Budowa 9" Newtona z własnym zwierciadłem

PostRafał Sikora | 09 Kwi 2008, 17:46

Witam

Pewnie część z Was zna mnie z innego forum astronomicznego. Napisałem, ponieważ powoli kończę budowę teleskopu, w tej chwili lustro (227/1300) jest u Pana Płeszki i czeka na pokrycie aluminium.

Ostatnio zaopatrzyłem się w tubę szalunkową, która posłuży za tubus. Po wprowadzeniu danych do programu Newtwin otrzymuję coś takiego:

SCREEN 1 SCREEN 2

Zamierzam kupić wyciąg Crayforda 2" od Pana Płeszki. Gdy zmienię wartość w polu "spare focuser in travel" o 1mm, już pokazuje mi winietowanie. Obawiam się, że może być problem z ostrością przy długoogniskowych okularach. Czy te obawy są uzasadnione?

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
 
Posty: 27
Rejestracja: 23 Sty 2008, 16:17
Miejscowość: Przegędza k/Rybnika

 

Poststaszekpapis | 09 Kwi 2008, 21:05

Rafał Sikora napisał(a):Witam

Pewnie część z Was zna mnie z innego forum astronomicznego. Napisałem, ponieważ powoli kończę budowę teleskopu, w tej chwili lustro (227/1300) jest u Pana Płeszki i czeka na pokrycie aluminium.

Ostatnio zaopatrzyłem się w tubę szalunkową, która posłuży za tubus. Po wprowadzeniu danych do programu Newtwin otrzymuję coś takiego:

SCREEN 1 SCREEN 2

Zamierzam kupić wyciąg Crayforda 2" od Pana Płeszki. Gdy zmienię wartość w polu "spare focuser in travel" o 1mm, już pokazuje mi winietowanie. Obawiam się, że może być problem z ostrością przy długoogniskowych okularach. Czy te obawy są uzasadnione?

Pozdrawiam
Rafał


Załozysz wieksze LW i wszystko będzie ok.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostRafał Sikora | 10 Kwi 2008, 06:26

Chodzi o to, że gdy zamiast 51mm założę LW 64mm (takie, jakie moża kupic w AK), mam lekkie winietowanie na fokuserze... Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie LW w granicach 53-55mm, ale gdzie?

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
 
Posty: 27
Rejestracja: 23 Sty 2008, 16:17
Miejscowość: Przegędza k/Rybnika

 

Postzbyszek | 10 Kwi 2008, 08:12

Jak dasz ogloszenie to ktos odezwie sie .
Jest to Twoj 1 telep ? Jak tak warto popatrzec na rozne rozwiazania .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2008, 12:20

Rafale, jak projektujesz teleskop w Newtwinie zakładasz pewne niewinietowane pole widzenia które kryje się pod parametrem 100% illumination diameter i względem tej wartości dobieraj rozmiar lustra wtórnego i rozmiar wyciągu a nie odwrotnie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRafał Sikora | 10 Kwi 2008, 17:19

Gdy wpisuję w newtwinie o 1mm zaniżoną wartość wysuwu wyciągu okularowego, wszystko jest ok:

Image

Gdy wpisuję wartość prawdziwą, o 1mm większą, program mówi, że lusterko wtórne jest za małe :roll: :

Image

Jeśli zaś wybiorę większe, 64mm LW, pokazuje lekkie winietowanie pod parametrem "vignetting at focuser of 75% ray":

Image

TAK wygląda to wtedy w programie. Wiadomo, że im większe LW, tym większa obstrukcja. Nie liczy ona się tak bardzo (ponoć) w oglądaniu DS'ów, a do tego celu głównie ma posłużyć teleskop. Wiadomo jednak, że saturnem czy jowiszem nie pogardzę... No i większe LW - więcej zasłoniętego LG. Co mam zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę Was o pomoc.

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
 
Posty: 27
Rejestracja: 23 Sty 2008, 16:17
Miejscowość: Przegędza k/Rybnika

 

Poststaszekpapis | 10 Kwi 2008, 19:07

Wyciągnij właściwe wnioski.
LW 51mm- winietowanie na LW -za małe .
Lw 64 mm -winietowanie na wyciągu Lw za duże.
Niewielkie winietowanie na LW 51mm zauważysz jeśli zauważysz tylko przy długo oniskowych okularach np. szeroki kąt 32mm, ale w krótszych średnica obrazu w ognisku będzie wystarczająca i obstrukcja mała.
LW 64mm - zwiększy troche obstrukcje wzamian braku winietowania przy fotografowaniu w ognisku głównym.oraz braku winiety w długoogniskowych okularach , nie ma nic za darmo.
LW 53mm kupisz w DO będą na koniec maja a tak naprawde do wizuala będzie dobre to 51mm.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostJanusz_P. | 11 Kwi 2008, 09:30

Rafale, Specifications to są dane wsadowe które tu pokazujesz a analizuj wyniki zawarte w zakładce View w Display Dimensions, tam masz podane parametry 100% Illumination Diameter i 75% Illumination Diameter które musisz wlaśnie analizować w swoim projekcie Newtona.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRafał Sikora | 11 Kwi 2008, 15:29

Dla prawdziwych wartości mam coś takiego:

Image

Pomyślałem, że wezmę LW 51mm, umieszczę wyciąg, a zarazem LW kilka mm dalej od lustra niż podaje newtwin, i wtedy 100% promieni od zwierciadła będzie odbijanych do okularu. Jakie to rozwiązanie ma wady?

Proszę o wyrozumiałość, to mój 'pierworodny' teleskop.

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
 
Posty: 27
Rejestracja: 23 Sty 2008, 16:17
Miejscowość: Przegędza k/Rybnika

 

PostJanusz_P. | 11 Kwi 2008, 16:29

I tu widzisz doskonale że lusterko 51mm jest za małe bo pola bez winietowania masz praktycznie mniej niż 0mm :shock:
Powinieneś uzyskać przynajmniej z 10mm do obserwacji planetarnych i co najmniej 25mm 100% Illumination Diameter do obserwacji mgławicowych z 2" okularami aby wykorzystać pełną średnicę lustra głównego :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRafał Sikora | 11 Kwi 2008, 17:21

Dla 64mm jest tak:

Image

Tylko 16,7mm :roll: Jeszcze większe lusterko?
Awatar użytkownika
 
Posty: 27
Rejestracja: 23 Sty 2008, 16:17
Miejscowość: Przegędza k/Rybnika

 

PostJanusz_P. | 11 Kwi 2008, 18:04

To wystarczy spokojnie bo 75% Illumination Diameter masz już ponad 40mm czyli pokrywa kadr lustrzanki małoobrazkowej w sam raz :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poststaszekpapis | 11 Kwi 2008, 18:29

Rafał Sikora napisał(a):Dla prawdziwych wartości mam coś takiego:

Image

Pomyślałem, że wezmę LW 51mm, umieszczę wyciąg, a zarazem LW kilka mm dalej od lustra niż podaje newtwin, i wtedy 100% promieni od zwierciadła będzie odbijanych do okularu. Jakie to rozwiązanie ma wady?

Proszę o wyrozumiałość, to mój 'pierworodny' teleskop.

Pozdrawiam
Rafał



Będziesz miał wtedy zbyt nisko wyrzucone ognisko główne nad tube .
Nie zogniskujesz wszystkich okularów./krótkoogniskowych/.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostRafał Sikora | 11 Kwi 2008, 19:14

Czyli nastawiam się na LW 64mm. Bardzo dziękuję za pomoc :)

Teraz w międzyczasie to już tylko składanie montażu i czekanie na LG. Oby było w porządku...

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki :) W razie pytań, które na pewno się zrodzą, napiszę.

Rafał
Awatar użytkownika
 
Posty: 27
Rejestracja: 23 Sty 2008, 16:17
Miejscowość: Przegędza k/Rybnika

 

Postkrzys | 12 Kwi 2008, 21:02

Witam
Po wpisaniu parametrow podanych przez Rafala wychodzi mi winietowanie na fokuserze -parametr " Vignetting at focuser of 75 % ray " .
Za co dokladnie odpowiada ten parametr ? . Pytam , bo sam jestem w fazie projektowania i ciezko mi dobrac odpowiednio parametry , zeby wszystko bylo ok
Jakim parametrem nalezy sie kierowac , budujac teleskop do wizuala , a jakim do foto ? Zakladajac przeciez budowe dobsona mozemy pominac foto - na jakie wtedy wartosci nalezy szczegolnie zwrocic uwage i dlaczego ?
 
Posty: 101
Rejestracja: 02 Lis 2006, 22:59

Poststaszekpapis | 12 Kwi 2008, 22:35

krzys napisał(a):Witam
Po wpisaniu parametrow podanych przez Rafala wychodzi mi winietowanie na fokuserze -parametr " Vignetting at focuser of 75 % ray " .
Za co dokladnie odpowiada ten parametr ? . Pytam , bo sam jestem w fazie projektowania i ciezko mi dobrac odpowiednio parametry , zeby wszystko bylo ok
Jakim parametrem nalezy sie kierowac , budujac teleskop do wizuala , a jakim do foto ? Zakladajac przeciez budowe dobsona mozemy pominac foto - na jakie wtedy wartosci nalezy szczegolnie zwrocic uwage i dlaczego ?



Jezeli przyjołeś wszystie parametry takie jak Rafał to po przeczytaniu postow od początku zoriętujesz się ,że chodzi tylko o dobór wielkości LW.
Od rozmiaru LW zależna jest wielkość /romiar / obrazu w ognisku głównym przy zachowaniu wartosci innych parametrów bez zmian.
Wnioski nasuwają się same;
-duże LW-astrofoto
-małe LW wizual.
Trzeba również pamiętać ,że po wyborze jednej z opcji nie ma nic za darmo.
Trochę pogłówkuj.

Pozdrawiam
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postkrzys | 12 Kwi 2008, 22:52

Dzieki Staszku za odpowiedz . Twoje wnioski sa oczywiste i nie ma nad czym glowkowac - w newtwinie po wpisaniu parametrow Rafala widzimy , ze przy LW 63 mm ognisko wychodzi ladnie poza tube . Chodzi mi jednak o ow tajemniczy parametr " Vignetting at focuser of 75 % ray " . Moze brakuje mi jakis podstawowych wiadomosci z optyki , ale do tej pory myslalem , ze przy projektowaniu newtona musze tylko przyjac odpowiedni rozmiar LW by przyjelo ono caly stozek swiatla LW po czym wyszlo wystarczajaco poza tubus . W newtwinie widzimy jednak ze mamy jakies swiatlo ( kolor zolty ) , ktore nie wpada do wyciagu . Jeszcze raz wiec - czym jest i za co odpowiada parametr " Vignetting at focuser of 75 % ray " ?
 
Posty: 101
Rejestracja: 02 Lis 2006, 22:59

PostJanusz_P. | 13 Kwi 2008, 11:09

Znaczy to tutaj że focuser przytnie swoim za małym wlotem trochę brzegowe stożki światło docierające do rogów kadru (już z założoną programowo dopuszczalną stratą światła na winietowaniu wtórnym lustrem o wartości 25%).
Po to właśnie do teleskopów o zastosowaniach astro-fotograficznych stosuje się focusery o przelocie 2,7 i 4" aby tego winietowania w pełni uniknąć jak w profesjonalnych rozwiązaniach sprzętowych :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poststaszekpapis | 13 Kwi 2008, 12:56

krzys napisał(a):Dzieki Staszku za odpowiedz . Twoje wnioski sa oczywiste i nie ma nad czym glowkowac - w newtwinie po wpisaniu parametrow Rafala widzimy , ze przy LW 63 mm ognisko wychodzi ladnie poza tube . Chodzi mi jednak o ow tajemniczy parametr " Vignetting at focuser of 75 % ray " . Moze brakuje mi jakis podstawowych wiadomosci z optyki , ale do tej pory myslalem , ze przy projektowaniu newtona musze tylko przyjac odpowiedni rozmiar LW by przyjelo ono caly stozek swiatla LW po czym wyszlo wystarczajaco poza tubus . W newtwinie widzimy jednak ze mamy jakies swiatlo ( kolor zolty ) , ktore nie wpada do wyciagu . Jeszcze raz wiec - czym jest i za co odpowiada parametr " Vignetting at focuser of 75 % ray " ?




Ognisko w newtonie jest zawsze nad tubą , a sama zmiana / dobór/ LW nie powoduje zmiany położenia wysokości ogniska.
Do tubusa wpadają promienie / czerwone / równoległe do ogniskowej i po odbiciu od LG tworzą stożek światła ,ja nazywam go podstawowy.
Do tubusa wpadają równiż promienie / żółte /, skośne np 1 syopień w stosonku do czerwonego. Czyli do LG docierają ze wszysstkich stron równiez promienie skośne w wyniku czego LG ma 2 stopnie pola widzenia.
Powoduje to pszerzenie podstawowego stożka światła o wartośc 2 stopni.
Przy długości tubusa i ogniskowej = 1m da nam w ognisku głównym plamke /obraz/ o średnicy 30mm.By tą plamke wykorzystać w pełni musimy dobrać LW do rozmiarów poszerzonego stożka światła.

Przypadek Rafała LW-64mm można zinterpretuwać inaczej : za mała średnica wlotowa wyciągu.
Sytuacja jest komfortowa bo śą trzy wyjścia.LW albo wyciąg -jak kto woli,albo pozostawić jak jest. Winietowanie jest niewielkie i jak pisze Janusz mieści się w widełkach.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postkrzys | 13 Kwi 2008, 18:06

Dzieki panowie . Przejde zatem do sedna . Zamierzalem jakis czas temu zbudowac trusowa 400 mm . Po licznych rozterkach napompowalem ten rozmiar do 600 mm - zamierzam zbudowac cos, co napewno bedzie docelowe 8) . Mysle , ze potrzeba bedzie mi ok 2 lat na budowe .
W miedzy czasie zamierzam upolowac gdzies LW np.
Przy tej wielkosci lustrze swiatlosila f 4 wydaje sie chyba najrozsadniejsza .
Pytanie wiec nastepne - czy lusterko 100 mm bedzie w tym przypadku wystarczajace ? Tej wielkosci lusterko mozna wyrwac jeszcze w dosc przystepnej cenie - pozniej ceny zaczynaja wrecz galopowac .
Druga zas sprawa jest chyba dosc waski wyciag 2" i kombinujac naprawde jak lysy kon nie moge dobrac wszystkiego tak by mi nie winietowalo na tym wlasnie wyciagu ... Prosze o jakies sugestie .
 
Posty: 101
Rejestracja: 02 Lis 2006, 22:59

Postzbyszek | 13 Kwi 2008, 18:11

W 470 F4,3 100 mm LW do foto jest troche za male . Z tego moge wnosic, ze w telepie 600/2400 bedzie za male . Wyciag moze 2.7" czy wiekszy daj.
Zastanawiales sie nad waga takiego telepa ? Moze zniechecic .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postkrzys | 13 Kwi 2008, 19:11

Zbyszku - tej wielkosci teleskop z pewnoscia nie bedzie sluzyl do foto - wylacznie wizual . Jezeli chodzi o wyciag wiekszy niz 2" , to mysle , ze trudno bedzie z okularami o takiej srednicy :wink: . Przy niskoprofilowym wyciagu i LW 100mm w newtwin mam takie parametry :

100 % illumination diameter - 9,04 mm
75 % illumination diameter - 55,32 mm

Wedlug zas arkusza kalkulacyjnego Janusza Wilanda minimalna wielkosc LW dla 590 mm i f4 to 92 mm . Wydaje mi sie wiec , ze 100 byloby ok ...
 
Posty: 101
Rejestracja: 02 Lis 2006, 22:59

PostMirek D. | 14 Kwi 2008, 17:24

krzys napisał(a):Druga zas sprawa jest chyba dosc waski wyciag 2" i kombinujac naprawde jak lysy kon nie moge dobrac wszystkiego tak by mi nie winietowalo na tym wlasnie wyciagu ... Prosze o jakies sugestie .


Uzyj wyciagu niskoprofilowego i zamontuj go jak najblizej osi teleskopu (mała grubosc scianki tuby).
Dzieki temu unikniesz winietowania na wyciagu i bedziesz mogl dac mniejsze LW.

I wez poprawke na paracorra - on wymaga okolo 2cm backfocusa - a porzy F/4 bedziesz go potrzebował.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

Poststaszekpapis | 14 Kwi 2008, 20:25

krzys napisał(a):Dzieki panowie . Przejde zatem do sedna . Zamierzalem jakis czas temu zbudowac trusowa 400 mm . Po licznych rozterkach napompowalem ten rozmiar do 600 mm - zamierzam zbudowac cos, co napewno bedzie docelowe 8) . Mysle , ze potrzeba bedzie mi ok 2 lat na budowe .
W miedzy czasie zamierzam upolowac gdzies LW np.
Przy tej wielkosci lustrze swiatlosila f 4 wydaje sie chyba najrozsadniejsza .
Pytanie wiec nastepne - czy lusterko 100 mm bedzie w tym przypadku wystarczajace ? Tej wielkosci lusterko mozna wyrwac jeszcze w dosc przystepnej cenie - pozniej ceny zaczynaja wrecz galopowac .
Druga zas sprawa jest chyba dosc waski wyciag 2" i kombinujac naprawde jak lysy kon nie moge dobrac wszystkiego tak by mi nie winietowalo na tym wlasnie wyciagu ... Prosze o jakies sugestie .



Wrzuć wszystkie parametry jekich użyłeś do wyliczen ,będzie jaśniej.
Sugestia Mirka D jest rzeczowa i trafna.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postkrzys | 14 Kwi 2008, 22:04

Oto zrzut z newtwina
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1c12bcfda89ccc82.html

Mam tez taka stronke

http://bi-staff.beckman.uiuc.edu/~melockwo/diagonals.html

Wedlug autora tej strony parametr fully illuminated field (FIF) - 12 mm jest wystarczajacy do wizuala i okularow dlugoogniskowych . Wedlug tabelki ze strony mysle , ze lusterko 100 bedzie wystarczajace przy wysunieciu ogniska na odleglosc 38mm liczac od centrum lustra . Da mi to ok. 3,5 cm wysuwu wyciagu ( niskoprofilowego ) - czy dobrze glowkuje ?
Przepraszam za drazenie tematu , ale budowa tej wielkosci teleskopu wymaga juz pewnych kosztow i raczej nie moge sobie pozwolic na nietrafione zakupy
 
Posty: 101
Rejestracja: 02 Lis 2006, 22:59

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat