Ustawianie ostrości - maska Bahtinov'a

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postqbanos85 | 19 Maj 2009, 20:13

Witam,

Pierwsze testy maski mam za sobą :) Krótko mówiąc jest to rzecz rewelacyjna i bardzo przydatna! Jeszcze nigdy tak szybko nie ustawiłem praktycznie idealnie ostrości w moim zestawie. Z kamera to bajkowa sprawa, myśle, że z Canonami również jest DUŻO łatwiej i lepiej! Wykonanie oczywiście pierwsza klasa (ukłony Dominik!)

Test przeprowadziłem na bardzo jasnej gwieździe (Vega) aby dobrze widać było spajki dyfrakcyjne. Zacząłem od w miarę dokładnego ustawienia ostrości metodą na FWHM (czyli tą co zwykle się stosuje, również przy robofocusach). Myślę sobie - jest nieźle, zakładam maskę. Jakże sie pomyliłem...... do ideału było jeszcze daleko...! :o

Tak to mniej więcej wyglądało - pierwsza klatka to ustawienie metodą na FWHM, potem poprawiałem już z maską, aż do punktu ostrości, czyli wtedy gdy środkowy spajk jest dokładnie w osi symetrii (w sumie tylko 3 klaty ale widać co się dzieje).

Resize 150%
Image

Maska jest bardzo czuła na zmiany położenia wyciągu - już minimalny obrót microfocuserem 1:10 Starlighta daje różnicę na obrazie gwiazdy.

A teraz najlepsze: MASKA JEST TOTALNIE NIECZUŁA NA SEEING! Przy początkowym ustawianiu na FWHM gwiazda zmieniała kształt i pływała, jak pod wodą. Gdy założyłem maskę praktycznie każda klata była identyczna! A dodam, że test robiłem na balkonie przy ciągle otwieranych/zamykanych drzwiach. Jest to ogromna zaleta nad FWHM i praktycznie zostawia tę drugą metodę daleko w tyle.
No dobra ustawiłem ostrość, czas na jakąś fotkę:


Ogniskowa 380mm, SBIG ST-2000XM, Luminancja 20 sek, bez kalibracji i guide, crop 100%

Image

Komentarz chyba zbędny (brzytwa) :) Dodam tylko, że nie ma tu żadnego hotpiksela, niektóre gwiazdy faktycznie zajmują 1 piksel.

No, ale żeby nie było tak różowo to maska ma, oprócz ogromnych zalet, również wady (jak wszystko), a w zasadzie jedną. Do ustawienia ostrości musimy wybierać jak najjaśniejsze gwiazdy, gdyż obstrukcja z maską jest już spora i skutecznie blokuje fotony. O tyle o ile w LRGB raczej nie powinno być problemów, o tyle w Ha czy innych ciemniejszych wąskich filtrach może być już gorzej. Można oczywiście znacznie wydłużyć czas ekspozycji poszczególnych subframe'ów, ale przy braku jasnych gwiazd w polu może to już być upierdliwe. Czy faktycznie to tak przeszkadza okaże się jak zwykle w praktyce. Z drugiej strony filtry narrowband są na tyle wąskie, że przy dobrze ustawionej ostrości w L mamy gwarancję że i narrowband będzie ostry, tak przynajmniej wynika z mojej praktyki z Ha.

Na koniec chciałem podziękować Dominkowi (coy_coyote) za udostępnienie mi maski do testów i użytkowania. Myślę, ze robofocusy nie będą już nam potrzebne :)

pozdrawiam
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

Postszymek_o | 19 Maj 2009, 20:54

Super się to wszystko prezentuje. Fakt maska nie jest czuła na seeing przede wszystkim dlatego iż wypadkowa apertura przy założonej masce jest niewielka i trzeba by chyba ogniska żeby ruchy powietrza były widoczne
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

PostAlien7101 | 19 Maj 2009, 21:22

Noto czas na składanie zamówień :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postcoy_coyote | 19 Maj 2009, 22:21

Alien7101 napisał(a):Noto czas na składanie zamówień :D

skoro maska przetestowana ogłaszam zbiórkę zamówień na wykonanie maski. :D
Maska wykonana z czarnego PMMA o grubości 3mm jak na zdjęciu parę postów wyżej. Wycinam sam krążek - sposób mocowania w gestii zamawiającego.
Jeżeli ktoś będzie zainteresowany proszę o info na PW ustalimy dalsze szczegóły.
Proszę przygotować sobie również plik z maską ze strony http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx z którego będziemy wycinać.
Jeżeli będzie większe jednorazowe zainteresowanie postaram się powalczyć o cenę jednak na tą chwilę jak pisałem wcześniej - 6zł za każdy centymetr średnicy+koszt wysyłki
Pozdrawiam serdeczenie
Dominik Ball

PS Mam nadzieję że ogłoszenie jest zgodne z regulaminem forum. Jeżeli nie proszę Administratora o przeniesienie do odpowiedniego działu.
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Postmareks | 20 Maj 2009, 14:35

mam takie pytanie czy w refraktorze ma jakieś znaczenie odległość zamocowania maski do szkła obiektywu?. powinno się sprawdzać ostrośc na wsuniętym czy wysunietym odroślniku?
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

Postwtw | 20 Maj 2009, 16:47

coy_coyote do kiedy przyjmujesz zamówienia? Tak się składa, że sprzęt mam na wsi i nie wiem jakiej średnicy mam odrośnik. Może ktoś z forumowiczów posiada refraktor Bresser Mesier 152/760 i byłby w stanie zmierzyć i podać mi ten wymiar. Średnica odrośnika jest chyba potrzebna przy generowaniu pliku z maską, czy może się mylę?
Refraktor SW ED 80/600, FF/FR SW x0,85, Atik 314l+ mono, manualne koło filtrowe BrightStar 5x1,25", EQ6 SynTrek, Canon 300D mod, SPC900NC mod, SW70/500, SW Newton150/1000, jakieś okulary złączki i inne drobiazgi

Kilka moich fotek
Awatar użytkownika
 
Posty: 446
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 13:14
Miejscowość: Otwock

Postcoy_coyote | 20 Maj 2009, 22:06

mareks napisał(a):mam takie pytanie czy w refraktorze ma jakieś znaczenie odległość zamocowania maski do szkła obiektywu?. powinno się sprawdzać ostrośc na wsuniętym czy wysunietym odroślniku?

z tego co mi wiadomo nie ma znaczenia gdzie umieszczona jest maska czy na odrośniku czy bliżej soczewki głównej.

wtw napisał(a):coy_coyote do kiedy przyjmujesz zamówienia? Tak się składa, że sprzęt mam na wsi i nie wiem jakiej średnicy mam odrośnik. Może ktoś z forumowiczów posiada refraktor Bresser Mesier 152/760 i byłby w stanie zmierzyć i podać mi ten wymiar. Średnica odrośnika jest chyba potrzebna przy generowaniu pliku z maską, czy może się mylę?

zamówienia przyjmuję cały czas na razie nie planuję terminu. Maski wycinam na bieżąco jak wchodzą zamówienia. Spokojnie jak będziesz miał dane to pisz no chyba że tak zatruję życie firmie która ma ploter że mnie wypędzą z tymi maskami :wink:
Co do średnicy odrośnika to przydała by się żeby dopasować średnicę maski :idea:
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Postmisiekc | 21 Maj 2009, 13:52

Mialem to szczescie, ze bylm druga osoba, ktora dostala maske wykonana przez Dominika do testow. I bardzo sie z tgo ciesze, gdyz... ale zobaczcie sami.
Ustawianie ostrości - maska Bahtinov'a: 123.jpg

Powyzsze zdjecie przedstawia trzy obrazki z dzialania maski.
Po dokladniejszym przyjrzeniu sie, latwo dostrzec roznice w polozeniu srodkowego spike'a. Roznica w polozeniu wyciagu miedzy tymi klatkami to 0.15 mm (blad pomiaru ponizej 0.01 mm). Mysle, ze to w pewien sposob obrazuje precyzje, z jaka mozemy ustawic ostrosc. Oczywiscie po krotkiej praktyce kazdy bedzie w stanie zauwazyc znacznie subtelniejsze roznice, co wydatnie polepszy precyzje.

Testem praktycznym wybralem M13. Efekt jest nastepujacy:
Ustawianie ostrości - maska Bahtinov'a: m13.jpg
crop
skala obrazu: pixel/3.45" (6.43um).
obrobka:
- poziomy,
- zlozenie warstw dla roznych czasow naswietlania,
- krzywe,
- poziomy
(brak jakiegokolwiek wyostrzania).

10x300s, 15x75s. EM-200, WO 80/480 @ f/4.8 (TRF-2008), Made DSI III Pro, Krakow.

Nie bede powtarzal wnioskow Kuby. Zamiast podsumowania napisze, ze juz zaczalem odkladac pieniadze na taka maske dla mojego SCT.
Pozdrawiam,
Michal
--------------------------------------------
Kilka moich fotek
AP Mach1 GTO, CFF 127mm f/7, WO/Lomo 80mm f/6, QSI 583, Canon 60D
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postwtw | 22 Maj 2009, 23:46

Witam, mam pytanie dotyczące generowania na stronie astrojargon.net pliku z tą maską. Wiadomo, wpisuję ogniskową i średnice obiektywu, tu wszystko jest jasne. Ale co dalej, ogniskową mam 760 aperturę 152 a średnicę odrośnika jakieś 202-203mm (nie mam tak długiej suwmiarki by to dokładnie zmierzyć). No i tu moje pytanie jaką wartość powinienem wpisać by mieć średnicę maski jakieś 3 mm większą od średnicy odrośnika. Zgodnie z opisem by uzyskać 20mm większą średnicę wpisujemy 10. Ja chcąc uzyskać średnicę większą o 50 mm wpisałem 25 ale wygenerowana maska ma wtedy średnicę 184mm, o co w tym wszystkim chodzi :(
Refraktor SW ED 80/600, FF/FR SW x0,85, Atik 314l+ mono, manualne koło filtrowe BrightStar 5x1,25", EQ6 SynTrek, Canon 300D mod, SPC900NC mod, SW70/500, SW Newton150/1000, jakieś okulary złączki i inne drobiazgi

Kilka moich fotek
Awatar użytkownika
 
Posty: 446
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 13:14
Miejscowość: Otwock

Postcoy_coyote | 23 Maj 2009, 08:11

wtw napisał(a):Witam, mam pytanie dotyczące generowania na stronie astrojargon.net pliku z tą maską. Wiadomo, wpisuję ogniskową i średnice obiektywu, tu wszystko jest jasne. Ale co dalej, ogniskową mam 760 aperturę 152 a średnicę odrośnika jakieś 202-203mm (nie mam tak długiej suwmiarki by to dokładnie zmierzyć). No i tu moje pytanie jaką wartość powinienem wpisać by mieć średnicę maski jakieś 3 mm większą od średnicy odrośnika. Zgodnie z opisem by uzyskać 20mm większą średnicę wpisujemy 10. Ja chcąc uzyskać średnicę większą o 50 mm wpisałem 25 ale wygenerowana maska ma wtedy średnicę 184mm, o co w tym wszystkim chodzi :(

najlepiej podeślij mi plik z wygenerowaną maską i podaj w mailu jaką chcesz mieć średnicę wtedy dopasuję Ci ręcznie :D oczywiście raster zostaje taki jak wygenerowany zmienia się tylko średnica zewnętrzna :idea:
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Postszymek_o | 23 Maj 2009, 18:37

Dokładniej wpisując dane teleskopu: średnica, ogniskowa generuje nam wzór maski dodając tą wartość Edge thickness dodajemy sobie miejsce do brzegu tuby wzór się nie zmienia zwiększa się tylko to czarne pole. Czyli apertura czysta (średnica lustra obiektywu) 152mm ogniskowa 752 i do tego ten Edge thickness 25mm i jest wszystko ok mi wychodzi Twoja maska dobrze. Po wprowadzeniuy tych wartości w efekcie otrzymuje czarny krążek o średnicy 202mm.
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

Postcoy_coyote | 23 Maj 2009, 22:26

szymek_o napisał(a):Dokładniej wpisując dane teleskopu: średnica, ogniskowa generuje nam wzór maski dodając tą wartość Edge thickness dodajemy sobie miejsce do brzegu tuby wzór się nie zmienia zwiększa się tylko to czarne pole. Czyli apertura czysta (średnica lustra obiektywu) 152mm ogniskowa 752 i do tego ten Edge thickness 25mm i jest wszystko ok mi wychodzi Twoja maska dobrze. Po wprowadzeniuy tych wartości w efekcie otrzymuje czarny krążek o średnicy 202mm.

nie o to chodzi Szymek :arrow: wtw opisuje przypadek z którym kilka osób się spotkało podczas wygenerowania maski z tej strony. Otóż działo się tak że po dobrze wpisanych danych średnica maski nie wychodziła tak jak miała wyjść. Nie mam wyjaśnienia na ten problem i dlatego osoby które u mnie zamówiły maski odsyłałem w mailu zwrotnym podgląd w jpg oraz wymiary jakie mnie wyszły po imporcie do programu wektorowego. Postaram się szczegółowo naświetlić problem na przykładzie wtw idąc Twoim torem wpisujemy parametry ogniskowa 152mm, średnica lustra 202 i margines 25mm - wynikiem powinno być kółko z rastrem 6 o średnicy zewnętrznej 152mm+(2*25mm)=202mm i jest to wymik prawidłowy. Jednak wiem że wtw jak wpisze takie same dane otrzyma w wyniku kółko około 189mm zamiast 202mm. Nie wiem co jest powodem złego działania skryptu u innych osób. Dlatego proponuję podanie parametrów łącznie że średnicą odrośnika i wtedy nie ma kłopotu.
P.S. Szymon pod jakim programem podglądasz maskę no i ważna rzecz pod jakim programem oglądał maskę wtw :?: może jego plik jest dobrze generowany tylko program źle widzi plik :?:
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Postszymek_o | 24 Maj 2009, 01:26

Dziwny format pliku wypluwa, ja sobie podglądam programikiem Inkscape
Pozdrawiam :)

Orion Optics UK CT8-mod, EQ6, TS-OAG, Meade DSI, QHY9, obserwatorium
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

Postcoy_coyote | 25 Maj 2009, 22:16

zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dziś wysłałem wykonane maski z poprzedniego tygodnia i poszły one do następujących osób:
- Bokonon -1 szt,
- Promil16 -1szt,
- RobMark - 2szt
- GrzegorzP - 1 szt
- Alien7101 -2szt
- Lukas810 - 1szt
- oraz kolega Qbanosa pan Maciej
Proszę o info jak przesyłka dojdzie
Mam nadzieję że spełni Wasze oczekiwania i czekam na kolejne recenzje :D
W kolejce do następnego cięcia na razie tylko wtw
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Postwtw | 26 Maj 2009, 12:32

coy_coyote napisał(a):W kolejce do następnego cięcia na razie tylko wtw

Ludzie zamawiać zamawiać bo się doczekać już nie mogę :mrgreen:
Refraktor SW ED 80/600, FF/FR SW x0,85, Atik 314l+ mono, manualne koło filtrowe BrightStar 5x1,25", EQ6 SynTrek, Canon 300D mod, SPC900NC mod, SW70/500, SW Newton150/1000, jakieś okulary złączki i inne drobiazgi

Kilka moich fotek
Awatar użytkownika
 
Posty: 446
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 13:14
Miejscowość: Otwock

PostGrzegorz Czernecki | 26 Maj 2009, 12:51

ja wczoraj też wykonałem pierwsze próby tej maski i rzeczywiście ustawianie ostrości przy jej pomocy to bajka ,tylko problem w tym że moja wykonana z tektury od wilgoci się delikatnie mówiąc zniekształciła, jak nie wymyśle czegoś innego to też zamówie u Dominika :D
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostJarek76 | 26 Maj 2009, 23:40

Maskę otrzymałem, wielkie dzięki Dominik :mrgreen:
Mam nadzieję,że pogoda dopisze aby ją przetestować :wink:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostAlien7101 | 27 Maj 2009, 16:08

Maseczki dotarły dzisiaj dzięki Dominik :D jakość pierwsza klasa
Jak pogoda dopisze w weekend będą testy i opis z wrażeń
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postcoy_coyote | 27 Maj 2009, 17:41

cieszę się Panowie że jakość wykonania spełnia Wasze oczekiwania.
Mam nadzieję że w praktyce również będziecie z niej zadowoleni. :D
Jeżeli ktoś ma jeszcze ochotę na taką maseczkę proszę o kontakt :D
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostCygnus_X1 | 27 Maj 2009, 17:43

coy_coyote napisał(a): Jednak wiem że wtw jak wpisze takie same dane otrzyma w wyniku kółko około 189mm zamiast 202mm.

Różnica wynosi ... 13 milimetrów!
Widocznie to jest zjawisko kwantowe, nikt nie wie, dlaczego 13.
Coś, jak stała struktury subtelnej: 1/137. Nawet Pan Bóg nie wiedział, dlaczego 1/137, miał o to zapytać Diraca.
:)
Newton 114/900, SkyMaster 15x70, Meade 10x50; Nikon Action 8x40 CF
Nikon D600, Nikkor 80-200 1:2.8, Sigma 170-500 APO, Rubinar 500/5.6, MTO11CA, kilka innych zacnych szkiełek
 
Posty: 799
Rejestracja: 24 Lis 2008, 01:04
Miejscowość: Bognor Regis, Anglia

Post_RobMarK_ | 27 Maj 2009, 20:39

Bardzo dziękuję Dominik za błyskawiczną realizację. Wykonanie super :!:
Pozostałym nabywcom zazdroszczę, że ich maski przejdą już chrzest bojowy. Moje muszą poczekać na tzw. czas wolny :?
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1447
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postcoy_coyote | 02 Cze 2009, 22:01

Do końca tygodnia zbieram ostatnie zamówienia na cięcie maski :!:
Jeżeli ktoś jeszcze chce się załapać w tym tygodniu na cięcie to są ostatnie dni. :D
Nie wiem czy będą kolejne cięcia bo zainteresowanie spadło a nikt nie uruchomi mi maszyny na 2-3 sztuki.
Zatem proszę się decydować i pisać 8)
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostKamil K. | 03 Cze 2009, 20:55

Witam

To i ja się piszę mam ED80 Oriona, podesłać Ci wymiary czy już robiłeś maski na ten sprzęt?

Pozdrawiam
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

Postcoy_coyote | 03 Cze 2009, 22:49

Kamil K. napisał(a):Witam

To i ja się piszę mam ED80 Oriona, podesłać Ci wymiary czy już robiłeś maski na ten sprzęt?

Pozdrawiam


super :!: podesłałem Ci maila na PW :wink: maski takie robiłem ale za każdym razem na inny wymiar średnicy zewnętrznej 8)
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

Postwtw | 04 Cze 2009, 16:05

Hej, tak się ostatnio zastanawiam nad sposobem zamontowania maski na teleskopie. Widziałem bardzo fajny patent Wessela z astro4u, rozważam też inne metody montażu i stąd moje pytanie: Jaki jest margines błędu jeżeli chodzi o zachowanie osiowości maski i optyki teleskopu? Czy przesunięcie środka maski względem osi optyki o np 1 mm spowoduje niedokładność ostrzenia? Ciekaw jestem tego gdyż nie dysponuję precyzyjnymi narzędziami pozwalającymi zachować taką dokładność z jaką wykonana została sama maska :roll:
Pozdrawiam
Wojtek
Refraktor SW ED 80/600, FF/FR SW x0,85, Atik 314l+ mono, manualne koło filtrowe BrightStar 5x1,25", EQ6 SynTrek, Canon 300D mod, SPC900NC mod, SW70/500, SW Newton150/1000, jakieś okulary złączki i inne drobiazgi

Kilka moich fotek
Awatar użytkownika
 
Posty: 446
Rejestracja: 20 Wrz 2007, 13:14
Miejscowość: Otwock

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat