SCT 5" Celestron w konfrontacji z achro 120/600

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostDariusz.p | 26 Lip 2019, 23:35

Co prawda napiszę to w formie porównania sct 5 vs achro 120/600 ale zamieszczam to w dziale teleskopów zwierciadlano-soczewkowych ze względu na to, że jest to świeżo po testowaniu takiego SCT 5 i bardziej się tyczy jego oceny względem achro niż odwrotnie. Poza tym nie ma takiego działu tutaj odnośnie porównań różnych konstrukcji.

SCT 5" Celestrona nabyłem u nas na giełdzie z założeniem, że może będzie dobrym uzupełnieniem dla mojego refraktora zwłaszcza do obserwacji obiektów US. Na pewno tubka jest bardzo kompaktowa (wręcz wybitnie), nie całe 3 kg masy i bardzo krótka. To na pewno zalety tego sprzętu, wymiarami idealna np na malutki balkon, mało tez wymagająca w stosunku do montażu.

Przejdźmy jednak do najważniejszego czyli do oceny w zastosowaniu. Skoncentruję się tutaj na obiektach US:
1 dzień testu, warunki seengowe słabe do przeciętnych. Skierowałem SCT na Jowisza było stosunkowo jeszcze dość widno- Jowisz biała tarczka, taka bardzo płaska we wrażeniu z majaczącymi siwymi pasami (jak maźnięte lichym ołówkiem), bardzo słąby kontrast, trzeba się niesamowicie wpatrywać, wytężać oko by coś dostrzec. Zastosowany okular to BCO 10 dający w tym sprzęcie powiększenie 125 x. Obok stał achromat 120/600 po włożeniu BCO 10 i q-barlowa 2,25 uzyskałem powiększenie 135x. Obraz w achro zdecydowanie bardziej kontrastowy, pasy na Jowiszu bardzo wyraźne wręcz brunatne, większa ilość widocznego detalu i nie trzeba wytężać oka. Obraz w obu teleskopach nieco faluje. Oczywiście w achro fioletowa mgiełka wokół Jowisza ale praktycznie nie wpływająca na efekt wizualny (dla mnie). Na ciemniejszym już trochę niebie obraz w SCT się nieco poprawił, trochę poprawił się kontrast ale ogólnie nadal jest straszna bladość.
Saturn- tutaj o dziwo kolorystycznie w obu teleskopach obiekt podobnie żółty, myślałem, ze może skoro Jowisz jest w SCT tak wyprany to i Saturn też będzie a tu pod tym względem to akurat jest prawie tak dobrze jak w achro. No ale już pod względem ostrości tak dobrze nie jest. W tych słabych warunkach w achro obraz też nie jest rewelacyjny ale przerwa Cassiniego przynajmniej majaczy w SCT nie widać jej wcale.
Na księżycu tak bardziej w okolicach remisu przy czym tu i w SCT dopatrzyłem się nieco aberacji chromatycznej (Księżyc w okolicach pełni). No nic czekamy na lepsze warunki seengowe choć jestem trochę rozczarowany :mrgreen:

Dwa dni później seeng bardzo dobry do tego mamy WCP na Jowiszu. Po spojrzeniu w SCT na Jowisza można uznać, że jest znacznie lepiej niż poprzednio choć nadal bardzo blado ale szczegóły ostrzej zarysowane, lepiej się kontrastują, WCP widoczna choć jako szara plamka. Uznałbym, że nawet jest dobrze gdyby nie.... spojrzenie w stojące obok achro w którym w tym czasie Jowisz był jak żyleta z bardzo dużą ilością detalu świetnie wykontrastowanego i super ostrego. Wpadłem tez w tym momencie na pomysł by zamienić nasadki kątowe. Czyli pryzmat zenitalny 1.25" założyć do achro a lustrzana założyć do sct- mimo że 2 calowa to się dało. I tutaj największe zaskoczenie to w achro bo pryzmat jeszcze bardziej wyostrzył obraz Jowisza, zwłaszcza jego krańce przestały być jakkolwiek płonące. z kolei w SCT nie ma wielkiej różnicy po zamianie kątówek choć minimalnie wydaje mi się że lepiej sprawdza się w nim lusterko. Pryzmat albo wprowadza nieco chromatyzmu albo uwidacznia bardziej chromatyzm pochodzący z płyty korekcyjnej to bardziej widoczne na księżycu ale już nadmieniam.
Saturn znów podobna różnica jak poprzednio tj bardziej ostry w achro. Tym razem Cassini już majaczył w SCT ale w achro pierścienie dzieliły się bardzo ostro i wyraźnie. ponadto w achro był widoczny tez detal na tarczy czego w SCT nie było praktycznie.

jako uwagę dodam że SCT było za każdym razem wychłodzone a testy jeszcze powtarzałem przez następne kilka dni kiedy tylko była pogoda i efekty za każdym razem były podobne do tych dwóch dni opisanych. Bo 2 tygodniach SCT zostało sprzedane, na całe szczęście bez specjalnej straty :mrgreen:
Pozdrawiam
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postkurp | 27 Lip 2019, 18:02

Mojemu znajomemu po spojrzeniu na okolice Oriona w " pewnym refraktorze " nieomal wypadła szczęka mówiąc - o nie wiedziałem, że tam są dwie gwiazdy obok siebie. Sprzedał,- kupił i teraz jest zadowolony.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2019, 18:06

Cześć.

TO AC jak opisujesz w SCT to pochodzi od zjawiska atmosferycznego a nie optyki SCT i tym bardziej nie od korektora ze względu na niskie położenie tej Planety. :!:
SCT to taka konstrukcja optyczna i ze sporą przeszkodą centralną że słabiej wypada na Planetach nawet moim zdaniem w porównaniu do dobrego Newtona.
Obrazy są miękkie i mniej kontrastowe , niż w Maku to też już wiem od dawna.
Nie dziwi mnie tu nic z opisu , osobiście nie przepadam za konstrukcjami SCT i wolę obrazy z Newtonów.
Refraktor AC też potrafi ładnie pokazać i kontrastowo Planety o ile optyka ma dobrą jakość pod względem figury.
Dużo lepszym sprzętem od SCT 5" jest Mak SW 127mm , to zawsze wiedziałem i to też się potwierdza Twoim opisem.
Jedyne zalety SCT jakie ja widzę to lekki sprzęt i mobilny , szybciutkie chłodzenie , korzystne F , ale jak mamy Maka F10 to już SCT w ogóle nie widzę jako sens zakupu.Przyzwoity refraktor AC to też fajny sprzęt , lepiej aby F miał mniejsze , wtedy jeszcze mniej AC.
Dobrze że wyrwałeś i pozbyłeś się chwasta.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 27 Lip 2019, 18:09

Powiem tak nie żałuje zakupu bo przynajmniej wiem jak wygląda obraz z SCT :mrgreen: To tego zostawiłem sobie fajną kątówkę od tego SCT, która dogaduje się wyjątkowo dobrze z achro :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 27 Lip 2019, 18:29

Cześć.

Złączki pryzmatyczne poprawiają korektę AC w Refraktorach AC , ale to zależy od obiektywu w którą stronę jest AC , mogą też pogorszyć , ale widać u Ciebie poprawiło i to dobrze że ją sprawdziłeś w praktyce przed sprzedażą.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 05 Sie 2019, 21:45

Nie tak dawno oglądałem (i nawet tutaj chyba podawałem linka) wykres kontrastu dla SCT. Dla pewnych fal był gorszy niz APO, a dla innych niemal identyczny, z czego byłem zdumiony. Dałem sie jednak nabrać :mrgreen: Wykres pokazywał sytuacje bez seeingu. Po uwzglednieniu seeingu sytuacja diametralnie sie pogorszyła - odnalazłem wykres który seeing uwzględniał. No cóż... kwestia dużej obstrukcji centralnej i stosunkowo dużej swiatłosiły, co przy niskim obecnie usytuowaniu planet pokazało cała swoją moc, a raczej niemoc ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDariusz.p | 05 Sie 2019, 21:49

Sądzisz, że w maku 127 byłoby dużo lepiej czy tylko trochę lepiej?
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostJSC | 05 Sie 2019, 22:04

Dariusz.p napisał(a):Sądzisz, że w maku 127 byłoby dużo lepiej czy tylko trochę lepiej?


Też chciałbym wiedzieć, bo nigdy nie miałem Maka, a cały czas rozważam jego zakup.
W tej kwestii wierzyłbym na słowo Krzysztofowi_P :)

Czy np. 100ED f/9 rozjeżdża, rozdeptuje i zakupuje Maka 127 czy broni się on dzielnie?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDariusz.p | 05 Sie 2019, 22:17

jak się trafi jakiś na giełdzie to chyba kupie dla samego choćby eksperymentu. Nowego dla samego eksperymentu to się za bardzo nie opłaca :mrgreen: Gdybym był przekonany co do niego to co innego, w sumie nie jest to specjalnie drogi teleskop :roll:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostJSC | 05 Sie 2019, 22:30

Tylko nie pisz recenzji przed sprzedażą :D :wink:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDariusz.p | 05 Sie 2019, 22:33

tak też zrobiłem z SCT, że napisałem dopiero po :lol:
ale kupił i tak ktoś na olx nie tutaj więc mam czyste sumienie :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postwampum | 06 Sie 2019, 00:13

Mam trochę inne odczucia z porównania SCT6" vs Achro 6" F8.
Swego czasu spotkalismy się kilka razy z kolegą, który posiada takowe SCT6",
Jest tutaj mała różnica, bo jego SCT w większości przypadków było uzbrojone na nasadkę bino.
Ogólnie większość razy Achromat wygrywał z SCT, obraz był bardzej kontrasotwy na Planetach.
Ale zdarzyło się z raz gdzie Jowisz był lepiej widoczny w SCT oraz tak samo Satrun był rewelacja (chyba najlepszy jaki widziałem).
Nie wiem dlaczego tak się stało ale wyraźnie bylo widać że SCT rysuje bardzo wyraźny i kontrasotwy obraz w szczególności Saturna.
Co jeszcze moge powiedzieć - Chichoty z SCT+bino, do ostatniej Soboty to był najlepszy widok tej gromady podwójnej jaką widziałem.
Ale niestety w Sobotę zobaczyłem ją z mojej lornety 100mm. no i nie ma co porównywać....heh.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDariusz.p | 06 Sie 2019, 10:39

No skoro to było tylko raz to te odczucia aż tak bardzo nie odbiegają :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postarek_ol | 25 Sie 2019, 02:21

ale nie dobijajcie tego sct 5, parę razy był z amerykanami w kosmosie;)

A tak na serio to fajny spotter: jak nie szalejesz z powerem np. ok 50x to masz świetny sprzęt żeby "znienawidzić" sąsiadkę/sąsiada:), popatrzeć mikroskopowo na kilka metrów od nas kiwającego się na pajęczynie pająka, czy Księżyc w lepszej jakości i wielkości niż z budzetowej lornetki 25x. We wszystkich ww. ujęciach proponuję używanie nasadki bino.
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat