czyszczenie calego refraktora

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostLucas39 | 30 Lip 2019, 18:34

Dzien dobry.
Własnie otrzymalem paczke z refraktorem jednego z tutejszych forumowiczow.
Refraktor nie nadaje sie do pracy. Cały sie lepi wlacznie z obiektywem od dymu papierosowego o smrodzie nie wspomne.
Czym i w jaki sposob moge wyczyscic obiektyw? A moze jest ktos w Krakowie kto swiadczy takie uslugi?
Czy rozbierac obiektyw, czy raczej sie za to nie brac? W srodku pomiedzy szklami sa zabrudzenia.
Czy moge szkła myc izopropanolem? ( aby odtluscic )
Z zewnacz zapewne sobie poradze z wypraniem tuby.

ehh jak mozna tak dbac o sprzet........
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

PostJOKER | 31 Lip 2019, 09:00

Co to za refrakrtor?

Foty by się jakieś przydały...
od rozkręcania obiektywu na czesci to bym się wstrzymał/sam obiektyw w celi można rozkręcić/... resztę jeśli masz jakiekolwiek majsterkowie zdolności możesz spróbować wyczyścić.
Soczewka - jeśli jest mocno zatłuszczona to lepiej oddaj do czyszczenia w dowolnym punkcie foto. lub poproś kogoś z Krakowa, samemu w czasie czyszczenia możesz niezłe porysować warstwy zwłaszcza jeśli tego nie robiłeś... lub tez całość zalejesz woda/preparatem i wtedy się zacznie jazda ... :lol:



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postwampum | 31 Lip 2019, 10:07

To się robi jakaś masakra.....
To co ludzie próbują sprzedać na giełdach astro ukrywając stan faktyczny sprzętu nadaje się do zawaidomienia u odpowiednich służb.
Jesli chodzi o mnie, na ostatnie 5 zakupów na giełdzie - cztery miały wadę ukrytą o której sprzedający nie poinformował w tym jedna rzecz (na szczęście o niskiej wartości) rozleciała mi sie w ręcach jak tylko ją odpakowałem.
Ogólnie coraz więcej sprzetu niezgodnego z opisem lub przysłowiowych złomów trafia na giełdę.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postlolak89 | 31 Lip 2019, 10:20

wampum napisał(a):To się robi jakaś masakra.....
To co ludzie próbują sprzedać na giełdach astro ukrywając stan faktyczny sprzętu nadaje się do zawaidomienia u odpowiednich służb.
Jesli chodzi o mnie, na ostatnie 5 zakupów na giełdzie - cztery miały wadę ukrytą o której sprzedający nie poinformował w tym jedna rzecz (na szczęście o niskiej wartości) rozleciała mi sie w ręcach jak tylko ją odpakowałem.
Ogólnie coraz więcej sprzetu niezgodnego z opisem lub przysłowiowych złomów trafia na giełdę.


Mam nadzieję że nie mówisz o moich okularach, przeca to były funfel nówki:) swoją drogą to bym się dowiedział skąd ten refraktor.
lolak89
 

PostKarol | 31 Lip 2019, 10:54

Wrzuć zdjęcia. Zobaczymy czy rzeczywiście trzeba czyścić.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPawlik | 31 Lip 2019, 11:08

lucas39 napisał(a):Dzien dobry.
Własnie otrzymalem paczke z refraktorem jednego z tutejszych forumowiczow.
Refraktor nie nadaje sie do pracy. Cały sie lepi wlacznie z obiektywem od dymu papierosowego o smrodzie nie wspomne.
Czym i w jaki sposob moge wyczyscic obiektyw? A moze jest ktos w Krakowie kto swiadczy takie uslugi?
Czy rozbierac obiektyw, czy raczej sie za to nie brac? W srodku pomiedzy szklami sa zabrudzenia.
Czy moge szkła myc izopropanolem? ( aby odtluscic )
Z zewnacz zapewne sobie poradze z wypraniem tuby.

ehh jak mozna tak dbac o sprzet........



czy sprzedający przed zakupem poinformował Cię w jakim stanie jest sprzęt? jeśli nie to pasowałoby wyjaśnić sprawę.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

PostKrzysztof z Bagien | 31 Lip 2019, 12:04

Podejrzewam, że tutaj nie ma jakiegoś celowego ukrywania wad przez sprzedającego i problem polega po prostu na tym, że - jak to przeważnie bywa z palaczami - sprzedający nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jak syfiaste potrafią się zrobić przedmioty w domu, w którym się pali. Jak wszystko jest przesiąknięte dymem, to po prostu się tego nie zauważa.

A co do czyszczenia - izopropanol i mikrofibra? Ale jeśli brud jest między soczewkami, to nie wiem, czy jest sens się w to bawić i nie lepiej po prostu sprzęt odesłać i niech gość zwróci kasę.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postlolak89 | 31 Lip 2019, 12:42

Krzysztof z Bagien napisał(a):Podejrzewam, że tutaj nie ma jakiegoś celowego ukrywania wad przez sprzedającego i problem polega po prostu na tym, że - jak to przeważnie bywa z palaczami - sprzedający nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jak syfiaste potrafią się zrobić przedmioty w domu, w którym się pali. Jak wszystko jest przesiąknięte dymem, to po prostu się tego nie zauważa..


Też tak myślę, kiedyś paliłem i pamiętam jak szyby w aucie się brudziły, jednak jak są na maksa brudne soczewki to nie oszukujmy się, każdy by się wkurzył po przeglądzie paczki.
lolak89
 

PostJSC | 31 Lip 2019, 13:32

Wszystko zależy jaki to jest refraktor. Jeżeli w miarę tani achromat i jeżeli autor wątku poczyta w internecie o konstrukcji takiego obiektywu, jego rozbieraniu na części i nie ma dwóch lewych rąk, to może się pokusić na rozebranie na części (czyli wyjęcie osobno obydwu soczewek). Jesli jednak autor nie ma zupełnie pojęcia o soczewkach, to lepiej tego nie robić bo:
- soczewki mogą wypaść na podłogę (są ciężkie i śliskie)
- mogą być trudności z odkręceniem i później zakręceniem celi (za mocne zakręcenie skutkuje pogorszeniem obrazu, za słabe lataniem soczewek)
- mogą być trudności z ustawieniem osiowym celi
- można mieć dylemat którą stroną trzeba włożyć soczewki
- soczewki muszą być ustawione względem siebie w odpowiednim kącie, zwykle jest znacznik na obwodzie, ale czasem go nie ma i trzeba obracać soczewkami obserwując gwiazdę w duzym powiekszeniu, aby je odpowiednio ustawić
-soczewki muszą mieć dystans w formie listków lub paska po całości obwodu, czasem listki odpadaja a pasek wkręca się mimośrodowo
- często jest tak, ze wyczyścimy soczewki, a w zakurzonym pomieszczeniu, zanim je złożymy już na nowo nabędą pyłków

Oczywiście można to zrobić, ale jednak wielu nie umie tego zrobić i taki źle złożony refraktor trafia na ... giełdę :(

PS Smiało możes wyczyścić tubus i obiektyw z zewnątrz jak i od wewnątrz (jeśli jest nakręcany).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostLucas39 | 31 Lip 2019, 18:43

Rany ale zrobilem poruszenie.
Słuchajcie, pogodziłem sie z tym co mam i nie bede juz robil w tym kierunku zamieszania ze sprzedajacym.
Tuba to Bresser Messier 102/1000.
Lewy nie jestem i chyba nie glupawy bo sie wlasnie zatrzymalem na rozbieraniu samego obiektywu ( soczewek ).
Przez chwile mialem nadzieje ze zabrudzenia sa tylko na zewnetrznych stronach soczewek, ale po delikatnym przetaciu okazalo sie ze w srodku rowniez jakims cudem dostal sie kurz i tluszcz ( tluszcz tworzy barwiace sie smugi)
jezeli ktos z krakowa czuje sie na silach by przeczyscic obiektyw to ja jestem bardzo chetny. Ja osobiscie rozebrac sie nie boje ale co z poskladaniem soczewek oraz zamontowaniem?
Co do tubusu nie ma problemu z tym nie miałem problemu.
Kiedys lornetke zanioslem do śp. Pana Janusza, ale komu dzis zaniesc?

Tak nawiasem mowiac to soczewka przednia w celowniku jest cala porysowana od jakiejs zapewne twardej szmatki, ale to mozna pominac.
Moderator czata
 
Posty: 246
Rejestracja: 16 Gru 2021, 20:46

 

PostJSC | 31 Lip 2019, 20:01

Jak chcesz to możesz poczytać - jest trochę w poniższych linkach (niestety nie jest to dokładnie teleskop, który masz):
https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... 27l_1.html
https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... kylux.html
https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... zenie.html
Na forach było sporo dokładnych relacji z robierania obiektywu - musiałbyś sobie znaleźć.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat