Mak VB z clamping ringiem

Postidalgo | 02 Gru 2019, 08:53

Hej,

Czy ktoś wymieniał VB w Maku na coś z clamping ringiem?
Moja kątówka powoli zaczyna wyglądać jak ser szwajcarski.

W DO znalazłem takie coś https://deltaoptical.pl/adapter-2-z-mocowaniem-sct, ktoś testował?

Czy wyciągi SCT pasują do maka? Nie kłócą się z pokrętłem ostrości?
https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-c ... -crf-2-sct
https://deltaoptical.pl/wyciag-do-gso-l ... -lst-2-sct

Temat dotyczy SW MAK 127 OTAW z oryginalnym 2" VB
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

PostLukacz | 02 Gru 2019, 13:55

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=48639
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=50561
Kwiestia tego jaki masz gwint w maku, czy to wersja starsza czy nowsza.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postidalgo | 02 Gru 2019, 14:15

Mak kupiony 2 miesiące temu, nowy ze sklepu.

VB wygląda tak: https://teleskopy.pl/images/mak127otaw_bd2in_6.jpg

Byłem trochę nieprzytomny jak to sprawdzałem ale jestem prawie przekonany, że wykręciła się całość razem z tym kołnierzem przy tubie.
Co uświadamia mi, że ten adapter co podałem nie wejdzie, chyba, że kołnierz zostaje a resztę da się odmotować.
Sprawdzę po pracy.
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

PostLukacz | 02 Gru 2019, 14:21

Skoro nowy to gwint SCT. I ten adapter z DO będzid pasował. Ma gwint w środku, w przeciwienśtwie do VB ktory masz z gwintem na kołnierzu.
Lepsze zdjęcie.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postidalgo | 02 Gru 2019, 20:28

Wygkada na to że wszystko się zgadza.
Dziękuję za pomoc.

Chętnie usłyszę opinie o wyciągach do sct i połączeniu z makiem. Na teleskopy.pl znalazłem coś takiego.
https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... ts_id=2755
Załączniki
Mak VB z clamping ringiem: IMG_20191202_191844.jpg
Mak 127 2" otaw
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

PostLukacz | 02 Gru 2019, 20:45

Hej
Zamiast pakować kasę w wyciąg nie lepiej zainwestować w okulary?
Bo jeśli to kwestia mikroruchów to tak bedzie zdecydowanie taniej :D
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostSebastian Ś. | 02 Gru 2019, 21:11

Mam ten wyciąg do SCT i działa dobrze, kupiłem z myślą o astrofoto planetarnym. Wiadomo, z grubsza dalej ustawiasz normalnie pokrętłem potem mikoruchy wyciągiem, bo nie ma tam za dużego zakresu. Minus na pewno taki że wydłużysz sobie ogniskową, chociaż ten VB do 2" też nie jest zbyt krótki ;) Plus pewnie Ci znany, wyeliminujesz problemy z kiwką lustra przy ustawianiu ostrości.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postidalgo | 03 Gru 2019, 01:34

Lukacz napisał(a):Hej
Zamiast pakować kasę w wyciąg nie lepiej zainwestować w okulary?
Bo jeśli to kwestia mikroruchów to tak bedzie zdecydowanie taniej :D

Tak, chodzi o mikroruchy, na razie zbieram wiedzę i rozważam opcje na przyszłość. Teraz wziąłem adapter bo smutno mi jak patrzę na kątówkę :P
Swoją drogą te pierścienie / przedłużki (nie wiem jak to nazwać), na rysunku oznaczone 1 i 2, są wykręcane (przynajmniej w kątówce SW 2" lustrzanej).
Co sugeruje mi, że są wymienne, jak to się nazywa, jako co tego szukać? chętnie bym wymienił wyjście kątówki na coś z clamping ringiem.

Temat z pokrętłem widziałem, dziekuje.
Załączniki
Mak VB z clamping ringiem: sw2opis.jpg
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postidalgo | 03 Gru 2019, 01:36

Sebastian Ś. napisał(a):Mam ten wyciąg do SCT i działa dobrze, kupiłem z myślą o astrofoto planetarnym.

Czy zastosowałeś rozwiązanie podane na tpl, czy może coś innego?
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2019, 01:40

Cześć.

Myślę że lepszym rozwiązaniem będzie np. zakup gotowej kątówki GSO z Cl.R. , nawet tej z warstwami 92%.A obecną sprzedasz na giełdzie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 03 Gru 2019, 01:43

Taka burżujska wersja na szybko
https://agenaastro.com/william-optics-sct-thread-adapter-2-diagonal.html
Wkręcasz to zamiast tulei w kątówkę (na wlocie)i odpada problem porysowanej tulei okularu czyli sprawa oznaczona 1 z głowy ( tylko trzeba się upewnić co do gwintu. Co do tulei na wylocie (pod okular) też pewnie da się co znaleźć, Clicklock Baadera https://www.astroshop.pl/adaptery-redukcyjne-i-okladki/baader-zacisk-clicklock-2-m54/p,53089 czy coś innego z clamipng ringiem, kwestia zgodności średnic oraz gwintów i tyle :)

EDIT: to gdybyś chciał się bawić ale myślę że łatwiej będzie tak jak napisał wyżej Krzysztof
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postidalgo | 03 Gru 2019, 01:55

Rozumiem, dziękuję za porady.
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2019, 06:07

Cześć.

Dodam jeszcze od siebie że jak chcesz stosować kątówkę do wizuala to najlepiej ze złączem SCT tak aby jak najmniej przeogniskować Teleskop i mieć jak największe światło i przy okazji jak najmniej tracić na czynnej Aperturze.Maki SW itp. nie mają odpowiednio większych LG , przez co są jakie są i z tego ich nie wyleczymy.Wszelkie długaśne wyciągi działają tu niby na plus pod względem precyzji ostrzenia , ale z kolei na minus wydłużając wypadkową ogniskową , zmniejszając tym samym czynną Aperturę Teleskopu i zmniejszając wypadkowe pole widzenia , gdyż rośnie nam powiększenie stosując okulary długoogniskowe do szerokich pól widzenia.Tej przypadłości z Aperturą nie posiadają Rasowe Maki , które mają przewidziane takie sprawy i są innymi trochę pod tym względem konstrukcjami.Robiliśmy kiedyś w AK takie sobie różne sprawdzonka z Makami SW i rasowymi Makami innych firm , sprawy wypadały lepiej na plus w rasowych Makach Ruttena niż w Makach SW Gregoryego.Nie długie i porządne Crayfordy z małym wysuwem rzędu 1"-1,5" są bardzo drogie i ich cena przewyższa zakup tego Teleskopu.A w ogóle najlepszy efekt uzyskasz i najmniejsze straty w Aperturze i wydłużeniu ogniska stosując kątówkę 1,25" z VB 1,25".Tyle tylko że nie zastosujesz np. okularu 2" z szerszym polem i dłuższą ogniskową , np. jakiegoś F-40mm z polem własnym około 60*-70*, który da ci z tym Teleskopem ładne szersze pole widzenia i mniejsze powiększenie.Polecam Ci okulary nie drogie ale bardzo dobrze pracujące z tymi Makami , to RKE TPL , Celestron E-Lux czy Soligor , są też pod innymi brandami i bardzo dobrze współpracują z tymi Makami.Ich pole własne około 55*-56* jest już bardzo przyjemne w odbiorze a mała ilość optyki i dobre warstwy owocują ładnymi obrazami w praktyce.Okulary te ponadto nie są drogie a przede wszystkim bardzo dobrze współpracują z tymi Teleskopami w praktyce.Jak chcesz zwiększyć precyzję ostrzenia to na oryginalne pokrętło nałóż jakiś większy średnicą pierścień np. z plastiku i to uzyskasz.Firma AK swego czasu dorabiała takie radełkowane pierścionki na pokrętła ostrości w tych Makach , ale w obecnej sytuacji i najtaniej pozostaje ci jakiś taki prosty ATM.

Powodzonka w dobrym wyborze.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 03 Gru 2019, 08:55

idalgo napisał(a):
Sebastian Ś. napisał(a):Mam ten wyciąg do SCT i działa dobrze, kupiłem z myślą o astrofoto planetarnym.

Czy zastosowałeś rozwiązanie podane na tpl, czy może coś innego?


Mam prosto do sct bo tam nie ma problemu z kolizja z pokrętłem ostrości takiego.

Najlepszym rozwiązaniem będzie katowka Baadera prosto do sct albo na 1,25". Masz wtedy blisko oryginalnej ogniskowej plus ostrzenie precyzyjne w tulei do okularów. Niepotrzebny Ci wyciąg żeby pozbyć się problemów z ostrzeniem i Mak nie jest przeogniskowany.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... using.html
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postidalgo | 04 Gru 2019, 00:37

Panowie, dziękuje bardzo, świetne porady, nie ogarnąłem, że są kątówki z mocowaniem sct. Jeszcze dużo przede mną.

Krzysztof_P napisał(a):Polecam Ci okulary nie drogie ale bardzo dobrze pracujące z tymi Makami , to RKE TPL , Celestron E-Lux czy Soligor , są też pod innymi brandami i bardzo dobrze współpracują z tymi Makami.Ich pole własne około 55*-56* jest już bardzo przyjemne w odbiorze a mała ilość optyki i dobre warstwy owocują ładnymi obrazami w praktyce.Okulary te ponadto nie są drogie a przede wszystkim bardzo dobrze współpracują z tymi Teleskopami w praktyce.

Tak słyszałem o nich, widziałem, że kolega MarekJMD szuka, i to nie jest prosta sprawa.
Aktualnie doposażyłem się w polecane GSO SV 42mm do małych powiększeń i BCO 10mm do dużych, SW LET 28mm i 2xGSO 15mm do bino i myślę, że to na razie wystarczy.

Co do ostrości to chyba faktycznie pojdę albo w nasadkę na oryginalne pokrętło albo cos w stylu klocka / klamerki do prania zakładanego bokiem na pokrętło.
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2019, 01:19

idalgo napisał(a):Panowie, dziękuje bardzo, świetne porady, nie ogarnąłem, że są kątówki z mocowaniem sct. Jeszcze dużo przede mną.

Krzysztof_P napisał(a):Polecam Ci okulary nie drogie ale bardzo dobrze pracujące z tymi Makami , to RKE TPL , Celestron E-Lux czy Soligor , są też pod innymi brandami i bardzo dobrze współpracują z tymi Makami.Ich pole własne około 55*-56* jest już bardzo przyjemne w odbiorze a mała ilość optyki i dobre warstwy owocują ładnymi obrazami w praktyce.Okulary te ponadto nie są drogie a przede wszystkim bardzo dobrze współpracują z tymi Teleskopami w praktyce.

Tak słyszałem o nich, widziałem, że kolega MarekJMD szuka, i to nie jest prosta sprawa.
Aktualnie doposażyłem się w polecane GSO SV 42mm do małych powiększeń i BCO 10mm do dużych, SW LET 28mm i 2xGSO 15mm do bino i myślę, że to na razie wystarczy.

Co do ostrości to chyba faktycznie pojdę albo w nasadkę na oryginalne pokrętło albo cos w stylu klocka / klamerki do prania zakładanego bokiem na pokrętło.


Cześć.

Zebrałeś całkiem przyjemny zestaw szkiełek jak na początek i tu Gratulki za dobry wybór.Z czasem jak lepiej poznasz okulary i inne akcesoria to dobierzesz sobie sam jeszcze lepsze bardziej pasujące Tobie akcesoria czy okulary.
Życzę Powodzonka i Wspaniałej Przygody z Miłośniczą Astronomią.Przede Wszystkim Dużo Pogody.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 04 Gru 2019, 01:43

SW Mak 127 ma wystarczająco duże LG.Średnica czynna menisku to ~118 mm.Przyczyna jest inna,niż w innych makach SW.
Ale jest +,że dodając nasadkę bino,nie tracimy na średnicy czynnej (118 mm),tylko zwiększa się ogniskowa Maka.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2019, 05:13

Zatem Franku zawsze to jakiś plus.Siłą rzeczy ogniskowa musi się nam zwiększyć , ale przynajmniej tyle dobrze że nie tracimy więcej na Aperturze. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postidalgo | 08 Gru 2019, 19:51

Krzysztof_P napisał(a):Zebrałeś całkiem przyjemny zestaw szkiełek jak na początek i tu Gratulki za dobry wybór.Z czasem jak lepiej poznasz okulary i inne akcesoria to dobierzesz sobie sam jeszcze lepsze bardziej pasujące Tobie akcesoria czy okulary.
Życzę Powodzonka i Wspaniałej Przygody z Miłośniczą Astronomią.Przede Wszystkim Dużo Pogody.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dziękuje, to zasługa pomocnych ludzi z forum ;)
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postmegrez23 | 13 Gru 2019, 17:41

Cześć. Czy ten adapter można
wkręcić w kątówkę SW 2 cale w miejsce oryginalnego noska?

https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... 20SCT%20TA

Pozdrawiam
Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postchemik22 | 13 Lip 2020, 10:52

...
 
Posty: 11
Rejestracja: 08 Lip 2020, 08:41

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 103 gości

AstroChat

Wejdź na chat