Mój pierwszy teleskop. Co przez niego zobaczę ? Prośba o opi

PostSmorff84 | 26 Mar 2020, 22:22

Mak sie sprawdzi na planety i księżyc. Kolejnym minusem tego zestawu jest montaż bo na nim nie zamontujez żadnego innego teleskopu. Narazie jak piszą inni to pobserwuj tym co masz. Planety narazie nisko nad horyzontem wiec i jakość obrazu bedzie średnia. W drugiej połowie roku bedzie lepiej. Do tego czasu sam nabedziesz doświadczenia i zadecydujesz co kupić.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Postoptyk | 26 Mar 2020, 22:27

Takie życie. Chyba nigdy w handlu uczciwego opisu nie było.
Te ich przechwałki (sklepu) co można zobaczyć tym modelem 80/400 to są może realne na samej granicy percepcji lub już za nią. W mega idealnych warunkach i bardzo wysoko na sferze oraz gdzieś pod ciemnym niebem wiejskim, może byś się zbliżył do tego.

Tu bardziej chodzi o interpretacje tamtych danych ze strony. To że piszą że coś widać można interpretować na wiele sposobów. Astroobserwator używa odpowiedniego slangu, który nie jest i nie będzie zrozumiały dla zielonego w temacie, choć ślinka na sprzęt mu cieknie po czytaniu opisów obserwacji na forach.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

PostMaciek_Cz | 27 Mar 2020, 00:26

No i znalazłem. Barlowa da się wykręcić ale ma niestandardowy gwint i nie da się go wkręcić w tulejkę okularu. A szkoda. Byłby to całkiem fajny uniwersalny barlow. Zawsze można w ramach ATM wykonać taką tulejkę.

A tu źródło informacji: However, because the upper end of the 3x barlow cell (that connects to the barlow tube) uses a non-standard thread, you cannot attach the barlow element directly to other eyepieces like you can do with the GSO 1.25" 2x barlow.
https://agenaastro.com/gso-1-25-3x-ed-barlow-lens.html
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMateria | 27 Mar 2020, 15:09

Smorff84 napisał(a):Narazie jak piszą inni to pobserwuj tym co masz. Planety narazie nisko nad horyzontem wiec i jakość obrazu bedzie średnia. W drugiej połowie roku bedzie lepiej. Do tego czasu sam nabedziesz doświadczenia i zadecydujesz co kupić.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


Tak zrobię. Nie od razu Rzym zbudowano. :D Wszystkim Forumowiczom - Kolegom bardzo serdecznie dziękuję za profesjonalne i cenne rady/uwagi/spostrzeżenia. Mile widziane kolejne. :D Astronomią zainteresowałem się na początku marca br. Jestem świeży, zielony i co za tym idzie podatny na manipulacje sprzedawców sprzętu astronomicznego, ale zapał mam wielki. :D

Kurier dostarczył mi soczewkę barlowa 3x. Muszę powiedzieć, że jestem nią rozczarowany. Teleskop z orciakami dawał obraz bardzo ostry. Obraz był jak przysłowiowa brzytwa, w dodatku jasny. Z barlowem obraz jest ciemny (szary) i w dodatku nieostry. :( Jest jak ze smutnej bajki. :(
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

PostSebastian Ś. | 27 Mar 2020, 15:23

Materia napisał(a):Kurier dostarczył mi soczewkę barlowa 3x. Muszę powiedzieć, że jestem nią rozczarowany. Teleskop z orciakami dawał obraz bardzo ostry. Obraz był jak przysłowiowa brzytwa, w dodatku jasny. Z barlowem obraz jest ciemny (szary) i w dodatku nieostry. :( Jest jak ze smutnej bajki. :(


Po prostu im mniejsza źrenica wyjściowa (w uproszczeniu powiększenie) tym będzie niestety obraz ciemniejszy. Dlatego czasem warto mieć mniejsze powiększenie ale widzieć lepiej ;)

Mamy tu na forum symulator którym możesz sobie w przybliżeniu zobaczyć http://teleskop.astromaniak.pl/ . Barlow x3 to będzie ogniskowa po prostu 3 x 400mm
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 27 Mar 2020, 15:31

Materia napisał(a):
Smorff84 napisał(a):Narazie jak piszą inni to pobserwuj tym co masz. Planety narazie nisko nad horyzontem wiec i jakość obrazu bedzie średnia. W drugiej połowie roku bedzie lepiej. Do tego czasu sam nabedziesz doświadczenia i zadecydujesz co kupić.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


Tak zrobię. Nie od razu Rzym zbudowano. :D Wszystkim Forumowiczom - Kolegom bardzo serdecznie dziękuję za profesjonalne i cenne rady/uwagi/spostrzeżenia. Mile widziane kolejne. :D Astronomią zainteresowałem się na początku marca br. Jestem świeży, zielony i co za tym idzie podatny na manipulacje sprzedawców sprzętu astronomicznego, ale zapał mam wielki. :D

Kurier dostarczył mi soczewkę barlowa 3x. Muszę powiedzieć, że jestem nią rozczarowany. Teleskop z orciakami dawał obraz bardzo ostry. Obraz był jak przysłowiowa brzytwa, w dodatku jasny. Z barlowem obraz jest ciemny (szary) i w dodatku nieostry. :( Jest jak ze smutnej bajki. :(


No to masz możliwość go zwrócić. Ale za kilka dni będzie widoczny sierp Księżyca na zachodnim niebie to może jeszcze z okularem 10mm możesz spróbować. Tylko, jak go będziesz oddawał to żeby był w nienaruszonym stanie, bo później trafi do kogoś innego.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMateria | 27 Mar 2020, 17:02

Zatrzymam barlowa. Kiedyś się przyda - może w innym teleskopie.

Przed zakupem obecnego teleskopu obejrzałem film z testowania tego sprzętu przez jakiegoś Rosjanina. Link:
https://www.youtube.com/watch?v=kPkIFLWkuMM
Czy jego test jest wiarygodny ? Jak uważacie ? Chodzi mi o film z obserwacji nieba, głównie Jowisza. Wielkość Jowisza mogłaby być, byleby obraz był wyraźny. Możliwe to z tym telepem ?

P.S.
A miał być nawet Uran i Neptun ! :lol:
https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 2080%20400
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

PostMaciek_Cz | 28 Mar 2020, 23:15

Materia napisał(a):Zatrzymam barlowa.


Dzisiaj miałeś super okazję do przetestowania sprzętu na młodym Księżycu. I jak próbowałeś?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMateria | 29 Mar 2020, 14:01

Oczywiście. :D Każdej nocy obserwuję niebo, nawet jak guzik widać. :lol: Wczoraj i przedwczoraj Księżyc wyglądał w moim teleskopie tak (można powiedzieć, że tak samo, choć nie jest to zdjęcie wykonane przeze mnie, tylko przykładowe, znalezione w sieci):
https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/d ... o_full.jpg
Obraz był nawet ostrzejszy przez orciaka 6 mm. Przez barlowa obraz był rozmyty i ciemniejszy i to ze wszystkimi okularami, jakie posiadam (orciaki 6 i 10 mm oraz Plossl 20 mm). Gdy księżyc będzie w pełni może sprawdzi się barlow ? Co o tym sądzisz ? Mam i drugie pytanie. Czy barlow 2x (mogę kupić) dałby ostry obraz z moimi okularami ? Chciałbym uzyskać ostry obraz w powiększeniu ok. 120x w tym teleskopie. A może dokupić jeszcze jakiś okular, który urzeczywistniłby to niewygórowane oczekiwanie ? Nie ukrywam, że kratery chciałbym zobaczyć większe, oczywiście w ostrości. Cenię każdą opinię ! Chcę uczyć się od doświadczonych Kolegów. :D
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

PostMateria | 29 Mar 2020, 14:38

Maciek_Cz napisał(a):Co do innego teleskopu to Mak 90 albo lepiej 102 powinien wystarczyć do Twoich celów.

A co powiesz o tym teleskopie ? Z tym wyposażeniem w zestawie i z moimi orciakami. Pokaże pasy równikowe na Jowiszu, pierścienie Saturna i czapy polarne Marsa oraz Księżyc w całym polu ?
https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky- ... 8637627242
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

PostMaciek_Cz | 29 Mar 2020, 15:31

Materia napisał(a):
Maciek_Cz napisał(a):Co do innego teleskopu to Mak 90 albo lepiej 102 powinien wystarczyć do Twoich celów.

A co powiesz o tym teleskopie ? Z tym wyposażeniem w zestawie i z moimi orciakami. Pokaże pasy równikowe na Jowiszu, pierścienie Saturna i czapy polarne Marsa oraz Księżyc w całym polu ?
https://allegro.pl/oferta/teleskop-sky- ... 8637627242


Kolego, powoli. Nie rzucaj się tak w wir zakupów, kasę zdążysz jeszcze wydać.
Wszystko to co napisałeś powyżej pokaże również ten teleskop co już masz.
Może nie tak atrakcyjnie jak teleskop dedykowany do obserwacji planetarnych ale zawsze to coś. Skoro już wywaliłeś na niego kasę
to się na nim ucz!
Mam nieodparte wrażenie, że obserwujesz przez okno?
Spokojnie obserwuj tym co masz, nabierz troszkę doświadczenia obserwacyjnego. Obierz sobie jakiś cel np. listę Lunar 100
i po prostu obserwuj. Tego barlowa to ja bym Ci proponował zwrócić do sklepu. Bo sam widzisz, że nie możesz uzyskać ostrego obrazu.
Poczytaj tutaj na forum o źrenicy wyjściowej i o powiększeniu rozdzielczym teleskopu. Dowiedz się dlaczego
Twój teleskop z tymi okularami i barlowem daje ciemny i nieostry obraz. Poczytaj też o tzw. seeingu.
I nie obserwuj przez okno, obojętne czy zamknięte czy otwarte.

P.S. Mam jeszcze jedno pytanie, w jakiej kolejności wkładałeś złączkę kątową, barlowa i okular? Barlowa nie używaj z okularem 6mm.
Jeszcze raz spróbuj użyć okularu 10mm z barlowem na Księżycu, tylko cierpliwie próbuj ustawić ostrość.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 15:57

Kolega jest porywczy strasznie :mrgreen: kupować i kupować :lol: Pasy równikowe na Jowiszu pokaże Ci i ten refraktorek, pierścienie Saturna też. Co do barlowa trzeba było spytać zanim kupiłeś a nie po. Moim zdaniem najlepszy barlow do okularów BCO to Q-barlow Baderra 2,25, zwłaszcza z 10-ką współpracuje jakby to jeden okular był. Do tego ten barlow bardzo dobrze współpracuje z krótkimi refraktorami. Ale na Twoim miejscu i tak to szaleństwo zakupowe bym sobie na razie odpuścił :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postm_314 | 29 Mar 2020, 16:07

Mówiłem oddać ten refraktorek do sklepu. Za 400zł które kosztował, kupi używkę bardziej wydajną, że tak powiem do obserwacji księżycowych.
Tak jak koledzy pisali, mały maczek typu 90 lub 102mm, albo refraktorek jak pisałem 80-90mm, ale z ogniskową 800-900mm.
Widać po oczekiwaniach kolegi, że nie spełni tym sprzętem swoich oczekiwań.
Ps. filmik z youtuba, to fake. Takich obrazów nie pokaże ten refraktor.
Synta 8" Dobson była 2 razy, SW 102 Mak był, SW 80/400 był, Celestron 102/500 był, SW 114/900 był, Bresser 80/640 nano az
Jest Skylux 70/700
 
Posty: 136
Rejestracja: 08 Lut 2013, 20:23

 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 16:08

Ten refraktorek jako kątówkę ma chyba pryzmat Amiciego? Jeśli tak to to jest pierwszy najważniejszy zakup jakiego należy dokonać tj. kątówkę normalną :) Może dlatego obrazy są mało ostre w trochę wyższych powiększeniach.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 16:31

m_314 napisał(a):Mówiłem oddać ten refraktorek do sklepu. Za 400zł które kosztował, kupi używkę bardziej wydajną, że tak powiem do obserwacji księżycowych.
Tak jak koledzy pisali, mały maczek typu 90 lub 102mm, albo refraktorek jak pisałem 80-90mm, ale z ogniskową 800-900mm.
Widać po oczekiwaniach kolegi, że nie spełni tym sprzętem swoich oczekiwań.
Ps. filmik z youtuba, to fake. Takich obrazów nie pokaże ten refraktor.

No czy ja wiem :lol: akurat jeśli Koledze najbardziej chodzi o planety to akurat na filmiku jeśli idzie o Jowisza nic wielkiego nie przedstawiono. Tyle moim zdaniem śmiało zobaczy. Dwa pasy moim zdaniem zobaczy w dość kontrastowy i ostry sposób tyle, że jest prawdopodobne, że będą to pasy takie trochę proste jak tory kolejowe, bez postrzępień i bardziej to będzie efekt nadmiernie ściśniętych soczewek klejonych niż samej w sobie światłosiły f/5:) W przypadku maka 90 to moim zdaniem w obecnym położeniu Jowisza też specjalnie lepiej nie będzie więc na miejscu Kolegi trenowałbym na razie tym co mam a po nabraniu odrobiny doświadczenia dopiero pomyslał o zakupi czegoś innego.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostSmorff84 | 29 Mar 2020, 16:45

Oddaj tego barlowa i jak dalej chcesz mieć barlowa to kup lepiej tego.
https://deltaoptical.pl/soczewka-barlow ... om=listing. Ktoś juz go polecił wczesniej. A nastepnie dokup
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0lustrzana
I na tym poptzestałbym na zakupach.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 16:49

Smorff84 napisał(a):Oddaj tego barlowa i jak dalej chcesz mieć barlowa to kup lepiej tego.
https://deltaoptical.pl/soczewka-barlow ... om=listing. Ktoś juz go polecił wczesniej. A nastepnie dokup
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0lustrzana
I na tym poptzestałbym na zakupach.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Dokładnie, właśnie tak :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMateria | 29 Mar 2020, 17:03

Maciek_Cz napisał(a):Mam nieodparte wrażenie, że obserwujesz przez okno?
P.S. Mam jeszcze jedno pytanie, w jakiej kolejności wkładałeś złączkę kątową, barlowa i okular


Twoje wrażenie mówi prawdę. Firanka na bok i obserwuję przez szybę w oknie. :D

Kolejność była taka: złączka kątowa, barlow i okular. Barlow z orciakiem 10 mm i plossl 20 mm nie dawał ostrości. Największy widoczny krater był jedynie w rozmazanym zarysie. Obraz był ciemny.

Dariusz.p napisał(a):Kolega jest porywczy strasznie :mrgreen: kupować i kupować :lol:

Trzeba zdążyć przed szczytem pandemii koronawirusa. :wink: Dopóki kurierzy jeszcze jeżdżą. :D

Dariusz.p napisał(a):Moim zdaniem najlepszy barlow do okularów BCO to Q-barlow Baderra 2,25, zwłaszcza z 10-ką współpracuje jakby to jeden okular był. Do tego ten barlow bardzo dobrze współpracuje z krótkimi refraktorami.

Powiem tak. Zobaczyłem ostry obraz Księżyca, ale jego rozmiar w okularze był dość mały. Chciałbym zobaczyć ostry obraz księżyca w całym polu. Przyjrzeć się kraterom. Jeżeli dasz słowo honoru, że wskazany przez Ciebie barlow da taki rezultat, to kupuję. :lol:

m_314 napisał(a):Mówiłem oddać ten refraktorek do sklepu. Za 400zł które kosztował, kupi używkę bardziej wydajną, że tak powiem do obserwacji księżycowych.

Przyda się do obserwacji naziemnych. Mam ładne widoki z okna. Mieszkam na górce i mam widoki na doliny. :D
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 17:12

Najpierw przestań obserwować obraz przez okno to i z tym barlowem może będziesz miał ostry obraz w połączeniu z okularem 10 mm.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostSmorff84 | 29 Mar 2020, 17:21

A w jakim okularze obraz był ostry w BCO 6 mm czy 10 mm.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostMateria | 29 Mar 2020, 17:27

Dariusz.p napisał(a):Najpierw przestań obserwować obraz przez okno to i z tym barlowem może będziesz miał ostry obraz w połączeniu z okularem 10 mm.


Orty bez barlowa dają bardzo ostry obraz nawet przez szybę w oknie. Myślisz, że oglądanie przez szybę powoduje rozmycie obrazu widzianego przez barlowa ?

Księżyc pojawił się wczoraj na krótko. Dlatego nie tracąc czasu na rozbijanie stanowiska obserwacyjnego na balkonie, od razu rozpocząłem obserwacje przez okno.

Smorff84 napisał(a):A w jakim okularze obraz był ostry w BCO 6 mm czy 10 mm.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


Bez barlowa w BCO 6 mm i 10 mm obraz był ostry jak brzytwa. Ideał. Tylko rozmiar za mały dla mnie. Gdy założyłem barlowa i orta 10 mm, największy krater na Księżycu widzianym wczoraj był w zarysie. Barlow z ortem 6 mm - masakra. Ciemny i rozmazany obraz.
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

PostSmorff84 | 29 Mar 2020, 17:51

Z polacanego barlowa zrobisz wiekszy uzytek niz z tego. GSO. Ogladanie przez okno znacząco pogorszy obraz w takim powiekszeniu w tym sprzencie. Pozatym i wyższe powiększenie tym bardziej trudniej w tym teleskopie ustawić ostrość. Zobacz ten filmik
https://youtu.be/56mBtfoUJ5Y
Ostatnio edytowany przez Smorff84, 29 Mar 2020, 17:55, edytowano w sumie 1 raz
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 17:52

barlow + 6 mm to już za duże powiększenie. Natomiast z 10-ką na Księżycu powinien dać radę w przyzwoitych warunkach seengowych, ale nie przez okno - litości :) Wyjdź na balkon, przy czym, nie zostawiaj przypadkiem uchylonych drzwi, bo turbulencje powietrza też Ci będą degradować obraz zwłaszcza w wyższych powiększeniach :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMaciek_Cz | 29 Mar 2020, 18:44

To co tu się dziwić, że masz obraz nieostry. Od razu pomyślałem, że przez okno patrzysz.
Ja mam refraktor 90/500 i wczoraj obserwowałem Księżyc przy powiększeniu ok. 111x (okular 9mm + barlow 2x). Obraz młodego Księżyca był naprawdę ostry. Aberracja chromatyczna przy takim Księżycu była zauważalna, ale nie degradowała obrazu. Cienie w kraterach czarne,
no i pięknie widoczne światło popielate. Zamiast kupować obserwuj, najwyżej oddaj barlowa i kup tego co Koledzy polecają.
Księżyc najlepiej wygląda poza pełnią. W pełni, z Twoim teleskopem, będzie wydawał się płaski.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMateria | 29 Mar 2020, 18:45

Maciek_Cz napisał(a):Kolego, powoli. Nie rzucaj się tak w wir zakupów, kasę zdążysz jeszcze wydać.

Kargul, gdy go pytali, po co chce lecieć do Ameryki odpowiedział: "Ja świata ciekawy !". Za jego przykładem powiem: "Ja wszechświata ciekawy !" :P i stąd ta chęć szybkiego ulepszania widzianego obrazu nieba. :D
Dariusz.p napisał(a):barlow + 6 mm to już za duże powiększenie. Natomiast z 10-ką na Księżycu powinien dać radę w przyzwoitych warunkach seengowych, ale nie przez okno - litości :) Wyjdź na balkon, przy czym, nie zostawiaj przypadkiem uchylonych drzwi, bo turbulencje powietrza też Ci będą degradować obraz zwłaszcza w wyższych powiększeniach :)

A zimą w bezruchu na balkoniku ? Aż chciałoby się wtedy przez zamknięte okno. Myślę przyszłościowo, posługując się językiem Kargula i Pawlaka. :D

Maciek_Cz napisał(a):Ja mam refraktor 90/500 i wczoraj obserwowałem Księżyc przy powiększeniu ok. 111x (okular 9mm + barlow 2x). Obraz młodego Księżyca był naprawdę ostry. Aberracja chromatyczna przy takim Księżycu była zauważalna, ale nie degradowała obrazu. Cienie w kraterach czarne,no i pięknie widoczne światło popielate. Zamiast kupować obserwuj, najwyżej oddaj barlowa i kup tego co Koledzy polecają.

Księżyc wczoraj był piękny, z samym orciakiem 6 mm był bardzo ostry, ale rozmiar za mały. Żałowałem, że ten piękny i ostry obraz nie mógł być większy. Tak poszperać trochę po zakamarkach Księżyca - marzenie. :P
Ostatnio edytowany przez Materia, 29 Mar 2020, 19:00, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 24
Rejestracja: 25 Mar 2020, 19:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat