Zagadka gwiazdowa nr 1

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostGregory | 07 Maj 2006, 00:17

Ta zagadke przygotowalem stosujac standardowa ogniskowa MTO 11-CA, zamocowanego do montazu SVP + guide + Canon 350D. Calosc wykonana w warunkach miejskich, darki wykonane i odjete dopiero wtedy kiedy narodzila sie mysl o tej zagadce. ;-) Jest to 7x5 minut (ISO 400). Cala zabawa polega na tym, iz zdjecie obejmuje zachodni fragment, mocno zaswietlonego miejskiego nieba, na ktorym widoczna jest taka najbardziej wypalona gwiazda. Pytanie brzmi - jak sie ona nazywa. :)

Image

Odpowiedzi na PW przyjmuje do srody, godz. 21.00. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostDominik Woś | 07 Maj 2006, 10:36

No i mamy ciekawą zagadkę. Myślę, że Grzesiek teraz rozkręci się i to nie tylko z zagadkami gwiazdowymi ale też i DS-ami. No no no, 1 metr ogniskowej MTO i prowadzenie przez 5 min z punktowymi gwiazdkami. :shock:

Co do zagadki to może przyda się kilka podpowiedzi z mojej strony jako doświadczonego :wink: zagadkowicza bo w porównaniu do mojej ostatniej zagadki z gromadą kulistą, na którą jak dotychczas odpowiedziało 2 osoby (słownie: dwie), :wink: to zagadka Grześka wydaje mi się ekstremalnie trudna. :wink:

Otóż gwiazdka ta należy do znanego gwiazdozbioru wiosennego i widoczna jest obecnie zaraz po zmroku na południu dość wysoko nad horyzontem. :wink: Warto też zaznaczyć, że zdjęcie zrobione zostało MTO, czyli Maksutovem więc obraz na zdjęciu jest odwrócony w obu kierunkach. :wink:

No to teraz już tylko cierpliwie czekam na informacje jak ty to Grzsiek zrobiłeś z tym prowadzeniem po 5 minut. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 07 Maj 2006, 11:03

Pieknie zidentyfikowales ten obiekt Dominiku ale i uzupelniles zagadke o kilka dodatkowych, waznych elementow. :) Dodam ze prowadzenie pozwala na znacznie wiecej. Robilem pozytywne proby na gwiazdach z czasami 10 minut, ale tez ekstremalnie wydluzalem ten czas do 20 minut, i nic nie stalo na przeszkodzie aby naswietlac jeszcze dluzej. Takze mysle ze ds-y z MTO to juz tylko kwestia czasu i pogody. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostSaithi | 07 Maj 2006, 20:27

Hmm chcialem sie zapytac w jaki sposob identyfikujecie te wszystkie obiekty,jakich map,programow etc. uzywacie ? pomijajac naturalnie wasza wiedze,no chyba ze bez tego absolutnie sie nie obejdzie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 21 Lis 2005, 19:33
Miejscowość: Żmigród

PostJanusz_P. | 07 Maj 2006, 20:38

Ja używam tego komputera co go mam i noszę między uszami :wink: , a jak tam zabraknie informacji obserwacyjnej to stosuję program Guide w wersji 8,0 :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWLAD | 07 Maj 2006, 20:50

Dokładnie komputer z internetem to jest dosyć potężne nazędzie.
A jeżeli chodzi o ta zagadke to konieczny jest jednak program.
Ja uzywam Starry Night Pro, co ciekawe progran ten wygrałem w identycznym konkursiku :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 Lip 2005, 20:18

PostSaithi | 07 Maj 2006, 21:46

Dziekuje uprzejmie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 21 Lis 2005, 19:33
Miejscowość: Żmigród

PostHenryk | 09 Maj 2006, 08:09

Jak nad południowym horyzontem, to zapewne Jowisz :D.
A przy okazji Gregory, czemu nie zatytułowałeś tej zagadki - zagadka o zmiennych nr 1? Tam są dwie gz, z czego jedna nawet ciekawa ;).
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostGregory | 09 Maj 2006, 09:56

Henryk napisał(a):A przy okazji Gregory, czemu nie zatytułowałeś tej zagadki - zagadka o zmiennych nr 1? Tam są dwie gz, z czego jedna nawet ciekawa ;).


Henryku w przypadku Gwiazd Zmiennych i zagadek jestes mistrzem przez co trudno bedzie Tobie dorownac. :) Zapewne spogladajac na dowolne zdjecie od reki jestes w stanie dostrzec najciekawsze z widocznych na nim zmiennych. :) Niemniej z czasem, jak sie rozkrece na dobre to sprobuje swych sil i w tego typu zagadkach. :) Tworzenie zagadek jest zreszta rownie przyjemne, co ich odgadywanie. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PosttomekL | 09 Maj 2006, 11:17

Gregory, lekcę odrobiłem ale mam pytanie odnośnie samego zdjęcia. Muszę przyznać, że wygląda ono bardzo dobrze, znaczy się biorąc pod uwagę czas naświetlania i zastosowaną ogniskową. To zdjęcie naprawdę rokuje duże nadzieje na sensowne astrofoto na SVP. Jak wiesz ten temat dosyć mnie interesuje i mam pytanko, czy to zdjęcie to jest resize czy crop, a jeśli resize to czy mógłbyś gdzieś wrzucić cropa. I jeśli mógłbyś coś dodać odnośnie zepsutych klatek, bo jak rozumie z tekstu to generalnie nie masz takich.
Tak więc teraz czakamy na jakieś bardziej konkretne obiekty DS bo jak pisałem wygląda to bardzo obiecująco (może m13). W sumie to chyba pierwsze zdjęcia z SVP z tak długim czasem i taką ogniskową. Moje gratulacje :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 09 Maj 2006, 14:01

Tomku, zaprezentowany obraz w zagadce to pomniejszenie calego kadru. Ponizej zamieszczam crop pojedynczej, surowej klatki:

Image

Jak widac tu gdzie mieszkam, niebo jest dosc znacznie zaswietlone. Sa to dokladnie 303 sekundy ekspozycji na ISO 400. Okoliczne latarnie mialy wiec dosc duzo czasu aby w pelni moc sie wykazac. :wink: Dodam ze uzyskalem tez bardzo pozytywne wyniki z czasami przekraczajacymi owe 300 sekund, czyli np. 1205 sekund na ISO 100. :) Dzieki tym faktom moja wiara w MTO 11-CA i SVP przerodzila sie juz w pewnego rodzaju wiedze. Obiekty glebokiego kosmosu przy wykorzystaniu tego sprzetu, dostepne sa juz na wyciagniecie reki. :)

W dziale recenzji, w watku o skomputeryzowanym astrografie na biezaco staram sie dzielic swoimi wrazeniami. Obecnie zachecam tez do przeczytania ukonczonej juz czesci dotyczacej dzialania systemu GoTo z montazem SVP. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostGregory | 10 Maj 2006, 21:59

Nadszedł czas na podanie rozwiązania. Najjaśniejszą gwiazdą widoczną na zdjęciu jest oddalona od Słońca o ok. 36 lat świetlnych, Denebola (beta Leo), czyli druga co do jasności gwiazda w konstelacji Lwa. Wielkość gwiazdowa Deneboli wynosi 2.14 magnitudo, zaś najsłabszych gwiazd, które zarejestrowały się na tym zdjeciu, ok. 14-15 magnitudo. Pole obejmowanego obszaru nieba w przypadku całego, nieprzyciętego kadru (pierwsze zdjęcie w tym wątku), wynosi 1st 17 arcsec na 51 arcsec.

W kolejności nadsyłania, prawidłowych odpowiedzi udzielili:

Domek
JanuszP
Wlad
Henryk
Arkady
TomekL

Gratuluję, i dziękuje za wspólna miła zabawę. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 10 Maj 2006, 22:36, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostJanusz_P. | 10 Maj 2006, 22:18

Z nazwą Denebola przypomina mi się ciekawa anegdota, uczyłem kiedyś kolegę gwiazdozbiorów i nazw gwiazd i przy silnym wietrze pokazując mu gwiazdy powiedziałem Regulus już wzszedł wysoko i Denebola a kolega zrozumiał że Deneb olał i nie ma zamiaru wschodzić, śmialiśmy się z tego przez dobry kwadrans jak przekrzyczeliśmy wreszcie silny wiatr na lornetkowych obserwacjach :lol: :lol: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PosttomekL | 11 Maj 2006, 10:46

Gregory, dzięki za cropa. Tak jak pisałem wcześniej a ten crop to potwierdza, po prostu jest dobrze. Che, che, jedynie czego Ci teraz brakuje to jakiegoś jaśniejszego sprzętu do focenia ;). Oczywiście czekam z niecierpliwością na jakieś fajne fotki również z MTO. Powodzenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostGregory | 11 Maj 2006, 12:50

tomekL napisał(a):Gregory, dzięki za cropa. Tak jak pisałem wcześniej a ten crop to potwierdza, po prostu jest dobrze. Che, che, jedynie czego Ci teraz brakuje to jakiegoś jaśniejszego sprzętu do focenia ;). Oczywiście czekam z niecierpliwością na jakieś fajne fotki również z MTO. Powodzenia.


Tomku, a ja bym powiedzial ze nie jasniejszego sprzetu, tylko ciemniejszego nieba. ;-) Sprzet jest wystarczajaco juz jasny. Odpowiednio dobrane, w zasadzie nie ograniczone czasy naswietlania w pelni zrekompensuja ta uniwersalna swiatlosile, jaka jest 1/10. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PosttomekL | 11 Maj 2006, 14:35

Gregory napisał(a):Tomku, a ja bym powiedzial ze nie jasniejszego sprzetu, tylko ciemniejszego nieba. ;-)


Wiadomo, ciemne niebo to sprawa oczywista, daje dużo więcej niż wypasiony sprzęt.

Gregory napisał(a):Sprzet jest wystarczajaco juz jasny. Odpowiednio dobrane, w zasadzie nie ograniczone czasy naswietlania w pelni zrekompensuja ta uniwersalna swiatlosile, jaka jest 1/10. :)


To był tylko taki żarcik z mojej strony, nie mniej w każdym żarcie coś jest. Niestety montaż który może prowadzić godzinami to nie wszystko. Weź po uwagę, że musimy wziąć pod uwagę jeszcze następujące czynniki:
1. bezchmurne noce
2. bezksięzycowe noce
3. w tygodniu większość z nas pracuje więc spanie po kilka godzin np. 2-4 jest trochę uciążliwe
które powodują, że ilość dostępnego czasu się zawęża. I jeśli zależy nam aby sfocić więcej niż kilka obiektów przydałoby sie to robić szybciej, czyli ...
Ale to była taka moja dygresja, bo absolutnie nie chcę Cię odciągać od focenia MTO, tym bardziej, że naprawdę amatorskich, dobrych zdjęć z tego obiektywu nie jest za wiele.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostJanusz_P. | 11 Maj 2006, 17:54

Pośpiech przy astrofotografii absolutnie nie jest wskazany a z własnych doświadczeń już wiem że jedno dobre zdjęcie DS powstaje i tak przez całą noc obserwacyjną podczas zbierania materiału, więc dużo tu nie nadgonimy jeśli zależy nam na wysokiej, finalnej jakości fotek.
Zresztą montaż z autoguidingiem eliminujący poruszone ekspozycje spokojnie nadrobi nawet przy ciemniejszym astroobiektywie :wink:
Do większych obiektów nie mieszczących się już w kadrze MTO jak Kalifornia, Ameryka czy M31 z przyległościami polecam jednak Rubinarka 500/5,6 z dwa razy większym polem widzenia i 2x jaśniejszą optyką 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 11 Maj 2006, 20:07

tomekL napisał(a):Ale to była taka moja dygresja, bo absolutnie nie chcę Cię odciągać od focenia MTO, tym bardziej, że naprawdę amatorskich, dobrych zdjęć z tego obiektywu nie jest za wiele.


Zdaje sobie sprawe z wielu czynnikow, o ktorych tez Tomku wspomniales. Niemniej mnie zadowoli powiedzmy taka jedna, dobrze przeprowadzona ekspozycja obiektu w ciagu calej nocy. Tutaj rzeczywiscie pospiech nie jest wskazany i chocby spogladajac np. na mistrzow, do ktorych osobiscie zaliczam Domka, to jednak wykonuje on przewaznie jedna ekspozycje w ciagu nocy. Zreszta, czasami taka ekspozycja jednego obiektu potrafi trwac wiele nocy. ;-) Ale efekty jak widac po jego osiagnieciach i wlozony trud w polaczeniu z cierpliwoscia, sa wiecej jak oplacalne. :)
Mysle ze rzeczywiscie nie ma za duzo fotografii DS-ow z MTO, bo nie bylo dla tego astroobiektywu pewnego rodzaju kompromisu. Po prostu gdy ktos decydowal sie na kupno montazu do astrofoto, np. NJP, to od reki w parze zaopatrywal sie tez w jasne APO, i nie myslal wtedy o MTO. Ja jednak wybralem inna droge, bardziej ekonomiczna i od teraz np. taki MTO 11-CA z montazem SVP Oriona, wzbogaconym w urzadzenia Leszka, wyznaczaja jednak pewien, nowy standard. Brakujace DS-y z MTO? Mysle ze ta luka z czasem zostanie zapelniona. A nalezy pamietac, ze metrowa ogniskowa, to juz cos. :)
Ostatnio edytowany przez Gregory, 12 Maj 2006, 11:59, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostGregory | 11 Maj 2006, 20:12

Janusz_P. napisał(a):Do większych obiektów nie mieszczących się już w kadrze MTO jak Kalifornia, Ameryka czy M31 z przyległościami polecam jednak Rubinarka 500/5,6 z dwa razy większym polem widzenia i 2x jaśniejszą optyką 8)


Rzeczywiscie czasami potrzeba uchwycic wiekszy obszar nieba, i MTO-11 CA w tym momencie nie bedzie najlepszym rozwiazaniem, chyba ze wykonamy mozaike. ;-) Ale o wiele prosciej jest wykorzystac obiektyw z krotsza ogniskowa. Dysponuje Sonnarkiem 180 mm, ten jednak wykazuje pewna abberacje. Pomimo to zamierzam go stosowac, ale jeszcze przydalaby sie taka ogniskowa posrednia, czyli 500 mm. Taki Rubinar o ktorym Januszu wspomniales, to bardzo dobra opcja. :)

Pozdrawiam
Gregory
Gregory
 

PostGregory | 11 Maj 2006, 23:50

To jeszcze taka jedna przykladowa fotografia:

Image

Jest to surowa, pojedyncza klatka z MTO 11-CA w polaczeniu z Canonem 350D, prowadzonymi na SVP za pomoca systemu Guide Leszka Jedrzejewskiego. Niemniej jednak, odrobine wyrownalem poszczegolne kanaly RGB, aby pozbyc sie tej paskudnej czerwieni zaswietlonego, miejskiego nieba... Tutaj bardziej odbila swe pietno rotacja pola, ale chodzilo o sprawdzenie jak dziala system guide podczas intensywnego, w pelni automatycznego wprowadzania korekt dla obu osi. :wink: A teraz kilka kolejnych faktow. Jest to ISO 100, gdyz przy tym czasie expozycji wynoszacym 1205 sekund, zastosowanie wyzszej czulosci ISO mijaloby sie raczej z celem. Zasieg gwiazdowy dochodzi tu do 15 magnitudo. Nie wiem, moze to mi sie tylko tak zdaje, lub jest to sasiadka gwiazdka... ale, chyba zaczela majaczyc tam tez galaktyka IC 591 (14,1 mag). Oczywiscie najjasniejsza gwiazda na zdjeciu, to Regulus. Bardzo ciekawe wyniki dal stack 7 zdjec z czasami o wiele krotszymi od tego przedstawionego powyzej. Przy zastosowaniu ISO 200 i 400, zasieg gwiazdowy przekroczyl 16 magnitudo, co jak na miejskie warunki, gdzie latarnie doslownie siegaja balkonu, jest juz czym niezwyklym.

To teraz nie pozostaje juz nic innego jak wyjazd poza miasto, pod prawdziwe czarne niebo, i wycelowanie MTO na interesujacy obiekt. :-) Przedzial ISO od 400-stu w gore, i jak najwiecej materialu na solidny stack + darki. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 87 gości

AstroChat

Wejdź na chat