Sprzęt na planety

Postzbignieww | 28 Mar 2020, 14:59

Impulsem do założenia tego wątku były fotki Wenus autorstwa Łukasza Sujki - podane na AP.
Jeśli administrator forum będzie uważał, że jest jakieś dublowanie czy lepsze byłoby umiejscowienie
tematu w innym miejscu - nic przeciw, by to zmienić !

Podałem link do wątku o Wenus autorstwa Łukasza na czeskie forum i był żywy odzew, pochwały
a także trochę dyskusji o sprzęcie do planet. Ale - jak narazie - tylko trochę ...

https://www.astro-forum.cz/viewtopic.ph ... aa#p418494

Szczególne uznanie przesłał beda , czeski znawca, konstruktor i dealer optyki a również
nadal aktywny 76 letni pan na czeskim forum .
Napisał, że zważywszy na 190 mm Cassegraina DK , autor ( czyli Łukasz ) wykorzystał do maksimum niezły seeing
i świetnie opracował materiał. Oraz że potwierdza się prawda, że im mniej szkła w optyce - tym lepiej
dla planet.
W kolejnym wątku wspomniał o Pablito i jego konstrukcji na zamówienie z 2017 r. Podał fotki
i trochę komentarza.

Ale zupełnie mnie "załamał " inny user, fotograf planet i Księżyca - nick cztwerec
W poście nr #236 na samym dole napisał :

Kdysi jsem měl OMC 200 Orion, pak jsem vedle toho postavil 200 GSO newton s BK7 sklama a bůhví jakou kvalitou bez měření a světe div se, vedle sebe ty dalekohledy byli, při stejných podmínkách a lepší byl newton. Je to hodně specifické.

Wolne tłumaczenie:

Kiedyś miałem OMC 200 Orion i obok niego postawiłem Newton 200 GSO z BK7 optyką i bóg wie jaką jakością bez przemierzenia, a - " świecie dziw się " - , w takich samych warunkach
newton był lepszy . Jest to bardzo specyficzne .


I bądź tu mądry...

Czekam na maj i wyjazd z moim Cassegrainem GSO do Ojczyzny - i wszystko bierze w łeb ,
koronawirus rządzi światem

:( :( :(
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 28 Mar 2020, 15:35

Cześć.

Niech napisze teraz do Pawła a zobaczy jakie teraz Paweł "Pablito" skleca super Maszynki.Oglądałem niedawno fotki , jakie Paweł przysłał mi do oglądnięcia.Sprzęciki Klasa , Piękne Cassegrainy DK. :D Paweł "Pablito" ma być z nami na Zlocie Kudłacze Sierpień 2020r. jak dożyjemy i odbędzie się Zlot.Może weżmie ze sobą jakąś Maszynkę DK , czas pokaże zobaczymy.Koronka niestety zbiera żniwo. :?
Jak Newton był lepszy to tylko się cieszyć , lepszy to też takie bardzo ogólnikowe pojęcie. :D
GSO Cassegrain 8" D-186mm , może być całkiem dobry w praktyce , ale gdyby miał czynną pełną Aperturę 8" D-203mm jak powinno być prawidłowo.To o tyle byłby lepszy ile mu ucina kiepski projekt a zarazem łatwiejszy w masowym wykonaniu na handel ze względu na pójście przez jego projektantów na łatwiznę. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 28 Mar 2020, 19:34

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.


Jak Newton był lepszy to tylko się cieszyć , lepszy to też takie bardzo ogólnikowe pojęcie. :D
GSO Cassegrain 8" D-186mm , może być całkiem dobry w praktyce , ale gdyby miał czynną pełną Aperturę 8" D-203mm jak powinno być prawidłowo. :wink:


Oczywiście, lepszy/gorszy - to bardzo ogólnikowe stwierdzenie i nie może być traktowane
jako pewnik .

Krzysiu, Cassegrain ma te 200 mm czynnej/aktywnej apertury ! Wierz mi , nie na darmo
przeprowadzone zostały wiarygodne i dokładne pomiary i obliczenia na realnym egzemplarzu !

Więc proszę, nie pisz już NIGDY o 186 mm, bo mącisz czystą wodę . My mamy dowody, Ty masz
domysły. I tak szczerze : miałeś go, mierzyłeś różne parametry, zrobiłeś stosowne obliczenia ?

I NIE WRACAJMY DO TEGO TEMATU, LEPIEJ POROWNYWAC DWA INSTRUMENTY STOJACE
OBOK SIEBIE, PRZEZ CONAJMNIEJ DWIE KOMPETENTNE DO OCENIANIA OSOBY !

Pozdrowienia do Krakowa i N.Huty, ; zapewne też smutne - mimo że wiosna na karku i różne
ptaszki już wiosennie ćwierkają :)

Z.
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 28 Mar 2020, 20:22

Jak pracuje cała Apertura w tym Cassegrainie to tylko się cieszyć , nie ja robiłem wpisy w temat pierwszy o tym iż tak nie jest.Wróć do początku tamtego tematu a przekonasz się sam. :D Nie specjalnie chce mi się w to wierzyć co piszesz , wyczytałem z innych zachodnich opisów że jednak tak dobrze to nie jest i sprawa ma się jak w przypadku chińskich Maków z poobcinaną Aperturą. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 28 Mar 2020, 20:51

Ja czekam na testy na planetach tych CC GSO oczywiście jak się zacznie w miarę już sensowny sezon na planety. Cały czas rozważam zakup 6-calowego CC GSO bądź Maka 127 (ale wtedy raczej Bressera chyba) ale to też jak już będą planety do oglądania, teraz nie ma jeszcze zbytnio sensu.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 28 Mar 2020, 20:55

Gdyby było tak wspaniale z tą pełną Aperturą to już dawno wisiał by u mnie 10" Cassegrain GSO za śmieszną cenę sklepową zakupu w porównaniu z innymi cenami rasowych i porządnie wykonanych Cassegrainów o takiej Aperturze.Ja tam w cuda przestałem już dawno wierzyć , ale niech Wam będzie , zachodnie info z inspekcji podają swoje. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 29 Mar 2020, 06:34

Krzysiek ! Kazdy wierzy w to, co chce ! AMEN :)
Cassegrain 6", TS APO 102/f7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto, AZ5, AZ3-R-Pronto, Baader MaxBright II, SM Celestron PRO 15x70, Canon 650d mod. http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
 
Posty: 150
Rejestracja: 09 Mar 2019, 11:57
Miejscowość: OSTRAVA

 

PostKrzysztof_P | 29 Mar 2020, 06:43

Cześć Zbysiuniu.

Oczywiście , każdy ma prawo dowolnego wyznania , jak to mówi nam Demokracja. :D
Ważne że Teleskop cieszy i to jest sedno sprawy , nie wyznania. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 29 Mar 2020, 08:45

Dariusz.p napisał(a):Ja czekam na testy na planetach tych CC GSO oczywiście jak się zacznie w miarę już sensowny sezon na planety. Cały czas rozważam zakup 6-calowego CC GSO bądź Maka 127 (ale wtedy raczej Bressera chyba) ale to też jak już będą planety do oglądania, teraz nie ma jeszcze zbytnio sensu.


Ja w swoim 6" jak zrobiłem latarkowy test to mi wyszło 160 mm :lol: pewnie o czymś po drodze zapomniałem. Zresztą nieważne. Dopiero niedawno trochę poprawiłem kolimacje ale seeing był tak słaby że raz "poisson spot" miałem na środku a raz prawie przy brzegu rozogniskowanej gwiazdy polarnej więc jak to mówią, jeszcze jedna bądź dwie iteracje kolimowania i będzie w punkt. Wtedy dopiero będę mógł napisać coś o widokach, choć już są przyjemne na Księżycu. Planet jeszcze nie widział a i nie czas na nie.

Jedno jest pewne, w naszych sklepach raczej kolimacji nie sprawdzają, sprzedaje się tak jak przyjechalo. Świadczyć o tym może koma na osi i przesunięty cień LW z czym próbuje walczyć w tych warunkach pogodowych. Do wszelkich odmian Cassegrain'a to chyba nieodłącznym elementem powinna być sztuczna gwiazda.
lolak89
 

PostDariusz.p | 29 Mar 2020, 09:48

No właśnie liczę na Ciebie jak już będzie można popatrzeć na planety. Ta ewentualna potrzeba kolimacji to jest też jedna z rzeczy, które mnie zniechęcają do tego sprzętu trochę :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 07:12

Dariusz.p napisał(a):No właśnie liczę na Ciebie jak już będzie można popatrzeć na planety. Ta ewentualna potrzeba kolimacji to jest też jedna z rzeczy, które mnie zniechęcają do tego sprzętu trochę :wink:


Jak już postawię kolimację do pionu to też kolejna sprawa, czy będzie ją długo trzymał. Moim zdaniem LG nawet nie drgnie bo jest konkret mocowane w celi, LW też powinno trzymać się długo ale może być różnie. Najgorsze jest to, że kolimuję wizualnie ;) czyli okular na wprost i trzeba się zginać pod teleskopem, spojrzeć w okular, wstać, przestawić śrubkę czy dwie i znowu pod teleskop z zadartą głową :)
Chyba na tę okazję kupię sobie jakąś kamerkę planetarną (przyda się też do początków astrofoto planet), żeby patrzeć tylko w ekran monitora :D
lolak89
 

PostDominik Woś | 30 Mar 2020, 08:11

lolak89 napisał(a):
Dariusz.p napisał(a):No właśnie liczę na Ciebie jak już będzie można popatrzeć na planety. Ta ewentualna potrzeba kolimacji to jest też jedna z rzeczy, które mnie zniechęcają do tego sprzętu trochę :wink:


Jak już postawię kolimację do pionu to też kolejna sprawa, czy będzie ją długo trzymał. Moim zdaniem LG nawet nie drgnie bo jest konkret mocowane w celi, LW też powinno trzymać się długo ale może być różnie. Najgorsze jest to, że kolimuję wizualnie ;) czyli okular na wprost i trzeba się zginać pod teleskopem, spojrzeć w okular, wstać, przestawić śrubkę czy dwie i znowu pod teleskop z zadartą głową :)
Chyba na tę okazję kupię sobie jakąś kamerkę planetarną (przyda się też do początków astrofoto planet), żeby patrzeć tylko w ekran monitora :D


A kątówki nie możesz zastosować aby było wygodniej patrzeć w okular?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 08:21

Dominik Woś napisał(a):
A kątówki nie możesz zastosować aby było wygodniej patrzeć w okular?

Pozdrawiam,
Dominik


No właśnie boje się, że kątówka "dołoży" od siebie jakiś błąd. Zakładam, że ani wyciąg nie jest idealnie osiowo ani lustro w kątówce. Chyba i tak następne podejście będzie na kamerce choć jak przypomnę sobie ostatni seeing to pewnie jeszcze ze dwa razy będę to robił.
lolak89
 

PostDominik Woś | 30 Mar 2020, 08:26

lolak89 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
A kątówki nie możesz zastosować aby było wygodniej patrzeć w okular?

Pozdrawiam,
Dominik


No właśnie boje się, że kątówka "dołoży" od siebie jakiś błąd. Zakładam, że ani wyciąg nie jest idealnie osiowo ani lustro w kątówce. Chyba i tak następne podejście będzie na kamerce choć jak przypomnę sobie ostatni seeing to pewnie jeszcze ze dwa razy będę to robił.


A obserwował będziesz "na wprost" czy z kątówką? :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 08:43

planety bez kątówki, Księżyc z kątówką.
lolak89
 

PostDominik Woś | 30 Mar 2020, 08:48

lolak89 napisał(a):planety bez kątówki, Księżyc z kątówką.


A nie możesz planet też z kątówką? :wink: Jeśli tak to skolimuj z kątówką i po problemie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 08:57

GENIUSZ !!! :)
Nie no żartuję. Wolałbym jednak mieć skolimowany "teleskop" a nie teleskop z akcesoriami :) Jowisz i Saturn nie będą wymagały kątówki ale Mars już tak, do tego jednak czasu mój setup może się dwa razy zmienić.
lolak89
 

PostDominik Woś | 30 Mar 2020, 09:02

lolak89 napisał(a):GENIUSZ !!! :)
Nie no żartuję. Wolałbym jednak mieć skolimowany "teleskop" a nie teleskop z akcesoriami :) Jowisz i Saturn nie będą wymagały kątówki ale Mars już tak, do tego jednak czasu mój setup może się dwa razy zmienić.


Powinien być tak skolimowany jak będziesz go używał, czyli najczęściej już z akcesoriami. Zresztą przy planetarnym F to nie będzie miało raczej znaczenia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 09:14

Dominik Woś napisał(a):
lolak89 napisał(a):GENIUSZ !!! :)
Nie no żartuję. Wolałbym jednak mieć skolimowany "teleskop" a nie teleskop z akcesoriami :) Jowisz i Saturn nie będą wymagały kątówki ale Mars już tak, do tego jednak czasu mój setup może się dwa razy zmienić.


Powinien być tak skolimowany jak będziesz go używał, czyli najczęściej już z akcesoriami. Zresztą przy planetarnym F to nie będzie miało raczej znaczenia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Może i tak zrobię następnym razem o ile nie uzbroję się do tego czasu w kamerkę.
lolak89
 

PostDominik Woś | 30 Mar 2020, 09:40

lolak89 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):
lolak89 napisał(a):GENIUSZ !!! :)
Nie no żartuję. Wolałbym jednak mieć skolimowany "teleskop" a nie teleskop z akcesoriami :) Jowisz i Saturn nie będą wymagały kątówki ale Mars już tak, do tego jednak czasu mój setup może się dwa razy zmienić.


Powinien być tak skolimowany jak będziesz go używał, czyli najczęściej już z akcesoriami. Zresztą przy planetarnym F to nie będzie miało raczej znaczenia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Może i tak zrobię następnym razem o ile nie uzbroję się do tego czasu w kamerkę.


Aby mieć odpowiednie powiększnie (zapewniające odpowiednią dokładność) do kolimacji z kamerką masz 2 opcje: 1) odpowiedni adapter i projekcja afokalna przez okular lub 2) Barlow co najmniej x2 lub x3, a to są przecież dodatkowe akcesoria, których pewnie chciałbyś uniknąć. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 10:49

To co proponujesz? Olać "sterylne" warunki, wsadzić kątówkę czy tam barlowa GSO ED 2x z kamerą i kolimować?

Jak swoje RC od GSO kolimowałeś? To ta sama buda.
lolak89
 

PostDominik Woś | 30 Mar 2020, 11:34

lolak89 napisał(a):To co proponujesz? Olać "sterylne" warunki, wsadzić kątówkę czy tam barlowa GSO ED 2x z kamerą i kolimować?


Sam sobie chyba odpowiedziałeś. :wink:

lolak89 napisał(a):Jak swoje RC od GSO kolimowałeś? To ta sama buda.


Ale optyka już chyba inna, :wink: w RC masz oba lustra z własnymi osiami optycznymi, w Cassegrainie już nie. RC-ka trzeba skolimować lunetką kolimacyjną Takahashi, która zapewnia dodatkowe powiększenie 6x i własne znaczniki, a później dokolimować lustrem głównym na gwieździe z dużym powiększeniem. Problemem w kolimacji jest niedokładne naniesienie znaczników centralnych na lustrach (pewnie Chińczyk się spieszył i maznął lub nakleił jak tam wypadło).

Jako ciekawostkę wrzucę zdjęcie mojego instrumentu kolimacyjnego z okularem cheshire przy wykorzystaniu dzisiejszej nowej technologii: :D

Oczywiscie obraz na smartfonie moźna powiększyć. :wink:

Sprzęt na planety: image.jpeg


Sprzęt na planety: image.jpeg


Sprzęt na planety: image.jpeg


A tutaj zdjęcie z kolimacji astrografu Newtona (widać offset lustra wtórnego, którego w Cassegrainie niema, lustro wtórne jest symetrycznie):

Sprzęt na planety: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlolak89 | 30 Mar 2020, 12:25

Dzięki, to pozostaje mi tylko czekać na dobry seeing :) klucze mam ciągle pod ręką.
lolak89
 

Post_Wojtek_ | 08 Kwi 2020, 09:46

Żeby nie zakładać kolejnego podepnę się pod wątek Zbyszka. Szczególnie, że moje pytanie dotyczy obserwacji planetarnych.

Który teleskop da lepsze obrazy planet: GSO 8" Classical Cassegrain czy Newton GSO 10"-12". Obserwacje głównie przez bino. Zdaję sobie sprawę, że lepiej spisze się sprzęt f/12 niż f/5. Ale o ile bino w Cassegrainie wyostrzy bez problemu o tyle w Newtonie trzeba będzie zastosować soczewkę Barlowa co spowoduje zmianę światłosiły do f/12-f/15. W takim przypadku sądzę, że lepsze obrazy da sprzęt o większej średnicy. Ale może to tak nie działa. Jakie jest Wasze zdanie koledzy?
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

PostKrzysztof_P | 08 Kwi 2020, 10:20

Cześć.

To że sprzęt jest F12 a drugi F5 to żadna stała reguła w Teleskopie lustrzanym że F12 lepiej się spisze.Liczy się dokładność optyki , C.O. , Wsp.Odb. Warstw i jeszcze parę innych spraw.Do Bino myślę 10" wypadnie lepiej. Dobry Optycznie Newton nawet F4 może spokojnie położyć Cassegraina bez dwóch zdań.Głębi ostrości takiej miał nie będzie , ale optycznie mogą obrazy być podobne i zadecyduje jakość optyki. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 145 gości

AstroChat

Wejdź na chat