie i b.precyzyjnej kolimacji.
to jest ten:
https://astropolis.pl/topic/39161-recen ... ollimator/

myślę,ze ułatwi ci kolimacje :?


ciemnego nieba


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat