Mak SW 90/1250 oczami amatora

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

Postszybol | 13 Mar 2019, 19:27

Parę słów amatora na temat mak-90.
Na Maczka przesiadłem się bez mała rok temu z mojego pierwszego teleskopu celestron astromaster 70/900.
Jednak wybór miał być zupełnie inny. Czytając opinie na temat zakupu teleskopu zarówno na tym forum jak i na sąsiednich, doszedłem do wniosku że najlepszym wyborem będzie Synta 8 cali lub jeszcze większa. I pewnie kupiłbym sobie taką, ale w oczy rzuciła mi się jedna rzecz, prawdziwy wysyp synt na OLX. Zacząłem zastanawiać się dlaczego tak jest. Z jednej strony wychwalana pod niebiosa a z drugiej strony duża liczba ogłoszeń pod tytułem: "sprzedam mało używaną, raz używana, 3 razy złożona". Co jest z nią nie tak? Pomyślałem.
Sprawa bardzo prosta; Synta 8' to za pewne wspaniały teleskop ( nigdy nie miałem okazji tego sprawdzić) ale dość nieporęczny ( waga, wymiary). I część z jego nabywców, szczególnie takich dla których jest to pierwszy teleskop nie zdaje sobie z tego sprawy. A jeżeli nawet ogarnia jego rozmiary to bardzo szybko zapał mija właśnie z powodu jego gabarytu.
Ja zadałem sobie kilka pytań: jakie mam warunki do przechowywania teleskopu i obserwacji, skąd będę prowadził obserwacje, co będę obserwował i jak często będę miał na to czas. Wiem, że to banał, ale jednak często pomijany sądząc po ilości synt na olx. U mnie sprawa wygląda następująco: z racji pracy i wychowywania dwu urwisów czasu nie ma zbyt wiele. Balkon na zaświetlonym osiedlu na szczęście od południa=90% obserwacji to księżyc i planety. Po sezonie na planety oraz kiedy mi się znudzą mogę popatrzeć na DS-y, wtedy albo wychodzę na podwórko ( niestety dookoła domy i tylko niebo N i NE jest wolne albo idę 500- 800 m na pobliskie łąki.
Synta musiałaby więc wędrować z garażu na piętro, albo na podwórko za dom a innym razem musiałbym ją tachać pół kilometra po łące.
Tak więc z prostego rachunku: czas możliwy do poświęcenia na obserwację dzielony na ilość znośnych do obserwacji nocy, minus czas na transport, złożenie i rozłożenie sprzętu =
mak 90 x przyjemność z obserwacji x możliwości w obserwacji księżyca i planet ( 0 aberracji chromatycznej) + za możliwości zobaczenia kilkudziesięciu DS-ów ( może i bez wyraźnych szczegółów, ale co kto lubi) w tym M1, M27, M82 i M57 a do jasnych one nie należą + użycie Maczka jako lunety do obserwacji w dzień + za możliwości obserwacyjne samolotów na wys. przelotowych + waga i mobilność. I co równie ważne bezkonkurencyjny stosunek ceny do jakości ( używki chodzą za śmieszne pieniądze).
Trochę suchego info amatora.
Mak wisi na zmodernizowanym taśmą teflonową stalowym montażu az od celestron 70/900.
Okular 20mm TMB- DS-Y, piękny księżyc w całym polu ostry jak przecinak.
SW UW 66 15mm - księżyc, planetki, samoloty, obserwacje dzienne.
Omni celestron 12mm- łysy, przy dobrym
seeingu Jowisz przepiękny, genialny Saturn
BOC 10mm dobry seeing = majaczące pasy PN i PD na Jowiszu, albo jak chcę " połazić" po księżycu.
Opinia ta jest jak najbardziej subiektywna i amatorska. W maczku od niemal roku jestem zakochany, cały czas mnie czymś nowym zaskakuje i nie prędko się z nim rozstanę. A co do najlepszego teleskopu, to jest nim ten, który sprawia ci największą frajdę i ten przez którego kończąc już obserwacje myślisz już o kolejnej.
Pozdrawiam.
Załączniki
Mak SW 90/1250 oczami amatora: IMG_20190313_182224.jpg
Nikon Aculon 10x50, Mak 90, Omni 12, SWUW 15, TMB 20, BOC 10
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Maj 2018, 12:52
Miejscowość: Janów Lubelski

 

PostKrzysztof_P | 13 Mar 2019, 20:50

Cześć.

Najlepszy sprzęt to ten z którego najczęściej z przyjemnością korzystamy.
Pamiętam jak jako młody chłopak kilkunastoletni , potrafiłem siedzieć sam całą noc wpatrzony w okular mojego Teleskopu TAL 110/800mm Newton.Teraz już tak wszystko jakoś trochę mniej cieszy , niby sprzęt lepszy , ale to już jakoś nie to , zawsze miło wspominam początki przygody z Astronomią.
Dużo dobrej pogody i przyjemnego oglądania.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 13 Mar 2019, 23:10, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 13 Mar 2019, 21:34

A co do najlepszego teleskopu, to jest nim ten, który sprawia ci największą frajdę i ten przez którego kończąc już obserwacje myślisz już o kolejnej.

Sama prawda! Do tego taki balkonowy teleskop to komfort obserwacji praktycznie w dowolnym momencie. Co do samego sprzętu to jak zapewne wiesz do tego Maczka warto dokupić nawet najtańsze bino SW, będziesz się czuł jak Michael Collins w 1969 :lol:
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postaza | 14 Mar 2019, 14:26

Swojego Maka-90 bardzo często używam do szybkich obserwacji Księżyca i planet przed domem i zawsze jestem zaskoczony obrazami jakie to maleństwo generuje. Mam różne teleskopy i okulary do nich (patrz stopka), ale używam do niego najtańszych okularów jakie tylko można sobie wyobrazić, a są to okulary asferyczne Svbony 4/10/23mm 62*, które kosztowały mnie 90zł za wszystkie trzy. Okular 4mm w prosty sposób można przerobić na 8mm i też jest bardzo dobry, co opisałem tu w tym dziale – recenzje użytkowników/okulary.
Obrazy są krystaliczne i bez wad w tym teleskopie (także w Maku-127 który posiadam) i dlatego najchętniej je używam, mimo iż mam całą gamę innych i lepszych, które nic nowego nie wnoszą. Do bino są idealne ze względu na bardzo niską wagę i wymiary. Niektórym przeszkadza brak muszli ocznych.
Często tym maczkiem robię zdjęcia Księżyca, które mnie satysfakcjonują mimo iż są pojednczymi klatkami, ale także są często lepsze od zdjęć robionych lepszym sprzętem i stackowane z wielu klatek, oczywiście z rozdzielczością adekwatną do apertury, ale i z tym też jest różnie.
Najmniejsze kratery widoczne przez ten teleskop jakie udaje mi się zobaczyć przy ekstremalnym powiększeniu okularem Vixen NPL 6mm (niewiele ustępuje ortho), to około 3,5 km i na zdjęciach wykonanych przerobioną kamerą internetową MS Lifecam Studio pracującą na maksymalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli można je wyłuskać. Kamerą o mniejszej ilości pikseli i podobnej wielkości matrycy, nie uzyskamy takiej szczegółowości zdjęć.
Dokładam przykładowe zdjęcie Księżyca wykonane takim sprzętem z filtrem 1,25” Baader UV/IR-Cut/L z niewielką korektą kontrastu i ostrości, a wymiary zdjęcia przyciętego do formatu boków 4:3 w skali 1:1 = 45,16 x 36,12cm w rozdzielczości 72 piks/cal pomierzone w Photoshopie.
Tego Maka raczej nigdy nie sprzedam.
Załączniki
Mak SW 90/1250 oczami amatora: Księżyc_MAK-90.jpg
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postkmk | 16 Lip 2019, 14:41

Kupiłem takiego Maczka jako alternatywę do nieporęcznego trochę Newtona 150/750 SW.
Mam wrażenie że obraz księzyca czy planet jest podobny do w/w SW z 2" barlowem.

Ale: najmniejszy teraz okular mam 8mm. Czy oplaca się jeszcze w coś mniejszego iść?
4 mm 'gołe' będzie takie samo jak w/w 8mm z Barlowem x2? Z Barlowem próbowałem
i już słabo, ale barlowa mam budżetowego.

Pozdrawiam,
Kajetan
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostJSC | 16 Lip 2019, 14:52

Ładny poręczny teleskop i znam jego niesamowite mozliwości z fotek US zamieszczanych na Astropolis. Podejrzewam, ze to głównie zasługa światłoisły f/14, co przy tak małej aperturze daje to co daje :)

@kmk A czy ogladasz gwiazdy podwójne? Tam jest potrzebne powiekszenie ok.2,5xD, aby móc mówić o obserwacji podwójnych a nie tylko ich podziwianiu.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postaza | 17 Lip 2019, 00:45

6 mm to absolutny max przy bardzo dobrych warunkach , ale najczęściej używam 8 mm. Mam też okular SWA-58 5mm 1,25", ale ilość widzianych farfocli w oku jest już znaczna i nie używam go z tym teleskopem. Okular 4mm to już masakra, co stwierdziłem patrząc na Księżyc w czasie bardzo dobrych warunków. Przy jeszcze dobrej ostrości, obraz jest już bardzo ciemny i nie do zaakceptowania z powodu także tych farfocli, które są jeszcze mocniej widoczne.
Nie warto tu nawet kombinować, bo nic tu nie ugrasz z powodu małej apertury tego Maka.
Powiększenie 208 razy - to już sporo.

Pozdrowienia
Andrzej
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postdefaa | 09 Sie 2019, 22:42

Cześć :)
Przeglądałem sobie właśnie dział RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW, natrafiłem na Twój temat i od razu pomyślałem, że napiszę coś, ponieważ sam posiadam takiego Maczka 90/1250. Dokładnie jest to MAK SW 90/1250 wersja niebieska. O możliwościach tego sprzętu można poczytać sobie w tym samym dziale: temat ,,Mak sw 90/1250", ponieważ jest to ten sam maczek, który opisywał kolega Daniel.
Czytam Twoje opinie o tym ile radości sprawia Ci ten mały sprzęcik i wcale Ci się nie dziwię bo ten, który ja posiadam działa dokładnie w ten sam sposób.
W dzień kiedy mam na to chęci i czas, łapie w rękę (MAK przymocowany jest do statywu fotograficznego) wynoszę w pierwsze miejsce, które mi się podoba i obserwuje sobie Słońce. Ostatnio byliśmy świadkami częściowego zaćmienia Księżyca, które miałem możliwość obserwować, ale musiałem co jakiś czas zmieniać położenie, gdyż horyzont E, SE, S zakrywają drzewa lub budynki gospodarcze. Mając tego maczka brałem go pod rękę i poszedłem w dowolne, odsłonięte miejsce, gdzie dobrze było widać Księżyc.
Inna również ciekawa sytuacja. Jakiś czas temu miałem jeszcze GSO 12". Kiedy ostatni raz przed sprzedażą postanowiłem poobserwować rozłożyłem oba sprzęty by się dobrze wychłodziły. Miałem tej nocy szczęście, ponieważ seeing był dosyć dobry, co pozwoliło na zadowalające obserwacje planet. I tutaj wiele osób może być zaskoczonych moją opinią, ale Jowisz najbardziej podobał mi się własnie w małym MACZKU. Obraz w zwykłym okularze Ploosla był tak ostry i kontrastowy, że po prostu nie mogłem oderwać oczu. Dosłownie jak ze zdjęcia, obraz spokojny, nie szło odczuć nawet najmniejszego ruchu powietrza. Kiedy już napatrzyłem się na obraz w MAKU, poszedłem do dużego Newtona. Oczywiście obraz był większy, barwa już troszkę inna, ale to nie było to. Mimo, że kolimacja była ustawiona idealnie, teleskop chłodził się już 2,5h przed obserwacjami to obraz gdzieś delikatnie pływał i wydawał się za jasny, trzeba było się długo wpatrywać, żeby wychwycić szczegóły.
Nie wiem co ten MACZEK ma w sobie, ale obrazy planet i Księżyca pokazuje mega ostre i kontrastowe, czego nie mogę powiedzieć o jego większym bracie czyli MAK-u SW 127. Miałem okazje poobserwować 2 noce przez tego maka i obrazy kompletnie odbiegały od tego, co widziałem w maku 90. Oczywiście warunki były inne, lecz obrazy dziwne, Księżyc wydawał się być mleczny , tło nieba inne, po prostu to nie było to.
Dlatego życzę Ci dużo radości z każdych obserwacji, ponieważ sam pamiętam jak zaczynałem. Miałem wtedy małego Newtona 114/900 na leciutkim montażu azymutalnym, gdzie całość też można było wsiąść w rękę i udać się dokądkolwiek i tak jak piszesz chciało się ten teleskop wyciągać i po zakończeniu myślało się tylko o następnych obserwacjach :)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postaza | 11 Sie 2019, 15:22

Witam kolegów

Swojego Maka-90 powiesiłem na mini Dobsonie własnej roboty. Jako łożyska użyłem talerze ze starego dysku twardego umieszczone osiowo i przykleiłem je "Kropelką" do części nieruchomych montażu. Od strony ruchomej posmarowałem je smarem grafitowym. Korzyścią z takiej koncepcji jest niezwykła stabilność (zero drgań), gładkość ruchów teleskopu i mało zajmowanego miejsca. Oczywiście nóżki muszą być twarde. Można też kupić gotowy mini Dobson pod takiego Maka lub inny niewielki teleskop za 130zł tu: https://www.omegon.eu/pl/azymutalny-bez ... on/p,46439

Pozdrowienia
Andrzej
Załączniki
Mak SW 90/1250 oczami amatora: IMG_3104.jpg
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postokroj | 11 Sie 2019, 17:06

Mnie niesamowicie zaskoczył Mak 102 z Bino Nikona.Tak na Jowiszu jak i - przede wszystkim na księżycu.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postjaros1 | 13 Sie 2019, 22:53

aza napisał(a):Dokładam przykładowe zdjęcie Księżyca wykonane takim sprzętem z filtrem 1,25” Baader UV/IR-Cut/L z niewielką korektą kontrastu i ostrości, a wymiary zdjęcia przyciętego do formatu boków 4:3 w skali 1:1 = 45,16 x 36,12cm w rozdzielczości 72 piks/cal pomierzone w Photoshopie.
Tego Maka raczej nigdy nie sprzedam.


Duża szczegółowość ci wyszła na tym zdjęciu. U mnie na Maku 90 z okularem 10 mm te najdrobniejsze "kraterki" byłyby już niewidoczne.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

Postjaros1 | 13 Sie 2019, 23:08

kmk napisał(a):Kupiłem takiego Maczka jako alternatywę do nieporęcznego trochę Newtona 150/750 SW.
Mam wrażenie że obraz księzyca czy planet jest podobny do w/w SW z 2" barlowem.

Ale: najmniejszy teraz okular mam 8mm. Czy oplaca się jeszcze w coś mniejszego iść?
4 mm 'gołe' będzie takie samo jak w/w 8mm z Barlowem x2? Z Barlowem próbowałem
i już słabo, ale barlowa mam budżetowego.

Pozdrawiam,
Kajetan


Myślę że nie warto. Ta śruba regulacji ostrości w Maku 90 ma duży skok i o ile z okularem 15 mm i więcej jest OK, to już z 10 mm bardzo ciężko obraz wyostrzyć, to są ułamki milimetra. Zresztą nawet z teorii wynika, że okulary mniejsze niż 10 mm do tego teleskopu i tak nie pokażą nowych detali a tylko zaciemnią i rozmyją obraz. Chyba najlepiej kupić jakieś szerokokątne 25 mm lub większe i nasadkę bino.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

Postaza | 14 Sie 2019, 16:10

Porada dla kolegi "jaros1" i innych.
jaros1 napisał(a):Myślę że nie warto. Ta śruba regulacji ostrości w Maku 90 ma duży skok i o ile z okularem 15 mm i więcej jest OK, to już z 10 mm bardzo ciężko obraz wyostrzyć, to są ułamki milimetra. Zresztą nawet z teorii wynika, że okulary mniejsze niż 10 mm do tego teleskopu i tak nie pokażą nowych detali a tylko zaciemnią i rozmyją obraz. Chyba najlepiej kupić jakieś szerokokątne 25 mm lub większe i nasadkę bino.

Likwidacja luzu ostrości w Makach polega na likwidacji luzu pomiędzy gałką, a tylną ścianką obudowy teleskopu.
Kluczem ampulowym 1,5mm lekko odkręcić dwie śrubki w gałce ostrości tylko tyle, aby lekko przesuwała się w obie strony. Teraz należy przeciągnąć gałkę dosyć mocno w kierunku przeciwnym do obudowy (nie spadnie). Następnie dużym palcem docisnąć ją do obudowy i tak cały czas ją dociskając palcem, dokręcamy jedną śrubkę dosyć mocno, a następnie drugą. Teraz gałka powinna obracać się trochę ciężej, ale gładko. Luz mamy zlikwidowany. Jeżeli się nie uda, powtórzyć jeszcze raz.

Małe obiekty na Księżycu przy powiększeniu 125x, są tak małymi punktami, że nie sposób ich zauważyć. Ale przy powiększeniu 208x w okularze 6mm te punkciki będą już małymi plamkami, które są znacznie łatwiejsze do wyłuskania, a ostrość i kontrast obrazu jest i tak jeszcze bardzo dobra przy oczywiście dobrych warunkach i Księżycu dostatecznie wysoko.

Dla taniego i dobrego fotografowania planet i Księżyca polecam tanią i dobrą kamerę SVBONY SV105 1.25" 2MPix. Ten sam sensor ma chętnie przerabiana i bardzo dobra kamera MS Lifecam Studio do focenia tychże: https://www.ebay.ie/itm/SV105-1-25-Smar ... SwDn5bN1X-
Do fotografowania używam programu SharpCap 3.2, a ostrość reguluję powiększając obraz (okienko Zoom) na 200 do 250% w tym programie korzystając z 12" laptopa (standardowo jest pozycja "auto").

Sensor: 1/3" CMOS OV2710
Pixel Size: 3µm
Resolution: 2 Mega Pixels 1920x1080
Max FPS at Full Resolution: 30 fps@1920*1080
ADC: 10 bit
Interface: USB 2.0
Weight: 100g

Sądzę, iż początkującym kolegom i nie tylko, trochę pomogłem w przyjemnej "walce" z Makami.
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

PostDariusz.p | 16 Maj 2020, 12:07

Wczoraj przyszła do mnie zabawka :lol: SW Virtuoso z tym maczkiem 90. W zasadzie kupiłem bo stwierdziłem że może przyda mi się do użytku balkonowego ta głowica. Maczka prawdopodobnie i tak wystawię na giełdę ale oczywiście zanim to zrobię to trochę przetestuję jego możliwości. Wczoraj się nie dało bo chmury non-stop, może czasem dzisiaj się uda. Jak przetestuję to swoje odczucia na temat tej tubki napiszę.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostJSC | 16 Maj 2020, 12:13

Pan z poniższego linka jest po prostu zachwycony możliwościami 90mm Maka
https://www.youtube.com/watch?v=yxIeAAEpnSk
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDariusz.p | 16 Maj 2020, 12:24

No zobaczymy JSC aczkolwiek mając 80ED to raczej wydaje mi się że nie będzie zbytniego sensu trzymać tej tubki.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 19 Maj 2020, 19:47

W końcu się dzisiaj po południu rozpogodziło po raz pierwszy od już nie pamiętam ilu dni. Jak się nic nie zmieni to maleństwo dzisiaj testujemy :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 19 Maj 2020, 23:30

No i kiepsko z kolimacją. Kółko po rozogniskowaniu nie jest centrycznie w środku. Jasna gwiazda zogniskowana jest trochę kometką.Założyłem wątek w dziale ,,sprzęt astronomiczny" i tam bym prosił o poradę odnośnie kolimacji.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 21 Maj 2020, 16:56

Wtrącę taką uwagę tutaj mimo że maczek jest wadliwy to i tak zauważyłem, że chyba się z tą konstrukcją optyczną jaką są MAKi polubimy. Może to dziwnie zabrzmi ale po fragmencie Jowisza (bo od jednej strony ma ogon) widzę potencjał do bardzo przyjemnego w odbiorze obrazu, widzę w jaki sposób się krawędź odcina od tła.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMarcin1960 | 05 Maj 2021, 15:14

defaa napisał(a):Cześć :)
Nie wiem co ten MACZEK ma w sobie, ale obrazy planet i Księżyca pokazuje mega ostre i kontrastowe, czego nie mogę powiedzieć o jego większym bracie czyli MAK-u SW 127. Miałem okazje poobserwować 2 noce przez tego maka i obrazy kompletnie odbiegały od tego, co widziałem w maku 90. Oczywiście warunki były inne, lecz obrazy dziwne, Księżyc wydawał się być mleczny , tło nieba inne, po prostu to nie było to.


No to mnie Pan wystraszył. Właśnie zamówiłem Maka 127. Zmarnowane pieniądze?

Na szczęście mam 2 tygodnie na zwrot.
 
Posty: 2
Rejestracja: 05 Maj 2021, 13:49

 

PostMarcin1960 | 05 Maj 2021, 15:50

jaros1 napisał(a):Ta śruba regulacji ostrości w Maku 90 ma duży skok i o ile z okularem 15 mm i więcej jest OK, to już z 10 mm bardzo ciężko obraz wyostrzyć, to są ułamki milimetra.


Ja zakładam zaszczypkę (klamerkę) do bielizny na tę śrubę i skok się zmniejsza z 10 razy :)
Załączniki
Mak SW 90/1250 oczami amatora: klamerka.jpg
klamerka.jpg (32.19 KiB) Obejrzany 10294 razy
 
Posty: 2
Rejestracja: 05 Maj 2021, 13:49

 

PostLimonczik | 12 Lip 2021, 19:34

Marcin1960 napisał(a):
jaros1 napisał(a):Ta śruba regulacji ostrości w Maku 90 ma duży skok i o ile z okularem 15 mm i więcej jest OK, to już z 10 mm bardzo ciężko obraz wyostrzyć, to są ułamki milimetra.


Ja zakładam zaszczypkę (klamerkę) do bielizny na tę śrubę i skok się zmniejsza z 10 razy :)


Proste, tanie i bardzo dobre rozwiązania.
MAK SW Skymax 102, bino TS 1,25, DO StarLight 15x70
 
Posty: 69
Rejestracja: 26 Lut 2016, 14:57
Miejscowość: Wołomin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat