Statyw i głowica foto

Postwampum | 06 Sie 2019, 22:09

Hej.
Co myślicie o zastosowaniu dobrego mocnego statywu trzysekcyjnego z wysuwana kolumna centralna i głowicy filmowej (taka z wysuwana długa rączka) jako ultra przenośny sprzęt do lornety kątowej - tak 7-8kg?.
Widziałem wpisy na forum, ze to słaby tandem, ale te wpisy są sprzed dobrych kilku lat.
Od tego czasu pojawiały się bardzo mocne statywy i głowice (przynajmniej w specyfikacji.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postzloty_2000 | 08 Sie 2019, 10:40

wampum napisał(a):Hej.
Co myślicie o zastosowaniu dobrego mocnego statywu trzysekcyjnego z wysuwana kolumna centralna i głowicy filmowej (taka z wysuwana długa rączka) jako ultra przenośny sprzęt do lornety kątowej - tak 7-8kg?.
Widziałem wpisy na forum, ze to słaby tandem, ale te wpisy są sprzed dobrych kilku lat.
Od tego czasu pojawiały się bardzo mocne statywy i głowice (przynajmniej w specyfikacji.


Najlepiej jakbyś wziął swoją lornetę i przymierzył do wybranego statywu w sklepie. Niby teraz dużo się pozmieniało, ale i tak wszystko zależy od kwoty jaką chcesz wydać. Niestety tutaj praktycznie zawsze działa zależność cena-jakość. Dobry, sztywny statyw będzie kosztował swoje. Z doświadczenia wiem, że kolumna centralna w pełnym wysunięciu ma tendencję do lekkich drgań i jeśli wyciągałem ją tak na 1/2 i więcej długości to zdjęcia robiłem w opcji podniesionego lustra z samowyzwalaczem (średniej jakości statyw). Miałem kiedyś okazję zrobienia kilkunastu zdjęć dużym statywem Manfrotto (z tego co pamiętam nietani...) i on był rzeczywiście sztywny.

Powiedz jaki masz budżet albo jaki wypatrzyłeś statyw to może coś pomogę.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostJaro666 | 08 Sie 2019, 11:13

Używam takiego zestawu osobiście więc sie wtpowiem w temacie. lorneta(45')plus okulary to ok 6 kg zamocowane na głowicy Benro S8(8 kg). Do tego statyw Triopo z taką właśnie wysuwaną kolumna. Nie polecam tego rozwiązania niestety, słaby punt to właśnie ta kolumna, lepszym patenem jest krzesełko z regulowaną wysokością siedziska. Może trochę mniej wygodnie ale zdecydowanie stabilniej.
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postszelka | 08 Sie 2019, 11:40

Duży statyw Manfrotto z głowicą video też nie jest ultramobilny.
Mam 055 z głowicą kulową i po rozsunięciu prawie na maksa lekko drży pod Argusem 16x70.
Z kolei 2x mniej mobilny żuraw Omegon Paragon Plus jest na styk wagowo, również lekko drży - ale ta wygoda przy obserwacjach...
Argus w torbie na szyi, a żuraw ze statywem i przeciwwagą złożone w około metrowej wąskiej torbie na ramionach jak plecak.
Taki zestaw jest w miarę mobilny.

Tutaj mowa o 3 razy cięższym sprzęcie, który w ogóle nie jest ultramobilny.
Więc nic co będzie pod nim, nie będzie ultramobilne.

Na Twoim miejscu rozważyłbym:
1) krótki mocny statyw bez rozkładania sekcji i głowicę video + składane małe krzesełko
2) albo dłuższy statyw geodezyjny i głowicę video (wtedy krzesełka nie potrzeba)

Na mobilność wpłynie na pewno jakiś dobrze przemyślany plecak pod 1) lub 2) opcję
Bo lorneta z okularami chyba w walizce siedzi (?)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postwampum | 08 Sie 2019, 17:57

szelka napisał(a):Duży statyw Manfrotto z głowicą video też nie jest ultramobilny.
Mam 055 z głowicą kulową i po rozsunięciu prawie na maksa lekko drży pod Argusem 16x70.
Z kolei 2x mniej mobilny żuraw Omegon Paragon Plus jest na styk wagowo, również lekko drży - ale ta wygoda przy obserwacjach...
Argus w torbie na szyi, a żuraw ze statywem i przeciwwagą złożone w około metrowej wąskiej torbie na ramionach jak plecak.
Taki zestaw jest w miarę mobilny.

Tutaj mowa o 3 razy cięższym sprzęcie, który w ogóle nie jest ultramobilny.
Więc nic co będzie pod nim, nie będzie ultramobilne.

Na Twoim miejscu rozważyłbym:
1) krótki mocny statyw bez rozkładania sekcji i głowicę video + składane małe krzesełko
2) albo dłuższy statyw geodezyjny i głowicę video (wtedy krzesełka nie potrzeba)

Na mobilność wpłynie na pewno jakiś dobrze przemyślany plecak pod 1) lub 2) opcję
Bo lorneta z okularami chyba w walizce siedzi (?)

No właśnie chodzi o to, ze lorneta ma już swój plecak. Takie 7.5kg na całej powierzchni pleców się ładnie rozkłada i można spokojnie iść w teren.
Do tego w jakimś długim worku dobry statyw i jest mobilny zestaw wz dużymi możliwościami.Tego mi nie da żaden teleskop.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJaro666 | 08 Sie 2019, 21:20

Wybacz ale pomysł z lornetą kątową i wędrowaniem nie jest najlepszy...przemyśl Sobie to raz jeszcze. Nie twierdzę że nie dasz rady ale to jest lekka przesada. :lol:
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postwampum | 13 Sie 2019, 22:21

No i jest.... statyw do kamer video z głowicą kulową.
Pierwszy montaż lornety i szybkie lookanko w dzień są bardzo obiecujące, jest sztywno

Statyw i głowica foto: 90729FFA-5CFF-4272-AA8C-822299CABCFB.jpeg
.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat