Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

PostJSC | 16 Paź 2017, 13:10

W nawiązaniu do dyskusji w innym temacie chciałbym tutaj uporządkować kilka kwestii związanych z refraktorami achromatycznymi. W Polsce wiedza ta jest mało spopularyzowana w stosunku do krajów tzw. Zachodnich, a nawet Wschodnich, więc dobrze by było trochę podrążyć temat, tym bardziej, ze wreszcie na naszym rynku stały się łatwo dostępne (także ze względu na cenę!) "długie refraktory" Bressera 90/1200 i 102/1350.

Klasyczne achromaty w układzie Fraunhofera, oparte o szkło BK7/F2 mają wiele zalet, jednakże największą ich bolączką jest aberracja chromatyczna. Z tego względu powstały tzw. "standardy" refraktorów achromatycznych odnoszące sie do ich światłosiły i apertury. Bazując przede wszystkim na znakomitej stronie internetowej http://www.telescope-optics.net/effects1.htm#This spróbuje przybliżyć temat. Jeśli coś namieszam lub niedopowiem, to proszę śmiało prostować :mrgreen:

Najpierw może pokrótce objaśnię skąd się bierze ta aberracja chromatyczna (większość zapewne wie, ale to dla tych, którzy nie za bardzo wiedzą ;) ) . Soczewka to w przekroju taki pryzmat optyczny, który jak wiadomo rozszczepia nam światło na piękną różnokolorową tęczę. Tęcza ta niestety jest zbyt pożądana przy oglądaniu obrazów przez teleskop ;).
Kilka grafik wyjaśniających ("zapozyczonych" ze strony https://starizona.com/acb/basics/equip_ ... color.aspx ):
Rozszepienie światła przez pryzmat. Poszczególne różnokolorowe linie to tzw. linie Fraunhoffera. Najczęściej uzywane sa trzy ("C" - czerwona; "e" - zielona, "F" - niebieska) - związane z długością fali. https://en.wikipedia.org/wiki/Fraunhofer_lines

Image

Soczewka w przekroju to jak gdyby dwa połączone pryzmaty.

Image

Na osi różne barwy ogniskują się w różnej odległości od soczewki i tym samym od naszego oka po drugiej stronie. Ustawiając pokrętło ostrości przybliżamy lub cofamy wyciąg z włożonym okularem tak, aby trafić na ognisko. Jak widzimy nie jest to łatwo, bo każda barwa ma ognisko gdzie indziej i jak ustawimy np. na barwę niebieską, to rozogniskujemy sobie barwy pozostałe. Rozogniskowana barwa obrazu jest oczywiście mniej ostra i większa, dlatego "wyłazi" nam poza obserwowany obiekt. Oko ludzkie najbardziej czułe jest na barwę zieloną i zwykle w jej okolicach podświadomie ogniskujemy okular w wyciągu.

Achromat - klasyczny dwusoczewkowy refraktor ogniskuje nam barwy już nieco inaczej - są one bardziej zblizone do siebie - linie C, F leżą zwykle bliżej siebie:
Image
Dla przykładu refraktor trójsoczewkowy tzw. "APO" ogniska barw zbliżają jeszcze bardziej do siebie:
Image


Najbardziej znanymi i ciągle używanymi standardami są Conrady i Sidgewick. Powstały one już w "erze wielkich refraktorów". W sieci krąży tabelka z wartościami zalecanych światłosił refraktorów, sam zresztą już kilka razy ją tu umieszczałem, ale tym razem chciałby przedstawić to trochę dokładniej, a być może i w bardziej przystępny sposób dla "niewtajemniczonych". Jeżeli mamy dobrej jakości teleskop to przy danej jego światłosile i wytycznych "standardów" możemy być pewni, ze aberracja chromatyczna będzie niezauważalna lub na minimalnym poziomie, ewentualnie na akceptowalnym poziomie, w zależności od wyboru standardu. Różni ludzie różnie postrzegają aberracje chromatyczną, dodatkowo, mózg ludzki może ją w pewnym stopniu nawet niwelować jeśli mamy duże doświadczenie w obserwacjach. Tak wiec nie są to ścisłe i nieprzekraczalne ramy.

Conrady jest najbardziej wymagającym standardem. Zalecana liczba przysłony dla konkretnej apartury:
F=D/10000L
Gdzie F - liczba przysłony
D - średnica obiektywu
L - lambda - długość danej barwy światła światła
(Jednostki długości muszą być te same)
Czyli po skróceniu wychodzi dla średnicy obiektywu podanej w milimetrach i długosci fali 555nanometrów (na która oko jest najbardziej wrażliwe) nastepująco:
Fmin=D/5,5
Przykładowo dla achromata o średnicy 100mm zalecana minimalna światłosiła wynosi f18

Standard Sidgwick jest nieco mniej wymagający i analogicznie do powyższego kształtuje się następująco:
Fmin=D/16000L
Gdzie F - liczba przysłony
D - średnica obiektywu
L - lambda - długość danej barwy światła światła
(Jednostki długości muszą być te same)
Czyli po skróceniu wychodzi dla średnicy obiektywu podanej w milimetrach i długosci fali 555nanometrów (na która oko jest najbardziej wrażliwe) następująco:
Fmin=D/8,8
Przykładowo dla achromata o średnicy 100mm zalecana minimalna światłosiła wynosi f11,5

Mniej znanymi standardami są standardy odniesione do wartości Strehl. Zalecana w teleskopach wartość Strehl to minimum 0,80 i liczona dla tej warosci aberracja chromatyczna bedzie wynosić:
Fmin=D/13000L (a wiec cos pomiędzy standardami Conrady i Sidgwick)
Gdzie F - liczba przysłony
D - średnica obiektywu
L - lambda - długość danej barwy światła światła
(Jednostki długości muszą być te same)
Czyli po skróceniu wychodzi dla średnicy obiektywu podanej w milimetrach i długosci fali 555nanometrów (na która oko jest najbardziej wrażliwe) nastepująco:
Fmin=D/7,2
Przykładowo dla achromata o średnicy 100mm zalecana minimalna światłosiła wynosi f14

Jednakże zwykle ostrości nie ustawiamy sobie na konkretnie kolor zielony, a nieco posrednio pomiedzy barwami i z tego powodu światłosiłe możemy sobie jeszcze nieco podwyzszyć:
Fmin=D/17000L
Gdzie F - liczba przysłony
D - średnica obiektywu
L - lambda - długość danej barwy światła światła
(Jednostki długości muszą być te same)
Czyli po skróceniu wychodzi dla średnicy obiektywu podanej w milimetrach i długosci fali 555nanometrów (na która oko jest najbardziej wrażliwe) nastepująco:
Fmin=D/9,4
Przykładowo dla achromata o średnicy 100mm zalecana minimalna światłosiła wynosi f10,5

Jest też warość poniżej której juz schodzic nie warto, bo wówczas nie dość , ze mamy aberrację chromatyczna to dochodzi do niej sferyczna, która zaczyna byc widoczna dla achromata Fraunhofera przy następującej liczbie przysłony:
Fmin=D/20000L
Gdzie F - liczba przysłony
D - średnica obiektywu
L - lambda - długość danej barwy światła światła
(Jednostki długości muszą być te same)
Czyli po skróceniu wychodzi dla średnicy obiektywu podanej w milimetrach i długosci fali 555nanometrów (na która oko jest najbardziej wrażliwe) nastepująco:
Fmin=D/11,1
Przykładowo dla achromata o średnicy 100mm zalecana minimalna światłosiła wynosi f9

Na koniec chciałbym jeszcze raz podkreślić: zauważmy, że zalecane światłosiły są zależne od średnicy obiektywu
i np. standard Conrady dla 80mm klasycznego refraktora achro wynosi f14,5, a dla 120mm juz f22

PS "anatol1" pytał o porównanie refraktora 6" f15 z makiem 180
Na dole jest taka tabelka porównująca chromatyzm z obstrukcja centralną ;)
http://www.telescope-optics.net/polychromatic_psf.htm
Oczywiście to tylko jeden aspekt, bo jeszcze jest kwestia jasności obrazu, rozdzielczości, seeingu i innych parametrów.
Ostatnio edytowany przez JSC 23 Paź 2017, 18:51, edytowano w sumie 4 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2017, 13:39

Witam.

Dobry Post , jest masa przydatnych wiadomości.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 16 Paź 2017, 14:01

Szkoda tylko że z błędnym opisem grafik bo zarówno obiektyw 2 soczewkowy jak i 3 soczewkowy może być apochromatem a to czy spełni podane kryteria zależy od użytych gatunków szkieł, dobrego projektu i jego światłosiły a nie od ilości soczewek bo nawet 4 soczewkowe kwadruplety ze zwykłych, tanich szkieł optycznych są tylko achromatami jak przykładowa Seria Messier 127 i 152 mm czyli achromatów z wy-płaszczonym polem i zmniejszonym widmem wtórnym :arrow: :roll: :idea:
Druga kwestia jak już zamieszczasz dydaktyczne grafiki to daj takie w których widać bieg poszczególnych promieni barwnych i ich incydenty na każdej z powierzchni szkło powietrze i powietrze szkło bo te robią za przysłowiową czarną skrzynkę do której promienie wpadają jak do czarnej dziury i wypadają nie wiadomo w jaki sposób bo nie widać co się z nimi po kolei dzieje :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJSC | 16 Paź 2017, 14:23

^^ To już przeznaczyłem na "pracę domową" dla zainteresowanych ;)
Meritum są opisy "standardów".

PS
Grafiki miały tylko nakreślać temat - bo jak napisałem są one przeznaczone dla "niezbyt siedzących w temacie". Jak znajdę jeszcze chwilkę to dam jakis rysunek z pokazanim załamania sie promieni na powierzchniach - no chyba, ze ktos pomocny zrobi to za mnie :D
Na szybkiego moge wrzucić przesunięcie ognisk barw w Vixenie 80/1200 - gdzies wygrzebane w sieci (bo byłem ciekawy ;) ), ale juz nie pamiętam gdzie. Przesunięcia i tak pewnie zależą od konkretnego teleskopu juz nie mówiąc o różnych ogniskowych.
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: Schnittweiten.jpg

Jak widać nie jest to zupełnie tak jak na tych schematycznych grafikach załączonych w pierwszym poście. Jeśli dobrze interpretuję, ze tu chodzi własnie o przesunięcia ognisk barw (?)

Taka dygresja - w przypadku barwy niebieskiej mamy trochę fory, bo dyski Airego dla tej barwy sa mniejsze niz dla zielonej i trochę (minimalnie) niweluje to rozogniskowanie tej barwy. Natomiast barwę czerwoną postrzegamy najsłabiej, więc rozogniskowany placek nie rzuca sie tak bardzo w oczy.

EDIT
Na wiki jest pokazany przebieg promieni, ale obawiałem się, ze to trochę będzie niezbyt czytelne dla osoby "nie siedzacej w temacie", zreszta i tak chyba błędny, bo tak na oko kąty sie nie zgadzają...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... en.svg.png

Jeszcze małe dopowiedzenie - często wartości światłosił wynikające ze standardów są dość mocno zaokrąglone i zwykle dopasowane do jednostek anglosaskich (cali). Stąd mogą wynikać pewne rozbieżności pomiędzy wartościami wyliczonymi ze wzorów, a tymi z poniższej tabelki ( no dobra - wrzucę ją po raz któryś tam ;) ).

Image

Zawsze zastanawiało mnie dlaczego w achromatach 100mm f10 jest tak dobrze z AC (skosunkowo dobrze), a nie łapaią się one na kolor zielony powyższej tabelki. Teraz już sprawa sie wyjaśniła :)
Achro 100mm f10 to w zasadzie łapie sie na "standard Strehla", niestety tego standardu nie uwzględniono w niej.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 16 Paź 2017, 19:58

"PS "anatol1" pytał o porównanie refraktora 6" f15 z makiem 180
Na dole jest taka tabelka porównująca chromatyzm z obstrukcja centralną ;)
http://www.telescope-optics.net/polychromatic_psf.htm
Oczywiście to tylko jeden aspekt, bo jeszcze jest kwestia jasności obrazu, rozdzielczości, seeingu i innych parametrów."

A gdybyś tą tabelkę z linka przetłumaczył na bardziej ludzki język ? :)
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMariusz1980 | 17 Paź 2017, 00:00

Mam pytanie laika :)
Tabelka sugeruje że krótko ogniskowe achromaty 150/750 to do wizuala ani troszkę...
Popularne dość, kusiły mnie szczerze mówiąc swego czasu. Jak to z tym jest?
Czytałem dość pochlebne opinie na ich temat...
pozdrowienia
Celestron Advanced VX 8''SCT
Orion Stratus 21mm, Celestron Ortho 25, kiedyś:LVW 13mm, 8mm
Tele Vue UHC 2'', TPL Polaryzacyjny 1-49% 2''
DO Titanium 10x56 ROH, Helios 28x110 (BA8)
kiedyś GSO Dobson 10''
 
Posty: 101
Rejestracja: 15 Lut 2015, 18:08
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 17 Paź 2017, 08:15

anatol1 napisał(a):A gdybyś tą tabelkę z linka przetłumaczył na bardziej ludzki język ? :)

Przetłumaczyć to jeszcze nie problem, gorzej z tłumaczeniem ze zrozumieniem ;)
Może wieczorkiem... , no chyba, ze ktoś mnie uprzedzi ;)

Mariusz1980 napisał(a):Mam pytanie laika :)
Tabelka sugeruje że krótko ogniskowe achromaty 150/750 to do wizuala ani troszkę...
Popularne dość, kusiły mnie szczerze mówiąc swego czasu. Jak to z tym jest?
Czytałem dość pochlebne opinie na ich temat...
pozdrowienia


Miałem to wczoraj dopisać, ale jak to bywa -zapomniałem :oops:

"Krótkie" achromaty bardzo dobrze nadają się do obiektów mgławicowych - na nich nie widać aberracji chromatycznej. Jednak wiem, że są też astroamatorzy, którzy z powodzeniem obserwują takimi teleskopami jasne obiekty w dużych powiększeniach - jak Księżyc, planety, gwiazdy podwójne (istotna jest tu rozdzielczość). Niemniej obserwacje są wówczas bardzo niekomfortowe (pomijając fakt barwnych obwódek) i bardzo męczą wzrok i w ogóle cały mózg (bo widzimy mózgiem). Takie obiekty można od biedy obejrzeć, ale w nie za dużym powiększeniu. I właśnie tu dochodzimy do sedna sprawy. W teleskopach o mniejszych aberracjach (wszystkich - nie tylko AC), możemy uzyskać większe powiększenia bez ściemniania obrazu. Po prostu w krótkoogniskowym achromacie (czy tez w ogóle teleskopie) część energii światła obiektów "ulatuje" nam w tło i je podświetla. Obraz staje się przy duzych powiększeniach ciemny, zażółcony. Achromata w standardzie Conrady można "powerować" do 2,5D (średnicy), a obraz jest ciągle jasny i przyjemny. Sidgwicka juz tylko 2D, itd...

Czyli krótko mówiąc - krótkie achromaty nadają się znakomicie do DSów, natomiast długie do dużych powiększeń jasnych obiektów. Można pewnie też dobrac sobie cos pośredniego, w miarę uniwersalnego... ale nie będzie to "wymiatać". Pewnym "ratunkiem" sa refraktory tzw. ED, w których aberracja chromatyczna jest znacznie nizsza i w związku z tym można robić je znacznie krótsze, co skutkuje możliwościa uzyskiwania dużego pola i jednocześnie dużych źrenic wyjściowych, potrzebnych w obserwacjach DS.
Ostatnio edytowany przez JSC 17 Paź 2017, 08:54, edytowano w sumie 5 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkurp | 17 Paź 2017, 08:21

JSC - wykonałeś kawałek dobrej roboty. Dzięki.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkjacek | 17 Paź 2017, 08:51

Mariusz1980 napisał(a):Mam pytanie laika :)
Tabelka sugeruje że krótko ogniskowe achromaty 150/750 to do wizuala ani troszkę...
Popularne dość, kusiły mnie szczerze mówiąc swego czasu. Jak to z tym jest?
Czytałem dość pochlebne opinie na ich temat...
pozdrowienia

Miałem do niedawna refraktor SW 150/750, do wizuala tylko i wyłącznie.
Ale skusiłem się na bardziej hymm... wyrafinowany sprzęt i sprzedałem go.
Trochę żałuję tego, bo ten achromat był całkiem niezły do DS. Niezbyt ciężki a dość wygodny.
Ma on dużą soczewkę i łapie jednak sporo światła.
To F5, więc wymaga raczej lepszych okularów, ja miałem do niego minumum ESy.
Ale każdy jest inny. Mi niezbyt odpowiadają długie rury, choć są one zapewne znacznie lepsze of szybkich achromatów, to oczywiste.
Refraktor SW 150/750 to tuba do szerokich pól, pod ciemnym niebem dawał ładne obrazy.

EDIT: doczytałem, że kolega JSC już odpowiedział (przy okazji dzięki za opracowanie :-) ), zgadzam się z tym co napisałeś w porównaniu.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostJSC | 17 Paź 2017, 09:04

kjacek napisał(a):
To F5, więc wymaga raczej lepszych okularów, ja miałem do niego minumum ESy.


EDIT: doczytałem, że kolega JSC już odpowiedział (przy okazji dzięki za opracowanie :-) ), zgadzam się z tym co napisałeś w porównaniu.


Ale poruszyłeś temat okularów :!: :idea: - niezwykle istotny.
Kiedyś, gdy powstawały te standardy (Conrady i Sidgewick) nie było dobrych okularów do "szybkich" teleskopów. Teraz można więc sobie nieco popuścić z tymi normami, dysponując dobrymi okularami (i soczewkami Barlowa!)
Jednak w/g opinii wielu znawców tematu (i mojej skromnej też), nie ma nic lepszego niż okular z małą ilością szkiełek - ale do takiego potrzebny jest długoogniskowy teleskop, który zapewni nie tylko dobre parametry optyczne (teleskopu i okularu), ale i komfortową wielkość soczewki oraz ER (odległość soczewki od oka) w okularach takich jak Kellner, Abbe, RKE, pewnie i monocentryk (ponoć najlepszy, ale niestety nie maiłem jeszcze okazji popatrzeć)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 17 Paź 2017, 19:59

A taki refraktor 150/750 ma układ optyczny petzwala - dobrze rozumiem, że obiektyw ma ogniskową 1200mm (powiedzmy) ? Jak ma sie to do tytułu tematu ?

JSC dzięki za świetne merytoryczne i edukacyjne tematy ! Może więcej ? W końcu orientujesz się w temacie ciemnych refraktorów.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwampum | 17 Paź 2017, 20:30

JSC napisał(a):^^ To już przeznaczyłem na "pracę domową" dla zainteresowanych ;)
Meritum są opisy "standardów".

PS
Grafiki miały tylko nakreślać temat - bo jak napisałem są one przeznaczone dla "niezbyt siedzących w temacie". Jak znajdę jeszcze chwilkę to dam jakis rysunek z pokazanim załamania sie promieni na powierzchniach - no chyba, ze ktos pomocny zrobi to za mnie :D
Na szybkiego moge wrzucić przesunięcie ognisk barw w Vixenie 80/1200 - gdzies wygrzebane w sieci (bo byłem ciekawy ;) ), ale juz nie pamiętam gdzie. Przesunięcia i tak pewnie zależą od konkretnego teleskopu juz nie mówiąc o różnych ogniskowych.
Schnittweiten.jpg

Jak widać nie jest to zupełnie tak jak na tych schematycznych grafikach załączonych w pierwszym poście. Jeśli dobrze interpretuję, ze tu chodzi własnie o przesunięcia ognisk barw (?)

Taka dygresja - w przypadku barwy niebieskiej mamy trochę fory, bo dyski Airego dla tej barwy sa mniejsze niz dla zielonej i trochę (minimalnie) niweluje to rozogniskowanie tej barwy. Natomiast barwę czerwoną postrzegamy najsłabiej, więc rozogniskowany placek nie rzuca sie tak bardzo w oczy.


Sory ale nie rozumiem tych kółeczek, co to ma m być? na co mam patrzeć? na te kreseczki? może mi ktoś to objaśnić co te kolory i kołeczka oznaczają, pokazują i o co w tej grafice chodzi?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 17 Paź 2017, 22:26

Dzięki za wyjaśnienia JSC, jesteś prawdziwym forumowym mistrzem rycerzy zakonu ciemnych refraktorów :D
Szacun dla wiedzy i zdolności pedagogicznych.
Długie achro oprócz zalet optycznych mają jeszcze w sobie jakąś magię, urok. Są - nawet te nowe - jakimś powiewem starych czasów w stechnicyzowanej teraźniejszości (niczym miecz świetlny wobec prostackiego blastera :D ), fajnie że są ludzie którzy nie pozwalają im odejść.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJSC | 18 Paź 2017, 00:05

^^
Hehe :D No jest coś w tym jest ;)
Co do mistrzów "refraktorów ciemnej mocy" - to warto poznać Neila Englisha https://books.google.pl/books?id=fOXuIG ... &q&f=false
Mistrzem wszechmocy jest jednak Vladimir Sacek - bo to głównie z jego strony internetowej ściągam i próbuje przetrawić te mądrości :wink:

wampum napisał(a):Sory ale nie rozumiem tych kółeczek, co to ma m być? na co mam patrzeć? na te kreseczki? może mi ktoś to objaśnić co te kolory i kołeczka oznaczają, pokazują i o co w tej grafice chodzi?.


Te kółka to test optyczny - tzw. interferogramy. Tutaj jest pokazane jak to się przeprowadza http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... rferometer
Z góry uprzedzam, ze optykiem nie jestem i nie znam się na tych testach, a w szkole jak coś podobnego robiłem, to w zasadzie nie wiedziałem co robię :mrgreen:

Nie patrz na razie na nic oprócz tych wartości w mikrometrach pod tymi kółkami. Zauważ, ze przy zielonym jest "0 um" (mikrometrów), przy niebieskim "+792um" itd... To są własnie te przesuniecia ognisk na osi teleskopu - wyciągu. O tyle mikrometrów należy przesunąć wyciag pokrętłem, aby zogniskować daną barwę w stosunku do zielonej. Tak mi sie wydaje, aczkolwiek mogę się mylić, dlatego dałem przy poprzednim wpisie znak zapytania w nawiasie ;)


A tak a propos tych kreseczek w kółkach, to im bardziej proste to chyba tym lepiej. No ale na forum sa fachowcy prawdziwej maści od takich testów, wiec pewnie to lepiej wyjaśnią :)


EDIT
Wkleję może cały przykładowy certyfikat teleskopu, aby podyskutować o co w tym wszystkim chodzi. Tak dla porządku dodam, ze certyfikat nie jest mój - znaleziony gdzieś w sieci - i jest zawsze przypisany do konkretnej sztuki telerskpu (ale jakiś tam pogląd na całą serię można już mieć, dlatego go sobie ściągnąłem :D ) :
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: zeritifikatersteseiteneu.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: zertifikat_reflexion.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: 486nm_auswertung.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: 546nm_auswertung.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: 589nm_auswertung.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: 656nm_auswertung.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: Foucault_Lyot.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: Sterntest.jpg

Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: Schnittweiten.jpg
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkjacek | 18 Paź 2017, 11:28

Karol napisał(a):A taki refraktor 150/750 ma układ optyczny petzwala - dobrze rozumiem, że obiektyw ma ogniskową 1200mm (powiedzmy) ? Jak ma sie to do tytułu tematu ?

Ja pisałem o 'czystym' refraktorze SW 150/750, BEZ układu Petzwala :-).
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostJSC | 27 Maj 2018, 15:50

Odkopuję temat, bo znalazłem bardzo ciekawy artykuł o achromatach. Bardzo dobrze napisany i w dodatku przez profesjonalistę.
Już wcześniej go znałem, ale mi się "zgubił", a dzisiaj przez przypadek znowu na niego trafiłem :) . Załączam go więc tutaj - może już mi się nie zgubi ;)

http://www.rfroyce.com/refractor%20spots.htm


PS
Przy okazji jeszcze załączę link do kontynuacji tematu, ale w szerszym aspekcie, już nie tylko achromatycznym ;) .
viewtopic.php?f=1&t=46645

PS2
Aaaa... Jak już zbieram wszystko do kupy w jednym temacie to może jeszcze zamieszczę tabelkę Aberracji Chromatycznej "mojej produkcji", na podstawie wzorów Sacka. Tabelka jest nieco dokładniejsza, od tej zamieszczonej kilka postów wyżej:
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: ramkax.jpg
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 05 Lip 2019, 10:56

Bazując na stronce:
http://www.fidgor.narod.ru/Observers/te ... XXCX1yqMMc

zamieściłem male porównanie refraktorów w granicach 100mm:
Załączniki
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: porownanie.JPG
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: TAK.JPG
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: 100ed.JPG
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: SW.102.JPG
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: Tal 100r.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lip 2019, 11:14

^^
Powiem tak: jestem w szoku :shock: i na razie nie wiem co napisać :mrgreen:

Świetna strona! Dzięki! Ale wyniki są naprawdę zaskakujące. Jest tam jakieś info w jaki sposób oni to mierzą? Jakieś duże te Strehle :?: :!: Musze pogrzebać...

EDIT
Aaaaa... juz widze o co chodzi. Część Strehli jest bez wliczonego astygmatyzmu i komy a inne maja wszystko . Tak naprawdę to Strehl Tala100R wynosi 0,87... jak rozumiem (?)
Z drugiej strony musieli mieć bardzo słaby egzemplarz Tala 100R - bardzo brzydki obraz PSF. Najpierw powinni tergo Tala dobrze skolimować.
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 05 Lip 2019, 12:02

na rożnych forach te same testy są tak rozbieżne od siebie ze można zgłupieć...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lip 2019, 12:05

Różna matodyka...
Tak patrzyłem jeszcze na Newtony. Jak tam mierzyc Strehla? W samym środku, gdzie nie ma komy, czy po bokach?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 05 Lip 2019, 12:14

a mnie się wydaje ,ze metodyka jest ta sama natomiast wyskalowanie urządzeń i ich jakość w danych egzemplarzach dają rożne wyniki ale mieszczące się w granicach akceptowalnych.
istotne jest to,ze np. taki Takahashi czy Ed ogólnie w każdym teście wypada lepiej od achromatu i to jest prym wiodący :) .





J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lip 2019, 12:35

Dla mnie najlepszym wyznacznikiem jest obraz dyfrakcyjny gwiazdy (sztucznej gwiazdy). Jak jest okrąglutki i koncentryczny, z minimalnymi pierścieniami to jest OK. Drugim wyznacznikiem jest rozogniskowany obraz gwiazdy. Wszystko inne to o kant...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 05 Lip 2019, 12:39

pewnie tak zwłaszcza, ze tyczy się to danego egzemplarza którego mamy w łapkach .
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 06 Lip 2019, 22:36

Skoro juz męczymy tego Strehla... Obrazek buchniety z dzisiejszego CN - kiedys już jednak widziałem ten wykres, ale mi sie gdzieś zapodział - dobrze, ze ktoś znowu go przypomniał.
Standardy długoogniskowych refraktorów achromatycznych: strehl.jpg

To czywiście Strehl dla poszczególnych barw (długości fal). Jak widać w pewnym zakresie wszystkie mają tego samego Strehla , łacznie z achromatem f/15 :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 17 Sie 2019, 16:07

Agema wydaje sie byc wysmienita wg.tego wykresu bo jest we wszystkich widmach prawie plaska i siegajaca >90% ...az sie wierzyć nie chce bo wypada lepiej od Tak-ow ...
Tak 120 wydaje sie tez lepiej skorygowany od 128 ,ktory jest fluorytem.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat