TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]

Postszary | 07 Mar 2020, 17:54

Dokładnie tak jest, jak napisał Daniel. Dobra optyka to nie tylko większa ostrość oraz kontrast obrazu, ale także oddanie barw. Od niedawna mam nobliwego staruszka 55/440, brandowanego jako Celestron, ale to rasowy, nieprodukowany już „czarny” dublet fluorytowy Vixena z obiektywem 55FL. Pochodzi z początku lat 90, albo z końca 80-tych. W USA teleskopy z tej serii sprzedawane były bowiem właśnie pod marką Celestrona i jeśli wierzyć opiniom na zagranicznych forach, jakością obrazu wyraźnie przewyższają nawet fluorytowe dublety APO Takahashi.

Kupiłem go jako travelerek, choć ktoś może zapytać, jaki jest sens kupowania takiego większego szukacza z obiektywem jak w lornetce. Ano sens jest taki, że pomimo małej apertury i w sumie niewielkiej ogniskowej, ten refraktorek pokazuje zaskakująco dużo, zaś jakością obrazu deklasuje popularne chińskie i tajwańskie dublety ED na FPL-53. Nigdy nie sądziłem, że to napiszę, ale w porównaniu dobrym z refraktorem na fluorycie obrazy dawane przez te teleskopy wydają się ... mętne. Owszem, to nie jest sprzęt do uzyskiwania dużych powiększeń ani do bardzo szerokich pól (niewielka średnica obiektywu i wyciąg w standardzie 1,25” wiążą się z takimi ograniczeniami). Ale w żadnym większym ED-ku, czy to SW 80ED, 100ED czy 120ED nie widziałem takich kolorów gwiazd jak w tym małym Vixenie, i bynajmniej nie była to aberracja. :wink: Co więcej, na nocnym niebie gwiazdy naprawdę wyglądały jak szpilki.

Natomiast Księżyc w tym teleskopie z nasadką bino powala nie tylko ostrością i kontrastem, ale również - a może przede wszystkim - właśnie oddaniem barw. Gdy pierwszy raz spojrzałem przez niego na Łysego sam nie mogłem uwierzyć, że to 55mm maleństwo pokazuje go tak, jak wielokrotnie widywałem na profesjonalnych zdjęciach, czyli w kolorystyce wpadającej w brunatną barwę. :shock: Nawet SW 120ED pokazuje Księżyc tylko w tonacji bieli, szarości i czerni, dając – tak jak to wcześniej określił jeden z kolegów – jakby przepalone obrazy. W małym zaś Vixenie ten obraz jest bardzo naturalny. Taki obraz dają dobre współczesne tryplety (nawet na szkle z elementami FPL-53), ale ma to swoją cenę w postaci dużej wagi teleskopu. Tymczasem opisywany fluorytowy dublecik APO 55/440 jest lekki jak piórko i dzięki temu jako wyjazdowy travelerek sprawdza się doskonale. Tym bardziej, że tubus, obiektyw oraz odrośnik każdorazowo można odkręcić i przewieźć je np. w bagażu podręcznym jako oddzielne elementy.
Załączniki
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: 20200305_110149.jpg
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: 20200305_110301.jpg
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 07 Mar 2020, 19:11

Cześć.

Ja też sporo pisałem o doskonałych np. Refraktorach AC Vixena czy innych APO czy Makach , które posiadam czy posiadałem to byłem wyśmiewany czy ze mnie drwiono lub nie dowierzano.O jakości najlepiej przekonać się naocznie a nie krytykować nigdy samemu nie mając okazji tego zobaczenia w praktyce. :D Wszyscy którzy bazują tylko na chińskiej czy taiwańskiej masówie tak naprawdę to jeszcze nie wiedzą i nie znają co to prawdziwa jakość w praktyce. :D Podrwić to ja mogę ale z tych co tak piszą czy nie dowierzają , gdyż są nadal w innym Świecie.Za dużo poznałem i przeżuciłem wszelakiego sprzętu , abym nie wiedział czy nie czuł w praktyce co jest dobre , dlatego na niektóre wpisy czy opinie w moich tematach mam że tak powiem...Piszę co jest w praktyce a potem to się często potwierdza np. w większym gronie na Kudłaczach , jak ktoś sam zobaczy i poogląda w praktyce :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 07 Mar 2020, 22:46

Krzysztof_P napisał(a):Dominiku , ale szczerze to teraz jest porażka jak ostatnio oglądałem tym Daniela APO niebo.1/3 obrotu martwego to naprawdę katastrofa.Wszystko na spokojnie z głową nie w chmurach , damy radę. :D :wink:


Dzięki Krzysztofie. To jest wyciąg zębatkowy (jejku sprawdzę to jeszcze).
Natomiast jeśli chodzi o małe apertury to mój zeiss też robi wrażenie.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMaciek_Cz | 07 Mar 2020, 23:20

szary napisał(a):Dokładnie tak jest, jak napisał Daniel. Dobra optyka to nie tylko większa ostrość oraz kontrast obrazu, ale także oddanie barw. Od niedawna mam nobliwego staruszka 55/440, brandowanego jako Celestron, ale to rasowy, nieprodukowany już „czarny” dublet fluorytowy Vixena z obiektywem 55FL. Pochodzi z początku lat 90, albo z końca 80-tych. W USA teleskopy z tej serii sprzedawane były bowiem właśnie pod marką Celestrona i jeśli wierzyć opiniom na zagranicznych forach, jakością obrazu wyraźnie przewyższają nawet fluorytowe dublety APO Takahashi.

Kupiłem go jako travelerek, choć ktoś może zapytać, jaki jest sens kupowania takiego większego szukacza z obiektywem jak w lornetce. Ano sens jest taki, że pomimo małej apertury i w sumie niewielkiej ogniskowej, ten refraktorek pokazuje zaskakująco dużo, zaś jakością obrazu deklasuje popularne chińskie i tajwańskie dublety ED na FPL-53. Nigdy nie sądziłem, że to napiszę, ale w porównaniu dobrym z refraktorem na fluorycie obrazy dawane przez te teleskopy wydają się ... mętne. Owszem, to nie jest sprzęt do uzyskiwania dużych powiększeń ani do bardzo szerokich pól (niewielka średnica obiektywu i wyciąg w standardzie 1,25” wiążą się z takimi ograniczeniami). Ale w żadnym większym ED-ku, czy to SW 80ED, 100ED czy 120ED nie widziałem takich kolorów gwiazd jak w tym małym Vixenie, i bynajmniej nie była to aberracja. :wink: Co więcej, na nocnym niebie gwiazdy naprawdę wyglądały jak szpilki.

Natomiast Księżyc w tym teleskopie z nasadką bino powala nie tylko ostrością i kontrastem, ale również - a może przede wszystkim - właśnie oddaniem barw. Gdy pierwszy raz spojrzałem przez niego na Łysego sam nie mogłem uwierzyć, że to 55mm maleństwo pokazuje go tak, jak wielokrotnie widywałem na profesjonalnych zdjęciach, czyli w kolorystyce wpadającej w brunatną barwę. :shock: Nawet SW 120ED pokazuje Księżyc tylko w tonacji bieli, szarości i czerni, dając – tak jak to wcześniej określił jeden z kolegów – jakby przepalone obrazy. W małym zaś Vixenie ten obraz jest bardzo naturalny. Taki obraz dają dobre współczesne tryplety (nawet na szkle z elementami FPL-53), ale ma to swoją cenę w postaci dużej wagi teleskopu. Tymczasem opisywany fluorytowy dublecik APO 55/440 jest lekki jak piórko i dzięki temu jako wyjazdowy travelerek sprawdza się doskonale. Tym bardziej, że tubus, obiektyw oraz odrośnik każdorazowo można odkręcić i przewieźć je np. w bagażu podręcznym jako oddzielne elementy.


Szary, właśnie zaliczyłem opad szczęki widząc to Twoje cudeńko. Nie wiem czy Ty wiesz, ale dokładnie takim samym sprzętem
Jay Reynolds Freeman znany z Sky and Telescope robił podejście, z dobrym skutkiem do Herschel 400. Można poczytać o tym
w kilku jego artykułach w tym temacie. A tu jeden z nich (kiedyś już go gdzieś tutaj linkowałem): http://www.jayreynoldsfreeman.com/Aux/AstroPDFs/RRSaga.text.pdf
No ale to jest połączenie super jakości z doświadczeniem...
Ech chciałbym zerknąć przez tego Vixenika :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postdaniel | 15 Mar 2020, 13:58

Wczoraj na chwilę wyskoczyłem pod ciemniejsze niebo i szczerze mówiąc to zaskoczyło mnie to, że tak mała apertura potrafi tak wiele wyciągnąć z DSów. M42 przepiękna ale najbardziej utkwiła mi w głowie parka M81 i M82. M64, Igła-przeczesalem niebo z ESem 30 i Meade UWA 20 bo zapomniałem redukcji 1.25.
Mimo wszystko zaskoczyły mnie kulki. Wyraźnie było widać ich delikatne rozbicie. Dopiero potem okular 5.5 rozbił M13. Nie aż tak jak lustro 8" ale wyglądało to i tak dobrze :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwitos | 15 Mar 2020, 14:43

Też jestem pod wrażeniem widoków, M42 z mojego Williama APO 98 FLT obraz jest taki czysty klarowny, bardzo ostry, gwiazdy jak szpilki. Dużo bardziej mi się podobał widok w moim Williamie 98 APO niż w Messier AR-152S. W dużym obraz był jaśniejszy ale struktura i gwiazy lepiej wyglądały w Williamie.
witos
 

Postszary | 15 Mar 2020, 15:27

Maciek_Cz napisał(a):
Szary, właśnie zaliczyłem opad szczęki widząc to Twoje cudeńko. Nie wiem czy Ty wiesz, ale dokładnie takim samym sprzętem
Jay Reynolds Freeman znany z Sky and Telescope robił podejście, z dobrym skutkiem do Herschel 400. Można poczytać o tym
w kilku jego artykułach w tym temacie. A tu jeden z nich (kiedyś już go gdzieś tutaj linkowałem): http://www.jayreynoldsfreeman.com/Aux/AstroPDFs/RRSaga.text.pdf
No ale to jest połączenie super jakości z doświadczeniem...
Ech chciałbym zerknąć przez tego Vixenika :)


Dzięki za namiary. Chętnie poczytam. :) Co do mojego Vixena/Celestrona, to tylko mały refraktorek i cudów nie ma co oczekiwać, bo opad szczęki to gwarantuje raczej 120mm fluorytowa soczewka, a nie 55mm. Ale czytałem gdzieś, że z z całej czarnej serii FL Vixena, najlepsze są podobno 102 FL i właśnie 55 FL. Na zachodnich forach internetowych Vixen 102 FL to już legenda. Ja mam bardziej namiastkę, ale przyznaję, że chyba żaden z teleskopów, które miałem, nie sprawiał mi tyle frajdy co ten. Duży plus jest taki, że praktycznie zawsze są na niego warunki obserwacyjne. Kiedyś możemy się spotkać, to sam ocenisz jego możliwości. Więcej nie chcę pisać, aby nie zaśmiecać Danielowi wątku.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postdaniel | 17 Mar 2020, 11:39

Dominik Woś napisał(a):Wygląda na to, że trafiłeś Danielu na mój stary TMB, który kupiłem od Markusa Ludesa z APM w 2005 roku i sprzedałem w 2006 roku (po zakupie TEC140). :wink:

img_4772_r640.jpg

img_4773_r640.jpg

img_4780_r640.jpg

dome-final_2004.jpg


Faktycznie jest bardzo dobry optycznie a jedynymi wadami są wyciąg, już trochę nie na czasie i spora waga jak na 115mm soczewki. Mam jeszcze do niego oryginalną przedłużkę wyciągu, którą zapomniałem dać poprzedniemu właścicielowi. Może być przydatna jeśli zdecydowałbyś się fotografować (znacznie mniej wysuwa się wtedy wyciąg, przez co jest sztywniejszy).

Pozdrawiam,
Dominik


Dominiku! Nie wiem jak to możliwe, że przeoczyłem Twoj wpis. Nie wygląda na to, że to ten. Chętnie się z Tobą skontaktuję to pogadamy o nim ! :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 23 Mar 2020, 01:26

Jestem po kolejnych satysfakcjonujących obserwacjach. Pokazały one jak wiele znaczy to "tylko 115 mm" porządnego szkła.
Na ogień poszły kulki. I inne klasyki.
M3,M13,M92 rozbite! Najbardziej z okularem 5.5mm. Wyglądały praktycznie jak z newtona synta 6", gwiazdki to drubniuśkie koraliki. Piękne.
M53- no cóż mglista. Ale z jasnym centrum.
M57 pomimo że nisko wyglądała pięknie.
M81 i M82 wyglądały obłędnie! Jasne w towarzystwie idealnie punktowych gwiazdki w ES30 robiły wrażenie!
LZOS nie przestaje mnie zaskakiwać!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2020, 18:02

Cześć Danielu.

Zbieraj powoli na LZOS 130mm lub LZOS 152mm , wiesz że w trakcie jedzenia apetyt rośnie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 24 Mar 2020, 19:20

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu.

Zbieraj powoli na LZOS 130mm lub LZOS 152mm , wiesz że w trakcie jedzenia apetyt rośnie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Wraz ze wzrostem apetytu rosną też gabaryty. :wink: Moim zdaniem, 115/800 to złoty środek.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2020, 20:06

Trochę masz racji , aczkolwiek oglądałem Refraktorem Daniela 115 LZOS-TMB i taki 130mm LZOS F6 byłby jeszcze do przełknięcia. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 25 Mar 2020, 08:29

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu.

Zbieraj powoli na LZOS 130mm lub LZOS 152mm , wiesz że w trakcie jedzenia apetyt rośnie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Taka 130ka kosztuje chyba z 15 klocków uzywka. Ja nie twierdzę, że W 115 kulki są widowiskowe itd. na nie potrzeba już kawał lustra i rozważam w przyszłości dokupić teleskop GSO 16" rozkladany cena 8k za nówkę. Zdecydowanie mniej niż lzos 130 którego bardzo trudno dostać.
115ka zaskoczyła mnie tym że mimo niewielkiej apertury rozbiła M13.
Generalnie bardzo mi odpowiada ta 115. A przez większe szkło LZOSa chciałbym chociaż spojrzeć.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostDominik Woś | 25 Mar 2020, 11:55

daniel napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu.

Zbieraj powoli na LZOS 130mm lub LZOS 152mm , wiesz że w trakcie jedzenia apetyt rośnie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Taka 130ka kosztuje chyba z 15 klocków uzywka. Ja nie twierdzę, że W 115 kulki są widowiskowe itd. na nie potrzeba już kawał lustra i rozważam w przyszłości dokupić teleskop GSO 16" rozkladany cena 8k za nówkę. Zdecydowanie mniej niż lzos 130 którego bardzo trudno dostać.
115ka zaskoczyła mnie tym że mimo niewielkiej apertury rozbiła M13.
Generalnie bardzo mi odpowiada ta 115. A przez większe szkło LZOSa chciałbym chociaż spojrzeć.


Nie daj się Danielu aby dopadła Cię "aperture fever", masz teraz przenośny refraktor znakomitej jakości. Ciesz się nim i rób obserwacje. Następna stacja ... astrofotografia. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postdaniel | 25 Mar 2020, 13:26

Dominik Woś napisał(a):
daniel napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu.

Zbieraj powoli na LZOS 130mm lub LZOS 152mm , wiesz że w trakcie jedzenia apetyt rośnie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Taka 130ka kosztuje chyba z 15 klocków uzywka. Ja nie twierdzę, że W 115 kulki są widowiskowe itd. na nie potrzeba już kawał lustra i rozważam w przyszłości dokupić teleskop GSO 16" rozkladany cena 8k za nówkę. Zdecydowanie mniej niż lzos 130 którego bardzo trudno dostać.
115ka zaskoczyła mnie tym że mimo niewielkiej apertury rozbiła M13.
Generalnie bardzo mi odpowiada ta 115. A przez większe szkło LZOSa chciałbym chociaż spojrzeć.


Nie daj się Danielu aby dopadła Cię "aperture fever", masz teraz przenośny refraktor znakomitej jakości. Ciesz się nim i rób obserwacje. Następna stacja ... astrofotografia. :D

Pozdrawiam,
Dominik


Właśnie. Teraz cieszę się tym co mam. Pozbyłem się wszystkich innych sprzętów bo najlepszy to ten który jest najczęściej w użyciu a odkąd go mam to tylko on jest używany. Mnie najbardziej zadowala wszechstronne zastosowanie. Typowy teleskop do szerokich pół i planet. Wiem, że na LZOSa 130 musiałbym długo zbierać... Tak więc w swojej klasie cenowej ten mój LZOS jest strzałem w dziesiątkę!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Mar 2020, 14:49

Dominik Woś napisał(a):
daniel napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu.

Zbieraj powoli na LZOS 130mm lub LZOS 152mm , wiesz że w trakcie jedzenia apetyt rośnie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Taka 130ka kosztuje chyba z 15 klocków uzywka. Ja nie twierdzę, że W 115 kulki są widowiskowe itd. na nie potrzeba już kawał lustra i rozważam w przyszłości dokupić teleskop GSO 16" rozkladany cena 8k za nówkę. Zdecydowanie mniej niż lzos 130 którego bardzo trudno dostać.
115ka zaskoczyła mnie tym że mimo niewielkiej apertury rozbiła M13.
Generalnie bardzo mi odpowiada ta 115. A przez większe szkło LZOSa chciałbym chociaż spojrzeć.


Nie daj się Danielu aby dopadła Cię "aperture fever", masz teraz przenośny refraktor znakomitej jakości. Ciesz się nim i rób obserwacje. Następna stacja ... astrofotografia. :D

Pozdrawiam,
Dominik


Myślałem bardziej o Refraktorze LZOS D-130mm F6 , więc jeszcze w miarę przenośny , F-780mm.Czy to już przy tym F "Aperture Fever"? :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 25 Mar 2020, 18:19

Krzysztofie. Też o tym myślałem. Ale cena poraża. Po za tym nie wiem czy mój AZ4 by to uciągnął... Ten 115 jest maks moim zdaniem co uciagnie ten montaż.
Jestem już po obserwacjach Wenus za dnia. Wspaniałe wyglądała. Zwłaszcza w bino.
Załączniki
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: F5C44D58-4B8A-4343-925B-3E3D749D7BD7.jpeg
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 26 Mar 2020, 11:48

Cześć Danielu. :D

Mi po głowie chodzi taki LZOS D-130 F6 , jako jeszcze kompaktowy i Świetny Optycznie Tryplet APO Refraktor. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 26 Mar 2020, 12:59

Wiem wiem. Ale pytanie ile to kosztuje? A dlaczego tak drogo to już wiemy. Ja raczej się nie odważe kupić większego LZOSa. Chyba, że będzie to odlotowa okazja jak miało to miejsce z moim TMB. Wiele osób mówiło, że taka okazja się nie powtórzy i tym bardziej cieszy mnie to, że go kupiłem. A ta chęć posiadania większego LZOSa lub chociaż spojrzenia przez takiego będzie cały czas.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postlolak89 | 26 Mar 2020, 13:19

daniel napisał(a):Wiem wiem. Ale pytanie ile to kosztuje? A dlaczego tak drogo to już wiemy. Ja raczej się nie odważe kupić większego LZOSa. Chyba, że będzie to odlotowa okazja jak miało to miejsce z moim TMB. Wiele osób mówiło, że taka okazja się nie powtórzy i tym bardziej cieszy mnie to, że go kupiłem. A ta chęć posiadania większego LZOSa lub chociaż spojrzenia przez takiego będzie cały czas.


Całkiem niedawno (a może jeszcze jest) był taki jak Twój na niemieckiej giełdzie za podobne pieniądze tylko, że z wyciągiem jakimś wypasionym Moonlite czy coś. Warto zerknąć jak ktoś takiego szuka. Swoją drogą Danielu musisz być świadomy, że pisanie iż 115 mm apertury rozbija kulki to może wywołać pewną falę niezadowolenia :) Pamiętasz jak tak samo napisałeś w temacie ED100? Że pięknie rozbite M13, przypomnij sobie komentarze jakie się pojawiły. Tutaj dotychczas nikt nic nie komentuje lecz jestem przekonany, że niejeden użytkownik podniósł wymownie brwi po przeczytaniu tego wpisu :wink:
Pozdrawiam
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 26 Mar 2020, 13:35

Cześć.

Daniel ma zapewne na myśli piękne maleńkie iskiereczki gwiazd na czarnym tle nieba , wyglądające jak rozsypany Gwiezdny Pył , tak jak to wygląda w dobrym Refraktorze.
Pomimo małej stosunkowo Apertury D-115mm pod ciemnym niebem takie widoczki M13 mogą nas zachwycić.Bowiem same obrazy maleńkich punktowych jak iskiereczki Pyłu Gwiazd na czarnym tle nieba są czymś zupełnie innym niż widoki z SCT czy Newtona na szarym tle nieba.Gdzie obrazy samych Gwiazd nigdy nie wyglądają tak wyśmienicie jak w porządnym APO.Nie wspomnę już o samej intensywności i kolorystyce Gwiazd.Po prostu można się nawet z tak małego Aperturowo Refraktora Zachwycić.Ja osobiście znam te widoki i wiem o czym Daniel Pisze. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 26 Mar 2020, 19:54

lolak89 napisał(a):
daniel napisał(a):Wiem wiem. Ale pytanie ile to kosztuje? A dlaczego tak drogo to już wiemy. Ja raczej się nie odważe kupić większego LZOSa. Chyba, że będzie to odlotowa okazja jak miało to miejsce z moim TMB. Wiele osób mówiło, że taka okazja się nie powtórzy i tym bardziej cieszy mnie to, że go kupiłem. A ta chęć posiadania większego LZOSa lub chociaż spojrzenia przez takiego będzie cały czas.


Całkiem niedawno (a może jeszcze jest) był taki jak Twój na niemieckiej giełdzie za podobne pieniądze tylko, że z wyciągiem jakimś wypasionym Moonlite czy coś. Warto zerknąć jak ktoś takiego szuka. Swoją drogą Danielu musisz być świadomy, że pisanie iż 115 mm apertury rozbija kulki to może wywołać pewną falę niezadowolenia :) Pamiętasz jak tak samo napisałeś w temacie ED100? Że pięknie rozbite M13, przypomnij sobie komentarze jakie się pojawiły. Tutaj dotychczas nikt nic nie komentuje lecz jestem przekonany, że niejeden użytkownik podniósł wymownie brwi po przeczytaniu tego wpisu :wink:
Pozdrawiam


Tak. Pamiętam i tego się obawiałem, że może zostać to odebrane trochę irracjonalnie. Mam porównanie do wielu teleskopów.
Newton 130, Czy SW120 i prawdę mówiąc teleskopy te pokazały M13 jako mglistą ziarnistą kulkę. ED ukazał M13 już w miarę ładnie bo były widoczne gwiazdki pojedyncze. LZOS rozbija M13 i to bardzo ładnie. Nie twierdzę, że to widok jak z 10". Chodziło mi o sam Fakt, że M13 jest rozbita.
Chodzi mi o to, że po tak małej aperturze spodziewałem się gorszych efektów. Tak więc LZOS pozytywnie mnie zaskoczył. Po stopniu rozbicia M13 przypomina mi dokładnie tą co na obrazku z sąsiedniego forum. (Mam nadzieję, że to nie jest problem, że to udostępnię)


https://www.google.com/search?q=Messier ... UtDkGZE2NM
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwfifiak | 26 Mar 2020, 22:49

Hej!!!
Ostatnio u Darka walczyliśmy z M13. Niebo nie powalało. Na tej miejscówie bywało dużo lepiej. Ja testowałem swoje ATM 10" przystosowane pod bino. M13 przez bino w okularach 12,5mm wylądała fajnie. Plastyczna, trójwymiarowa....super. Jednak gwiazdki w centrum trochę jakby zlewały się. 10" plus bino, to światłem odpowiednik lornety 150mm. Jak założyłem przedłużkę i zapodałem mojego ulubionego Speers'a Waller'a 7,4mm to obraz dosłownie zapierał dech w piersiach. Gromada rozbita w 100%. Wszystkie gwiazdki jak szpileczki po samo centrum. Powiększenie było 1,5x w stosunku do bino. Więc jednak, ilość zbieranego światła jest kluczowa. Była jednak taka noc (w tym samym miejscu), gdzie podobnie widziałem M13, przez achro SW 120/600. Wtedy jednak były dużo lepsze warunki. Droga Mleczna była bardzo wyraźnie zarysowana a na ostatnim spotkaniu nie było jej prawie widać. Wierzę więc, że Daniel w sprzyjających warunkach, mógł sprzętem 115mm rozbić M13 do samego centrum.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postanatol1 | 26 Mar 2020, 23:37

Lorneta 150 mm odpowiednikiem 10" newtona pod względem ilości zbieranego światła? Gdzie uczą takiej matematyki? Na Matplanecie? :wink:
Nie wiem jakie masz LW w newtonie, ale zakładając że ma 63 mm to newton ma powierzchnię zbiorczą ok. 460 cm/kw a lorneta 353 cm/kw. Jeszcze trzeba uwzględnić przeszkody po drodze a więc cześć światła pochłania powierzchnia luster i pryzmaty w bino, ale w lornecie jest dwa razy więcej pryzmatów i powłoki antyodblaskowe, które też trochę światła zjedzą. Więc obu sprzętów na pewno nie można traktować równorzędnie.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postdaniel | 31 Mar 2020, 22:42

Wczoraj i dziś teleskop znowu pokazał pazurki. W połączeniu z nasadką Bino po prostu nie chce się wierzyć, że to "tylko 115mm."
Księżyc zdaje się wyglądać tak jakby nie było w ogóle optyki.
To bino to Nikon z okularami PZO mikroskopowymi.
Tych detali i ostro zarysowanych cieni nie da się w żaden sposób opisać. To trzeba zobaczyć.
Nie mogłem oderwać oczu i wpatrywałem się w księżyc przez kilka godzin. Zupełnie jakby pierwszy raz. To było coś wspaniałego! Aż ciarki czuję na myśl o planetach położonych wysoko na niebie.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kurp, Lukacz, Sawomir113 oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat