MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 17:58

endriu624 napisał(a):Miałem się wybrać z moim Talem 100 i Celestronem 150XLT na Kudłacze , ale obawiam się że ten sprzęt za parę groszy pogrąży te zacne Sprzęty za 5500 Euro , więc zrezygnowałem z wyjazdu z obawy o zdrowie posiadaczy tych drogich sprzętów.
Niech dalej mają nadzieję że mają najlepszy sprzęt.


Nie no dorosły facet a zachowanie dziecka.Człowieku co Ty tu wypisujesz to już normalnie załamanie rąk do nieba. :wink: A kto twierdzi że ma najlepszy , wyznacznikiem jakości sprzętu jest też m.in. jego cena , ale i praktyka , porównania , no jakie Ty je masz i z czym? :idea: Jeżeli uważasz że chiński Newton czy Refraktor jest w praktyce tak dobry jak ten sprzęt to miłego.Kup sobie , pooglądaj a potem pisz i oceniaj , chyba że znowu piszesz Recenzję jak kiedyś , nie mając nawet w ręce sprzętu który opisywałeś.Mak 127mm. :D Żałosny jesteś ogarnij się i nie pisz nic jak masz pisać takie smutki i farmazony.Jest pewna zasada w życiu , nie oglądałem , nie sprawdzałem , nie porównywałem to i nie krytykuję bo nie wiem , jak pisał by to jakiś nowicjusz to rozumie a nie facet , który Astronomią zajmuje się tyle lat :wink:Ja nie muszę nikomu nic na siłę udowadniać czy tłumaczyć i przekonywać.Te teleskopy goszczą u nas w Obserwatorium od lat i ich jakość w praktyce też znamy doskonale. :wink:
Gdyby tak nie było to na pewno nie kupował bym tych sprzętów za te pieniądze i cieszył się obrazami z chińskiego Newtona za 1K.:wink:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 24 Sie 2019, 18:16, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 24 Sie 2019, 18:16

Czy nie widzisz że wypuszczam Cie w maliny, najlepiej jest wmówić komuś, że jego sprzęt za 5500 Euro jest do bani i tani newton jest lepszy, reakcję widać tu od razu.
Mam nadzieję że ciśnienie masz nadal w normie.

Co do jakości tego sprzętu Intes, to nie potrzebuje on reklamy , opinie są tu jednoznaczne.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 18:19

Ale nie chodzi o to , chodzi o przyczynę tego , to jest pytanie za 100 PKT.Co decyduje o tym że Maki dają tak dobre obrazy Planet z takim kontrastem obrazu i czarnym tłem nieba.Ja przypuszczam , ale tylko przypuszczam że to korekcja korektora Menisku tym samym bardzo dobre korygowanie wszelkich Abberacji ma na to wpływ.Bo lustra to sfery , choć w większych Makach dla lepszej korekcji dodatkowo asferyzowane.Podejrzewam jeszcze rozproszenie światła , ale tu potrzeba nam konkretnej odpowiedzi. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 24 Sie 2019, 18:40

Na tym filmiku pokazana jest płyta korekcyjna SCT , jak na taką dużą aperturę , do bardzo delikatny element, gdyby to był MAK o takiej aperturze , to pewnie potrzebny by był jakiś dźwig do transportu menisku.

https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 7481848472
Ostatnio edytowany przez endriu624 24 Sie 2019, 20:29, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 24 Sie 2019, 20:19

Gdyby Maki były tak genialne jak je niektórzy starają przedstawić (typu - zastąpią refraktor APO) to te teleskopy zdominowałyby rynek. :wink: Jednak tak nie jest. :roll: Co komu z czarnego nieba w Maku jak obraz będzie się gotował ze względu na niewychłodzoną optykę, a właściciel Maka, zawsze może się łudzić, że to seeing jest beznadziejny konkretnej nocy. :D Najlepszym teleskopem jest ten, którego da się bardzo często używać i wykorzystać jego możliwości (w tym dobrą optykę). Koszt teleskopu Maka to nie tylko sama tuba z optyką ale i solidny montaż + statyw o dużej nośności, na którym posadzimy teleskop, aby szybko wygaszać drgania i umożliwiać obserwację z dużymi powiększeniami.

Co do tek głębokiej czerni w Maku to już autor recenzji przywołanej przez Krzysztofa zastanawiał się czy może wpływ na to ma obaflowanie tubusa wewnątrz, co może przyczyniać się do mniejszego rozpraszania światła i poprawy kontrastu. Zazwyczaj w budżetowych SCT-kach nie ma już miejsca na bafle gdyż tuba ma być dość kompaktowa, czyli możliwie jak najmniejsza i lekka, wiec jest od wewnątrz pociągnieta matową farbą w kolorze zbliżonym do czerni.

Kontrast obrazów poprawia też zapewne mniejsza obstrukcja centralna (mniejszej średnicy lustro wtórne) ale wymaga ono jeszcze większego zmniejszenia światłosiły teleskopu (zamiast F10 będzie F15).

Dla przykładu kontrast w SCT mocno poprawia dłuższy odrośnik założony na teleskop. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 20:49

Cześć.

Maki Intesa Refraktorami nie są , ale do dobrych APO z Teleskopów im jest najbliżej , szczególnie Makom-Newtonom. :D
Wiem że nie przemawiają do was żadne stwierdzenia nie tylko moje , ale NUMER właśnie się okazało że to Kolega z naszego Forum kupił tego Maka z Astromart MK91 228/3100mm :lol: Słuchajcie piszcie co chcecie , my co te Teleskopy posiadamy to i tak swoje wiemy.Dlatego inne SCT itp. poszły w ciemny kąt.Czekam też z niecierpliwością aż kolega otrzyma Teleskop i potem z niego dawane obrazy opisze. :lol: Niestety to bardzo drogie instrumenty i nie każdego na nie stać , nawet z drugiej ręki.Fajnie że tak atakujecie i podważacie Fakty , Bardzo Was Za To Chłopaki Lubię. :wink:
Zobaczcie sami Pending...https://astromart.com/classifieds/astro ... intes-mk91 :lol:

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 24 Sie 2019, 21:12, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 24 Sie 2019, 21:07

Dominik, a które teleskopy zdominowały rynek ?

Tak naprawdę każdy z rodzajów teleskopów zdominował swój specyficzny rynek (np. obserwatoria to różne rodzaje odmian Newtonów a amatorska astrofotografia to małe refraktory APO).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postendriu624 | 24 Sie 2019, 21:19

Jest mała grupa astromaniaków-planeciarzy, gdzie wydają oni majątek na sprzęt typowo planetarny, stąd jest mały popyt na te Maki i wąska grupa użytkowników, Astronomia to nie tylko oglądanie genialnego Jowisza i wydanie 5500 euro na sprzęt tylko z tego powodu.
Są inne obiekty nocnego nieba gdzie lepiej spisze się np. Newton o aperturze 0,5 m lub SCT o średnicy 0,4 m i przy okazji można obejrzeć Jowisza w gorszym kontraście.
Całą tą recenzję odbieram właśnie jakby obserwacje były skupione tylko na planetach , bo przeważnie opisywany jest tu genialny widok planet, a są jeszcze amatorzy astro-foto , i miłośnicy Ds.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 21:22

Endriu masz rację , ja jestem Planeciarzem , ale z takiego Maka 8" wszystko wygląda lepiej niż z innego Teleskopu o tej Aperturze , nie tylko Planety. :D Dla przykładu kulki z naszego byłego MN 76 180/1080mm wypadały ładniej niż z nowego APM 152/1200mm , ale MN był mniej odpowiedni do Obserwatorium i zastąpił dlatego go Refraktor.Wyciąg był wysoko i musieliśmy stosować drabinkę a teraz z Refraktora jest dużo wygodniej korzystać a wcale nie powiem że kulki wypadają w nim lepiej , widać mniej gwiazd.MN 180mm pokazywał ich więcej i też na pięknym refraktorowym czarnym tle nieba , same gwiazdki przy małych i średnich powiększeniach w praktyce trudne były do odróżnienia od Refraktora. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 26 Sie 2019, 05:30, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 24 Sie 2019, 21:25

Krzysztof_P napisał(a):Endriu masz rację , ja jestem Planeciarzem , ale z takiego Maka 8" wszystko wygląda lepiej niż z innego Teleskopu o tej Aperturze , nie tylko Planety. :D :wink:

Dlatego czasem rozsądek decyduje o wyborze sprzętu , bo sam wspomniałeś że te Maki są bardzo drogie, a nawet używki i w tej cenie można już kupić dość znaczną aperturę.
Miłośnik astro-foto na bank nie zainwestuje kasy w tego Maka , chyba że do astro-foto planetarnego.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 24 Sie 2019, 21:28, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 21:27

Endriu , ale dużej armaty nie zabiorę na Kudłacze , chyba że Trussa Newtona.Oglądam też dużo z balkonu w domu i taki Mak jest też w tym przypadku Idealny. :wink:Zawsze to pisałem że to bardzo drogie Teleskopy , ale odkąd pooglądałem pierwszym , to już nie sięgam do innych.Refraktora 180mm APO też nie zabiorę w góry ze sobą a Maka Intesa 10" dla przykładu na EQ6 wezmę. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 24 Sie 2019, 21:30

Korektor Maksutov z założenia koryguje aberracje sferyczną nic więcej.
W Intesach na dzień dobry (o czym słusznie wspomina Dominik) jest wiele dodatkowych elementów eliminujących potencjalne niepożądane światło (bafle, porządne wyczernienie) oraz wspomagających przepływ powietrza (kanały wlotowe, wylotowe i pośrednie). Ponadto optyka jest mocowana jak być powinna, bez zbędnych dodatkowych naprężeń. Ot i cała tajemnica.
Mam MN i Intes i „Chińczyka”. W Chińczyku dodatkowe wyczernienie zdecydowanie poprawiło kontrast (i „tło” jak to określacie), a w Intesie jest dobrze od samego początku.
Próba przypisywania boskich właściwości optyce wyższych lotów sądzę że nie ma sensu - każdy teleskop przeznaczony do dużych powiększeń powinien osiągać limit dyfrakcyjny i żaden cudowny szlif nic tu więcej nie wniesie. Jak z tym jest myślę wiemy ale zakładać do rozważań należy że jest osiągnięty bo inaczej nie ma w ogóle o czym rozmawiać.
Nie ma możliwości fizycznie aby newton o tej samej średnicy LW (i pozostałych parametrach) był już nawet nie bardziej ale tak samo kontrastowy jak Maksutov czy Schmidt bo najzwyczajniej w świecie do obstrukcji dochodzą uchwyty LW.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 21:47

Cześć.

Na pewno wszystko ma swój wkład i wpływ , jak znajdę czas po zlocie to poszperam w sieci co tak naprawdę wpływa na to czarne tło nieba w Makach.Uczciwie wam napiszę że już mój były Intes 180/1800mm pięknie pokazywał Planety , ale to co pokazuje obecny Mak 8" przy bardzo dobrym Seeingu naprawdę przechodzi chwilami moje oczekiwania.Kolega Zbyszek ZP53 znany tu dobrze na Forum ogląda wspólnie ze mną tym Makiem Planety jak i razem prowadzimy z Szefem i Właścicielem Józkiem Obserwatorium Roll-Off w Luborzycy.Ostatnio jak oglądaliśmy Jowisza u mnie na balkonie to Zbyszek stwierdził sam że tak pięknie pokazuje on Planety że naprawdę niczym innym nie chce się na nie patrzeć jak oglądniemy je przy dobrym Seeingu tym Makiem.Mamy też chyba trzeciego z rzędu SCT 11" i nigdy nas tak nie urzekł obrazami Jowisza.Cieszę się że to właśnie nasz kolega z Forum kupił tego Maka MK91 z Hiszpanii i Gratuluję mu zakupu , wybiorę się do niego na pewno jak otrzyma Teleskop i też z niego dawane obrazy opiszę.
Świetna Maszynka , D-228mm , F-3100mm C.O. bodajże 27% , F-13,5 , zsuwany , chowany odrośnik , Klasa Sprzęt.
Sporo kosztował ponad 13K , ale to i tak połowa ceny sklepowej.A Świetny widać stan.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 24 Sie 2019, 23:29, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 22:01

endriu624 napisał(a):Na tym filmiku pokazana jest płyta korekcyjna SCT , jak na taką dużą aperturę , do bardzo delikatny element, gdyby to był MAK o takiej aperturze , to pewnie potrzebny by był jakiś dźwig do transportu menisku.

https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 7481848472


W Krakowie jest w Obserwatorium na Skale Mak D-350mm.Na "ASTROMART" widziałem największego w sprzedaży z APM 20". Na giełdzie U.K. jest 12" Mak-Newton Intesa.Jedyny wykonany na indywidualne zamówienie.I skąd tu wziąść na niego około 60K? :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 24 Sie 2019, 23:14, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 24 Sie 2019, 22:08

Karol napisał(a):Dominik, a które teleskopy zdominowały rynek ?

Tak naprawdę każdy z rodzajów teleskopów zdominował swój specyficzny rynek (np. obserwatoria to różne rodzaje odmian Newtonów a amatorska astrofotografia to małe refraktory APO).


Karolu, wujek google twoim przyjacielem. :D

https://starizona.com/tutorial/other-telescope-designs/

"Refractors, Newtonians, and Schmidt-Cassegrains are the most popular telescopes for amateur astronomers."

Refraktory, Newtony i Schmidt-Cassegrainy sa najbardziej popularnymi teleskopami dla astroanatorów.

Sa nawet grube, odpłatne raporty na temat globalnego rynku teleskopów:

https://www.marketwatch.com/press-release/astronomical-telescope-market-size-to-cross-usd-340-million-by-2025-2019-03-22

"Currently, the market of astronomical telescope is getting more and more concentrated. The global largest producer of astronomical telescope Synta, which holds three top brands of astronomical telescope (Celestron, Meade and Sky Watcher) and OEM for other brands, is announced to accounts for about 60% of the global total market.

As to the product types and applications of astronomical telescope, refracting telescope and reflector telescope are main types and entry-level telescope account for about 90% of the total market."

Obecnie, rynek teleskopów astronomicznych podlega coraz większej koncentracji. Największy globalny producent teleskopów astronomicznych Synta, który posiada trzy topowe marki teleskopów (Celestron, Meade i Sky Watcher) i produkuje teleskopy dla innych marek, odpowiada za sprzedaż 60% globalnego całkowitego rynku.

Jeśli chodzi o typy i zastosowanie teleskopów astronomicznych, refraktory i reflektory sa głównymi typami teleskopów i teleskopy dla poczatkujacych odpowiadaja za 90% całkowitego rynku.

Dodam, że trzy rodzaje teleskopów uwzględnione w raporcie to:
1) refraktory;
2) reflektory;
3) katadioptryki.

Wracajac do prostej odpowiedzi na pytanie Karola - najbardziej popularne sa te najtańsze. :lol: Najbardziej ekonomicznym w relacji $/cm apertury to teleskop Newtona.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 22:35

To fakt najpopularniejsze są najtańsze , ciekaw jestem osobiście co jest bardziej popularne i kupowane. Czy Synta 8" jak kiedyś na Dobsonie czy też GSO 8" na Dobsonie.Zapewne tylko około 5%-10% miłośników Astronomii kupuje droższy i dedykowany konkretnym celom sprzęt.Wiemy sami ile APO raptem może być w Polsce o Aperturze większej niż 6" , myślę co najwyżej parę sztuk , strzelam max do dziesięciu.Oczywiście w prywatnych rękach , ale nawet chyba tyle się nie uzbiera.To jest bardzo droga zabawa , niestety , sam odkładałem rok czasu stypendium naukowe z uczelni aby zakupić Refraktor ED-APO APM 152/1200mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 24 Sie 2019, 22:58

Nie ma co dyskutować na temat który lepszy. Ja wciąż wychodzę z założenia, że najlepszym jest ten najczęściej używany. Innej opcji nie ma 8)
Sam jestem miłośnikiem planet i będę dążył do zakupu APO. Niestety z DSami c9raz gorzej ze względu na zaswietlenie nieba
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 24 Sie 2019, 23:00

Oczywiście Danielu to racja , najlepszy dla nas sprzęt to ten najczęściej przez nas chętnie używany.Będziesz na Kudłaczach to wspólnie teraz na zlocie pooglądamy.
Wszystkich Serdecznie Na Zlot Zapraszamy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postarek_ol | 25 Sie 2019, 00:58

Astromaniacy cieszmy się swoim sprzętem. Ognisko główne Stf m7" + eos 600d. (oczywiście ... symboliczna korekta była w "automacie").

Endriu to niestety foto zapisane w telefonie (jestem na wyjeździe). Postaram się w najbliższym czasie wrzucić surówkę z Łysego i ziemskich obserwacji. Zapewniam Cię, że nie ma tu mowy o jakimkolwiek pociemnieniu centralnym w przypadku ziemskich obserwacji...

ps. już nie zaśmiecam wątku... wszkże dotyczy większego maczka, przepraszam za bałaganiarstwo i życzę dobrej nocy!



dobranoc.
Załączniki
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: 20190504_221327.jpg
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostKrzysztof_P | 25 Sie 2019, 07:03

Ładny kolorek Łysego , bardzo mi się podoba z tego względu Arku Twoja fotka. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 25 Sie 2019, 11:19

Wracając do pociemnienia w Maku i innych konstrukcjach z przeszkodą LW, Widać to w źrenicy okularu jako cień LW w środku źrenicy, szczególnie widoczne w okularach 2 cale , Przeszkadza to w dziennych obserwacjach plenerowych , na nocnym niebie jest to pomijalne zjawisko. Można już to zauważyć w okularze zestawowym LET 2 cale w maku 127, więc dalsze zmniejszanie powiększeń w tym sprzęcie stosując okulary 2 cale z ogniskową ponad 27 mm wzwyż objawi się jeszcze większym pociemnieniem środkowej części źrenicy.
Oczywiście mam na myśli małe maczki , gdzie są często używane do pleneru. W fotkach lustrzanką centralna przeszkoda nie ma tu już wpływu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postfranek | 25 Sie 2019, 11:31

Porównywałem kiedyś w dzień SW ED 80 z Makiem SW 150.
Przy powiększeniach ~80x obraz bardzo podobny.
W Maku w dzień ,przy okularze 40mm/72*/2" wyrażny cień LW na środku.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postendriu624 | 25 Sie 2019, 11:31

arek_ol napisał(a):Astromaniacy cieszmy się swoim sprzętem. Ognisko główne Stf m7" + eos 600d. (oczywiście ... symboliczna korekta była w "automacie").

Endriu to niestety foto zapisane w telefonie (jestem na wyjeździe). Postaram się w najbliższym czasie wrzucić surówkę z Łysego i ziemskich obserwacji. Zapewniam Cię, że nie ma tu mowy o jakimkolwiek pociemnieniu centralnym w przypadku ziemskich obserwacji...

ps. już nie zaśmiecam wątku... wszkże dotyczy większego maczka, przepraszam za bałaganiarstwo i życzę dobrej nocy!



dobranoc.


Dobra optyka tego Maka jednak robi wrażenie również na fotkach , jest chyba grzechem nie podpiąć tu lustrzanki w ognisku.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 25 Sie 2019, 17:48

Cześć Koledzy.

Dodam jeszcze jedno , o wystudzenie takich Maków można być spokojnym , nawet w moim 8" nie ma z tym problemów i tylko Seeing jest barierą aby zobaczyć wszystko jak należy.Mak posiada z tyłu otwory wokół celi i po popuszczeniu trzech śrubek odchyla się zabezpieczający pierścień z dopływem powietrza do wnętrza tuby Teleskopu.Ja w swoim Maku z Pentaxem XW 40mm nie widzę na dziennych oglądankach cienia LW jak i z Naglerem N31.Fakt występuje to również w Newtonach , ale w końcu to sprzęt do oglądania nieba a nie krajobrazów.Do krajobrazów i też nieba mam Refraktor WO APO 98 FLT z kątówką 45* Amiciego na EQ3-2 i zestaw Plossli TV od 32mm w dół.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Paź 2019, 04:02

Cześć.

Otrzymałem w końcu wyczekiwany docelowy wyciąg Crayforda JMI USA EV for SCT z Microfocuserkiem i wbudowanym silnikiem-motorem pod spodem wyciągu.Opcja pracy Manual lub Silnik-Motor z pilota , po dokręceniu jednej śrubki od blokady.Oczywiście jest rotacja wyciągu 360* i mały wystarczający wysuw 1/2"-zakres pracy , przez co wycią nie jest długi jak np.Crayfordy SCT GSO , itp.Muszę dokupić tylko pilota JMI , ale i tak wolę manual w wizualu.Wyciąg dla mnie docelowy , jego długość z red. na 2"/1,25" jest praktycznie taka jak tulei VB 2" zakręcanej z tyłu na wystający gwint SCT z Maka.Piękny wyrób , pracuje jak wyciągi Starlight USA.Cenka też nie mała , ale no cóż , te rzeczy niestety tyle kosztują.Zamontowany już na Maka , wygląda świetnie i pracuje znakomicie.Od siebie Polecam , przy tej jego długości nie przeogniskowywujemy sprzętu i nie tracimy przy tym na zmniejszeniu światłosiły np. z F10 na F11 , zmniejszeniu apertury czynnej instrumentu , mamy nadal spore pola wypadkowe z długimi ogniskową okularami i tym samym mniejsze powiększenia do obiektów DS w szerszym polu widzenia.Myślę same plusy a precyzja regulacji ostrości jednak wyśmienita , itp.Posiadam też od niedawna Świetny Kolimator Holograficzny.Mak teraz będzie kolimowany w przysłowiową "10-tkę" jak i wszelakie SCT , itp. bez zabawy na Gwiazdach.Na Gwiazdach to już tylko testy przy dużych Powerach.Praca z kolimatorem to przyjemność , obraz wyświetlany i wszystko widać co i jak jak na dłoni.Wstawiam parę fotek wyciągu na Teleskopie , w tle kolimator.

Proszę link do strony JMI USA:
http://www.jimsmobile.com/buy_ev.htm

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: IMG_0081.JPG
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: IMG_0080.JPG
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: IMG_0082.JPG
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 04 Paź 2019, 10:02, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat