Pierwszy post, pierwsze obserwacje, pierwsze pytania... :)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postelayeth | 07 Wrz 2019, 18:15

To mój pierwszy post zatem chciałbym wszystkich przywitać. :)

Dostałem od żony w prezencie GSO Dobson 10" - wiem, fajna żona :wink: - i we wrześniu udało się dwa razy wystawić teleskop na taras. Ściągnąłem sobie apkę SkySafari Pro, która bardzo pomogła przygotować się do obserwacji.
Wcześniej trochę interesowałem się astronomią, ale moja wiedza na temat nieba jest bardzo ograniczona, a na temat sprzętu nikła. Chciałbym generalnie zorientować się co warto obserwować na początek i czym obserwować (coś dokupić?).
W zestawie był Okular GSO (Super View - cokolwiek to znaczy) 30mm oraz GSO Plossl 9mm. Osobno dostałem też Planetary Eyepiece 6 mm oraz filtr Moon & Sky Glow 1,25'. Mam też 35 Extension Tube i do dziś nie wiem do czego mam jej używać... :wink:

Jeśli chodzi o obserwacje to:
1. Niesamowite wrażenie zrobił na mnie księżyc (choć już wcześniej obserwowałem go Lornetką). Kilka dni temu pięknie prezentował się krater Theopilusa w terminatorze. (30mm + 9mm)
2. Bardzo ładnie widać było Jowisza choć dość nisko nad horyzontem oraz Saturna (wydaje mi się, ze dostrzegłem przerwę Cassiniego) (30mm + 9mm)
3. Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie gromada M13. (9mm) Odnalezienie jej nie zajęło mi dużo czasu.
4. Jeśli chodzi o zawód to są to galaktyki. M31 robiła większe wrażenie w lornetce jako coś wyróżniającego się z innych dostrzegalnych w lornetce obiektów. Zaś w w teleskopie (30mm) była widoczna niewiele lepiej. Okular 9mm tylko pogorszył sprawę. Udało mi się też dostrzec M33, ale była ledwo widzialna. Chyba największa radość z tego... że w ogóle ją znalazłem.
5. Jeśli chodzi o gwiazdy to pięknie prezentują się gwiazdy wielokrotne Almach, Double Double, Achrid... Pierwsza zdecydowanie najładniejsza. Kontrast piękny. Double Double udało mi się ładnie rozdzielić na 4 gwiazdy.
6. Mgławica pierścień (M57) troszkę rozczarowała. Dobrze widoczny obważanek... ale jasność niska... kontrast niski.
7. Hitem był jednak Neptun, który udało mi się odnaleźć, gdyż był blisko jasnej gwiazdy Phi Aguarii. Zapomniałem o Trytonie... ;) Nie sprawdziłem, czy w ogóle jestem w stanie go dostrzec... Ale kontrast między Neptunem, a gwiazdą niesamowity i satysfakcja z obserwacji najdalszej planety naszego układu wielka. :) (9mm)
8. Nie udało się namierzyć mgławicy Huntle (M27) - była w takim miejscu, że nie byłem w stanie nawigować po gwiazdach. Odwrócony obraz nie pomaga... ;)

W powyższych obserwacjach nie używałem filtrów żadnych. Rozczarowały mnie trochę mgławice i galaktyki dlatego zastanawiam się czy nie warto kupić filtr mgławicowy (np: UHC) do okularów 30 mm oraz 9 mm. Zapomniałem sprawdzić filtr Moon & Sky na księżycu, który się szybko schował.

Kilka pytań - najlepiej chyba w punktach (może powinienem był jednak założyć ten wątek w podforum sprzętowym...):
1. Co jeszcze warto oglądać moim sprzętem w najbliższym czasie
2. Rozczarowuje mnie mój okular 6mm (Planetary) - wszystko jest mega ciemne, dobrze jedynie oglądało się księżyc, ale i tak wolę 9mm... w zasadzie wkładałem go 2 razy by za każdym razem szybko zdjąć. Jest ciemno, a obraz nieostry.
3. Czy warto kupić jakieś filtry, zwłaszcza te mgławicowe? Na ten moment mgławice i galaktyki trochę mnie zawiodły.
4. Po co mi extension tube?
5. Strasznie niewygodnie momentami było używanie szukacza. Zastanawiałem się czy jest jakaś nakładka kątowa, ale chyba nie. Zastanawiam się czy nie kupić szukacza kątowego. W zasadzie mógłby być nawet taki z większym polem widzenia. Zauważyłem, że czasami łatwiej było mi znaleźć obiekty lornetką (Nikon 70) niż szukaczem. Do tego - czy w moim sprzęcie obraz musi być odwrócony? :wink: Tak wiem, wynika to z konstrukcji teleskopu, ale nie da się tego odwrócić ponownie?
6. Kiedyś chciałbym zacząć cykać fotki... ale pewnie wiąże się to ze zmianą rodzaju montażu... nie zgłębiałem tematu.

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję z góry za podpowiedzi,
Maciej
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 17:34

 

PostQbszon | 09 Wrz 2019, 09:50

no to może ja odpiszę, bo szkoda by było gdyby Twój wątek zaginął między ogłoszeniami giełdowymi. Tylko ja ostatni raz teleskop do wizuala miałem trzy lata temu, więc nie traktuj tego jako jakieś prawdy objawione :D ale może jak wzbudzimy wątek to ktoś jeszcze się podłączy. Najpierw najważniejsza sprawa, a później pytania które zadałeś:

0. Gdzie jest ten taras na który wynosisz sprzęt? Miasto / przedmieścia / wieś / wieś w bieszczadach ? Jakość nieba definiuje to co zobaczysz, i jak taras masz dajmy na to 5km od dużego miasta no to nie poszalejesz, i żadne drogie okulary czy filtry tutaj nic nie zmienią
Ad. 1 - Dużo ;) Google -> 'Tabela Wimmera', to są obiekty dla małych apertur a dziesięcioma calami już można poszaleć więcej, ale na początek i obycie się ze sprzętem będzie spoko. + jeszcze może stellarium, zobacz po prostu jakie gwiazdozbiory będą najlepiej widoczne w miejscu i czasie w którym obserwujesz i jedziesz po kolei najjaśniejsze obiekty ;)
Ad. 2 - Okular 6mm daje z gso 10 ponad 200 powiększenia - będzie ciemno bo musi być - fizyka. Obraz może być też 'nieostry' bo już przy takich powiększeniach dają znać o sobie znać turbulencje atmosfery, różnica temperatur pomiędzy sprzętem a otoczeniem itp. Ogólnie na takie powiększenia trzeba mieć odpowiednie warunki
Ad. 3 - Warto, ale polecałbym póki co obyć się ze sprzętem i niebem. Aa no i jak wskazuje nazwa, filtry mgławicowe pomagają obserwować mgławice - nie ma filtrów na galaktyki
Ad. 4 - niektóre akcesoria ostrzą dalej niż wysuwa się wyciąg, wtedy używasz extension tube. Ale jak ostrzą Ci wszystkie okulary to znaczy że nie potrzebujesz
Ad. 5 - zdania są podzielone ;) są szukacze kątowe, są star pointery - a można też nauczyć się patrzeć jednym okiem w szukacz, drugim w niebo i łączyć te dwa obrazy - da się, tylko trzeba wprawy. Obraz musi być odwrócony - soczewki 'prostujące' są przeważnie podłej jakości + każde szkło po drodze to straty światła i jeszcze ciemniejszy obraz. Z drugiej strony robi Ci różnicę jak gromada kulista jest do góry nogami ? :P
Ad. 6 - To nie jest temat na jedno pytanie, tym bardziej na pierwszy post i początek przygody z astronomią - uwierz mi ;) Przyłóż smartfon do okularu i zrób Księżyc, też jest fajnie ;D

Jeszcze trochę odnośnie tego co pisałeś wyżej - do obserwacji galaktyk, gromad, mgławic MUSI być ciemno. Jak jest widoczny na niebie Księżyc to znaczy że nie jest ciemno ;) i obiekty będą rozczarowywać. Sprzęt na początek masz bardziej niż spoko, podziękuj żonie, zakładaj okular 30mm i jedź po kolei wszystko co w zasięgu wzroku. Na razie nie zastanawiaj się co dokupywać, bo to hobby (jak każde) to skarbonka bez dna, zobaczysz jeszcze przypadkiem ile kosztuje taki nagler 31 i po co Ci to :P No, to chyba tyle - o szczegóły dopytuj ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 220
Rejestracja: 16 Paź 2013, 12:37
Miejscowość: Kraków / Częstochowa

 

Postelayeth | 09 Wrz 2019, 14:33

Dzięki za odpowiedź :)

Tabelę Wimmera już sobie ściągnąłem. Klasyfikacja obiektów bardzo przydatna.

Właśnie ostatnio wydedukowałem, że powiększenie 210x to przesada stąd mój okular 6mm zazwyczaj jest bezużyteczny...
Poczekam też na razie z kątowym. Byłem ciekaw co na to powie ktoś kto się zna. Pewnie warto najpierw zdobyć trochę doświadczenia, a później bardziej świadomie podjąć decyzję w tej sprawie. Na razie analiza obrazów odwróconych istotnie utrudnia mi orientację na niebie i tz. "star hopping"...

Mieszkam na granicy wpływu dużego miasta (7km od granicy miasta w linii prostej) wg. tabel "light pollution"... Niebo jak na te warunki mam nienajgorsze. Najbliższa latarnia 300m za drzewami. Choć faktycznie jak zerkam w kierunku miasta (południe) to jest istotnie gorzej niż w przeciwnym. Zastanawiam się jaki wpływ na seeing mogą mieć różne czynniki, poza miejscem oglądania. Ciekawi mnie czy mam szansę na istotnie lepsze warunki niż miałem tydzień temu... pewnie wyjdzie w praniu. Chciałbym jednak wycisnąć coś więcej z mgławic i galaktyk, które mnie nieco rozczarowują. Niemniej - planety, księżyc i gromady wyglądają super. :)
Ostatnio edytowany przez elayeth 09 Wrz 2019, 15:10, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 17:34

 

Postdark | 09 Wrz 2019, 14:38

Qbszon właściwie wyczerpał temat. Masz bardzo dobry teleskop i dobre okulary. To że obraz czasami rozczarowuje to niestety tak już jest. Ostatnimi czasy pogoda tylko z pozoru była dobra do obserwacji. M31 znajduje się w miejscu gdzie degraduje ją atmosfera. Dopiero pi 23.00 wznosi się na tyle wysoko że spokojnie powinieneś zobaczyć dwa piękne pasy pyłowe. M33 zawsze jest słabiutka. Księżyc też nie pomaga. Jego światło skutecznie psuje widoki. Dobra mała rada. Staraj się nie patrzyć bezpośrednio na obiekt tylko lekko z boku tak aby słaby obraz był widoczny jakby kątem oka. Poprawia to widoczność. 6mm w twoim teleskopie to 200x i źrenica ponad jeden milimetr wiec jak warunki będą dobre a Łysy pójdzie spać to pokaże jeszcze co potrafi. Najważniejsze abyś nie tracił zapałù.
Co do dodatkowego sprzętu to radzę dokupić star-pointer.
Możesz też wymienić szukacz prosty na kątowy.
Przygotuj się przed obserwacjami ze znajomości obiektów na niebie tak aby nie korzystać ze smartfona nawet w czerwonym świetle.
Filtr mgławicowy jak najbardziej ale niekoniecznie już. I musi być dobry. Typu Lumikon czy Astronomik. Powodzenia
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostOrzech | 09 Wrz 2019, 18:27

A gdzie mieszkasz? Może znajdziesz w okolicy jakiś astromaniaków? Jeden wyjazd i będziesz jakieś 90% mądrzejszy, bo popytasz, porównasz sprzęty, obrazy, itp.
Obserwacje to mnóstwo złożonych. Dla mnie najważniejsze to ciemne niebo. Masz jasnego Newtona (jak i ja), który bardzo lubi ciemne niebo. Ja mam takie 65 km od siebie (M13, M31, Uran widoczne gołymi oczami po akomodacji wzroku do ciemności, M33 majaczy) a i to nie rewelacja. Pod takim niebem najlepiej ogląda się galaktyki, mgławice. Resztę można z miasta czy obrzeży ale to też nie to ;-)
Planety też mają swój czas na obserwację. Ten teraz słaby, bo i nisko i daleko. Jedynie ok Uran i Neptun ale te zawsze będą tylko małymi, niebieskawymi kuleczkami (tu właśnie trzeba używać powiększeń typu 200 x ale nie zawsze będą pozwalać na to warunki) :-).
No i najważniejsze - to są mimo wszystko amatorskie obserwacje. To nie zdjęcia z Hubble. Natomiast piękne jest to, że nap patrzysz na galaktykę i wiesz, że ten obraz "leciał" 20 milionów lat świetlnych, żeby trafić do Twojego oka a Ty go teraz widzisz 8)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMaciek_Cz | 09 Wrz 2019, 21:01

Ja dodam od siebie, że patrzeć też trzeba się nauczyć. Im więcej znajdujesz kolejnych obiektów i coraz słabszych tym łatwiej będziesz znajdował kolejne i jeszcze trudniejsze i więcej będziesz dostrzegał szczegółów. Warto na każdym z obiektów zatrzymać się na dłużej i powpatrywać się w nie. Poruszać trochę okiem i teleskopem, aż nagle po środku takiej M57 wyskoczy może jej gwiazda centralna...
Zapewne już wiesz, że widok w okularze w niczym nie przypomina zdjęć z internetu.
Ja bym Ci radził iść po kolei katalogiem Messiera, plus planety. W dodatku w zasięgu Twojego teleskopu są teraz trzy komety.
Co do kolejnych zakupów to ja bym radził na razie obserwować tym co masz, a masz naprawdę bardzo dobry teleskop na lata.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdexter77 | 09 Wrz 2019, 22:16

Delete
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postdexter77 | 10 Wrz 2019, 10:06

elayeth napisał(a):Chciałbym jednak wycisnąć coś więcej z mgławic i galaktyk, które mnie nieco rozczarowują.


Niemożliwe, jak to? Przecież Newton 8" / 10" to jedyny, słuszny i możliwy wybór jako pierwszy teleskop, nie masz prawa narzekać :!: :D :D :wink:
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postmrjq | 10 Wrz 2019, 13:02

Większa ilość szczegółów na mgławicach - ciemne niebo + kaptur na głowę (odizolowanie się od światła) + filtr.
Galaktyki - ciemne niebo.
Ważne jest przygotowanie, np przerwa w użytkowaniu ekranów, wypoczęte oczy = lepsze obserwacje.
Będzie zdecydowanie lepiej i doświadczenie (poczytaj o zerkaniu).
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postelayeth | 10 Wrz 2019, 14:43

Generalnie jestem bardzo zadowolony ze sprzętu. Wiele fajnych obiektów już dostrzegłem.
Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia z Hubble'a, a to co ja widzę to dwa różne światy.
Nie narzekam... :wink: Zauważyłem jednak, że inne obiekty zrobiły dużo większe wrażenie niż galaktyki czy mgławice w czasie obserwacji i zastanawiałem się co mogę zrobić by było lepiej. Teraz już wiem. Dzięki! :)

Orzech napisał(a):A gdzie mieszkasz? Może znajdziesz w okolicy jakiś astromaniaków? Jeden wyjazd i będziesz jakieś 90% mądrzejszy, bo popytasz, porównasz sprzęty, obrazy, itp.

Mieszkam pod Bydgoszczą. Jakby ktoś w okolicy wybierał się na jakiś wypad to mogę wstępnie się pisać...
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 17:34

 

Postdexter77 | 10 Wrz 2019, 14:49

elayeth napisał(a):Nie narzekam...


To był sarkazm, bo nie tylko Ty jesteś / byłeś rozczarowany obrazkiem w teleskopie. Potem taki sprzęt leci do szafy, a następne na giełdę :) Oczywiście nie u wszystkich :wink:
Niestety cudów nie będzie, to nie Hubble, ani obserwacje na orbicie :) Pogodnego nieba :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postelayeth | 11 Wrz 2019, 14:34

dexter77 napisał(a):
elayeth napisał(a):Nie narzekam...


To był sarkazm, bo nie tylko Ty jesteś / byłeś rozczarowany obrazkiem w teleskopie. Potem taki sprzęt leci do szafy, a następne na giełdę :) Oczywiście nie u wszystkich :wink:
Niestety cudów nie będzie, to nie Hubble, ani obserwacje na orbicie :) Pogodnego nieba :)


Mniej więcej wiedziałem, czego się spodziewać, więc rozczarowany nie jestem. :) No może w kwestii galaktyk liczyłem na nieco lepszy efekt. Ale już wyżej było wyjaśnione czego trzeba by ten efekt był lepszy...

Wczoraj ok. północy upolowałem Urana i to pomimo bardzo jasnej nocy. Księżyc wręcz raził i jeszcze moja tuba odbijała jego światło. Kaptur nie pomagał. Jednak widziałem seledynową tarczę i satysfakcja jest. :) Zrobiłem nawet zdjęcie iPhonem... tylko kolor niestety nie był już seledynowy...
Ponadto, ponownie upolowałem Mgławicę Pierścień i Gromadę M13... tym razem bez trudu i dosłownie w pół minuty (wcześniej zajmowało mi to kilka minut). Jednak praktyka czyni mistrza... ;) Pooglądałem też księżyc i znalazłem zastosowanie dla mojego okulara 6mm... choć nadal pewnie warunki musiałyby być jeszcze lepsze bym widział jego przewagę nad 9mm (obraz falował).
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 17:34

 

PostMaciek_Cz | 11 Wrz 2019, 14:39

elayeth napisał(a):
dexter77 napisał(a):
elayeth napisał(a):Nie narzekam...


To był sarkazm, bo nie tylko Ty jesteś / byłeś rozczarowany obrazkiem w teleskopie. Potem taki sprzęt leci do szafy, a następne na giełdę :) Oczywiście nie u wszystkich :wink:
Niestety cudów nie będzie, to nie Hubble, ani obserwacje na orbicie :) Pogodnego nieba :)


Mniej więcej wiedziałem, czego się spodziewać, więc rozczarowany nie jestem. :) No może w kwestii galaktyk liczyłem na nieco lepszy efekt. Ale już wyżej było wyjaśnione czego trzeba by ten efekt był lepszy...

Wczoraj ok. północy upolowałem Urana i to pomimo bardzo jasnej nocy. Księżyc wręcz raził i jeszcze moja tuba odbijała jego światło. Kaptur nie pomagał. Jednak widziałem seledynową tarczę i satysfakcja jest. :) Zrobiłem nawet zdjęcie iPhonem... tylko kolor niestety nie był już seledynowy...
Ponadto, ponownie upolowałem Mgławicę Pierścień i Gromadę M13... tym razem bez trudu i dosłownie w pół minuty (wcześniej zajmowało mi to kilka minut). Jednak praktyka czyni mistrza... ;) Pooglądałem też księżyc i znalazłem zastosowanie dla mojego okulara 6mm... choć nadal pewnie warunki musiałyby być jeszcze lepsze bym widział jego przewagę nad 9mm (obraz falował).


I tak trzymać. Czekam na kolejne Twoje relacje z obserwacji.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat