Problem podczas obserwacji MC127

Postpjastrzombo | 07 Wrz 2018, 14:31

Witam serdecznie, :D

Chciałbym z do Was zwrócić o poradę. Może to i głupio zabrzmi ale podczas prowadzonych obserwacji prowadzonych moim MAKiem 127 na dużych przybliżeniach (zapewne chodzi o jasność obiektu) w okularze dostrzegam „coś” szybko latającego w różne strony, jakby meszka.
Początkowo myślałem, że faktycznie jakiś owad dostał się do środka, ale świecąc latarką w menisk teleskopu niczego nie dostrzegam. Zresztą trwa to już ponad rok, zatem raczej nic by taki okres czasu tam nie przetrwało. Potem myślałem, że może mam problem ze wzrokiem ale obaliłem ten fakt w momencie gdy znajomy zobaczył to samo przez mój teleskop.
Macie jakieś sugestie? Z góry dzięki za pomoc. :)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostMaciek_Cz | 07 Wrz 2018, 14:39

Przy dużym powiększeniu na jasnych obiektach to prawdopodobnie widzicie niedoskonałości ciała szklistego oka (tzw. męty w oku) i paproszki na jego powierzchni.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postlolak89 | 07 Wrz 2018, 14:49

Też tak miałem :) jakie masz okulary? U mnie "meszki" przestały latać jak zmieniłem okulary na lepsze :) A to był odblask......albo odblask oka w okularze?... no w każdym bądź razie ja też zaglądałem do tuby czy tam nic nie wpadło bo tak to wygląda jakby się jakaś ćma tam wbiła i "trzęsła".

Edit: Może to być odblask oka w okularze bo szybko się trzęsie z tego względy, że oko robi szybkie, przez nas niezauważalne, ruchy. No nabierałem się na to dziesiątki razy jak zaczynałem obserwacje pierwszym teleskopem :)
lolak89
 

PostMaciek_Cz | 07 Wrz 2018, 15:37

Wow, tego nie wiedziałem/widziałem.

lolak89 napisał(a):Też tak miałem :) jakie masz okulary? U mnie "meszki" przestały latać jak zmieniłem okulary na lepsze :) A to był odblask......albo odblask oka w okularze?... no w każdym bądź razie ja też zaglądałem do tuby czy tam nic nie wpadło bo tak to wygląda jakby się jakaś ćma tam wbiła i "trzęsła".

Edit: Może to być odblask oka w okularze bo szybko się trzęsie z tego względy, że oko robi szybkie, przez nas niezauważalne, ruchy. No nabierałem się na to dziesiątki razy jak zaczynałem obserwacje pierwszym teleskopem :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postpjastrzombo | 07 Wrz 2018, 16:59

Maciek_Cz - o tym nie pomyślałem :) kurcze jakby nie patrzeć każdy ma menty w oczach także może i faktycznie stad to zjawisko.

lolak89 napisał(a):Też tak miałem :) jakie masz okulary? U mnie "meszki" przestały latać jak zmieniłem okulary na lepsze :) A to był odblask......albo odblask oka w okularze?... no w każdym bądź razie ja też zaglądałem do tuby czy tam nic nie wpadło bo tak to wygląda jakby się jakaś ćma tam wbiła i "trzęsła".

Edit: Może to być odblask oka w okularze bo szybko się trzęsie z tego względy, że oko robi szybkie, przez nas niezauważalne, ruchy. No nabierałem się na to dziesiątki razy jak zaczynałem obserwacje pierwszym teleskopem :)


Chodzi Ci o okulary na głowie czy astronomiczne? :D Tych pierwszych nie mam natomiast astronomiczne to: SW Ploosl 25 , TS Planetary 9 i TeleVue Ploosl 8 ;)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostJanusz_P. | 18 Sty 2019, 14:24

Przy małych źrenicach wyjściowych i dużych powiększeniach światło do oka wpada wazką mniejszą niż 1 mm a to powoduje że wszelkie niedoskonałości soczewki oka i paproszki w cieczy ocznej lub łzowej pozornie rozrastają się do rozmiarów muszek owocówek lub drobnych płatków śniegu i przeszkadzają nam w tego typu obserwacjach... :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: witos1 oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat