Obsługa EQ2...help me please :)

PostAdrianHP | 13 Maj 2009, 11:10

Witajcie. Mam mały problem. A mianowicie obsługa EQ2. chodzi o to ze ten montaz niema mikro ruchów na osi góra dół... tylko na osi RA. Dopomóżcie mi jak to ustawić... Wydaje mi sie ze po poprawnym ustawieniu kręcąc mikro ruchem na osi RA powinien teleskop "śledzić obiekt" za pomoca jednego ruchu osią. w pionie nie da sie zbytnio wygodnie szukać...możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z tym kątem, osią RA i Deklinacji ? dzięki za pomoc.
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostIgnisdei | 13 Maj 2009, 11:23

Eq2 nie ma wejścia na lunetkę biegunową, wiec musisz ustawiać polarną "na oko"
Ustaw wysokość montażu na 52 stopnie, i ustaw go maksymalnie na północ, spróbuj puścić równolegle do osi RA rurkę plastikową i spojrzeć przez nią na Polaris.
Tak ustawiony montaż nie ruszaj podczas obserwacji a powinien prowadzić z grubsza oś RA. To nigdy nie będzie idealne bo nie zobaczysz obrazu gwiazdy w otworze w osi RA (bo go tam nie ma)
Teraz jesli nie posiadasz napędu na oś RA.
Kręć mikroruchem osi RA za uciekającym obiektem.Taki napęd nie jest drogi kup sobie, wtedy problem osi RA się skończy.
Mikroruch osi DEC ma ułatwić w szukaniu względnie dokonywaniu korekt. Do prowadzenia nie jest Ci potrzebny.
Ignisdei
 

PostAdrianHP | 13 Maj 2009, 13:27

ale kąt wysokości zawsze ma być ustawiony na 52 stopnie ? ok czyli ustawiam kąt na 52 stopnie, przykładam równolegle do osi RA rurkę i celuje na polaris. potem mam zablokowac oś RA. Mikro ruch bedzie śledził obiekt...o ile wiem może się myle mikro ruch działa na 360 stopni ? bo o DEC o ile wiem tylko na 30 stopni w prawo i lewo. własnie a co do osi dec to są stopnie od równika niebieskiego na północ i południe tak ? ustawiając oś na zero musze stac równo z równikeim prawda ? Troche to pomieszane a nie mam instrukcji do tego. Jak bym widział z rysunku jak mniej więcej ma wygladac ustawienie to bylo by lepiej a tak trzeba kombinowac ha ha.
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostIgnisdei | 13 Maj 2009, 14:12

Polarna to punkt osi obrotu a nie wyznacznik równego horyzontu.
Wszystko obraca się wokół tego punktu.

Obserwator na biegunie północnym ma Polarną na 90 stopniu (nad głowa) , na równiku na zerowym stopniu, a w Polszcze na 52 stopniu - to zależy tylko od szerokości geograficznej.

Pamiętaj rurka równolegle do osi obrotu montażu czyli dokładnie jak przeciwwaga się kiwa,musisz widzieć polarną w rurce te stopnie są po to byś podniósł oś na odpowiednią wysokość.

Możesz nie robić tej rurki tylko wyobrazić sobie ze patrzysz na polarną przez oś ra...na to samo wyjdzie.

Image

Źródło obrazka: Wiki
Załączniki
Obsługa EQ2...help me please :): mont.jpg
mont.jpg (16.64 KiB) Obejrzany 12582 razy
Ignisdei
 

PostSeyv | 13 Maj 2009, 15:39

Znam ten ból z początkami obsługi montażu paralaktycznego. Do wizuala nie bawie się za bardzo w precyzyjne ustawienia. Blokuje oś RA i DEC w pozycji "górnej" (wskazówka kąta powinna wskazywać 90 st - chyba, nie pamiętam) później celeuję całością (teleskopem wraz z montażem i statywem) na Gwiazdę Polarną a dokładnie na północ - nastaw jest zgrubny. Później odlokowuje osie i szukam wybranego obiektu, po zgrubnym nastawieniu blokuje osie i mikroruchami szukam obiektu. Mnie taki nastaw zupełnie wystarcza, przy śledzeniu obiektu prawie nie używam osi DEC. Mam nadzieję, że napisałem to w miarę zrozumiale. Sam na początku miałem problem z obsługą i instrukcja nie bardzo pomagała dopuki sam go nie "rozgryzłem".
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postleech10 | 13 Maj 2009, 16:26

Hej
Wg mnie obsluga paralaktyka jest bardzo prosta. Latwiejsza od Dobsona. Nie musisz popychac montazu by sledzic obiekt. Ustawiasz szerokosc geograficzna, celujesz na polarna(ewentualnie poziomujesz, jak masz libelle) i jedziesz. masz mikroruchy wiec pogon np. za Planetami nie stanowi problemu. To dobry montaz nawet dla bardzo poczatkujacego uzytkonika. A jak masz lunetke biegunowa(niestety do EQ2 nie mozna wsadzic) to juz mozesz duzo zdzialac. Masz naped, idziesz w przerwie na kawke i obiekt dalej w polu:-).

Pozdrawiam
Piotrek
 
Posty: 418
Rejestracja: 14 Sty 2009, 19:50

 

PostSeyv | 13 Maj 2009, 18:12

leech10 napisał(a):Hej
Wg mnie obsluga paralaktyka jest bardzo prosta.

Jeśli dobrze zrozumie się jego działanie to tak, bo jest mało intuicyjna. Rzeczywiście przy długotrwałych obserwacjach jest bardzo wygodna, zwłaszcza gdy w obserwacjach uczestniczy kilka osób. Ale jeśli ktoś nie wpatruje się w jeden obiekt tylko zmienia go co kilka minut to obsługa paralaktyka staje się problemowa.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostIgnisdei | 13 Maj 2009, 18:49

leech10 napisał(a):Hej
Ustawiasz szerokosc geograficzna, celujesz na polarna



Uprościłeś nieco tak, że nasz młody kolega pomyślał być może, że w polarną celujemy okularem. :wink:
Nic z tych rzeczy, teleskop i ustawienie osi na Polarną nie mają nic z sobą wspólnego.
Na Polarną montaż ustawiamy bez teleskopu !Teleskop zakładamy tylko do obserwacji lub fotografii gdy montaż jest już ustawiony.
Ostatnio edytowany przez Ignisdei 13 Maj 2009, 19:25, edytowano w sumie 2 razy
Ignisdei
 

PostSeyv | 13 Maj 2009, 19:17

Ignisdei napisał(a):
Na Polarną montaż ustawiamy bez teleskopu !

A kto by za każdym razem teleskop zdejmował z montażu? Zwłaszcza, że na EQ2 nic wielkiego nie siedzi :D
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostIgnisdei | 13 Maj 2009, 19:24

Nie.. to tak by pokazać koledze, że teleskop - nie ma nic wspólnego z ustawianiem montażu :lol: no i z........ przyzwyczajenia
Bo Heka, tubę sct 8" z przeciwwagami tak łatwo z domu nie wytaszczysz :lol:
Ignisdei
 

PostSeyv | 13 Maj 2009, 19:37

Swoją drogą, to rzeczywiście przydałby się poradnik obsługi montażu paralaktycznego z fotografiami krok po kroku a jeszcze lepiej film. W wolnym czasie może podejmę się czegoś takiego.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostAdrianHP | 14 Maj 2009, 16:44

Oj przydał by się...mocno przydał. Dzięki wam za pomoc, juz dużo zrozumiałem dzięki waszym opisom. Mam jeszcze jedno pytanie np. blokując teleskop pod kątem 52 stopni nie ma możliwości potem poruszania teleskopem z góry na dół...np w celu wyszukania jakiegoś obiektu musze teleskop czasami unieśc a czasami obniżyc i tu mam dylemat...jak to sie robi...blokując teleskop pod kątem 52 stopni nie moge go obnizac i ponosic czym to sie robi ? dajcie ten poradnik panowie bo zwariuje ha ha ;)
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostSeyv | 14 Maj 2009, 17:14

Masz możliwość podnoszenia do góry i opuszczania na dół. Robisz to obracając teleskop w osi DEC i RA. Trzeba to tylko poćwiczyć najlepiej jak jest widno. Odblokuj oś DEC i RA a następnie poruszaj teleskopem wokół tych osi. Zauważysz, że możesz dokładnie ustawić na każdy punkt z tą trudnością, że teleskop nie porusza się "na boki i w górę i w dół" po siatce azymutalnej (pion - poziom) lecz po "dziwnych" łukach i w tym cała trudność.. Zdarza się, że aby móc oglągać dany obiekt trzeba obrócić tubę teleskopu wzgłuż jej osi, tak aby ustawić sobe wygodnie wyciąg z okularem. Przy EQ2 czasami podczas obracania przeszkadzają giętkie pokrętła od mikroruchów.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postpolaris | 14 Maj 2009, 17:16

Tu masz dokładny opis:
http://www.skywatchertelescope.net/swts ... Q1and2.pdf

Kąta szerokości geograficznej nie ustawiasz w osi DEC tylko u podstawy głowicy osobnymi śrubami
polaris
 

PostAdrianHP | 15 Maj 2009, 16:18

Dzięki za pomoc. Juz powoli zaczynam czaić co i jak. Praktyka czyni mistrza :) Bede dużo ćwiczył.
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostAdrianHP | 15 Maj 2009, 18:13

Panowie może ktoś zrobi mały poradnik obsługi EQ2. Opisany kroczek po kroku na chłopski rozum bo ciężko na początku zaczaić obsługę tego montażu, szczególnie jak zaczyna się przygode z Astronomią. Mam jeszcze pytanko jak wyważyć ten teleskop mam instrukcje po Angielsku ale wiecie...w szkole miałem Rosyjski...i to mało uważałem na lekcjach ;) więc przypadkiem dla jaj nie podawajcie instrukcji po ruskiemu :) Niech ktoś opisze krok po kroku jak wyważyć. Dzięki i Pozdrawiam.
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostAdrianHP | 16 Maj 2009, 18:03

Widzę że temat zamarł :(
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostSeyv | 16 Maj 2009, 18:58

Poluzuj najpierw oś RA i DEC, tak by teleskop swobodnie się poruszał. Ustaw poziomo tak by tuba była równoległa do podłogi. Poluzuj obejmy mocujące teleskop. Przesuwaj tak teleskop w obejmach by samodzielnie pozostawał w poziomie (aby ani koniec z lustrem głównym jak masz refraktor to z soczewką ani ten z okularem nie opadał ku dołowi) - teleskop w jednej osi wyważony. Następnie ustaw montaż tak aby pręt mocowania obciążników był poziomo do podłogi. Przesuwaj obciążnikiem tak aby ani teleskop ani strona z obciążnikiem nie opadała. I wszystko wyważone. W wolnej chwili zrobię fotografię i opiszę krok po kroku jak obsługiwać montaż EQ2.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostCzeslawo | 16 Maj 2009, 20:19

Mak Orion 127 Mon2. Cassegrain 80/800. PZO66/400
Ortho9mm,UO Ortho12mm,Antares W70 14mm,,Ploosl 25mm,Bino WO.
Awatar użytkownika
 
Posty: 109
Rejestracja: 29 Wrz 2007, 10:19
Miejscowość: Grybów

 

PostAdrianHP | 17 Maj 2009, 10:14

Dzięki koledzy za pomoc. Dziś około 3 w nocy obserwowałem Jowisza i Księżyc ustawiłem wszystko tak jak poradziliście, śledząc osią RA Jowisza było prawie ok widziałem go doskonale tylko co jakiś czas uciekał mi ku górze musiałem korygować osią DEC. Prawdopodobnie coś ustawiłem nie tak ale nie wiem co. Ale i tak było już dużo lepiej niż "mój pierwszy raz" :) Dużo się od was nauczyłem. Seyv masz taki sam montaż jak ja. Już napewno jesteś w nim obeznany. Z niecierpliwością czekam na poradnik w twoim wykonaniu :) Pozdrawiam
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostAdrianHP | 17 Maj 2009, 10:27

A i jeszcze podziękowanie dla Czesławo za link. Dużo pomógł mi ten artykuł. Wielkie dzięki.
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

PostAdrianHP | 24 Maj 2009, 11:51

Jak pisałem wyżej, praktyka czyni mistrza. Dużo obserwowałem i po dojściu do wprawy, tan montaż jest naprawde wygodny w obsłudze. Ważne jest aby go dobrze wyważyć. Tak jak pisał Seyv czasami trzeba teleskop obracać wokół własnej osi aby mieć wygodny dostęp do wyciągu z okularem. Bardzo wygodnie się nim śledzi obiekty. Dzięki za pomoc chłopaki, dzięki wam nauczyłem się go wyważać i ogólnie... obsługiwać :)
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

Postslawekk95 | 24 Maj 2009, 11:54

Ja mam montaż EQ2 z tubą 114/900 , po dokręceniu (maksymalnym) śrub, bardzo się trzęsie . W ogóle paralaktyk jest dla mnie niewygodny, przeszkadza w obserwacjach. :(
 
Posty: 224
Rejestracja: 10 Sie 2008, 19:00
Miejscowość: Kowalewo Pomorskie

 

PostAdrianHP | 24 Maj 2009, 13:31

Ja narazie nie mam porównania. Kolega ma teleskop na azymutalnym. Bede musiał zobaczyć u niego. Narazie EQ2 jest dla mnie wygodny. Zobaczymy po porównaniu.
Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Awatar użytkownika
 
Posty: 23
Rejestracja: 11 Maj 2009, 12:22

 

Postbikeman1 | 20 Paź 2010, 23:19

Odświeze troszke temat, zeby nie zakładac nowego. Jako ze mam nowy nabytek na tym montazu co kolega AdrianHP ( eq2 ) rowniez mialem dzis problemy podczas obserwacji. Po przeczytaniu tego wątku nie wiem czy dobrze zrozumialem, aby prowadzenie za obiektem osią RA bylo prawidlowe, nalezy na samym poczatku montaz wraz teleskopem ustawic "orientacyjnie" na gwiazde polarna? a dopiero pozniej obracac sama tuba, bez przestawiania montazu w celu odszukania interesujacego mnie obiektu na niebie?
Nikon Action Ex 10x50 , Luneta MP 20x60
 
Posty: 9
Rejestracja: 12 Paź 2010, 11:23
Miejscowość: Radom

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat