"Prawie" łożyskowany montaż Celestron CG-5 GT ;-)

PostSebastian_wawa | 25 Wrz 2007, 10:38

O Januszu - widzę że zdecydowałeś się na GT :) Jak się spisuje? :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postastrokosmo | 25 Wrz 2007, 23:27

Seba chętnie spotkam się z tobą na twojej działce to go przetestujemy razem-co ty na to .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2007, 09:09

Astrokosmo, no toś se kupił kazek-wynalazek, moje szczere kondolencje :roll:
Tydzień temu przyszedł do mnie do warsztatu Klient, przyjechał z nieudanego właśnie z powodu tego montażu zagranicznego urlopu z prośbą o przegląd bo montaż chodził bardzo głośno i pokasowanie luzów gdyż nie dało się na nim pracować nawet małym Maczkiem 127mm :shock:
Okazuje się że ta chińszczyzna zrobiona jest na wyjących silniczkach prądu stałego zamiast na dokładnych krokowcach :shock:
Drugi szok przeżyliśmy z Klientem po wyjęciu osi delta :shock:
Rzekomo ułożyskowany montaż to raczej żenada:? ma tam tulejki smarne i cmokające miodnie chińskie mazidło rodem ze Sky Luxa więc o skasowaniu tam luzów z mety zapomnij :evil: Gwinty w tej glinie zamiast aluminium wyglądają jak zaorane pole i nie mają nic wspólnego z kulturą techniczną :oops:
Po lekkim dokręceniu tulei oporowych aby zmniejszyć choć trochę te luzy silniki napędowe już rzężą i zawodzą wołając o pomstę do nieba a luz jak był tak jest czyli bez przebudowy montażu (nieopłacalna, brak miejsca na lożyska) nie wiele się z tym da zrobić.
w Osi Alfa jest nie lepiej, jest wprawdzie przednie łożysko kulkowe no name (powinno tu być łożysko stożkowe!) ale co z tego jak jego oprawa ma luz 0,25mm czyli łożysko goni w niej jak przysłowiowy cyt. "Żyd po pustym sklepie" :lol: a o podróbce tylnego łożyska nie będę się wypowiadał bo musiałbym publicznie nabluzgać na kretyna który go zaimprowizował z dwóch denek po paście do butów, pozostawię ten komentarz właścicielowi montażu :?
Załączniki
"Prawie" łożyskowany montaż Celestron CG-5 GT ;-): osdeltaGT.JPG
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 26 Wrz 2007, 11:15

Przepraszam, czy chodzi tu o montaż Celestrona CG-5GT? Pytam, bo już kompletnie się pogubiłem, a taki właśnie montaż ... chciałem kupić.
Dla jasności- pytam Janusza_P , odnośnie treści postu tuż nad moim.
saywiehu
 

PostSebastian_wawa | 26 Wrz 2007, 11:26

astrokosmo napisał(a):Seba chętnie spotkam się z tobą na twojej działce to go przetestujemy razem-co ty na to .


Jasne :D Jak tylko będzie pogoda to ja nie widzę przeszkód :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 26 Wrz 2007, 22:08

Po prostu z wrażenia dech mi zaparło. Ależ bym się wpakował! Mój LXD-500 przy TYM CZYMŚ to jak prom kosmiczny przy samolocie braci Wright :shock:

Promilu, nie denerwuj się- trzeba wiedzieć o takich rzeczach. I pisać, bo mont tak NIE POWINIEN wyglądać!
saywiehu
 

PostJarek76 | 26 Wrz 2007, 23:02

Pamietasz kiedy pisalem o moim montażu ,ktory NIGDY nie powinien tak wygladac a TY probowałes mi cos wytlumaczyc....

Widze ze historia sie kołem toczy....
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Postsaywiehu | 26 Wrz 2007, 23:14

Jarku- przeczytaj proszę bez żadnych osobistych aluzji :)
Kupując używany sprzęt- ISTNIEJE JAKIEŚ ryzyko - i trzeba się z tym liczyć. Ale jeśli biorę reklamowaną (również na Zachodzie!) "nówkę-sztukę", reklamowaną jako... tramtaram... "Black Power" :D oraz " The mount is warmly recommended to all amateurs looking for a portable, powerful and above all affordable GoTo mount for both visual and photographical duties." (to akurat ze strony Telescope - Service), to mam prawo żądać czegoś choćby NORMALNEGO.

Chyba, że to inny mont, ale nie sądzę:
http://www.telescope-service.com/Celest ... _GoTo.html . Nie sądzę, bo Brahi, pracujący przecież w sklepie Delty w Wawie pisał mi, że toto właśnie sprzedają jako CG-5GT za te ok. 2000 zł.
saywiehu
 

PostMaPa | 27 Wrz 2007, 17:07

Te montaże CG-5 GT przeszły po drodze troche ulepszen ze strony producenta.
Czy wiadomo kiedy został kupiony ten felerny egzemplarz który Januszu widziałeś u siebie ? Na początku faktycznie nie były łożyskowane - potem czytałem że Celestron jednak wpadł na pomysł tego ulepszenia.
Można to zweryfikować?
Możesz zamiescić zdjęcia całości ?
W sumie ciekawe czy ostatnio produkowane mają łożyska zakładając że to jest starszy egzemplarz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 28 Wrz 2007, 10:42

Montaż kupiony w tym miesiącu z pierwszej ręki a fotki porobię jak Klient wróci wymienić łożyska osi alfa których rozmiary mu podałem do zakupienia 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaPa | 28 Wrz 2007, 15:41

Janusz_P. napisał(a):Montaż kupiony w tym miesiącu z pierwszej ręki a fotki porobię jak Klient wróci wymienić łożyska osi alfa których rozmiary mu podałem do zakupienia 8)

Super - jestem żywo :wink: zainteresowany tematem więc będę czekał :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postnoxili | 28 Wrz 2007, 15:47

Przyznam się że albo coś nie zrozumiałem albo to brzmi jak próba uzycia napedu parowego do śmigłowca.:Okazuje się że ta chińszczyzna zrobiona jest na wyjących silniczkach prądu stałego zamiast na dokładnych krokowcach :!: :shock: :shock: :shock: :?:
Czy mówimy o takich zwykłych silniczkach prądu stałego jak w walkmanie, diskmanie itp. ???? To to w ogóle jest mozliwe ? Jak do tej pory spotkałem sie z użyciem czegoś takiego tylko do napedu dość prymitywnego koziołka !!!! Jak to to działało w paralaktyku ? Ultradokładny enkoder??Teoretycznie taki układ jest mozliwy w guidowaniu ,ale też raczej do króciutkich ogniskowych.Jak to działało?
Awatar użytkownika
 
Posty: 373
Rejestracja: 23 Cze 2007, 21:02
Miejscowość: Prusy

Postzbyszek | 28 Wrz 2007, 16:36

Silniczki pradu stalego na enkoderach sa dokladniejsze w sterowaniu niz krokowce. Maja kontrole wykonania obrotu silniczka czego zwykle krokowce nie zapewniaja . Ponadto zdecydowanie mniej biora pradu aku .

Os ze zdjecia warto lozyskowac od strony przeciwwagi . Tam mozna . To czarne to moze byc smar z drobinami wytartego aluminium z korpusu lub osi.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 28 Wrz 2007, 19:01

Montażowi klasy EQ-5 opartym na krokowcach jak GPD czy SVP w zupełności do zasilania wystarczy zasilacz stabilizowany 12V 1A a ten wyjący Celestron GT na takim się dusi i zwalnia a dopiero 2A wydmuchu ze stabilizowanego zasilacza zaspokaja jego prądożerne potrzeby tak więc mam praktyczne, odmienne od twoich doświadczenia :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postastrokosmo | 01 Paź 2007, 09:49

Wczoraj przetestowałem montaż pod kilkoma względami.

- wyszukiwanie obiektów za pomocą GT w nocy
- astrofoto
- wyszukiwanie obiektów za pomocą GT w dzień

1. Wyszukiwanie w nocy

Montaż ustawiałem na 1 , 2 , oraz kilku gwiazdach nieba południowego.
Niektóre obiekty były odnajdywane idealnie w szukaczu i okularze , inne nieco z boku ale w zasiegu okularu PL 32mm -ogniskowa 2000mm = 62.5x.
Obiekty : planety, DS.
Planety proponowane przez GT ok 23 to Mars , Uran , Neptun .
Mars i Uran zaliczone , Neptuna zakryl DH Smyk.
DS : mgławice , galaktyki . gromady otwarte itd... po mimo centrum Warszawy (ok 1000m do Pałacu Kultury)

2. Astrofoto

Po zgrubnym ustawieniu montażu na północ (budynek zasłania zachodnio-północno-wschodnią część nieba), metodą dryftu ok 10min wprowadzałem korekty w ustawieniu . Dobrze zgrałem szukacz z teleskopem i okularem 32mm , a następnie w połączeniu szukacz teleskop kamerka. Środek krzyża w lunetce biegunowej idealnie pokrywał się z obiektem w środku ekranu laptopa. Kolejną czynnościa było justowanie samej kamerki czyli taki jej obrót wokół własnej osi aby przyciski pilota góra-dół , prawo-lewo , pokrywały się z ruchem obiektu na ekranie. Bez tej czynności w razie konieczności korekt obiekt ucieka w dziwnie nieokreślonych kierunkach.
Po ustawieniu ostrości kamerki na Księżycu następnie jasnych i słabych gwiazdach przystapiłem do prób astrofoto. Wyzwanie spore bo to ogniskowa 2000 mm 8 calowego SCT czyli w ognisku głównym. Kamerka internetowa Philips fotografowane obiekty to Uran , Mars , Wenus, M-42 , Księżyc.
Po mimo sporej ogniskowej Uran i Mars były wielkości łepka od szpilki, Wenus już zdecydowanie większa a centrum M-42 , ładnie widoczne trapez mgławicy. Księżyc to oczywiście rewelacyjnie duże piękne i ostre obrazy. Inną sprawą są jeszcze nadal tylko początki w obsługiwaniu K3 CCD oraz Registaxa i PhotoPhiltre.
Tym niemniej rezultaty są zachęcajace , a w terenie z możliwością ustawienia dokładnie na biegun , Barlow 2x to nic strasznego-mam zamiar dojść do 5x . Przy mniejszej ogniskowej , czyli z korektorem oraz aparatem z obiektywem tez powinno być łatwiej ze wzgledu na mniejsze ogniskowe-choć nie tak łatwo jak bym chciał.
Obiekty miały tendencję do uciekania w jednym kerunku, kontrowałem to uzywając przycisku kierunku co 1 sekundę , prędkość przesuwu Rate 1. Oczywiście nie używałem autoguidera.

Uran

Image

Mars

Image

Wenus

Image

M-42 -trapez

Image

Księżyc

Image

3. Wyszukiwanie w dzień.

Ok 8:00 zacząłem wyszukiwanie planet , bo o DS to raczej mozna było zapomnieć :D .
Pozostawiony montaż pod zasilaniem spisał sie na medal i bez trudu odnalazł Księżyc , Mars i Wenus , Saturna nie widzialem bo zasłaniał go róg budynku.

Ogólnie jestem zadowolony z tego montażu choć zdaję sobie z tego sprawę że to chińczyk a nie Tak.
Zaniepokoił mnie jeden mankament który pojawil się od porzedniej obserwacji , mianowicie w jednej z osi po ustawieniu GT wszystko jest ok , natomiast przy próbach korekt obojetnie na jakich Predkościach Rate1-9 w jednej osi ulega on pewnemu cofnięciu wydajac przy tym odgłos jak by się ślizgał - dźwięk podobny do szczekania psa . To szczeknięcie nastepuje dwukrotnie coś jak ziut, ziut w odstepie ok 0.1 s.
Montaż nie był regulowany. Innym dziwnym dzwiękiem w drugiej osi przy końcówce ustawiania GT jest dzwięk przypominąjacy powolne zamykanie drzwi od szafy-takie powolne skrzypienie-coś jak by nie miał smaru w środku. Jeszcze innym błądem konstrukcyjnym jest złe położenie jednego z hamulców który przy niektórych obiektach ociera o plastikową obudowę silników.

Jestem ciekaw czy te spostrzeżenia pojawiły się również u innych posiadaczy tego montażu i co powinno się ewentualnie zrobić w tych przypadkach. Czy to brak smaru , nie dokładnie skręcone elementy , czy jedno i drugie , a może to też kwestia pilota czyli ewentualnego dokładniejszego ustawienia - wejscie w opcje głębiej ?
Wszelkie rady mile widziane - łącznie z tymi wywal to i kup Taka :ha:
[/quote]
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostSebastian_wawa | 01 Paź 2007, 11:04

Moja rada: wywal to i kup Taka :lol: ;)

Szkoda że nie powiedziałeś że będziesz cuś testował to byśmy się umówili :)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 21 Paź 2007, 13:25

Przegladam ten watek na spokojnie i po pewnym czasie tknęło mnie i dotareło wreszcie hasło reklamowe Black Power, jak widzę rzeczywiście jest tu czarna siła chińskiego mazidła i plastiku :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat