* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
 Temat postu: czyszczenie calego refraktora
PostWysłany: Wto Lip 30, 2019 5:34 pm 

Miejscowość: Kraków
Dzien dobry.
Własnie otrzymalem paczke z refraktorem jednego z tutejszych forumowiczow.
Refraktor nie nadaje sie do pracy. Cały sie lepi wlacznie z obiektywem od dymu papierosowego o smrodzie nie wspomne.
Czym i w jaki sposob moge wyczyscic obiektyw? A moze jest ktos w Krakowie kto swiadczy takie uslugi?
Czy rozbierac obiektyw, czy raczej sie za to nie brac? W srodku pomiedzy szklami sa zabrudzenia.
Czy moge szkła myc izopropanolem? ( aby odtluscic )
Z zewnacz zapewne sobie poradze z wypraniem tuby.

ehh jak mozna tak dbac o sprzet........

Profil E-mail  

Temat postu: Re: czyszczenie calego refraktora
PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 8:00 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: PRUSZKÓW
Co to za refrakrtor?

Foty by się jakieś przydały...
od rozkręcania obiektywu na czesci to bym się wstrzymał/sam obiektyw w celi można rozkręcić/... resztę jeśli masz jakiekolwiek majsterkowie zdolności możesz spróbować wyczyścić.
Soczewka - jeśli jest mocno zatłuszczona to lepiej oddaj do czyszczenia w dowolnym punkcie foto. lub poproś kogoś z Krakowa, samemu w czasie czyszczenia możesz niezłe porysować warstwy zwłaszcza jeśli tego nie robiłeś... lub tez całość zalejesz woda/preparatem i wtedy się zacznie jazda ... :lol:

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 9:07 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
To się robi jakaś masakra.....
To co ludzie próbują sprzedać na giełdach astro ukrywając stan faktyczny sprzętu nadaje się do zawaidomienia u odpowiednich służb.
Jesli chodzi o mnie, na ostatnie 5 zakupów na giełdzie - cztery miały wadę ukrytą o której sprzedający nie poinformował w tym jedna rzecz (na szczęście o niskiej wartości) rozleciała mi sie w ręcach jak tylko ją odpakowałem.
Ogólnie coraz więcej sprzetu niezgodnego z opisem lub przysłowiowych złomów trafia na giełdę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 9:20 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
wampum napisał(a):
To się robi jakaś masakra.....
To co ludzie próbują sprzedać na giełdach astro ukrywając stan faktyczny sprzętu nadaje się do zawaidomienia u odpowiednich służb.
Jesli chodzi o mnie, na ostatnie 5 zakupów na giełdzie - cztery miały wadę ukrytą o której sprzedający nie poinformował w tym jedna rzecz (na szczęście o niskiej wartości) rozleciała mi sie w ręcach jak tylko ją odpakowałem.
Ogólnie coraz więcej sprzetu niezgodnego z opisem lub przysłowiowych złomów trafia na giełdę.

Mam nadzieję że nie mówisz o moich okularach, przeca to były funfel nówki:) swoją drogą to bym się dowiedział skąd ten refraktor.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 9:54 am 

Wrzuć zdjęcia. Zobaczymy czy rzeczywiście trzeba czyścić.

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 10:08 am 

lucas39 napisał(a):
Dzien dobry.
Własnie otrzymalem paczke z refraktorem jednego z tutejszych forumowiczow.
Refraktor nie nadaje sie do pracy. Cały sie lepi wlacznie z obiektywem od dymu papierosowego o smrodzie nie wspomne.
Czym i w jaki sposob moge wyczyscic obiektyw? A moze jest ktos w Krakowie kto swiadczy takie uslugi?
Czy rozbierac obiektyw, czy raczej sie za to nie brac? W srodku pomiedzy szklami sa zabrudzenia.
Czy moge szkła myc izopropanolem? ( aby odtluscic )
Z zewnacz zapewne sobie poradze z wypraniem tuby.

ehh jak mozna tak dbac o sprzet........

czy sprzedający przed zakupem poinformował Cię w jakim stanie jest sprzęt? jeśli nie to pasowałoby wyjaśnić sprawę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 11:04 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Podejrzewam, że tutaj nie ma jakiegoś celowego ukrywania wad przez sprzedającego i problem polega po prostu na tym, że - jak to przeważnie bywa z palaczami - sprzedający nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jak syfiaste potrafią się zrobić przedmioty w domu, w którym się pali. Jak wszystko jest przesiąknięte dymem, to po prostu się tego nie zauważa.

A co do czyszczenia - izopropanol i mikrofibra? Ale jeśli brud jest między soczewkami, to nie wiem, czy jest sens się w to bawić i nie lepiej po prostu sprzęt odesłać i niech gość zwróci kasę.

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 11:42 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Krzysztof z Bagien napisał(a):
Podejrzewam, że tutaj nie ma jakiegoś celowego ukrywania wad przez sprzedającego i problem polega po prostu na tym, że - jak to przeważnie bywa z palaczami - sprzedający nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, jak syfiaste potrafią się zrobić przedmioty w domu, w którym się pali. Jak wszystko jest przesiąknięte dymem, to po prostu się tego nie zauważa..

Też tak myślę, kiedyś paliłem i pamiętam jak szyby w aucie się brudziły, jednak jak są na maksa brudne soczewki to nie oszukujmy się, każdy by się wkurzył po przeglądzie paczki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 12:32 pm 
Awatar użytkownika

Wszystko zależy jaki to jest refraktor. Jeżeli w miarę tani achromat i jeżeli autor wątku poczyta w internecie o konstrukcji takiego obiektywu, jego rozbieraniu na części i nie ma dwóch lewych rąk, to może się pokusić na rozebranie na części (czyli wyjęcie osobno obydwu soczewek). Jesli jednak autor nie ma zupełnie pojęcia o soczewkach, to lepiej tego nie robić bo:
- soczewki mogą wypaść na podłogę (są ciężkie i śliskie)
- mogą być trudności z odkręceniem i później zakręceniem celi (za mocne zakręcenie skutkuje pogorszeniem obrazu, za słabe lataniem soczewek)
- mogą być trudności z ustawieniem osiowym celi
- można mieć dylemat którą stroną trzeba włożyć soczewki
- soczewki muszą być ustawione względem siebie w odpowiednim kącie, zwykle jest znacznik na obwodzie, ale czasem go nie ma i trzeba obracać soczewkami obserwując gwiazdę w duzym powiekszeniu, aby je odpowiednio ustawić
-soczewki muszą mieć dystans w formie listków lub paska po całości obwodu, czasem listki odpadaja a pasek wkręca się mimośrodowo
- często jest tak, ze wyczyścimy soczewki, a w zakurzonym pomieszczeniu, zanim je złożymy już na nowo nabędą pyłków

Oczywiście można to zrobić, ale jednak wielu nie umie tego zrobić i taki źle złożony refraktor trafia na ... giełdę :(

PS Smiało możes wyczyścić tubus i obiektyw z zewnątrz jak i od wewnątrz (jeśli jest nakręcany).

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 5:43 pm 

Miejscowość: Kraków
Rany ale zrobilem poruszenie.
Słuchajcie, pogodziłem sie z tym co mam i nie bede juz robil w tym kierunku zamieszania ze sprzedajacym.
Tuba to Bresser Messier 102/1000.
Lewy nie jestem i chyba nie glupawy bo sie wlasnie zatrzymalem na rozbieraniu samego obiektywu ( soczewek ).
Przez chwile mialem nadzieje ze zabrudzenia sa tylko na zewnetrznych stronach soczewek, ale po delikatnym przetaciu okazalo sie ze w srodku rowniez jakims cudem dostal sie kurz i tluszcz ( tluszcz tworzy barwiace sie smugi)
jezeli ktos z krakowa czuje sie na silach by przeczyscic obiektyw to ja jestem bardzo chetny. Ja osobiscie rozebrac sie nie boje ale co z poskladaniem soczewek oraz zamontowaniem?
Co do tubusu nie ma problemu z tym nie miałem problemu.
Kiedys lornetke zanioslem do śp. Pana Janusza, ale komu dzis zaniesc?

Tak nawiasem mowiac to soczewka przednia w celowniku jest cala porysowana od jakiejs zapewne twardej szmatki, ale to mozna pominac.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 31, 2019 7:01 pm 
Awatar użytkownika

Jak chcesz to możesz poczytać - jest trochę w poniższych linkach (niestety nie jest to dokładnie teleskop, który masz):
https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... 27l_1.html
https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... kylux.html
https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... zenie.html
Na forach było sporo dokładnych relacji z robierania obiektywu - musiałbyś sobie znaleźć.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 66 gości