Efektywne wykorzystanie zwierciadła 305mm

Postobserwator2 | 09 Lut 2020, 16:21

Cześć.W moje ręce wpadł Teleskop Dobson 12" F/5 M-CRF ( ten niebieski ) Nie miałem do tej pory żadnej styczności z tym sprzętem obserwacyjnym.Wiele się naczytałem na forum że wielka to betoniarka lub że tylko do mgławic i potencjał ukarzą tylko ciemne miejsca i wspaniały seeing.Na razie zrobiłem pierwszy kroczek i mam tubę.Byłem już na małym dziennym rekonesansie aby zapoznać się lokalną miejscówką która jest dość ciemna https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF
52.18950 / 15.31120 Mam w tej chwili nasadkę bino Wo i do tego dwa okularki od kompletu 20mm/66* mam też dwa okulary Baader Classic Ortho 10 mm oraz okular GSO SV 15 mm /70* 1,25" oraz okular GSO SV 30mm 2" i GSO SV 42mm 2" .Szału nie ma ale na start jest.Miałem już okazję zerknąć na Wenus i o dziwo nie powaliła mnie kanonada kolorowych obwódek.Widziałem dobrze zarys tarczy,może za mało mam spostrzeżeń i wiedzy ale jak na takie szkło i niskie położenie planety to zachwyciłem się Patrzyłem też na księżyc i było super.Oczywiście dokonałem kolimacji kolimatorem co okazało się dość łatwą czynnością Do obserwacji zastosowałem nasadkę Bino z orginalnym Barlowem 1.6 WO ale ten nie zogniskował mi obrazu.Posiadam jeszcze zoom Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm Mark4 z dodatkowym Barlowem 2.25x.Aby uzyskać zogniskowanie obrazu zastosowałem zoom Baadera 2.25x który doskonale wkręcił się w nasadkę Bino WO.W końcu uzyskałem ostry obraz oraz powiększenie do 300x dla Księżyca i dla Wenus 150-200x Samo śledzenie obiektu przy tych powiększeniach nie było uciążliwe.Jednak co 20' trzeba było ruszyć tubą.Przy dobrym trafnym wyregulowaniu siły dokręcenia jest to płynne.Patrzyłem też wstępnie na M31 ale z powodu małego doświadczenia i za jasnego nieba nie wiem ile dostrzegłem.Zauważałem jądro galaktyki jak i pojaśnienia boczne w kształcie owalu.Naczytałem się że to niewykonalne aby taki sprzęt był mobilny.stwierdzam że bałem się tego ogromnie lecz rozwiązałem ten problem. Mieści mi się do focusa ,wkładam go tylnymi drzwiami i kładę na opuszczonym siedzeniu pasażera i zapinam go pasem i leży.Ktoś zapyta jak go przenoszę.W bagażniku mam Dobsona i za uchwyty przenoszę bez wysiłku 100m za krzaki :) potem wysuwam tubę tylnymi drzwiami i stawiam na 5cm styropianie aby nie uszkodzić śrub regulacyjnych.Przewieszam za jeden z uchwytów szeroki pas i przerzucam go przez głowę i mogę tak iść bez wysiłku 100 i więcej metrów.Wykorzystuje parciany pas.Pas nie może być za długi aby nie szorować tubusem po gruncie.Więc transport i same dotarcie to prostota dla mnie.Na koniec mam pytanie do was.Jak wiadomo teleskop ten posiada obstrukcję.Posiada też ubytek na stracie światła ale też co najistotniejsze gdy zastosuje się Barlowa 2.25x z nasadką Bino WO to po wydłużeniu ogniskowej apertura zostanie przycięta.Przy takiej wielkości zwierciadła 305mm to nie tragedia ale jak ktoś czuje się na siłach i potrafi mi przybliżyć jakie w rzeczywistości jest efektywne wykorzystanie tego zwierciadła to będę miał większa wiedzę w tym temacie.
Ostatnio edytowany przez obserwator2, 09 Lut 2020, 21:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Kwi 2019, 20:26

 

Postprestig | 09 Lut 2020, 19:58

Jedziemy na tym samym wózku. Tylko ja obserwacji miałem dwie, ze względu na pogoda i to przez szyby okien. Udogodnienie jakie sobie zrobiłem to kółka do podstawy by tego nie nosić po całym domu. Nie sprawdza to się przy wyjeździe na taras, za wysoki próg. Widziałem wózki dla Synta do 12, będę musiał coś takiego skonsrulowac, myśląc o 16.
SW 12 flex goto, es 9 14 mm 100, Baader 2", Lumicon UHC, Orion UB, Nikon d3200, GSO red dot.
W przyszłości przygarnę filtr Lumicona OIII oraz Newtona 16
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 Sty 2020, 15:32
Miejscowość: Stargard

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2020, 20:10

Kolego Obserwatorze2. Witamy na forum (dobrze, że się uaktywniasz) i na początku prośba. Popraw tego swojego posta powyżej, żeby dało się go przeczytać. :wink: W takiej formie jak jest jest totalnie niestrawny. Chodzi o zakończenia zdań, przecinki, odstępy pomiędzy zdaniami.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAndrzej.Ch63 | 09 Lut 2020, 21:27

Tu to jeszcze nic , na Astropolis mają gościa nijakiego Dasionek , tam dopiero jest katastrofa .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postobserwator2 | 09 Lut 2020, 21:38

poprawiłem swoją pisownie
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Kwi 2019, 20:26

 

PostDominik Woś | 09 Lut 2020, 23:33

obserwator2 napisał(a):poprawiłem swoją pisownie


Niewiele się zmieniło. Pamiętaj, że po kropce robimy spację, zdania kończymy kropką i rozpoczynamy nowe z dużej litery. W języku polskim stosuje się też przecinki.

Zadbanie o poprawną pisownię jest jak najbardziej w Twoim interesie, jeśli chcesz aby po przeczytaniu i zrozumieniu tego o co chciałeś zapytać, forumowicze udzielili Ci wsparcia i ewentualnej pomocy. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postprestig | 10 Lut 2020, 15:30

I po takich wymaganiach o poprawnej ortografii i interpunkcji użytkownik dał sobie spokój z.astronomią.
SW 12 flex goto, es 9 14 mm 100, Baader 2", Lumicon UHC, Orion UB, Nikon d3200, GSO red dot.
W przyszłości przygarnę filtr Lumicona OIII oraz Newtona 16
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 Sty 2020, 15:32
Miejscowość: Stargard

 

PostQuCyk | 10 Lut 2020, 20:53

Raczej dał sobie spokój z tym forum. Napisał to, co napisał. Został upomniany i zapewne kolejne posty będzie pisać bardziej czytelnie i poprawnie.
Ja zrozumiałem tekst. Jeżeli ktoś ma z tym problem to niech spróbuje go przeczytać jeszcze raz :)
Zamiast skupić się na temacie to powstają p.ie.rd.ol.ety na temat pisowni... No comment.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostDominik Woś | 10 Lut 2020, 21:14

QuCyk napisał(a):Raczej dał sobie spokój z tym forum. Napisał to, co napisał. Został upomniany i zapewne kolejne posty będzie pisać bardziej czytelnie i poprawnie.
Ja zrozumiałem tekst. Jeżeli ktoś ma z tym problem to niech spróbuje go przeczytać jeszcze raz :)
Zamiast skupić się na temacie to powstają p.ie.rd.ol.ety na temat pisowni... No comment.


Jeśli przeczytałeś i zrozumiałeś to dlaczego nie odpowiesz koledze na jego pytania i wątpliwości? Pewnie łatwiej jest coś skomentować nie na temat niż odpowiedzieć merytorycznie? :wink:

Jeśli za uwagi a propos czytelnego pisania mogą kogoś dotknąć, to chyba astronomia nie jest jego domeną, a szacunek dla forumowiczów też jest istotny, szczególnie jeśli oczekuje się od nich pomocy. :D Nie pozwalajmy zrobić z naszego forum językowego bałaganu, żeby nie powiedzieć rynsztoku. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostQuCyk | 10 Lut 2020, 21:28

Dominik Woś napisał(a):
QuCyk napisał(a):Raczej dał sobie spokój z tym forum. Napisał to, co napisał. Został upomniany i zapewne kolejne posty będzie pisać bardziej czytelnie i poprawnie.
Ja zrozumiałem tekst. Jeżeli ktoś ma z tym problem to niech spróbuje go przeczytać jeszcze raz :)
Zamiast skupić się na temacie to powstają p.ie.rd.ol.ety na temat pisowni... No comment.


Jeśli przeczytałeś i zrozumiałeś to dlaczego nie odpowiesz koledze na jego pytania i wątpliwości? Pewnie łatwiej jest coś skomentować nie na temat niż odpowiedzieć merytorycznie? :wink:


Iż, ponieważ, że temat jest mocno obszerny a chwilowo nie mam czasu pisać obszernego tekstu. W weekend może przysiądę i coś naskrobię. :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Postendriu624 | 10 Lut 2020, 21:35

Mnie nieco zaskoczyło w tym opisie nazwanie Newtona dużą betoniarką , zawsze myślałem że betoniarka ma odzwierciedlenie w dużym SCT.

"Wiele się naczytałem na forum że wielka to betoniarka lub że tylko do mgławic..."
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postobserwator2 | 10 Lut 2020, 22:04

Oj tam oj tam ogólnie da się zrozumieć o co pytam.Pisownia jest ważna i pisząc bardzo się starałem być zrozumianym.Nie wyszło przepraszam.Jeśli ktoś potrafi mi ułatwić znalezienie odpowiedzi lub podeśle jakieś linki z informacjami to będzie fajnie. Jeśli nie to i tak nie powstrzyma mnie to przed obserwacjami.
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Kwi 2019, 20:26

 

Postendriu624 | 10 Lut 2020, 22:13

obserwator2 napisał(a):Oj tam oj tam ogólnie da się zrozumieć o co pytam.Pisownia jest ważna i pisząc bardzo się starałem być zrozumianym.Nie wyszło przepraszam.Jeśli ktoś potrafi mi ułatwić znalezienie odpowiedzi lub podeśle jakieś linki z informacjami to będzie fajnie. Jeśli nie to i tak nie powstrzyma mnie to przed obserwacjami.

Proszę się nie zrażać , dużo obserwować lustrem 12 cali , i zamieszczać swoje spostrzeżenia obserwacyjne na tym forum .
Pogodnego nieba.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJSC | 10 Lut 2020, 22:16

Rysunek wart tysiąca słów.
Ja zawsze sobie swoje teleskopy rozrysowuję w ACadzie. Wówczas bieg promieni świetlnych wszystko sam pokaże. :) Gdzie co się obcina i przycina, a gdzie przelatuje bez przeszkód.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmarek70 | 10 Lut 2020, 22:35

Witam, po kropce znów nie ma spacji. Oj nie ładnie :mrgreen:
NEWTWIN to prosty program do zrozumienia tego zagadnienia, do znalezienia w sieci.
 
Posty: 64
Rejestracja: 12 Lut 2017, 21:51

 

PostMichalKaczan | 10 Lut 2020, 23:37

obserwator2 napisał(a): Na koniec mam pytanie do was.Jak wiadomo teleskop ten posiada obstrukcję.Posiada też ubytek na stracie światła ale też co najistotniejsze gdy zastosuje się Barlowa 2.25x z nasadką Bino WO to po wydłużeniu ogniskowej apertura zostanie przycięta.Przy takiej wielkości zwierciadła 305mm to nie tragedia ale jak ktoś czuje się na siłach i potrafi mi przybliżyć jakie w rzeczywistości jest efektywne wykorzystanie tego zwierciadła to będę miał większa wiedzę w tym temacie.


Skąd ta pewnosć, że apertura po zastosowaniu barlowa jest przycięta? Na pewno z barlowem 2.25x i nasadką bino krotność barlowa jest wieksza niż 2.25x. Można to policzyć, ale szybciej jest zmierzyć źrenicę wyjściową.

Ja mam taki "patent" na sprawdzenie, czy apertura jest obcinana, bez żmudnego liczenia,rysowania:
- ostrzę cały układ (nasadka+barlow+okular)
- wyjmuję okulary i patrząc przez nasadkę umieszczam np linijkę przed wlotem do tubusu teleskopu
- znam odległość pomiędzy ścianą tubusu a krawędzią zwierciadła, więc stąd będę widział, czy obcina mi efektywną aperturę, czy światło padajace pod ukosem na zwierciadło (to akurat mniejsza strata)
Taurus 16" Nagler T5 26mm, Delos 14mm,8mm Delite 11mm,5mm, barlow TMB ED 1.8x
 
Posty: 53
Rejestracja: 09 Lis 2016, 19:55
Miejscowość: Jelcz Laskowice

 

Postfreeman | 25 Lut 2020, 19:19

obserwator2 napisał(a):Do obserwacji zastosowałem nasadkę Bino z orginalnym Barlowem 1.6 WO ale ten nie zogniskował mi obrazu

Koniecznie trzeba mocować takowy zestaw bez przedłużki GSO w wyciągu albo podnieść sobie ciutkę lustro.
1,6x da fajne ostrzejsze powiększenie, a 2,25x to już nieco przerost przy ogniskowej 12cali f=1500.
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 Lut 2020, 17:43

Postokroj | 25 Lut 2020, 21:37

Dajcie spokój.Gratuluje kol teleskopu i opisu radzenia sobie z nim.Pozazdrościć miejscówki -takie 12" to ideał i chciał bym mieć takie za jasne niebo. :D .Oczywiście to żart.Przydał by Ci się kolega z doświadczeniem.Początkowo wydaje się że mało widzimy -choć w przypadku słabych DS tak rzeczywiście jest.Warto oderwać wzrok od okularu i porównać - co widzimy gołym okiem - a co przez teleskop.Najgorzej naoglądać się galaktyk w sieci zrobionych aparatem - a to co innego niż w wizualu.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postobserwator2 | 16 Mar 2020, 18:44

okazuje się że zastosowanie nasadki bino WO w moim sprzęcie nie powoduje obcięcia średnicy zwierciadła
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Kwi 2019, 20:26

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat