Synta 10" czy GSO 10" ktory teleskop lepszy na lata

Postuprightbassmatt | 27 Lis 2010, 03:02

Prosze o informacje bo caly czas nie moge sie zdecydowac na zakup konkretnego modelu. Raczej juz okreslilem, ze bedzie to Newton 10", ale ostatnio zainteresowalem sie tym teleskopem:

http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... ts_id=1022

Wiem, ze GSO 10" moze byc lepszy w transmisji swiatla niz dobrze znana Synta 10" od Sky-Watcher'a.
Wynika to z pomiarow sprawnosci lustra, ktore czytalem. Wyciag 2" z mikroruchami tez przemawia na korzysc GSO, okular 30mm tez pewnie lepszy niz kitowe Synciaki, ale tak sie sklada, ze juz mam SCOPOSA i inne okulary docelowe, wiec na zestawowym erflu akurat mi nie zalezy tak bardzo.

Prosilbym o podpowiedz bo chcialbym nabyc teleskop "na dniach" i na dlugi czas uzytkowania oraz chce by byla to mozliwie jak najlepsza inwestycja.
Czy jakosciowo GSO ma przewagę nad Syntą?
Chodzi o trwalosc i ogolnie jakosc wykonania + naturalnie jakosc lustra i lusterka wtornego bo to chyba najwazniejsze elementy optyczne Newtona.

Wagowo sprawa wyglada identycznie?
Podobno Synta 10" wazy 25kg, a GSO?
Co z kolimacją? Wiem, ze Synta 10" jest fabrycznie skolimowana, a jak z GSO ?

Mam mozliwosc kupic 10" Synte o okolo 400 zlotych taniej niz GSO, wiec chcialbym sie dowiedziec czy warto doplacic do GSO i jesli tak to z jakich powodow.
Z gory dziekuje wszystkim za pomoc w tej sprawie.
Lornetka 10x50 daje sporo radosci z poznawania nieba, ale taki teleskop to wrota do innego wymiaru, wiec licze na waszą pomoc.
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

Postendriu624 | 27 Lis 2010, 07:08

A nie pomyślałbyś może o 12 cali jako docelowy teleskop.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Lis 2010, 19:50, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzwierzak_grubas | 27 Lis 2010, 08:35

zobacz tutaj niedawno ten temat był omawiany
viewtopic.php?f=10&t=13497
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postexec | 27 Lis 2010, 11:29

uprightbassmatt napisał(a):
Wiem, ze GSO 10" moze byc lepszy w transmisji swiatla niz dobrze znana Synta 10" od Sky-Watcher'a.
Wynika to z pomiarow sprawnosci lustra, ktore czytalem. Wyciag 2" z mikroruchami tez przemawia na korzysc GSO, okular 30mm tez pewnie lepszy niz kitowe Synciaki, ale tak sie sklada, ze juz mam SCOPOSA i inne okulary docelowe, wiec na zestawowym erflu akurat mi nie zalezy tak bardzo.3

To właśnie pokazuje bezsensowność kupowania okularów zanim kupi się teleskop. Jeśli kupisz GSO, a wg mnie powinieneś kupić właśnie GSO zamiast Synty, to wylądujesz z dwoma 30mm okularami (jeden do sprzedaży). Oprócz tego masz już LV5mm, który będzie służył głownie do leżenia w szafie, lub zajmowania miejsca na półce z okularami. Do GSO (do Synty zresztą też) powinieneś kupić raczej okular 7mm, który dałby Ci dobre planetarne powiększenie, które jednocześnie nadałoby się do ekstremalnego powiększania niektórych gromad i do małych mgławic planetarnych.

uprightbassmatt napisał(a):Czy jakosciowo GSO ma przewagę nad Syntą?
Chodzi o trwalosc i ogolnie jakosc wykonania + naturalnie jakosc lustra i lusterka wtornego bo to chyba najwazniejsze elementy optyczne Newtona.

Sprawa jest prosta. Mikrofokuser, lepsze lustra, jakość wykonania pewnie podobna. Wybór jest prosty.

uprightbassmatt napisał(a):Wagowo sprawa wyglada identycznie?
Podobno Synta 10" wazy 25kg, a GSO?
Co z kolimacją? Wiem, ze Synta 10" jest fabrycznie skolimowana, a jak z GSO ?

(12) 4135526 takie pytania najlepiej zadać tutaj. Jeśli o mnie chodzi, to nie wyobrażam sobie, żeby producent nie skolimował swojego teleskopu w fabryce. Wiadomo, że po drodze może się co nieco rozjechać, ale jak masz Newtona, to musisz polubić się z kolimowaniem teleskopu.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostJanusz_P. | 27 Lis 2010, 14:36

Teleskopy z fabryki przychodzą często totalnie rozkolimowane po 3 miesięcznym transporcie morskim lub tygodniowym lotniczym i dopiero u nas w Astrokraku przegląda sieje, dokręca co potrzeba, uzupełnia brakujące śrubki, luzuje często za mocno dokręcone lustra i kolimuje finalnie teleskop przed sprzedażą Klientowi :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postuprightbassmatt | 27 Lis 2010, 17:08

o.k. Janusz, ale czy moge byc pewien, ze jesli kupie w astrokraku :) to na bank GSO bedzie dostarczony do mnie kurierem w stanie skolimowanym. Czy po transporcie kurierem nie bede go musial jeszcze raz kolimowac. Nie mam czym na razie i chcialbym go miec w domu w pudle juz ustawionego przez fachowca. Bede sie z nim delikatnie obchodzil, wiec raczej nie bede musial czesto sprawdzac czy jest zestrojony. Nturalnie jezeli tuba dotrze do mnie w stanie gotowym do przegladu nieba.

Czy moglbys mi podac mi wage tego teleskopu. Synta ma 2x12,5kg, a GSO?
Mniemam, ze wyzej stawiasz GSO niz Syntę ... :?:
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

Postuprightbassmatt | 27 Lis 2010, 17:34

exec napisał : :P

*** To właśnie pokazuje bezsensowność kupowania okularów zanim kupi się teleskop. Jeśli kupisz GSO, a wg mnie powinieneś kupić właśnie GSO zamiast Synty, to wylądujesz z dwoma 30mm okularami (jeden do sprzedaży). Oprócz tego masz już LV5mm, który będzie służył głownie do leżenia w szafie, lub zajmowania miejsca na półce z okularami. Do GSO (do Synty zresztą też) powinieneś kupić raczej okular 7mm, który dałby Ci dobre planetarne powiększenie, które jednocześnie nadałoby się do ekstremalnego powiększania niektórych gromad i do małych mgławic planetarnych. ***

Rozumiem Twoje oburzenie, ze najpierw kupilem okulary, ale juz wyjasniam, ze dysponowalem wowczas nie swoim teleskopem zwierciadlanym Tasco (fatalne kitowe huygensy o malenkim 30-35 polu widzenia byly praktycznie do bani) i chcialem sprobowac wykorzystac Tasco (prawie jak TESCO) jeszcze wtedy, a juz kupujac okulary okreslilem, ze na 100% kupie Newtona 8 lub 10 cali. Stad tez wybor tych 3 patrzalek, ktore widnieja w moim podpisie. Nie do konca zgodze sie z Toba, ze NLV 5mm bedzie lezal caly czas w szafie. Mialem okazje nabyc go w miare atrakcyjnej cenie i daje on powiekszenia odpowiednio dla Synty 240, a dla GSO 254, wiec nie jest to jakies extremum rzedu 300 i wyzej na uzycie go raz do roku na specjalna okazje. Z 4mm od razu zrezygnowalem wlasnie z tego powodu, ze to na zdrowy rozum to juz absolutna granica mozliwosci dla naszego nieba.
Wydaje mi sie, ze zdolnosc rozdielcza lustra 10" bez problemow poradzi sobie z takim powiekszeniem jak 240-254 i obraz nadal bedzie dostatecznie jasny :wink:
Mysle, ze do blizszego przegladu naszego ksiezyca i Jowisza oraz innych planet bedzie akurat, a 7mm moglby pozostawic pewien niedosyt zbyt malego powiekszenia wzgledem 13mm. Jasne, ze 5mm nie nada sie do DSO, ale nie to jest jego przeznaczeniem. To bedzie zadanie dla LVW 13mm.
Popraw mnie jesli jestem w bledzie

Zaopatrzylem sie w uniwersalny i jak na moje potrzeby bardzo profesjonalny LVW 13mm i on bedzie raczej glownym okularem w wyciagu. Scoposa nabylem do przegladu nieba i watpie by kitowy 30mm modyfikowany ERFL byl w stanie mu dorownac, a jezeli kupie GSO bede mogl ocenic to samemu i zawsze ktorys z nich sprzedac i odzyskac troche pieniedzy. Raczej Scopos'a sobie zostawie bo zanim go kupilem naczytalem sie sporo o nim i o SWANIE 33 :)
Wybor 3 okularow byl przemyslany i do dzisiaj mysle, ze bardzo trafny :mrgreen:
To sie naturalnie okaze jak juz sprawdze je na prawdziwym sprzecie, a nie na zabawce ze slabiutkim lustrem 114mm jak dotad.
Na czym testowalem lantany mozecie popatrzec tu:

http://www.excelsis.com/1.0/entry.php?e ... ctionid=12
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

Postuprightbassmatt | 27 Lis 2010, 17:39

zwierzak_grubas napisał:

zobacz tutaj niedawno ten temat był omawiany
viewtopic.php?f=10&t=13497[/quote]

dzieki, wlasnie po tym temacie zainteresowalem sie owym GSO, ale chcialem poznac jeszcze wiecej wypowiedzi, zeby potem nie zalowac wydania kasy nie na ten sprzet bo w zasiegu byl podobny, ale porzadniejszy :)
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

Postexec | 27 Lis 2010, 18:19

uprightbassmatt napisał(a):Rozumiem Twoje oburzenie, ze najpierw kupilem okulary, ale juz wyjasniam, ze dysponowalem wowczas nie swoim teleskopem zwierciadlanym Tasco (fatalne kitowe huygensy o malenkim 30-35 polu widzenia byly praktycznie do bani) i chcialem sprobowac wykorzystac Tasco (prawie jak TESCO) jeszcze wtedy, a juz kupujac okulary okreslilem, ze na 100% kupie Newtona 8 lub 10 cali. Stad tez wybor tych 3 patrzalek, ktore widnieja w moim podpisie.

Ależ ja nie jestem oburzony. Twoje pieniądze, Twój wybór. Chociaż teraz przynajmniej wiem, że wybierałeś okulary mając już jakikolwiek teleskop. :wink:

uprightbassmatt napisał(a):Nie do konca zgodze sie z Toba, ze NLV 5mm bedzie lezal caly czas w szafie. Mialem okazje nabyc go w miare atrakcyjnej cenie i daje on powiekszenia odpowiednio dla Synty 240, a dla GSO 254, wiec nie jest to jakies extremum rzedu 300 i wyzej na uzycie go raz do roku na specjalna okazje.

No cóż, wygląda na to, że wiesz lepiej. :mrgreen:
A tak serio, to kilka lat temu byłem w podobnej sytuacji jak Ty. I zgadnij - też kupiłem LV 5mm do Synty 8'' (240x). Już pierwszego dnia zrozumiałem, że źle wybrałem. Power 240x nadaje się na te lepsze noce. Takich nocy w ciągu roku jest pewnie z kilkanaście, może nieco więcej. Jednak obserwacji nie prowadzimy codziennie, więc de facto taki okular spełnia swoją rolę mniej więcej raz na 5-10 sesji obserwacyjnych. Ja jak go kupiłem, to zaraz jak się skończyła opozycja Marsa to go sprzedałem. Teraz bym wolał kupić 7mm - taki power da się wykorzystać w większość nocy. Oprócz tego taki power jest świetny do malutkich planetarek i ekstremalnego powerowania bardzo małych gromad. 5mm to za dużo. Swoją drogą - jak już się trafi TAAKA noc (pod względem seeingu) to spokojnie można robić 300 i więcej. :wink:
Co do powiększenia - każdy na początku chce jak najwięcej, więc nie wykluczam, że na początku Ci się spodoba taki power. Po pewnym czasie jednak zacznie Cie wkurzać rozmyty, niewyraźny obraz i zaczniesz preferować bardziej umiarkowane powiększenia, przy których jakość obrazu jest lepsza. Pewnie jak zwykle wszystko przyjdzie z czasem. :mrgreen:


uprightbassmatt napisał(a):Wydaje mi sie, ze zdolnosc rozdielcza lustra 10" bez problemow poradzi sobie z takim powiekszeniem jak 240-254 i obraz nadal bedzie dostatecznie jasny

Tu nie o rozdzielczość lustra chodzi. Zresztą - pogadamy za jakiś czas. :mrgreen:

uprightbassmatt napisał(a):Jasne, ze 5mm nie nada sie do DSO, ale nie to jest jego przeznaczeniem. To bedzie zadanie dla LVW 13mm.

Do DS przyda się jeszcze nieco większy power. Tak gdzieś 8-9mm przy 1200 ogniskowej. Tak samo jak ok 20mm do innych DS. Generalnie 20-13-8 to w takiej Syncie/GSO będą najczęściej używane/najbardziej przydatne okulary (jeśli będziesz takie lub podobne miał). Przy okazji po dołożeniu Barlowa do 13mm i 8mm masz dwa rewelacyjne powery planetarne (185 na co dzień i 300 na super noce). Pomyśl o tym.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostTrev | 27 Lis 2010, 22:32

to i ja się dołącze do tematu :D
czy do uzupełnienia lantanowego zestawu 25 / 13 / 6 można użyć barlow'a x1,6 antaresa, czy bedzie za słaby...
jeśli nie Antares, to czy inne firmy robią barlowy w okolicach x1,5, bo niestety nie znalazlem niczego innego poniżej o podobnych parametrach
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

Postzwierzak_grubas | 28 Lis 2010, 01:14

uprightbassmatt
Ja bym brał GSO
Ale na twoim miejscu nie dal bym sie namówić i wziol bym Synte
a potem napisał tutorial o wyższości SW nad GSO :wink:
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postzwierzak_grubas | 28 Lis 2010, 01:22

Ale co to w ogóle za nick uprightbassmatt
to jakaś podpucha albo mamy kolege z innego forum" naprzykladdlachłopakow "
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postzwierzak_grubas | 28 Lis 2010, 01:25

Trev napisał(a):to i ja się dołącze do tematu :D
czy do uzupełnienia lantanowego zestawu 25 / 13 / 6 można użyć barlow'a x1,6 antaresa, czy bedzie za słaby...
jeśli nie Antares, to czy inne firmy robią barlowy w okolicach x1,5, bo niestety nie znalazlem niczego innego poniżej o podobnych parametrach

ten barlow jest bardzo fajny ale przed wyjściem na obserwacje zostaw go sobie w domu bo tam ci sie do niczego nie przyda :D
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postvlad tepes | 28 Lis 2010, 01:26

Zwierz - nie graj wariata :)
Troll profesjonalny
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 09:02

 

Postzwierzak_grubas | 28 Lis 2010, 01:27

Pass
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postvlad tepes | 28 Lis 2010, 01:28

Przeciez niczym Cie nie zaskoczyłem :) tak szybko kończysz?
Troll profesjonalny
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 09:02

 

Postsipaj | 28 Lis 2010, 01:30

jeśli ogulnie w testach lustra GSO wypadają lepiej niż SW , to czemu nie?
lustra te same co w Meade LB a cena niższa, tylko brać.
Mam GSO ale nie porównywałem się z SW osobiście, bazuję na wypowiedziach forumowiczów i sklepu teleskop-expres

pozdrawiam
GSO 12" Dobson ,Celestron 114mm F9 na paralityku + okulary Pl 10,20mm, Spl 9mm, Planetary HR 7 i 15mm, SWA 32mm, lornetka Bresser 10x50
 
Posty: 123
Rejestracja: 09 Kwi 2010, 21:57
Miejscowość: Rurzyca koło Goleniowa

 

Postvlad tepes | 28 Lis 2010, 01:34

sipaj napisał(a):jeśli ogulnie w testach lustra GSO wypadają lepiej niż SW , to czemu nie?


Na jakiej podstawie opierasz swoje domniemania?
Troll profesjonalny
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 09:02

 

Postuprightbassmatt | 28 Lis 2010, 03:01

vlad tepes napisał(a):Zwierz - nie graj wariata :)



Trafiles w sedno z tym graniem :lol: ale ja gram i to wcale nie wariata.
Z moim nickiem to prosta sprawa. Upright bass to in inglisz-amerikan kontrabas, a matt to moje imie.

To moja tymczasowa stronka na YT :)

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt

any questions ?
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

Postexec | 28 Lis 2010, 03:35

vlad tepes napisał(a):
sipaj napisał(a):jeśli ogulnie w testach lustra GSO wypadają lepiej niż SW , to czemu nie?


Na jakiej podstawie opierasz swoje domniemania?

To nie są żadne domniemania. Lustra SW mają niższą sprawność od luster GSO.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postvlad tepes | 28 Lis 2010, 03:49

exec napisał(a):To nie są żadne domniemania. Lustra SW mają niższą sprawność od luster GSO.


Badałeś te lustra nożem Foucaulta żeby to stwierdzić?

Tylko odpowiedź na to konkretne pytanie (nie chcę żadnych pokrętnych tłumaczeń od Ciebie)
Troll profesjonalny
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 09:02

 

Postuprightbassmatt | 28 Lis 2010, 04:02

Madrze zadane pytanie. Tez pragne to wiedziec czy przypadkiem nie jest to sciema z ta sprawnoscia luster i wyzszoscia luster Meade nad lustrami Sky-Watchera.
Niby 94% sprawnosci z danych internetowych maja lustra GSO, a Synta ?
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

PostTrev | 28 Lis 2010, 09:47

zwierzak_grubas: wybacz, ale Twoja odpowiedz niewiele pomaga...
Jeśli możesz, to po prostu odpowiedz czy taki barlow będzie się sprawdzał z tymi okularami czy nie
Patrzyłem na dobór szkieł w taki sposób, żeby okulary były ustawione względem siebie x2 (w sensie powiększenia) natomiast barlow x1,5 uzupełniłby wybór powiększenia o "połówki"
Dlatego pytałem czy takie rozumowanie i dobór barlowa (o ile lantany chcą z nim współpracować) będzie dobry, a jeśli nie to dlaczego i czy jakiś układ innego producenta sie sprawdzi
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

Postexec | 28 Lis 2010, 12:06

vlad tepes napisał(a):
exec napisał(a):To nie są żadne domniemania. Lustra SW mają niższą sprawność od luster GSO.


Badałeś te lustra nożem Foucaulta żeby to stwierdzić?

Tylko odpowiedź na to konkretne pytanie (nie chcę żadnych pokrętnych tłumaczeń od Ciebie)

Ja nie badałem luster. Badał je Janusz P.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostJanusz_P. | 28 Lis 2010, 12:23

vlad tepes napisał(a):
exec napisał(a):To nie są żadne domniemania. Lustra SW mają niższą sprawność od luster GSO.


Badałeś te lustra nożem Foucaulta żeby to stwierdzić?

Tylko odpowiedź na to konkretne pytanie (nie chcę żadnych pokrętnych tłumaczeń od Ciebie)


Szkoda tylko że wprowadzasz ludzi w błąd zapewne ze swoje niewiedzy :roll: mylisz podstawowe pojęcia sprawności optycznej i dokładności kształtu bo sprawność bada się spektrofotometrem a dokładność metodą cieniową lub interferometrem optycznym :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat