Nowa nasadka bino.

Postfranek | 23 Sty 2018, 17:33

https://translate.google.de/translate?h ... rev=search
Jakby usunąc te wszystkie soczewki na wlocie i te za lustrami i ewentualnie dac wiekszy pryzmat rozdzielajacy,czy to by działało :?: :wink: :wink:
Czyli wiązka ,jak w normalnej nasadce bino,z ogniskiem pod okularem.Długośc toru optycznego zmienna,zalezna od rozstawu okularów,obraz odwrócony,jak w normalnym bino.
Czy w pojedynczym okularze byłoby widoczne całe pole widzenia,tylko ciemniej. :( :roll: .Duży przelot ~25mm,lub więcej(28mm).
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postzbyszek | 23 Sty 2018, 18:33

Teleskopy dają wiązki światła co o różnym kącie stożka światła ogniskują . W/g mnie cala ta przednia optyka ma na celu doprowadzenie tej wiązki do w miarę równoległości . Dopiero taka może padać na lustra co rozbiją ja na 2 tory optyczne . Gdy w ognisku zespołu soczewek co z przodu będzie ogniskował telep to wiązka będzie równoległa/ chyba/ W/g rysunku z przebiegiem kolorowych promieni wynika, ze czerwony do obu okularów trafia , z innymi podobnie .
Zastanawia mnie gdyby do testów jako ten wstępny układ użyć obiektywu 58 mm z Zenitha , podobnie chyba z grubsza działa . Korektory rozszerzają do 60 st pole widzenia dla okularów 18 mm
W/g mnie na bazie nasadki PZO można pobawić się z tą wiązką równoległą i pobadać co wyjdzie, albo poczekać co jej użytkownicy napiszą. Pryzmaty rozdzielające w nasadkach są półprzepuszczalne i jak komuś przeszkadza, że górny tor jest silniejszy to szarym filtrem dopasować ..:)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postfranek | 23 Sty 2018, 19:03

Skupili się wg nich na najważniejszym,żeby nasadka bino ostrzyła bez problemu, w każdym teleskopie.
Reszta,drugorzędne. Dlaczego taki mały przelot :?: Ciekawe,jaką średnicę,ma wiązka światła F4,na wlocie do tej nasadki bino :?: .
Dlaczego pod okularami ,też mały przelot :?:
================================================================================================
W standardowej nasadce bino,jak się powiększy przelot pod okularami np z 20mm,do 25mm,przy pryzmatach szerokosci 25mm,to w jednym torze pojawiają się odblaski i z tym jest problem.Może jakby były lustra,to odblasków by nie było .
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postzbyszek | 23 Sty 2018, 20:27

Ten pierwszy pryzmat co za 2 lustra robi jest mały i on na pewno ogranicza, widać nie musi być większy, bo to co na 2 wiązki rozszczepia jest mniejsze . Dlatego to co dalej nie musi być o większym przelocie. to w/g mnie. Układ jest dość prosty, ważna równoległa wiązka światła co na 2 lustra pada .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postfranek | 27 Sty 2018, 16:31

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... ecnosky_Ho
A jakby do standardowej nasadki bino na wlocie,wykorzystac tylko 3 soczewki,z tej nowej nasadki bino :wink: :?: A może tylko 2 soczewki.Na wlocie jest większa soczewka,a średnica 17,4,ma dopiero wiązka równoległa,za ogniskiem.
Czyli do nasadki standardowej wchodziła by wiązka równoległa.
Czy wtedy by ostrzyła z newtonem(obraz prosty).Jeżeli by nie było odblasków,to pod okularami powiększyc przelot :?:
Czy z barlowa TV POWERMATE nie wychodzi wiązka równoległa :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postzbyszek | 28 Sty 2018, 00:30

Zrób może coś podobnego do ławy optycznej z 3 deseczek w kształcie U , na nich szybka . Wiązkę światła skieruj na ten Barlow czy jakiś stary obiektyw aparatu foto co w tej lawie będzie, ale by było widać trochę dymu tam wpuść, np z podkurzacza do pszczół, czyli z tlącego się spruchniałego kawałka drzewa .. Tak sam wybadasz co z tą wiązka .
Można lampę i kondensor jakiegoś powiększalnika wykorzystać jako źródło światła, skierować to w stronę obiektywu telepa co będziesz używał i możesz sprawdzać jak wysunąć wyciąg by wiązka równoległa była . :) nie wiem czy zadziała, ale tak bym sprawdził
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Posttiger | 28 Sty 2018, 17:41

Przecież już jej ,,nominalny" ,,przelot" o tym nam mówi... Fajnie Franek , że zainteresowałeś się tą nasadką. Przy okazji wyszło, że jest to tylko pewna ,,nowość" na rynku nasadek, jednak nie spełniająca kryteriów ,,odp. przelotów" np; w standardzie 1'25"(winieta), czyli droga ,,donikąd".
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJanusz_P. | 28 Sty 2018, 17:47

Ot kolejna przy-droga ciekawostka optyczna dla ludzi ciekawych świata :arrow: :wink: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfranek | 28 Sty 2018, 18:13

Chętnie bym kupił,ale sam nosek z kpl soczewek.Mógłby byc bez ostatniej soczewki wewnątrz :wink:
Potem wymienic nosek w standardowej nasadce bino i sprawdzic .
Na niemieckim forum,też są zapytania,dlaczego nie użyli tego noska,do standardowej nasadki bino.
Cytuję:
Hat Tecnosky erklärt warum sie diesen Dachkantspiegel verwenden und keinen klassischen Strahlteiler-Würfel?
Google:
Czy Tecnosky wyjaśnił, dlaczego używają tego lustra grzbietowego, a nie klasycznego sześcianu wiązki?
Cytuję:
hallo Marcus,

das Bino stammt von LongPerng/Taiwan, und ich habe mein feedback auch dort mitgeteilt. Ob sie dem Beachtung schenken, steht auf einem anderen Blatt.
Google:
cześć Marcus,

Bino pochodzi z LongPerng / Tajwanu, a także podzieliłem się swoją opinią. To, czy zwracają uwagę, to inna kwestia.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostAvengerGT | 25 Lis 2019, 20:34

Jest to mój pierwszy post, więc chciałbym się przywitać ze wszystkimi użytkownikami tego forum.
Co prawda mój post nie jest związany ściśle z intencjami osoby zakładającej ten temat, ale ostatecznie dotyczy nowej nasadki bino - nie chciałem zakładać nowego wątku, a obecny już chyba się wyczerpał.

Dzisiaj została mi dostarczona nasadka bino z Chin - czytałem o niej różne opinię i postanowiłem zaryzykować.

Oto co ukazało się moim oczom po zdjęciu zaślepki:

Nowa nasadka bino.: bino.jpg


Jest to moje pierwsze bino w ręce, więc całkowicie nie wiem czego się spodziewać. Proszę, napiszcie czy ta szklana część (jeden z elementów pryzmatów?) przyklejona do lewej strony wnętrza nasadki powinna być (bardziej) na środku? Dla mnie wygląda to na jednoznacznie wadliwe zmontowanie tej części w nasadce, a z drugiej strony zrobiłem iście spartańskie testy w pokoju i na pierwszy i drugi rzut oka obraz nie jest taki zły (element który obserwuje jest widziany dwojgiem oczu jako jeden, nie ma dziwnych konturów, zakrzywień, ale na pewno wymaga to testów w lepszych warunkach). Nie mam jak sprawdzić na zewnątrz w ciągu tygodnia bo wieczorami same chmury, a gdy jest jasno jestem w pracy. Zdjęcia tej części nasadki na jakie trafiłem w internecie, pokazują umiejscowienie tego szkiełka jako bardziej wycentrowane.

Jeśli montaż jest jednoznacznie zły, proszę napiszcie, nie będę musiał czekać do soboty z kontaktem ze sprzedawcą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 17 Paź 2019, 18:28

 

Postwojt0000 | 26 Lis 2019, 08:17

Wygląda na to że albo wsadzony zły pryzmat albo źle zamontowany. Zrób jeszcze zdjęcie z zamontowanym noskiem. Najlepiej niech ktoś wstawi zdjęcie po wykreceniu tego noska nasadki kupionej w PL.
Moja rada :) przy zamówieniu masz opcję:"dispute" czy jakoś tak (czyli spór ). Klikasz w to, wklejasz zdjęcie i opisujesz problem, zaznaczysz zwrot całej kasy lub wymiana i czekasz. Aliexpress w 90% jest po stronie kupującego więc albo Ci zwrócą kasę albo przyślą nową.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postendriu624 | 26 Lis 2019, 08:48

To nie pierwszy bubel nasadki bino z Aliexres, trzeba czytać komentarze kupujących przed zakupem, te nasadki bino są składane w stodole z przypadkowych części, dlatego są takie tanie.
Oczywiście ta nasadka bino z fotografii to typowy złom optyczny.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwojt0000 | 26 Lis 2019, 10:19

To chyba zależy. Kolega Lolak89 kupował taką nasadkę na Aliexpress i był zadowolony. Nie różniła się niczym od tych sprzedawanych w PL, no za wyjątkiem ceny :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostAvengerGT | 26 Lis 2019, 22:28

Dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o rozeznanie się w temacie przed zakupem, zawsze je robię, często w dość przesadnym stopniu. Widziałem czego się spodziewać, no może oprócz tego, że nasadka przyjdzie wadliwa. Faktycznie trafiłem również na dość pozytywne opinie, a i znalazłem ją w ofercie (już nieaktualna) w jednym z większych sklepów astro. Nie zdecydowałem się na droższą nasadkę ponieważ chciałem wstępnie spróbować tematu bino, a i naczytałem się, że kupno znacznie droższych sprzętów to wcale nie gwarancja satysfakcji, przynajmniej nie od razu - polecanie zakupu nasadki w sklepie stacjonarnym, sprawdzanie torów światła, kolimacji itp. Nie wątpię, że jak już się trafi to jest super, no ale wolałem jednak spróbować rozwiązania maksymalnie ekonomicznego, tym bardziej, że sama nasadka w ogólnym rozrachunku ma mieszane oceny, bez jednoznacznego wskazania, że to coś w ogóle nie wartego uwagi.

Poniżej zdjęcie z noskiem, ale raczej niewiele wnosi nowego światła do tematu.

Nowa nasadka bino.: Bino 2.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 17 Paź 2019, 18:28

 

Postdexter77 | 26 Lis 2019, 23:28

Co tu dużo pisać, nawet nie będąc specem widać, że coś tu nie tak :) Proś o zwrot kosztów, nasadka na śmietnik :-)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postfranek | 27 Lis 2019, 21:42

To widać pryzmat rozdzielający. Powinien być wsunięty prawie do końca.Nie może być widać zaokrąglonego końca pryzmatu.
Czy osłonki są na śrubkach,bez kleju i można zdjąć bez problemu.
Normalnie pryzmat jest dociśniety dwoma wkrętami od dołu i zamocowany ,po dwa wkręty z boku pryzmatu.
Czy pryzmaty są tylko przykręcone wkrętami,czy dodatkowo jest klej :?:
Ciekawe,czy pryzmat rozdzielajacy ,jest prawidłowo sklejony :?:
Jaka to nasaka bino :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postdexter77 | 27 Lis 2019, 22:40

Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostAvengerGT | 27 Lis 2019, 23:56

Tak, to dokładnie ta nasadka, z tego samego sklepu. Dzisiaj Ali przyznało mi refunda. Na pewno podejmę jakieś próby naprawcze a przy okazji poznam metodę działania tego typu ustrojstwa. Franek, na ten moment chyba nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na jakiekolwiek z postawionych pytań. Zapewne muszę to wszystko rozkręcić by dowiedzieć się czy to klejone, przykręcane itp. Jedna rzecz jest pewna, ten niewycentrowany pryzmat siedzi w środku bardzo solidnie i ani drgnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 9
Rejestracja: 17 Paź 2019, 18:28

 

PostKanek | 04 Gru 2020, 14:38

Otóż i ja zakupiłem tą nasadke bino i jest podobny problem, z ali sprawa wyjaśniona, ale co ciekawe patrząc bez okularów w nasadce widać wininietę/pociemnienie, ale po włożeniu okularów gso sv 15 obraz na księżycu ji obserwacjach dziennych est poprawny.
I tu mam pytanie kto pomógł by mi i podjął się poprawy tego ustrojstwa?
Fotka:

https://www.flickr.com/photos/michalekn ... 958528146/
Ostatnio edytowany przez Kanek, 04 Gru 2020, 16:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Lip 2019, 21:33
Miejscowość: Warszawa

 

Postdexter77 | 04 Gru 2020, 14:54

Kanek napisał(a):Otóż i ja zakupiłem tą nasadke bino i jest podobny problem, z ali sprawa wyjaśniona, ale co ciekawe patrząc bez okularów w nasadce widać wininietę/pociemnienie, ale po włożeniu okularów gso sv 15 obraz na księżycu ji obserwacjach dziennych est poprawny.
I tu mam pytanie kto pomógł by mi i podjął się poprawy tego ustrojstwa?
Fotki za chwilę


Przez nasadkę patrzy się z założonymi okularami :wink: Co chcesz poprawiać?
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostKanek | 04 Gru 2020, 16:59

Dodałem link do zdjęcia, które powinno zobrazować problem.
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Lip 2019, 21:33
Miejscowość: Warszawa

 

Postdexter77 | 04 Gru 2020, 21:56

Kanek napisał(a):Dodałem link do zdjęcia, które powinno zobrazować problem.


Na czym polega problem? Jest coś nie tak podczas obserwacji z okularami w bino?
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostKanek | 05 Gru 2020, 08:06

Nie za bardzo wiem jak nazywa się ta pierwsza soczewka - rozdzielająca/ pryzmat rozdzielający, nie znam się za bardzo na optyce, ale jeśli między nazwijmy to soczewkę a obudowę mogę wsadzić palec to chyba coś jest nie tak. To jest kwestia mojego poczucia estetyki
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 Lip 2019, 21:33
Miejscowość: Warszawa

 

PostPiotrek K. | 05 Gru 2020, 08:32

To jest pryzmat i tak ma to wyglądać jak na zdjęciu. Wszystko jest ok.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat