Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!

Które zdjęcie zasługuje na tytuł astrofotografii stycznia 2020 Polskiego APOD-a

Ankieta zakończyła się 12 Lut 2020, 09:21

NGC 6888 - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński
4
10%
Simeis 147 Mgławica Spagetti - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński
15
38%
Okolice Messier 45 - autor Marcin Paciorek
4
10%
Kalifornia, Plejady i międzygwiezdny kurz - autor Ireneusz Nowak
17
43%
 
Razem głosów : 40

PostDominik Woś | 02 Lut 2020, 09:21

Drodzy forumowicze, miło nam oficjalnie rozpocząć inicjatywę wyboru na forum Astromaniaka zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a. Zdjęcie miesiąca wybieramy spośród zdjęć opublikowanych w danym miesiącu na portalu (Polish APOD - polishapod.eu), oddając głos w powyższej prostej ankiecie.

Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu.

Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!

Prace możecie przypomnieć sobie poniżej i głosować w załączonej ankiecie.

Regulamin konkursu "Astrofotografia Roku Delta Optical" znajdziecie tutaj: http://www.polishapod.eu/pl/astrofotografia-roku-delta-optical

W miesiącu styczniu 2020 roku do zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a pretendują:

NGC 6888 - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński
Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: ngc6888.jpg

Przypominamy wysoko ocenione przez ekspertów zdjęcie mgławicy NGC 6888 w Łabędziu wykonane latem 2019 roku. Autor pięknie pokazał struktury otaczające mgławicę, uwypuklając jej niezwykły kształt.

Simeis 147 Mgławica Spagetti - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński
Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: simeis147.jpg

Wykonanie dobrego zdjęcia tego obiektu wśród astrofotografów uważane jest za nominację do kręgu najbardziej wtajemniczonych. Mgławica Spaghetti czyli Simeis 147 jest niezwykle piękną pozostałością po wybuchu supernowej i obiektem niezwykle trudnym do fotografowania. Jest rozległa i ciemna. Ma wizualną średnicę prawie 3 stopni.

Okolice Messier 45 - autor Marcin Paciorek
Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: M45area.jpg

Gromada otwarta Messier 45 to najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Popularność zawdzięcza głównie temu, że można ją swobodnie obserwować nieuzbrojonym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, w odległości około 400 lat świetlnych . Otacza ją niebieska mgławica, widoczna na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką. Dla wtajemniczonych - nie tylko ta mgławica! Zobaczcie ile różnych obiektów pokazał w swojej wspaniałej pracy autor.

Kalifornia, Plejady i międzygwiezdny kurz - autor Ireneusz Nowak
Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: perseus_taurus_dust.jpg

Pokazujemy w nieco szerszym kadrze, obejmującym Plejady i obszar aż do mgławicy NGC 1999 Kalifornia, wspaniałą pracę Ireneusza Nowaka. Zobaczcie ile międzygwiezdnej materii widać pomiędzy gwiazdozbiorami Byka i Perseusza! To wyjątkowy obszar w którym katalogi opisują wiele pięknych obiektów.

Zapraszamy do oddania głosu! Twój głos się liczy, pamiętaj - zależy nam na Twojej opinii. Jeśli znajdziesz chwilkę czasu zagłosuj w ankiecie na fotografię stycznia Polskiego APOD-a. Okres trwania ankiety to 10 dni.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 02 Lut 2020, 10:07

Jakby na to nie patrzeć to historyczny moment :) - głosowanie jednocześnie na trzech portalach!
Tu niskie ukłony dla Dominika bez którego inicjatywy i wsparcia to by się nigdy nie udało ! I Bogdana Jarzyny za silne wsparcie duchowe !
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 02 Lut 2020, 18:46

Nagrodą za zdjęcie roku będzie wspaniały zegarek ufundowany przez Sponsora konkursu, firmę Delta Optical:

Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: Deltalogokonkurs.png

Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: Zeg.png


Tak więc wyciągajcie zdjęcia z czeluści archiwów lub róbcie nowe jeśli pogoda pozwoli i wysyłajcie na Polskiego APOD-a. :D

Pokażmy też, że na Astromaniaku mamy wiele osób, które chętnie zagłosują w ankiecie stycznia :!:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 03 Lut 2020, 09:42

W Regulaminie Konkursu pojawił się nowy punkt:
"4. Nagrodą ufundowaną przez Sponsora Konkursu portal astrography.com jest wydruk każdej Astrofotografii Miesiąca oraz Astrofotografii Roku :
- fotografia miesiąca: 80x60 cm
- fotografia roku: 100x70 cm
- rodzaj druku: certyfikowany druk pigmentowy (Giclee/Fine Art) najwyższej jakości EPSON UltraChrome PRO o żywotności kilkuset lat - skalibrowany specjalnie pod astrofotografię.
Uwaga: jeżeli jakość/rozdzielczość zdjęcia nie pozwoli na druk w takiej wielkości, to skala zostanie pomniejszona do takiej, przy której zdjęcia będzie się nadal prezentować dobrze."
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostJaLe | 03 Lut 2020, 11:10

Nie wiem czy najlepszym pomysłem jest dodawanie dwóch prac tego samego autora.
Stanowi sam dla siebie konkurencję :/

Osobiście uważam Simeis 147 za obiekt bardzo wymagający i na niego też oddałem głos.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 06 Lut 2020, 16:18, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 03 Lut 2020, 11:15

JaLe napisał(a):Nie wiem czy najlepszym pomysłem jest dodawanie dwóch prac tego samego autora.
Stanowi sam dla siebie konkurencję :/


Jarku, wynika to z publikacji zdjęć na Polskim APOD-zie.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 03 Lut 2020, 11:41

Prace zgłoszone są punktowane przez ekspertów i następnie w kolejności uzyskanych punktów ukazują się na stronie. Staram się nie ingerować w ten rytm.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostJanBielanski | 03 Lut 2020, 14:15

Wyjątkowo trudny wybór bo wszystkie prace są świetne, po przyjrzeniu się wszystkim pracom wybrałem ' Simeis 147 Mgławica Spagetti - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński' jest coś urokliwego w tej mgławicy.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postekolog | 03 Lut 2020, 14:25

JaLe napisał(a):Nie wiem czy najlepszym pomysłem jest dodawanie dwóch prac tego samego autora.
Stanowi sam dla siebie konkurencję :/


Ja bym powiedział: Jest klasą sam dla siebie.

Jest w tym trochę racji co napisał Jale ale można bronić i obecnej zasady.
Ja akurat zagłosowałem na jedno z dwóch zdjęć Tomka ale ... poniekąd ... nie widzę tu problemu.
Wybieramy najlepsze zdjęcie, a nie najlepszego astro-fotografa. Najlepsze po prostu jest najlepsze i wygrać powinno tak czy siak :idea:

Siema
p.s.
Teoretycznie możnaby pytać fotografa "które chce wystawić do tego konkursu" ale to już nie nasza sprawa tylko organizatora.
Inną opcją byłoby jakieś połączenie obu zdjęć w jeden pakiet (niby-zdjęcie).

Tak przy okazji - to z lewej ma też potoczną nazwę ... Rożek tudzież Półksiężyc (Crescent). Czemu nie kalafior/brokuł/kalarepka/seler/burak* ? :)
Załączniki
Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: pakiet.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postforem | 03 Lut 2020, 16:03

JaLe napisał(a):Nie wiem czy najlepszym pomysłem jest dodawanie dwóch prac tego samego autora.
Stanowi sam dla siebie konkurencję :/


Pewien młody student Penderecki zgłosił trzy swoje prace do Konkursu Młodych Kompozytorów organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich. Zdobył wszystkie nagrody (pierwszą i ex equo dwie drugie). Ze względu na dysproporcje poziomu innych nagród postanowiono nie przyznawać. Po ogłoszeniu wyników wprowadzono jednak poprawkę do regulaminu konkursu: od tamtego momentu każdy kompozytor może przesłać najwyżej jeden utwór.

Zagłosowałem na Kalifornia, Plejady i pomiędzy nimi, bo lubię ten kawałek, dlatego. Poprzednio wybór był dużo łatwiejszy - Księżyc i Jowisz rozjechał resztę :)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostDominik Woś | 04 Lut 2020, 11:44

Zachęcam do oddania głosu w ankiecie. Na bratnich forach jest chyba sporo więcej uczestników, którzy przedstawili swoje preferencje. Warto! Ankieta jest w pełni anonimowa!
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 04 Lut 2020, 13:42

Tak jest Proszę Koleżeństwa !!!! Głosujemy !!! Bardzo mnie cieszy KAŻDE zainteresowanie tematem, ale oczywiście im Was więcej tym lepiej !
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 06 Lut 2020, 14:30

Zachęcam do udziału w Ankiecie. :D Podobnie jak miało to miejsce w testowej ankiecie grudniowej (viewtopic.php?p=513733#p513733), wśród forumowiczów, którzy wezmą udział oraz krótko, w 1-3 zdaniach uzasadnią swój wybór (może być PW do mnie lub zamieszczenie uzasadnienia w poście w tym wątku), rozlosujemy i prześlemy pocztą drobne upominki. Warto dać sobie szanse otrzymania między innymi kawałka Meteorytu Pułtuskiego wraz z certyfikatem. Forumowicze, którzy już zagłosowali w ankiecie mogą jedynie zamieścić to krótkie uzasadnienie aby wziąć udział w losowaniu nagród.

Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: pultuski_4g.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postchondryt | 06 Lut 2020, 17:27

Witam.
Widzę że i tym razem oddałem głos na najmniej popularne zdjęcie czyli Plejady z ładnym pyłowym otoczeniem.
Mnie bardzo się podoba.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postnizios | 07 Lut 2020, 09:20

Oddałem głos na potwora spaghetti. Ta mgławica ma w sobie coś, co nie pozwala oderwać od niej wzroku. Czaruje swoim kształtem i kolorem. Oczywiście duża w tym zasługa autora i ogromu czasu, który poświęcił na to, bym mógł jego zdjęcie tak odbierać, dlatego, mimo znakomitej konkurencji mój głos oddaję na Simeis 147 Mgławica Spagetti - autor Tomasz " Tayson" Zwoliński'
 
Posty: 29
Rejestracja: 12 Wrz 2017, 15:01

 

Postdawid1508 | 07 Lut 2020, 11:48

Zagłosowałem na ostatnie zdjęcie (plejady i california) bo to jeden z moich ulubionych kawałków nieba oferujący wiele ciekawe obiekty do obserwacji fotografii. Zdjecie świetnie pokazuje jego barwną i kontrastową naturę oraz to co jest ukryte i nieosiągalne dla obserwatorów.
Sky-Watcher 8", Sky-Watcher 12" Go-To, filtr polaryzacyjny orion, S500 40mm, BST UWA 22mm,
TS Flat Field 12mm, Sky-Watcher 6mm, barlow X2, orion ultrablock

Canon EOS 350d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 125
Rejestracja: 10 Kwi 2015, 16:31
Miejscowość: kostrza

 

PostDominik Woś | 08 Lut 2020, 09:27

Gorąco dziękję za oddane dotychczas głosy w ankiecie styczniowej. Oprócz kawałka meteorytu, wśród uczestników, którzy krótko uzasadnią swoj głos (1-3 zdania) zostaną rozlosowane dwa astronomiczne kubeczki, w których moźna będzie rozgrzewać się gorącymi napojami w chłodne dni. Zapraszam do udziału i wskazania zdjęcia stycznia. :D

Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 09 Lut 2020, 12:50

Głosujemy do jutra do północy! Końcówka ! Liczę na dobry finisz Astromaniaka!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2020, 13:11

wessel napisał(a):Głosujemy do jutra do północy! Końcówka ! Liczę na dobry finisz Astromaniaka!


Macieju, zaprogramowaliśmy ankietę na 10 dni ale wystartowaliśmy z nią 2-go lutego, tak więc system forum zakończyłby ją 12-ego lutego. Być może da się to ręcznie skrócić ale na razie nie chcę w tym grzebać aby czegoś nie popsuć. :wink: Spróbuję jutro sprawdzić czy da się to ręcznie skrócić.

Ale teraz głosujmy i zaznaczajmy w tym wątku oddany głos (moźna też na PW do mnie). Warto, gdyż moźna za samo uczestnictwo zostać właścicielem kawałka meteorytu pułtuskiego lub fajnego astro kubeczka (o czym pisałem wyżej w tym temacie). :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 09 Lut 2020, 14:35

Jasne. Przepraszam,zapomniałem że zaczęliśmy 2 lutego!. Walczymy!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postwessel | 09 Lut 2020, 14:43

Zobaczcie,taki mały kawałek meteorytu może być początkiem fajnej kolekcji i nietypowej ozdoby w domu !
Warto go zdobyć ! Ale uwaga...to wciąga! :)
Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: Gab.jpg
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 10 Lut 2020, 15:09

Ostatnie dwa dni ankiety, potem będzie "luz" do marca. :wink: Nie warto dokonać wyboru i zaznaczyć swój udział aby wziąć udział w losowaniu nagród wśród uczestników ankiety? :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 15 Lut 2020, 16:20

Jeszcze raz podziękowania dla forumowiczów, którzy wzieli udział w ankiecie, szczególnie ciepłe dla tych, którzy dodatkowo zaznaczyli swój oddany głos zamieszczając krótkie jego uzasadnienie na forum. :D

W wyniku losowania, fragment Meteorytu Pułtuskiego, jedzie do:

Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: image.jpeg


Kubek astronomiczny wylosowali:

Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia!: image.jpeg


Nagrody pakuję i w przyszłym tygodniu rozsyłam do ich właścicieli. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 16 Lut 2020, 09:34

Dziękuję Astromaniakom za zaangażowanie a Dominikowi za pomysł i bezcenną pomoc!
Warto śledzić nowe PAPODy na http://polishapod.eu/pl/# i już wybierać faworyta na następne głosowanie !
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 132 gości

AstroChat

Wejdź na chat