Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 15:34

Poczekaj! Te gniazdo ma 6 pinów, to dlaczego nie mogę użyć gniazda w montażu które mam do pilota?
Do podłączania bezpośrednio do komputera?
Po co w to pilot mieszać?
W eq3, 5 takich gniazd nie było :!:
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: srodek.jpg
srodek.jpg (88.5 KiB) Obejrzany 6722 razy
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: pliot.jpg
pliot.jpg (121.12 KiB) Obejrzany 6706 razy
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: bok.jpg
bok.jpg (79.17 KiB) Obejrzany 6711 razy
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: gniazdo.jpg
gniazdo.jpg (70.51 KiB) Obejrzany 6715 razy
Ostatnio edytowany przez Ignisdei, 25 Paź 2008, 16:35, edytowano w sumie 1 raz
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 15:48

Nie można, zauważ, że tzw. logika ustalająca np. prędkość przesuwu po naciśnięciu przycisku mieści się na tej drugiej płytce pilota - jest tam układ, który "koduje" polecenia pilota wraz z ustawieniami dodatkowymi na polecenia do głowicy. W starszej wersji z pamięcią EPROM (co widać po tym szkiełku na układzie scalonym do kasowania pamięci promieniami UV) a u Ciebie w nowszej wersji w układzie programowalnym.

Jeśli ma to być zrobione po inżyniersku, to należy zachować pełną funkcjonalność pilota i opcja z dołożeniem gniazdka do pilota jest dobra.
Wiem, że się niecirpliwisz :mrgreen:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 15:59

No ok!, jestem tylko nędznym humanistą :lol: :wink:
Mam tylko te rzeczy które widzisz na zdjęciach oraz laptopa z wejściem USB i COM i LPT :!:
:lol:
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 16:04

To rozumiem, że czeka Cię jeszcze zakup lub zrobienie takiego interfejsu ...
np. zgodnie z takim schematem
http://www.guidemaster.de/interface_en.asp
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 16:12

_RobMarK_ napisał(a):To rozumiem, że czeka Cię jeszcze zakup lub zrobienie takiego interfejsu ...
np. zgodnie z takim schematem
http://www.guidemaster.de/interface_en.asp

Och to już nie na mój humanistyczny łeb.........ale od czego są elektronicy, zlecę robotę i już!
Ignisdei
 

Postpepelito | 26 Paź 2008, 10:06

Ale to jest banalne. :x Ja sobie sam zlutowałem i w EQ5 mam guiding, na oryginalnych silnikach i sterowniku. :D Ale jeszcze nie do końca mam wszystko sprawne.
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Lip 2007, 12:31

Post_RobMarK_ | 26 Paź 2008, 10:46

pepelito napisał(a):Ale to jest banalne. :x

Tak, Pepelito, jest banalne zapewne z punktu widzenia powtórzenia pokazanych przeróbek, bo nie podejrzewam, że pisząc banalne masz na myśli kompleksowo zaprojektowane sterowanie głowicą czyli całą zawartą tam elektronikę :lol:
Każdy układ projektuje się tak, aby była jak najprostsza i miała jak najmniej elementów. Dzięki temu jest mniej awaryjna i zdecydowanie łatwiejsza w diagnostyce i uruchamianiu.

pepelito napisał(a):Ja sobie sam zlutowałem i w EQ5 mam guiding, na oryginalnych silnikach i sterowniku. :D

Gratuluję, ale rozumiem, że po prostu powtórzyłeś opisane tu czynności ? Jeśli tak, to nie bardzo jest się czym chwalić ;)
Chyba, że sam to rozgryzłeś wcześniej to zwracam honor 8)

pepelito napisał(a):Ale jeszcze nie do końca mam wszystko sprawne.

Pepelito, z tego co obseruję jesteś zdolny, ale czegoś tu nie rozumiem - piszesz nie do końca mam wszystko sprawne. W układach sterowania (dyskretnych) rozróżniane są tylko dwa stany - sprawny lub niesprawny. Jeśli "nie do końca" działa Ci układ to nie masz zrobionego guidingu :mrgreen:

Nie traktuj tego postu personalnie ... napisz lepiej, co Ci nie działa to może da się problem rozwiązać :)
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 26 Paź 2008, 11:42

Sam nie wiem, w którym wątku umieścić... pytania często padają o "prawdziwy" port LPT na USB ...
W ATM nie da rady, bo nie robiłem ani nie sprawdzałem tego, ale wygląda obiecująco. Jak mi sprzedacie rozciągacz doby lub powielacz czasu wolnego, to chętnie sam sprawdzę.

http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/ba ... ex.html.en

Na stronie jest schemat, rysunek płytki, firmware i sterownik.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postzbyszka | 26 Paź 2008, 18:42

Mialem kiedys problem, mój komputer niezawieral LPT portu to naliazlem nastepne rozwiazanie. Tak troche to opisalem tu: viewtopic.php?f=5&t=4680
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 28 Sty 2008, 18:10
Miejscowość: Soleczniki :)

Post_RobMarK_ | 26 Paź 2008, 19:59

zbyszka napisał(a):Mialem kiedys problem, mój komputer niezawieral LPT portu to naliazlem nastepne rozwiazanie. Tak troche to opisalem tu: viewtopic.php?f=5&t=4680


Dzięki za wskazanie wątku, w związku z tym mam propozycję do Admina o przeniesienie mojej poprzedniej i bieżącej wypowiedzi do topica wskazanego wyżej :arrow:

Zbyszka, wskazane przez Ciebie rozwiązanie jest ciekawe, nie wiem jak z kosztami i nakładem pracy - nie porównywałem.

Czy mógłbyś dopisać w tamtym wątku (żeby był mniejszy bałagan) adresu strony z driverem ASCOM do tego projektu, o którym wspominasz ?
Czy schemat, którego użyłeś to typowy z noty aplikacyjnej, czy jakaś modyfikacja? Jeśli inny to załącz schemat lub podaj źródło informacji.

Jedno, co mnie zastanowiło - FT245R jest typowym konwerterem szeregowo-równoległym na USB, więc pewnie starczył do sterowania w zakresie astro, ale w przypadku konieczności pełnej zgodności z LPT nie da się go wykorzystać - brakuje niektórych sygnałów dostępnych standardowo na porcie równoległym :roll:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 26 Paź 2008, 20:03

Ignisdei, jest problem.
Zauważyłem, że sprzedajesz tubę więc jest kłopot - musisz zamknąć wątek lub rozszerzyć temat ;) :mrgreen:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postpepelito | 26 Paź 2008, 22:14

_RobMarK_ napisał(a):
pepelito napisał(a):Ale to jest banalne. :x

Tak, Pepelito, jest banalne zapewne z punktu widzenia powtórzenia pokazanych przeróbek, bo nie podejrzewam, że pisząc banalne masz na myśli kompleksowo zaprojektowane sterowanie głowicą czyli całą zawartą tam elektronikę :lol:
Każdy układ projektuje się tak, aby była jak najprostsza i miała jak najmniej elementów. Dzięki temu jest mniej awaryjna i zdecydowanie łatwiejsza w diagnostyce i uruchamianiu.



Przepraszam bardzo napisałem to czego nie chciałem napisać. miało być :lol: zamiast :x. Przepraszam raz jeszcze i nie napisałem przecinka :lol: Chodziło mi że jest to bardzo łatwe w porównaniu z innymi.


_RobMarK_ napisał(a):
pepelito napisał(a):Ja sobie sam zlutowałem i w EQ5 mam guiding, na oryginalnych silnikach i sterowniku. :D

Gratuluję, ale rozumiem, że po prostu powtórzyłeś opisane tu czynności ? Jeśli tak, to nie bardzo jest się czym chwalić ;)
Chyba, że sam to rozgryzłeś wcześniej to zwracam honor 8)

pepelito napisał(a):Ale jeszcze nie do końca mam wszystko sprawne.

Pepelito, z tego co obseruję jesteś zdolny, ale czegoś tu nie rozumiem - piszesz nie do końca mam wszystko sprawne. W układach sterowania (dyskretnych) rozróżniane są tylko dwa stany - sprawny lub niesprawny. Jeśli "nie do końca" działa Ci układ to nie masz zrobionego guidingu :mrgreen:

Nie traktuj tego postu personalnie ... napisz lepiej, co Ci nie działa to może da się problem rozwiązać :)



Zrobiłem większość opisanych tu czynności. Zrobiłem to co jest w tym linku:

http://astro-forum.org/Forum/autoguider ... 10159.html

Tz. nie jest sprawny ponieważ nie działa mi port LPT w kompie, ale guiding działa ;)

Może wyrażę się jaśniej jak napisze że nie do końca mam wszystko zgrane ze sobą.
Ostatnio edytowany przez pepelito, 26 Paź 2008, 22:27, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Lip 2007, 12:31

PostIgnisdei | 26 Paź 2008, 22:23

_RobMarK_ napisał(a):Ignisdei, jest problem.
Zauważyłem, że sprzedajesz tubę więc jest kłopot - musisz zamknąć wątek lub rozszerzyć temat ;) :mrgreen:


Ale ktoś to kupi co nie :lol: a tych synt trochę jest w społeczeństwie, nie jeden może 4cm urżnąć i śruby wymienić!

A tak naprawdę to kupiłem od Piraniusza jego RelayBoxa wiec mogę co nieco w życie wcielić..Już... :!:

Twoje rady są bezcenne RobMarK i powinny znaleźć się moim zdaniem w wydzielonym temacie, może tym który zalinkował Zbyszka. Ten mój temat raczej miał być takim wklejaczkiem do zdjęć z synty 130/650 :idea:
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 26 Paź 2008, 23:08

pepelito napisał(a):Przepraszam bardzo napisałem to czego nie chciałem napisać. miało być :lol: zamiast :x. Przepraszam raz jeszcze i nie napisałem przecinka :lol: Chodziło mi że jest to bardzo łatwe w porównaniu z innymi.


Pepelito, to nie chodzi o przepraszanie, tylko tak dziwnie zabrzmiało ;)

pepelito napisał(a):Zrobiłem większość opisanych tu czynności. Zrobiłem to co jest w tym linku:
http://astro-forum.org/Forum/autoguider ... 10159.html
Tz. nie jest sprawny ponieważ nie działa mi port LPT w kompie, ale guiding działa ;)
Może wyrażę się jaśniej jak napisze że nie do końca mam wszystko zgrane ze sobą.


Właśnie, konkretna odpowiedź od razu wyjaśniła sprawę. Cieszę się, że rozwiązanie działa i zachęcam do opisania ewentualnych kłopotów, jeśli jakieś były, bo takie informacje przydadzą się innym.

Co do portu LPT chodzi Ci o laptopa czy komputer stacjonarny ?
Jak stacjonarny to można czasami za bezcen kupić karty portów zależy jakie masz tam sloty. Z laptopem będzie gorzej - jak masz USB musisz zrobić sobie przejściówkę jak proponował Zbyszka lub to drugie rozwiązanie, które podałem.

Ignisdei napisał(a):(...)
Twoje rady są bezcenne RobMarK i powinny znaleźć się moim zdaniem w wydzielonym temacie, może tym który zalinkował Zbyszka. Ten mój temat raczej miał być takim wklejaczkiem do zdjęć z synty 130/650 :idea:


Tak, trzeba z tym zrobić porządek :!: Janusz chyba nas zabije za ten bajzel, ale wyjaśniliśmy sobie czemu nie można przeflashować firmware, więc myślę, że śmierć będzie lekka i szybka ;)

Z moimi radami nie przesadzaj. Z racji tego co robię orientuję się trochę w elektronice i programowaniu. Kilka projektów popełniłem kiedyś dla kolegów, zanim jeszcze sam kupiłem sprzęt. Może kiedyś ujrzą światło dzienne, zobaczymy ;) Teraz sporo rozwiązań mozna też odszukać w internecie. Ważne, aby ludzie chcieli się dzielić informacjami :!:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 06 Lis 2008, 19:51

Miło mi wam donieść że zakończyłem swoje prace nad kompletowaniem prowizorycznego zestawu sprzętu do foto. Wczoraj w pilota HEQ5 standard wlutowałem kabel RJ 6pin, całość dokonałem trochę intuicyjnie lecz bardziej na podstawie waszej pomocy!
Jako guilder użyje prowizorycznego 60/700. Jako kamery guidującą przerobioną Vestę 690. A wszystko powstało wg tego schematu. Konsultowanego z RobMarkiem
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: guide.jpg
guide.jpg (42.87 KiB) Obejrzany 7246 razy


Wczoraj moja córka wciskała kierunki w guidemasterze i obserwowaliśmy w którą stronę obracają się tryby. Program odbiera też obraz z kamery która pracuje na długich czasach . Spadł mi wielki kamień z serca...
Nie mogę się doczekać kiedy zaprezentuje wam pierwsze fotki z wykorzystaniem pełnego zestawu. :wink:
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: amelka guide.jpg
amelka guide.jpg (80.64 KiB) Obejrzany 7234 razy
Ignisdei
 

Postpepelito | 06 Lis 2008, 23:06

Masz może darka 300s na iso800? Ja pokażę ci mojego chcę porównać z kimś innym

Mój dark 300s ISO800 temp 30 stopni C.

http://images48.fotosik.pl/27/84412c14ea50ec04.jpg


A tu 420s na ISO1600 temperatura ta sama co w 300s.

http://images32.fotosik.pl/393/6278d6628ea639f3.jpg
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Lip 2007, 12:31

PostIgnisdei | 06 Lis 2008, 23:20

W wolnej chwili Ci zrobię....
Ignisdei
 

Postqbanos85 | 07 Lis 2008, 08:29

pepelito, kto robi darki w temp 30st C???? Przecież to totalny nonsens - i tak nie będziesz w takiej temperaturze focił! A tak nota bene to porównywanie darków jest trochę bezsensu bo i tak je musisz odjąć od foty....stereotypy, stereotypy.
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostIgnisdei | 08 Lis 2008, 15:54

Z racji, że mamy syf na niebie na nowo postakowałem i obrobiłem moją starą fotę Andromedy z eq3.
U dołu oczywiście koma...
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: anda  800.jpg
anda 800.jpg (94.86 KiB) Obejrzany 7140 razy
Ignisdei
 

Postbolid25 | 08 Lis 2008, 15:57

Gdyby nie koma,fotka byłaby naprawde niezła.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat