SYNTA 8" - PROSZĘ O POMOC

Postkeavykruq12 | 18 Lut 2014, 02:56

Witam Serdecznie,
Nadszedł chyba czas, aby się wziąć w garść i zakupić porządny sprzęt o którym marzę.
Do tej pory jestem posiadaczem SW 130-900
A mianowicie chodzi o: http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... _ROZSUWANY
Jak znajdzie się właściciel tego cacka proszę o krótką opinie: warto bo... nie warto bo...
Jest to drogi sprzęt, ale uważam że będzie to najlepsza opcja oglądania pięknego nieba :)
P.S. Znalazłem używkę za 900zł
Pozdrawiam,
Krzysiek
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

PostSoczi | 18 Lut 2014, 11:09

Jak sobie taki wymarzyłeś to chyba dobrze trafiłeś. Zazwyczaj marzymy o czymś najlepszym. Co tu jeszcze pytać? Jedyny problem to raczej brak łożyskowania podstawy i wyciąg bez mikrofocusa, ale to dosyć pedantyczne wady, które nie pasują tylko co niektórym.
Zalety to to że to F/6 czyli sprzęt uniwersalny i niezbyt wymagający pod względem doboru okularów szerokokątnych. Trzeba jeszcze rozwiązać sprawe osłony na te lukę w kratownicy. Niestety konstrukcje otwarte szybko się zakurzają co zmusza do częstego mycia, a częste mycie skraca życie. Zwłaszcza że coraz gorsze powłoki odbijające nakładają producenci.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postbolid25 | 18 Lut 2014, 17:21

Widze że znowu powstaje kolejny mit wyssany z palca o nakładaniu gorszych powłok aluminium.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 18 Lut 2014, 17:29

Osobiście nie zauważyłem tego zjawiska ale że Synta jest już dobre kilka lat na rynku to jej warstwy coraz bardziej się starzeją i stąd zapewne to przekonanie bo wiele osób pisze o nanoszeniu nowych warstw czy regeneracji lustra przy odsprzedaży kilkuletniego teleskopu w tym czy innym aspekcie co wywołuje ogólne przekonanie że to warstwy Synty są teraz kiepskie a są zapewne takie same tylko lat im przybywa i rysek od nieumiejętnego lub zbyt częstego czyszczenia :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbolid25 | 18 Lut 2014, 17:35

Dokładnie jak pisze Janusz o optyke trzeba odpowiednio dbać i umieć ją odpowiednio czyścić.Ogólnie produkowany teraz markowy sprzęt astronomiczny jest jakościowo coraz lepszy,konkurencja nie śpi i aby była sprzedaż trzeba wyprodukować sprzęt na odpowiednim poziomie, a już na pewno nie robić oszczędności kosztem optyki która jest sercem teleskopu.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostBenedykt | 18 Lut 2014, 17:39

Krzyśku,
drogi sprzęt to taki, który kosztuje kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Za 900 złotych to możesz kupić bardzo dobry okular. Nie teleskop.
Nie mam zamiaru odwodzić Cię od zamiaru zakupu Synty 8". Jest to Twoja decyzja. Ale musisz mieć świadomość, że teleskop za tysiąc kilkaset złotych ma sporo wad. Albo je zaakceptujesz, albo włożysz swoją pracę i czas, aby je usunąć.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostSoczi | 18 Lut 2014, 17:56

Soczi napisał(a): Zwłaszcza że coraz gorsze powłoki odbijające nakładają producenci.

No więc mała poprawka. To jest tylko moje subiektywne odczucie jakości i trwałości powłok na lustrach SW. Tak mi sie wydaje, a czy to jest 100% prawda to w laboratorium trzeba by sprawdzić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postbolid25 | 18 Lut 2014, 17:57

Benedykt napisał(a):Krzyśku,
drogi sprzęt to taki, który kosztuje kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Za 900 złotych to możesz kupić bardzo dobry okular. Nie teleskop.
Nie mam zamiaru odwodzić Cię od zamiaru zakupu Synty 8". Jest to Twoja decyzja. Ale musisz mieć świadomość, że teleskop za tysiąc kilkaset złotych ma sporo wad. Albo je zaakceptujesz, albo włożysz swoją pracę i czas, aby je usunąć.

Jakie wady masz na myśli? Ja tam nie widze praktycznie żadnych większych wad niż te które wywodzą się z natury tej konstrukcji optycznej,a stosunek jakość cena takiej Synty nie podlega dyskusji,różnice w obrazach w porównaniu z dużo droższym sprzętem niezauważalne.To jest zwyczajne robienie wody z mózgu chłopakowi...
Ostatnio edytowany przez bolid25, 18 Lut 2014, 18:19, edytowano w sumie 1 raz
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostQbszon | 18 Lut 2014, 17:58

Benedykt napisał(a):Krzyśku,
drogi sprzęt to taki, który kosztuje kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Za 900 złotych to możesz kupić bardzo dobry okular. Nie teleskop.
Nie mam zamiaru odwodzić Cię od zamiaru zakupu Synty 8". Jest to Twoja decyzja. Ale musisz mieć świadomość, że teleskop za tysiąc kilkaset złotych ma sporo wad. Albo je zaakceptujesz, albo włożysz swoją pracę i czas, aby je usunąć.


Serio ? To co, rozumiem, że od razu trzeba inwestować w obserwatorium w Chile? Jakie dyskwalifikujące wady (oczywiście dla człowieka który przesiada się z 5 cali) może mieć teleskop za tysiąc kilkaset złotych ? Geez ludzie, nie dajmy się zwariować, bo czytając takie posty można pomyśleć, że bez zastawienia domu nie można kupić sprzętu do popatrzenia w niebo :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 220
Rejestracja: 16 Paź 2013, 12:37
Miejscowość: Kraków / Częstochowa

 

PostJanusz_P. | 18 Lut 2014, 17:59

Soczi, w takim razie na przyszłość proszę o nie sianie paniki i rozpowszechnianie prywatnych przypuszczeń nie popartych faktami pomiarowymi czyli plotek :arrow: :roll: :oops:
Powiedzmy sobie szczerze, Synta 8" to mocno budżetowy teleskop (najtańszy w tym segmencie) i nie oczekujmy od niego wysokiego standardu wykończenia, nierdzewnej tuby, metalowego pierścienia przedniego, mikrofokusera w wyciągu czy płynnie chodzącej łożyskowanej podstawy ale jak koledzy piszą za tysiaka nie kupi się nic lepszego ani z większym lustrem :roll:
Tak więc byle tylko być świadomym ograniczeń tego sprzętu, niskiej jakości zestawowych okularów Kelnera o ładnej nazwie "Super" i niewielkiego komfortu obsługi to nie będzie srogiego zawodu a wręcz przeciwnie opad szczęki po rozbiciu w pył M-13 na bezksiężycowym pozamiejskim niebie czy przepięknej, "wąsatej" mgławicy M-42 w Orionie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostblackMasoon | 18 Lut 2014, 18:25

Ja również opowiem się za tym, że sprzęt za kilkaset złotych może dawać ogromną radość. Kolega chce kupić Syntę 8" a dla mnie kupno Synty 6" jako wcale nie pierwszego a drugiego teleskopu to był niesamowity skok jakościowy i jestem bardzo zadowolony. Pamiętam dziesiątki postów o tym jaka to Synta 6" słaba i w ogóle jej kupno nie ma sensu. Prawdą jest, że wśród wielu użytkowników pokutuje jakiś dziwny mit, że dobry sprzęt musi kosztować majątek. To wszystko zależy od tego co kogo uszczęśliwi.
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostSoczi | 18 Lut 2014, 21:38

na przyszłość proszę o nie sianie paniki i rozpowszechnianie prywatnych przypuszczeń nie popartych faktami pomiarowymi czyli plotek

Janusz ale ja jestem już zbyt stary w tym fachu żeby w temacie bajerzyć ot tak sobie. Naprawde jestem przekonany o swoich opiniach. Jak chcesz dowodów to proszę o tu kolega ma podobne podejrzenia tyle że w GSO:
viewtopic.php?p=296320#p296320
Mam podobne doświadczenia z nowymi dostawami z SW, choć tragizować jeszcze nie należy, ale i chwalić za jakość także. Bardzo stara Synta "takich numerów" mi jak narazie nie robi.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postkeavykruq12 | 19 Lut 2014, 02:56

Benedykt napisał(a):Krzyśku,
drogi sprzęt to taki, który kosztuje kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Za 900 złotych to możesz kupić bardzo dobry okular. Nie teleskop.
Nie mam zamiaru odwodzić Cię od zamiaru zakupu Synty 8". Jest to Twoja decyzja. Ale musisz mieć świadomość, że teleskop za tysiąc kilkaset złotych ma sporo wad. Albo je zaakceptujesz, albo włożysz swoją pracę i czas, aby je usunąć.

Jasne, znam ceny, ale sorry nie każdego stać na maka za 7'K mogę pozwolić sobie na mechanizm za 1000zł i okularki do 300zł i w sumie tyle w tym temacie.
Pozdrawiam.
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

Postkeavykruq12 | 19 Lut 2014, 03:42

Witam,
Jeszcze znalazłem możliwość zakupu: http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... K1206EQ3-2)
Koszt to 1000zł (dobrze zachowany). Z mobilnością w tym przypadku było by super, ale nigdy przez refraktora nie patrzyłem.
Dodam również że moim priorytetem, na ten czas jest obserwacja planet i księżyna.
Dziękuję wszystkim za dotychczasowe informację.
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

PostBenedykt | 19 Lut 2014, 13:20

Qbszon,

kiedyś - lata temu na Kudłaczach - miałem możliwość porównania wykonania dwóch teleskopów na Dobsonie: Synty 8" i teleskopu produkcji Astrokrak (był to bodajże Syriusz, ale nie jestem na 100% pewien). Wtedy tak naprawdę uświadomiłem sobie, co to jest teleskop "budżetowy".

Absolutnie nie uważam, aby wady Synty 8" dyskwalifikowały ten teleskop jako instrument do oglądania nieba. Nigdy tak nie uważałem (skąd więc wyciągnąłeś taki wniosek?). Jeśli ktoś kupuje ten teleskop mając świadomość jego wad, wszystko jest OK. Jeśli jednak nabywa Syntę 8", bo jest przekonany, że duże lustro przyćmi wszystkie pozostałe wady teleskopu, to może się w przyszłości rozczarować.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: Dlaczego na forach astronomicznych jest tyle wątków poświęconych sposobom na "ulepszanie" Synty 8"? Dlaczego na rynku wtórnym pojawia się tak dużo Synt 8".

Qbszon napisał(a):
Benedykt napisał(a):Krzyśku,
drogi sprzęt to taki, który kosztuje kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Za 900 złotych to możesz kupić bardzo dobry okular. Nie teleskop.
Nie mam zamiaru odwodzić Cię od zamiaru zakupu Synty 8". Jest to Twoja decyzja. Ale musisz mieć świadomość, że teleskop za tysiąc kilkaset złotych ma sporo wad. Albo je zaakceptujesz, albo włożysz swoją pracę i czas, aby je usunąć.


Serio ? To co, rozumiem, że od razu trzeba inwestować w obserwatorium w Chile? Jakie dyskwalifikujące wady (oczywiście dla człowieka który przesiada się z 5 cali) może mieć teleskop za tysiąc kilkaset złotych ? Geez ludzie, nie dajmy się zwariować, bo czytając takie posty można pomyśleć, że bez zastawienia domu nie można kupić sprzętu do popatrzenia w niebo :roll:
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Post•Fish3r• | 19 Lut 2014, 13:42

Benedykt napisał(a):Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: Dlaczego na forach astronomicznych jest tyle wątków poświęconych sposobom na "ulepszanie" Synty 8"? Dlaczego na rynku wtórnym pojawia się tak dużo Synt 8".


a ja też mogę? :mrgreen:

tyle ulepszeń - dlatego bo synta to najpopularniejszy telep w polsce. Nawet doskonałe produkty ludzie wciaz i wciąz tuningują.Ludzie tuningują rownie zapalczywie malucha jaki i carrerę gt - to nie wyznacznik

na rynku wtórnym tyle synt - z tego samego powodu jak wyzej ? Na pewno nie dlatego ze zamienili 8" synta na 8" telep poruczki :mrgreen:
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostBenedykt | 19 Lut 2014, 15:27

•Fish3r• napisał(a):a ja też mogę? :mrgreen:
Jasne, że tak. :D

•Fish3r• napisał(a):tyle ulepszeń - dlatego bo synta to najpopularniejszy telep w polsce. Nawet doskonałe produkty ludzie wciaz i wciąz tuningują.Ludzie tuningują rownie zapalczywie malucha jaki i carrerę gt - to nie wyznacznik
Mylisz kolego tuning z naprawianiem tego, co podczas projektowania zostało niedopracowane albo podczas produkcji zostało niedorobione.

•Fish3r• napisał(a):na rynku wtórnym tyle synt - z tego samego powodu jak wyzej ? Na pewno nie dlatego ze zamienili 8" synta na 8" telep poruczki :mrgreen:
Rozwiń proszę tą myśl, ponieważ nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostQbszon | 19 Lut 2014, 17:37

Benedykt napisał(a):Absolutnie nie uważam, aby wady Synty 8" dyskwalifikowały ten teleskop jako instrument do oglądania nieba. Nigdy tak nie uważałem (skąd więc wyciągnąłeś taki wniosek?). Jeśli ktoś kupuje ten teleskop mając świadomość jego wad, wszystko jest OK. Jeśli jednak nabywa Syntę 8", bo jest przekonany, że duże lustro przyćmi wszystkie pozostałe wady teleskopu, to może się w przyszłości rozczarować.


No okej, spoko że tak nie uważasz, ale Twój poprzedni post miał mniej więcej taki wydźwięk jakbyś na forum samochodowym człowiekowi, który przesiada się z dużego fiata na golfa 3 napisał, że za taką cenę to może sobie kupić dwie opony do lambo, a nie samochód :P No bądźmy poważni, z resztą wady o których mówisz nowy użytkownik takiej synty zobaczy pewnie po roku opadania szczeny :p
Awatar użytkownika
 
Posty: 220
Rejestracja: 16 Paź 2013, 12:37
Miejscowość: Kraków / Częstochowa

 

Postkeavykruq12 | 19 Lut 2014, 17:44

Qbszon napisał(a):
Benedykt napisał(a):Absolutnie nie uważam, aby wady Synty 8" dyskwalifikowały ten teleskop jako instrument do oglądania nieba. Nigdy tak nie uważałem (skąd więc wyciągnąłeś taki wniosek?). Jeśli ktoś kupuje ten teleskop mając świadomość jego wad, wszystko jest OK. Jeśli jednak nabywa Syntę 8", bo jest przekonany, że duże lustro przyćmi wszystkie pozostałe wady teleskopu, to może się w przyszłości rozczarować.


No okej, spoko że tak nie uważasz, ale Twój poprzedni post miał mniej więcej taki wydźwięk jakbyś na forum samochodowym człowiekowi, który przesiada się z dużego fiata na golfa 3 napisał, że za taką cenę to może sobie kupić dwie opony do lambo, a nie samochód :P No bądźmy poważni, z resztą wady o których mówisz nowy użytkownik takiej synty zobaczy pewnie po roku opadania szczeny :p


Proszę się przestać kłócić i odpowiedzieć mi na pytanie :)
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

Postbolid25 | 19 Lut 2014, 17:46

Już zostało wystarczająco dużo powiedziane,wnioski wyciągnij sam.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postkeavykruq12 | 19 Lut 2014, 18:42

bolid25 napisał(a):Już zostało wystarczająco dużo powiedziane,wnioski wyciągnij sam.

Na temat refraktora 120/600 nikt się nie wypowiedział. :/
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

Post•Fish3r• | 19 Lut 2014, 18:52

keavykruq12 napisał(a):Na temat refraktora 120/600 nikt się nie wypowiedział. :/


ale co Ty właściwie chcesz ?

- masz 8" synte rozsuwaną za 900zł uzywke
- masz refraktor 120/600 na eq3 za 1000zł uzywkę

do wyboru i nie wiesz co wybrać ? jeśli miałeś wczesniej tą 130/900 to jak bym brał 8" rozsuwaną....ale to ja..i pewnie antyciała złoślicy-calowej mnie zjedzą.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postkeavykruq12 | 19 Lut 2014, 21:48

•Fish3r• napisał(a):
keavykruq12 napisał(a):Na temat refraktora 120/600 nikt się nie wypowiedział. :/


ale co Ty właściwie chcesz ?

- masz 8" synte rozsuwaną za 900zł uzywke
- masz refraktor 120/600 na eq3 za 1000zł uzywkę

do wyboru i nie wiesz co wybrać ? jeśli miałeś wczesniej tą 130/900 to jak bym brał 8" rozsuwaną....ale to ja..i pewnie antyciała złoślicy-calowej mnie zjedzą.


Kupiłem tą 8" :D
Niech mnie ciała niebieskie mają swojej opiece :)
Dzięki ludziska za porady, temat zamykamy :)
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

Postbolid25 | 19 Lut 2014, 23:02

Wnioski wyciągnięte prawidłowo,trafny wybór,ciemnego i pogodnego nieba.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostOrzech | 19 Lut 2014, 23:13

Bedziesz zadowolony a opad szczeny zaliczysz nie raz :lol: Ciemnego i przejrzystego nieba życzę.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 112 gości

AstroChat

Wejdź na chat