MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostDominRZS | 04 Paź 2019, 09:05

Bajera! A co do tego kolimatora, gdzie kupiłeś, bo też potrzebuje. Na jakim powiększeniu kolimujesz 400x przy tej aperturze?
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 04 Paź 2019, 09:59

Cześć Dominiku.

No tak wyciąg jest Bajera. :D
Na Gwiazdach jasnych można 2D i wystarczy , ale można też i wyżej wtedy jest jeszcze dokładniej.Kolimator odkupiłem od Kolegi , który kupił kolimator na wyprzedaży Firmy "ASTROKRAK". Po kolimacji kolimatorem , będę sprawdzał na Gwiazdach i że tak powiem dopieszczał sprzęty po wstępnej i tak już dokładnej kolimacji , która wystarczy w zupełności i spełnia standardy.

Odnośnie kontrastu obrazu i czarnego tła nieba w Makach Rutten INTESA doczytałem na CN iż to zasługa m.in. sferycznych wszystkich powierzchni.Nie wiem dokładnie w czym tkwi sprawa , ale to pewne. SCT są słabszym systemem Teleskopów pod każdym względem i temat nawet moim zdaniem nie podlega dyskusji.Wszelkie diafragmy , wyczernienie tuby itp. to w sumie dodatki do tej konstrukcji Teleskopu , która z samej zasady jest bardzo dobra i stoi zaraz za REFRAKTOREM APO.Kto oglądał moim Makiem na zlocie Kudłacze Sierpień 2019 obiekty DS i widział jak wyglądają Gwiazdy w Maku Intesa to już wie.Chichoty powalały , maleńkimi kolorowymi iskierkami Gwiazd na czarnym tle nieba , jak i M42 nad ranem była Powalająca z Trapezem widocznych sześciu Gwiazd.Kontrast samej mgławicy z jej strukturą był wspaniale widoczny na czarnym tle nieba.Sam właśnie ten kontrast robi taką pracę że tylko Laik nie zobaczy różnicy.Nie wspomnę już o Planetach i Księżycu , które to obiekty wyglądają Wyśmienicie prawie tak samo dobrze jak z porządnego APO co najmniej 6". Warunek Dobry Seeing i odpowiednia przejrzystość powietrza.Refraktor APO-ED APM 152/1200mm którego posiadamy aktualnie w naszym Obserwatorium jest jednak słabszym instrumentem , choć też bardzo dobrym.Mak-Newton INTESA 180mm , F6 którego też posiadaliśmy moim zdaniem był też pod pewnymi względami lepszym sprzętem.Z Refraktora lepiej nam korzystać , nie trzeba tak sięgać z drabinki do wyciągu okularowego który znajduje się z boku jak w teleskopie Newtona.Ogólnie wszystkie te instrumenty są bardzo dobre , że jestem z natury perfekcjonistą i bardzo wnikam w szczegóły.Dlatego moje komentarze są tak stanowcze i może trochę krytyczne.Dla wielu użytkowników mogą to być pomijalne sprawy i różnice , dla nas w Obserwatorium jednak nie.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Sty 2020, 03:56

Cześć.

Znalazłem takie opisy Maków Intesa.W jednym z opisów Mak Intesa 150/1500mm Alter M603 jest według autora niedaleko od APO ZEISS 130/1000mm na Jowiszu.Inny opisujący żałuje sprzedaż Maka Intesa 150/1500mm i zakup Refraktora 120ED na jego miejsce.Kto lubi te Maki to warto sobie poczytać:
https://www.cloudynights.com/topic/5228 ... -10-notes/
https://www.cloudynights.com/topic/6658 ... ans/page-2
Kompromis , cena jakość to na pewno nie tak łatwo do pobicia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 06 Sty 2020, 11:04

Można się nakręcić czytając te kwieciste opisy.Ja tak pisać nie umię.Jak napisałem w temacie Unitrona 75mm f-16- przez 30 lat zebrałem doświadczeń co można i naczytałem się bzdór.Żeby tak pisać trzeba chyba mieszkać na równiku.Nawet Floryda to planety zawsze między 40* a 80*nad horyzontem i to już jest miodzio.A u nas teraz były 15 * przez 2 godz i mój MN 180 głęboko schowany.Owszem pokazał ostrego Saturna 2 lata temu w 300x a aJowisza prz 150x raz mi się zdażyło.Ot i tyle z cudownej optyki w DUŻEJ apreturze.Ale to moje doświadczenie.Jak będą w Byku planety to mam spodnie kufajkowe i będzie miodzio.A niżej to taka szrpanina coś tam raz w roku.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 06 Sty 2020, 21:17

Cześć Krzysztof.

Oczywiście niskie położenie Planet nie wpływa korzystnie na ich oglądanie.Ja mam przyjemniejsze doświadczenia z Planetami i doświadczyłem parokrotnie ścięcia z nóg oglądając je Makami.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Kwi 2020, 14:17

Cześć. :D

Ostatnio miałem przyjemność gościć osobiście parokrotnie w Firmie CFF APO u Szefa Firmy Catalina w Krakowie.
Chciałem mu jeszcze raz Podziękować za kolimację mojego Maka Intesa 8" w Punkt , Perfekt. :D
Miałbym sporo więcej zabawy na Gwiazdach i trafić ten Dobry Seeing aby wszystko szło sprawnie i było poprawnie zakończone.
Dzięki pomocy Szefa CFF wszystko jest teraz Perfekt , oglądaliśmy na jego Aparaturze wspólnie obrazy Dyfrakcyjne mojego 8" Maka przy powiększeniach odpowiadających mniej więcej jak się nie mylę z jego info 600X-1000X.Optyka jest pierwszorzędna i podczas naszej rozmowy Catalin stwierdził że mam Bardzo Dobry Teleskop. :D Co prawda mam zdjęcie z badania dołączone do zakupu i potwierdzające wersję DE-LUX , ale teraz to już nie mam żadnych wątpliwości że posiadam Super Optyczną Makówkę , "Mercedesa" INTESA 8" F10. :D
Dzięki pomocy Szefa CFF niebawem powstanie i będę posiadał Profesjonalną Aparaturę do domowych Kolimacji Sprzętów. :D
Catalin jeszcze raz Dziękuje za Fachową Pomoc i wiele cennych wskazówek i pomocnych rad. :D

Czystego Nieba. :D Przypomniałem się przy okazji aby odwiedził nas na Zlocie Kudłacze Sierpień 2020r. z Nowym APO CFF 8".
Aby tylko minęła ta Pandemia i Sprawiający nam bardzo wiele trudności , przykrości i cierpienia ten Paskudny Wirus.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 28 Kwi 2020, 03:00

Cześć. :D

Dzisiaj sobie trochę pooglądałem z balkonu w domu.Teraz jak miasto Kraków wygasza światła , to niebo jest całkiem przyzwoite w okolicy gdzie mieszkam.Pooglądałem kulki: M3 , M92 , M13 , Donatkę M57 w Lutni i takie tam jeszcze inne.
Na sam koniec wziąłem "Pod Lupę" Epsilonki w Lutni przy około 280X Powiększenia.Mak Intesa 8" Pięknie je rozbił z wzorowymi Krążkami AIRY , Kolimacja jest Perfekt.Teleskop mam Ekstra przygotowany na sezon Planet.
Przy takiej perfekcyjnej Kolimacji po wizycie w Firmie CFF jeszcze nie miałem okazji oglądać Planet przy ich wyższym położeniu , ale Księżyc ostatnio mnie Powalił , taki mały i tak ostry detal , szczeliny , czarne rysy , cienie , zbocza wałów Kraterów , maleńkie Kraterki i ich w pewnych rejonach Księżyca całe mrowie , były po prostu niesamowite.Co czarne to czarne a co ma być w innym kolorku to jest.Czekam aż Planety wzniosą się wyżej i w sezonie wyjazdy w teren.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 28 Kwi 2020, 11:24

Krzysztof_P napisał(a):Przy takiej perfekcyjnej Kolimacji po wizycie w Firmie CFF jeszcze nie miałem okazji oglądać Planet przy ich wyższym położeniu , ale Księżyc ostatnio mnie Powalił , taki mały i tak ostry detal , szczeliny , czarne rysy , cienie , zbocza wałów Kraterów , maleńkie Kraterki i ich w pewnych rejonach Księżyca całe mrowie , były po prostu niesamowite.Co czarne to czarne a co ma być w innym kolorku to jest.Czekam aż Planety wzniosą się wyżej i w sezonie wyjazdy w teren.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czyli warto było odwiedzić Catalina z CCF Telescopes i zrobić z nim kolimację?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 28 Kwi 2020, 11:44

Cześć Dominiku.

Dominiku oczywiście że tak , odbyło się szybko i sprawnie na Fachowym do tego instrumencie.Aby tak perfekcyjnie to wykonać na Gwiazdach musi być bardzo dobry Seeing a na Fachowym przyrządzie zawsze jest łatwiej i można powiedzieć śmiało dokładniej.Zgrać obydwa lustra w Maku nie jest tak łatwo jak jedno wtórne w SCT , ponadto tak ciężko było mi się zebrać do kolimacji na Gwiazdach że na samą myśl , miałem dość , widziałem w obrazach że Teleskop wymaga niewielkich korekt , ale leń mnie zjadł.Zamiast kolimować to zawsze odkładałem i oglądałem. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2020, 14:35

Cześć.

Dzisiaj otrzymałem przesyłkę z Niemiec.Reducer Flattener 2" z T2 , 0,8X Firmy INTES MICRO dedykowany do Maków Intesa.Zakupiłem go z myślą o fotkach Księżyca w ognisku moim Canonem 450D Mod.Tak aby cały Księżyc przy około F-1600mm zmieścił mi się na matrycy aparatu.W końcu muszę uruchomić Canona , który wraz z całym osprzętem leży ponad rok w szafie nie używany.I nauczyć się wykonywać zdjęcia cyfrowym aparatem , ostatnie fotki w projekcji okularowej Jowisza i Księżyca , wykonywałem ponad 30 lat temu aparatem Zenit-Lustrzanka na błonach.Tak sobie myślę popstrykać choć Księżyc w ognisku Makiem 8" F10 jak i Maczkiem Intesa 127/1270mm. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2020, 21:54

Witajcie.

Pożegnałem Maka Intesa 8" F10 DE LUX wraz z Flattenerem Intes Micro 2" 0,8X.Zrobiło się chwilowo w domu jakoś pusto...
Szukam Maka 10" F10 Intes Micro.Coś tam już mam w temacie , ale oferta zakupu jest jeszcze ciągle aktualna.
Niech Dobrze Służy nowemu właścicielowi , to był Mak Potęga , bardzo trudno takowego kupić z drugiej ręki.
Już nie wspomnę o doskonałym stanie w jakim był mój "Mercedes" Intes Micro.
Teleskop wysłany szczęśliwie dzisiaj dotarł do Kolegi na miejsce.
Teleskop dał mi wiele satysfakcji i najwspanialsze obrazy Księżyca i Planet ze wszystkich z jakimi miałem do tej pory okazje korzystać Teleskopów zwierciadlanych.Sentyment pozostanie na długie lata i wspaniałe obrazy w pamięci też pozostaną na zawsze...

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 06 Mar 2024, 15:48

Pojawił się takowy mak u naszych zachodnich sąsiadów.

https://forum.astronomie.de/threads/mir ... tf.359253/
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 09 Mar 2024, 00:22

Cześć Tomaszu.
To bardzo dobry Mak.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 09 Mar 2024, 23:06

Miałem kiedyś intesa180 i miło go wspominam.
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 11 Mar 2024, 09:13

Cześć Tomaszu.
Maki Intesa są świetne, posiadałem kilka MC jak i ponad 10-szt. MN.
Do chińczyka czy taiwańczyka na pewno bym się nie wrócił.
Posiadając Maka Intesa 7"-8" jak tylko mamy dobry Seeing, to Planety i Księżyc wyglądają w nim wtedy rewelacyjnie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 11 Mar 2024, 16:30

Wszystko sprawdzimy w praktyce podczas zlotu na Kudłaczach. Póki co jestem w trakcie rozpakowywania maczka ;)
Ostatnio edytowany przez witos1, 13 Mar 2024, 21:33, edytowano w sumie 1 raz
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 11 Mar 2024, 16:46

Tomaszu Super, zapowiada się Ekstra!!! :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 11 Mar 2024, 17:43

Dzięki :)

W zestawie jest oryginalny szukacz i nasadka kątowa 2"/1.25". Certificate Interferometrie testresult at 632,8nm. PtV : 0,120 RMS : 0,028. Na zdjęciach widać że Teleskop nie był czyszczony od nowości, to mnie cieszy i spodziewam się że kolimacja będzie w punkt. Menisk jest tylko lekko przykurzony, więc gruszka pójdzie w ruch. Na szybko sprawdziłem z okularem Denkmeier 14mm na pobliskich budynkach i obraz żyleta. Teraz czekam na trochę czystego nieba.
Załączniki
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: fb11a5b3-156b-44f3-8891-9cfb9a281f74.jpg
MK STF MIRAGE 8" , F10 , na optyce Intes Micro.: 9b21dc2a-1955-4646-b6f2-d5e27337ea0b.jpg
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 11 Mar 2024, 18:06

Piękny, będzie ekstra!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos1 | 11 Mar 2024, 18:34

Krzysztofie wiem że tak będzie, bo wszystko co mówiłeś na temat innych sprzętów potwierdziło się późnej w testach na niebie. Tu wierze że też tak będzie :)
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

PostKrzysztof_P | 12 Mar 2024, 09:14

Cześć Tomaszu.
Znowu powraca do mnie chęć oglądania Planet i Księżyca dobrymi Makami. :D
Myślę że przed sezonem letnim zakończę też prace serwisowe z moim MK91, D-228/3100mm, F-13,5.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKoszy89 | 12 Mar 2024, 09:58

witos1 napisał(a):Dzięki :)

W zestawie jest oryginalny szukacz i nasadka kątowa 2"/1.25". Certificate Interferometrie testresult at 632,8nm. PtV : 0,120 RMS : 0,028. Na zdjęciach widać że Teleskop nie był czyszczony od nowości, to mnie cieszy i spodziewam się że kolimacja będzie w punkt. Menisk jest tylko lekko przykurzony, więc gruszka pójdzie w ruch. Na szybko sprawdziłem z okularem Denkmeier 14mm na pobliskich budynkach i obraz żyleta. Teraz czekam na trochę czystego nieba.


Gratuluję sprzętu , fajnie ,że jest nieco różnorodności sprzętowej u Polskich obserwatorów , to dla mnie istotna wiedza by planować marzenia gdy moze kiedyś portfel pozwoli posiadać coś z prawdziwego zdarzenia .
Czekam na wrazenia , Księzyc niebawem będzie dostępny :wink:
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postwitos1 | 12 Mar 2024, 19:54

Dzięki :)

Wczoraj wyjątkowo miłem trochę czystego nieba i mogłem zrobić pierwsze testy. Potwierdzam, kolimacja jest w punkt, podręcznikowy wzór. Z Denkiem 14mm Jowisz ładny, kontrastowy, nie przepalony i ogólnie dużo szczegółów. Żeby nie było tak cukierkowo to są pewne minusy. Pokrętło do ustawiania ostrości chodzi dość mozolnie i to trochę mnie irytuje, nie ma tej gładkości znanej z wyciągów piórkowych, zaś wydatek :? Najważniejsze że kolimacja perfekto a resztę się dopracuje 8)
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Postwitos1 | 13 Mar 2024, 16:22

Macie pomysł jaki wyciąg nisko profilowy założyć?
LUNT60, T.M.B 115, INTES M809, SW 8" 14".
 
Posty: 258
Rejestracja: 06 Lut 2023, 21:28

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat