kolimacja GSO-RC-Ritchey-Chretien-8

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postabo | 29 Lip 2019, 09:29

Panowie,

kupiłem teleskop jak wyżej i nie mogę sobie dać rady z kolimacją - niestety po zakupie był rozkolimowany. 
Taki: https://www.teleskopy.pl/Tuba-GSO-RC-Ritchey-Chretien-8--200/1600-f/8-OTA-M-LRS-teleskopy-2753.html

Czy ktoś ze Szczecina albo okolicy mógłby odpłatnie w tym tygodniu mi go skolimować? W sobotę wyjeżdżam w góry na urlop :cry: :cry: :cry:
Gwiazdy przypominają komety. Mail do mnie abo@abo.org.pl
pozdro,
Zdzisław (Abo)

__________________
Szczecin ASI294MC, ASI120MC, AZ-EQ6, EQ5 GT, SAM, N203/800, RC 6", Tair3S, C40D fullmod, kiepski RC 8"
 
Posty: 16
Rejestracja: 07 Wrz 2018, 19:44
Miejscowość: Szczecin

 

PostJOKER | 29 Lip 2019, 17:49

II polowa sierpnia na Kudlaczach bedzie hologram a wiec jak chcesz to za free mozna bedzie go ustawic.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 03 Sie 2019, 22:19

JOKER napisał(a):II polowa sierpnia na Kudlaczach bedzie hologram a wiec jak chcesz to za free mozna bedzie go ustawic.

J


Obawiam się (a nawet jestem pewny), że samym kolimatorem laserowym RC-ka nie skolimujesz poprawnie.

Tutaj jest opis, który może pomóc:

http://www.hnsky.org/RC_collimation.htm

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 06 Sie 2019, 08:31

skolimujesz o ile jest wszystko prawidłowy wytoczone ,poskładane,etc.
końcowy test jest na sztucznej gwieździe co jest dopięciem do całości,ale na sile nie namawiam 8)



J

PS
ja mam taki kolimator/oprawa na 1.25 i 2cale/ i jest on jednym z dokładniejszych hologramowy jakie są na rynku :),szkoda ze już nie produkowanym.
Załączniki
kolimacja GSO-RC-Ritchey-Chretien-8: HOLGRAM.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 06 Sie 2019, 08:50

JOKER napisał(a):skolimujesz o ile jest wszystko prawidłowy wytoczone ,poskładane,etc.
końcowy test jest na sztucznej gwieździe co jest dopięciem do całości,ale na sile nie namawiam 8)



J

PS
ja mam taki kolimator/oprawa na 1.25 i 2cale/ i jest on jednym z dokładniejszych hologramowy jakie są na rynku :),szkoda ze już nie produkowanym.


Też mam taki sam kolimator i parę teleskopów RC. Joker, kolimowałeś jakiegoś RC-ka, że twierdzisz to co powyżej. Co więcej, LaserMax nie pomoże nawet w dokładnej kolimacji SCT-ka a to dość prosty w stosunkundo RC teleskop do kolimacji. Natomiast jest super do kolimacji Newtonów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 06 Sie 2019, 09:24

Dominik Woś napisał(a):
JOKER napisał(a):skolimujesz o ile jest wszystko prawidłowy wytoczone ,poskładane,etc.
końcowy test jest na sztucznej gwieździe co jest dopięciem do całości,ale na sile nie namawiam 8)



J

PS
ja mam taki kolimator/oprawa na 1.25 i 2cale/ i jest on jednym z dokładniejszych hologramowy jakie są na rynku :),szkoda ze już nie produkowanym.


Też mam taki sam kolimator i parę teleskopów RC. Joker, kolimowałeś jakiegoś RC-ka, że twierdzisz to co powyżej. Co więcej, LaserMax nie pomoże nawet w dokładnej kolimacji SCT-ka a to dość prosty w stosunkundo RC teleskop do kolimacji. Natomiast jest super do kolimacji Newtonów.

Pozdrawiam,
Dominik


no właśnie do Newtonów nie bardzo mi pasuje gdyż rzutem jest elipsa...
nie mowie już o kolimacji z rozkręcaniem na czesci tak jak w załączonym linku :)
jeśli masz taki kolimator to dlaczego nie możesz go skolimowac ? jesli wszystko jest centrycznie osadzone to sam rzut powinien już być wystarczający do poprawnej kolimacji... no chyba ze już tu na wstępie jest coś nie tak ale wtedy nic już nie pomoże...nawet jak go rozkręcisz na czesci.Robiłeś sprawdzenie kolimacji na sztucznej gwieździe w jakimkolwiek teleskopie ?

https://cdn.shopify.com/s/files/1/1594/ ... ctions.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=RUOza5EHRNg
Ostatnio edytowany przez JOKER, 06 Sie 2019, 10:00, edytowano w sumie 1 raz
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 06 Sie 2019, 09:59

JOKER napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
JOKER napisał(a):skolimujesz o ile jest wszystko prawidłowy wytoczone ,poskładane,etc.
końcowy test jest na sztucznej gwieździe co jest dopięciem do całości,ale na sile nie namawiam 8)



J

PS
ja mam taki kolimator/oprawa na 1.25 i 2cale/ i jest on jednym z dokładniejszych hologramowy jakie są na rynku :),szkoda ze już nie produkowanym.


Też mam taki sam kolimator i parę teleskopów RC. Joker, kolimowałeś jakiegoś RC-ka, że twierdzisz to co powyżej. Co więcej, LaserMax nie pomoże nawet w dokładnej kolimacji SCT-ka a to dość prosty w stosunkundo RC teleskop do kolimacji. Natomiast jest super do kolimacji Newtonów.

Pozdrawiam,
Dominik


no właśnie do Newtonów nie bardzo mi pasuje gdyż rzutem jest elipsa...
nie mowie już o kolimacji z rozkręcaniem na czesci tak jak w załączonym linku :)
jeśli masz taki kolimator to dlaczego nie możesz go skolimowac ? jesli wszystko jest centrycznie osadzone to sam rzut powinien już być wystarczający do poprawnej kolimacji... no chyba ze już tu na wstępie jest coś nie tak ale wtedy nic już nie pomoże...nawet jak go rozkręcisz na czesci.Robiłeś sprawdzenie kolimacji na sztucznej gwieździe w jakimkolwiek teleskopie ?


A gdzie odpowiedź na moje pytanie?

Co do kolimowania na sztucznej gwieździe to już zupełny ... Mam sztuczną gwiazdę i zupełnie się do tego systemu nie sprawdza. Najlepiej jest skolimować zgrubnie czymś takim (Takahashi Collimating Telescope):

kolimacja GSO-RC-Ritchey-Chretien-8: tak-collimator-a2-1000x700.jpg


Niestety ale później trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin na dokokimowanie na dość jasnej gwieździe co najmniej 60 st. nad horyzontem z powiększeniem co najmniej 300x. RC-k posiada lustra hiperboliczne z których każde ma swoją oś optyczną i zgranie tych osi nie jest takie łatwe. Kolimator laserowy, nawet holograficzny zwyczajnie z tym systemem nie działa. :(

Inną kwestią jest, że te większe RC-ki GSO to niestety dość marna jakość obrazów, nawet z poprawną kolimacja. :(

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 06 Sie 2019, 10:05

ale jakie pytania ? pytajnik kończy się ? jeśli go nie ma tzn. ze to nie jest pytanie ...
RC nie kolimowalem ale na złączonych linkach ludzie robią do podobnymi kolimatorami dość poprawnie...

Dlaczego sprawdzenie na sztucznej gwieździe jest nieprzydatne ? popatrz na CN są zdjecia właśnie rozkoliwanej gwiazdy po której właśnie wnioskują ze kolimacja jest prawidłowa ...

TCT- to trochę taki podręczny "kolimator z krzyżem"- myślę,ze on tak do końca również nie jest zupełnym narzędziem aczkolwiek przydatnym.

https://www.cloudynights.com/articles/c ... en-8-r2033
Załączniki
kolimacja GSO-RC-Ritchey-Chretien-8: rc JPG.JPG
rc JPG.JPG (16.2 KiB) Obejrzany 6051 razy
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 06 Sie 2019, 11:52

JOKER napisał(a):ale jakie pytania ? pytajnik kończy się ? jeśli go nie ma tzn. ze to nie jest pytanie ...
RC nie kolimowalem ale na złączonych linkach ludzie robią do podobnymi kolimatorami dość poprawnie...

Dlaczego sprawdzenie na sztucznej gwieździe jest nieprzydatne ? popatrz na CN są zdjecia właśnie rozkoliwanej gwiazdy po której właśnie wnioskują ze kolimacja jest prawidłowa ...

TCT- to trochę taki podręczny "kolimator z krzyżem"- myślę,ze on tak do końca również nie jest zupełnym narzędziem aczkolwiek przydatnym.

https://www.cloudynights.com/articles/c ... en-8-r2033


Nawet nie mogę policzyć ile razy po moim pytaniu czy teleskop jest skolimowany, padały odpowiedzi, że tak, daje super obrazy, po czym jak spoglądałem przez okular to była totalna du...

Zwyczajnie nie masz doświadczenia, pierwsze słyszę aby sprawdzać dokładność kolimacji na rozogniskowanej gwieździe, zwyczajnie za mała dokładność. Taka lunetka Takahashi jak powyżej ma własny punkt centralny, który trzeba zgrać z punktem centralnym na lustrze wtórnym (niestety w chińskich teleskopach nie zawsze znacznik środka lustra wtórnego jest dobrze zaznaczony), powiększenie 6x dla większej dokładności i podświetlenie aby widoczne były ranty bafli. Zerknij sobie też na poniższy link:

http://www.dosborne-astroimages.co.uk/equip_image/collimation_article.htm

Ale nie ma gwarancji, że po takiej kolimacji obrazy będą poprawne, zazwyczaj trzeba się pomęczyć z kolimacją na gwieździe przy dużym powiększeniu (na sfocusowanej gwieździe), biorąc pod uwagę, że każda ingerencja w śruby kolimacyjne lustra wtórnego wymagała kolejnej ingerencji w śruby kolimacyjne lustra głównego.

Mam nadzieję, że kolega nie kupił sobie tego RC8 do wizuala i na wyjazdy bo jeśli tak to będzie kiepsko.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 06 Sie 2019, 14:00

Dominik Woś napisał(a):
JOKER napisał(a):ale jakie pytania ? pytajnik kończy się ? jeśli go nie ma tzn. ze to nie jest pytanie ...
RC nie kolimowalem ale na złączonych linkach ludzie robią do podobnymi kolimatorami dość poprawnie...

Dlaczego sprawdzenie na sztucznej gwieździe jest nieprzydatne ? popatrz na CN są zdjecia właśnie rozkoliwanej gwiazdy po której właśnie wnioskują ze kolimacja jest prawidłowa ...

TCT- to trochę taki podręczny "kolimator z krzyżem"- myślę,ze on tak do końca również nie jest zupełnym narzędziem aczkolwiek przydatnym.

https://www.cloudynights.com/articles/c ... en-8-r2033


Nawet nie mogę policzyć ile razy po moim pytaniu czy teleskop jest skolimowany, padały odpowiedzi, że tak, daje super obrazy, po czym jak spoglądałem przez okular to była totalna du...

Zwyczajnie nie masz doświadczenia, pierwsze słyszę aby sprawdzać dokładność kolimacji na rozogniskowanej gwieździe, zwyczajnie za mała dokładność. Taka lunetka Takahashi jak powyżej ma własny punkt centralny, który trzeba zgrać z punktem centralnym na lustrze wtórnym (niestety w chińskich teleskopach nie zawsze znacznik środka lustra wtórnego jest dobrze zaznaczony), powiększenie 6x dla większej dokładności i podświetlenie aby widoczne były ranty bafli. Zerknij sobie też na poniższy link:

http://www.dosborne-astroimages.co.uk/equip_image/collimation_article.htm

Ale nie ma gwarancji, że po takiej kolimacji obrazy będą poprawne, zazwyczaj trzeba się pomęczyć z kolimacją na gwieździe przy dużym powiększeniu (na sfocusowanej gwieździe), biorąc pod uwagę, że każda ingerencja w śruby kolimacyjne lustra wtórnego wymagała kolejnej ingerencji w śruby kolimacyjne lustra głównego.

Mam nadzieję, że kolega nie kupił sobie tego RC8 do wizuala i na wyjazdy bo jeśli tak to będzie kiepsko.

Pozdrawiam,
Dominik


Ty masz chyba jakieś doświadczenie ale chyba nie do końca prawidłowe...
Właśnie na rozogniskowanej gwieździe sprawdza się miedzy innymi poprawność wykonanej kolimacji co na CN jest wielokrotnie cytowane... sprawdza się tez jakość optyki ale to już inna bajka.

Większości teleskopów nie da się skolimowac w punkt tak ze dziwi mnie to ze Ty jesteś zdziwiony skoro tyle razy kolimowales... dokładność chiński podzespołów po prostu uniemożliwia to skutecznie dlatego mając nawet hologram trzeba trochę pomyśleć i wyciągnąć logiczne wnioski dlaczego coś nie gra i jakie postawić założenia by skolimowac coś w miarę poprawnie mimo ze nie jest to możliwe b.dokladnie... tutaj zawsze SCT poprawiam właśnie na sztucznej gwieździe spędzając zaledwie 15 minut.

Gdyby tak było jak piszesz z RC8 itp. teleskopami i to powinni na sile sprzedawać kolimatory Takahashi gdyż 99% ludzi, którzy mają te teleskopy na pewno nie ma je prawidłowo skolimowane :wink: bądź tez rozkolimowane, Mnie osobiście obrazy z RC. podobają się mimo ,ze obstrukcja jest duza i ich zastosowanie zgoła inne niż do wizuala.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 06 Sie 2019, 14:56

JOKER napisał(a):Ty masz chyba jakieś doświadczenie ale chyba nie do końca prawidłowe...
Właśnie na rozogniskowanej gwieździe sprawdza się miedzy innymi poprawność wykonanej kolimacji co na CN jest wielokrotnie cytowane... sprawdza się tez jakość optyki ale to już inna bajka.

Większości teleskopów nie da się skolimowac w punkt tak ze dziwi mnie to ze Ty jesteś zdziwiony skoro tyle razy kolimowales... dokładność chiński podzespołów po prostu uniemożliwia to skutecznie dlatego mając nawet hologram trzeba trochę pomyśleć i wyciągnąć logiczne wnioski dlaczego coś nie gra i jakie postawić założenia by skolimowac coś w miarę poprawnie mimo ze nie jest to możliwe b.dokladnie... tutaj zawsze SCT poprawiam właśnie na sztucznej gwieździe spędzając zaledwie 15 minut.

Gdyby tak było jak piszesz z RC8 itp. teleskopami i to powinni na sile sprzedawać kolimatory Takahashi gdyż 99% ludzi, którzy mają te teleskopy na pewno nie ma je prawidłowo skolimowane :wink: bądź tez rozkolimowane, Mnie osobiście obrazy z RC. podobają się mimo ,ze obstrukcja jest duza i ich zastosowanie zgoła inne niż do wizuala.

J


Niestety albo stety jesteś klasycznym przykładem (bez obrazy) tzw. eksperta, który nie zdaje sobie sprawy z tego czego jeszcze nie wie i wydaje mu się, że jest właśnie ekspertem i może dobrze doradzać innym forumowiczom. Co do kolimacji SCT to stwierdziłem, że jest ona dużo prostsza niż kolimacja RC ale aby to dokładnie zrobić trzeba poświecić więcej niż 15 min (uwierz mi kilka tych teleskopów skolimowałem). Sztuczna gwiazda nic Ci nie pomoże (no chyba, że zawiesisz ją na wysokości 50m nad ziemią. Dlaczego? Otóż lustro główne w SCT jednak nie jest zabetonowane (kiwa się nieznacznie) i teleskop powinien być kolimowany przy kącie około 60 stopni aby to kiwanie się mniej więcej było uśrednione. W przypadku kolimacji RC trzeba to zrobić bardzo dokładnie, gdyż inaczej daje on słabe, bardzo miękkie obrazy. A propos mojego doświadczenia z RC i SCT:

https://astrofotografia.eu/am-rc250/
https://astrofotografia.eu/gso-rc-6-cali/
https://astrofotografia.eu/celestron-c8/

To dość już stare recenzje (może je zaktualizuję) ale coś tam mówią. Na informacjach z CN raczej bym się do końca nie opierał, wiele z nich mija się z prawdą lub są zakamuflowanym marketingiem.

Tyle z mojej strony o kolimacji. :wink: Nie róbmy tutaj takiego bałaganu jak w wątku o MN lub 100ED.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 07 Sie 2019, 09:44

Dominik Woś napisał(a):
JOKER napisał(a):Ty masz chyba jakieś doświadczenie ale chyba nie do końca prawidłowe...
Właśnie na rozogniskowanej gwieździe sprawdza się miedzy innymi poprawność wykonanej kolimacji co na CN jest wielokrotnie cytowane... sprawdza się tez jakość optyki ale to już inna bajka.

Większości teleskopów nie da się skolimowac w punkt tak ze dziwi mnie to ze Ty jesteś zdziwiony skoro tyle razy kolimowales... dokładność chiński podzespołów po prostu uniemożliwia to skutecznie dlatego mając nawet hologram trzeba trochę pomyśleć i wyciągnąć logiczne wnioski dlaczego coś nie gra i jakie postawić założenia by skolimowac coś w miarę poprawnie mimo ze nie jest to możliwe b.dokladnie... tutaj zawsze SCT poprawiam właśnie na sztucznej gwieździe spędzając zaledwie 15 minut.

Gdyby tak było jak piszesz z RC8 itp. teleskopami i to powinni na sile sprzedawać kolimatory Takahashi gdyż 99% ludzi, którzy mają te teleskopy na pewno nie ma je prawidłowo skolimowane :wink: bądź tez rozkolimowane, Mnie osobiście obrazy z RC. podobają się mimo ,ze obstrukcja jest duza i ich zastosowanie zgoła inne niż do wizuala.

J


Niestety albo stety jesteś klasycznym przykładem (bez obrazy) tzw. eksperta, który nie zdaje sobie sprawy z tego czego jeszcze nie wie i wydaje mu się, że jest właśnie ekspertem i może dobrze doradzać innym forumowiczom. Co do kolimacji SCT to stwierdziłem, że jest ona dużo prostsza niż kolimacja RC ale aby to dokładnie zrobić trzeba poświecić więcej niż 15 min (uwierz mi kilka tych teleskopów skolimowałem). Sztuczna gwiazda nic Ci nie pomoże (no chyba, że zawiesisz ją na wysokości 50m nad ziemią. Dlaczego? Otóż lustro główne w SCT jednak nie jest zabetonowane (kiwa się nieznacznie) i teleskop powinien być kolimowany przy kącie około 60 stopni aby to kiwanie się mniej więcej było uśrednione. W przypadku kolimacji RC trzeba to zrobić bardzo dokładnie, gdyż inaczej daje on słabe, bardzo miękkie obrazy. A propos mojego doświadczenia z RC i SCT:

https://astrofotografia.eu/am-rc250/
https://astrofotografia.eu/gso-rc-6-cali/
https://astrofotografia.eu/celestron-c8/

To dość już stare recenzje (może je zaktualizuję) ale coś tam mówią. Na informacjach z CN raczej bym się do końca nie opierał, wiele z nich mija się z prawdą lub są zakamuflowanym marketingiem.

Tyle z mojej strony o kolimacji. :wink: Nie róbmy tutaj takiego bałaganu jak w wątku o MN lub 100ED.

Pozdrawiam,
Dominik


Twoje testy i wyniki są dla mnie zgolą blednę a to, ze dużo ich wykonałeś pomiarów nie znaczy ze są one jeszcze prawidłowe.

Masz jakieś dziwne podejście do kwestii perfekcyjnego ustawienia co jest wykonalne tylko i wyłącznie w niektórych przypadkach sprzętów wykonanych prawidłowo od śrubki do lustra jak np.Takahashi .
Napisz proszę na do CN ze ich założenia sprawdzenia kolimacji na sztucznej gwieździe są zgolą blednę bo Twoje rysunki dowodzą czegoś innego... :)
Po co ustawiać na takiej wysokości sztuczna gwiazd? w każdym teleskopie lustro jest na tyle luźno ustawione ,ze w zależności od wysokości obserwowanego obiektu musiałbyś przeprowadzać korektę kolimacji...to jakiś obłęd człowieku. :lol:

Kazdy sprzęt da się ustawić pod warunkiem ,ze wyciąga się logiczne wnioski i analizuje błędy- czego nie widzę u Ciebie a co tłumaczy mi Twoje podejście do tego tematu.
Ty uważasz ,ze RC są sprzętami do wywalenia nawet jeśli kolimacja jest prawidłowa a ja uważam ,ze każdy sprzęt uda się skolimowac mniej lub bardziej poprawnie i każdy da dobre tzn. stosowne do swojego gl. zastosowania obrazy.

Więcej optymizmu bo Astronomia-amatorska jest piękna :) .

ok. kończymy temat.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat