Kolimacja GSO 12

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostKrzycho77 | 03 Maj 2020, 21:19

Na wstępie chciałem się przywitać. Na imię mam Krzysztof i pochodzę z okolic Piaseczna pod Warszawą. Przez jakiś czas obserwacje "odchodziły" przez lornetkę, aż w końcu nastał czas na teleskop. Sprzęt jakiś czas temu przyjechał, pierwsze obserwacje zostały poczynione, no ale niestety, był rozkolimowany, więc zabrałem się do dzieła za pomocą najprostszego kolimatora z pudełka po kliszy. Mam pytania do bardziej doświadczonych użytkowników:

1. Lusterko wtórne było nieźle kopnięte, chciałem je ustawić tak, aby było zwrócone prostopadle do wyciągu ale zakres ruchu jest tam bardzo mały i trzy regulacyjne śruby ledwo już trafiają w przeznaczone na nie podtoczenia na mocowaniu tegoż lusterka. Całość, metodą prób i błędów, udało się ustawić tak, że widok w kolimatorze jest zgodny z tutorialami, jednak, gdy przyjrzałem się całości to stwierdziłem, że mocowanie tegoż lusterka jest przechylone w w stosunku do płaszczyzny wylotu tuby. Co widać na zdjęciu, a to odchylenie musiało zostać skompensowane głębokim wkręceniem jednej ze śrub.

2. Z jaką siłą dociągacie śruby kontrujące lustra głównego ? Starałem się to robić z wyczuciem, ale gdy dociągałem je na "lekki opór", wszystkie w równym stopniu, to psuło mi się ustawienie kolimacji.
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2020, 12:22

 

PostKrzycho77 | 11 Maj 2020, 17:34

Miałem małe problemy z hostingiem, ale jakoś udało się wrzucić zdjęcie. Widać tu dokładnie o co chodziło mi w punkcie 1 poprzedniego posta. Miał ktoś tak ?

Image
 
Posty: 6
Rejestracja: 03 Maj 2020, 12:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat