Czyszczenie grzyba z optyki

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postzloty_2000 | 22 Lut 2020, 12:43

lulu napisał(a):
Charon X napisał(a):jestem pod wrażeniem, to sprawiało wrażenie, że z tego nic się nie da zrobić, a teraz wygląda jak nowy. A jakie parametry refraktorka ?


Dzięki, refraktorek jest skromny 60/415mm (f 6.9) - ale przecież nie o osiągi chodzi bo i tak nie ma być konkurencją dla edka, którego używam na co dzień. Mam duży sentyment do staroci w standardzie 0,965'' - małe okulary, wszystko jest delikatniejsze niż dzisiaj - trochę jak zabawkowe. A jednak coś widać :-)


Ciekawe co napisałeś z tą zabawkowością. Ja swego czasu trafiłem na Tasco 9VR (achromat 60/300mm f5), którego jedynym mankamentem było ukruszenie kawałka lustra w kątówce. Byłem z nim u śp. Janusza, który go obejrzał i dorobił przejściówkę na 1,25''. Sprzęt z połowy lat osiemdziesiątych z soczewkami Vixena (obrandowanie na uszczelkach) jest zrobiony bardzo porządnie i powiem, że nie skojarzyłbym go z zabawkowością. Może to zależne od producenta.
Mam jednak wrażenie (jak przy starych obiektywach), że szkło z tamtych lat ma w sobie to coś :-).

A przy okazji - powiesz gdzie udało Ci się trafić ten refraktor?
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostDominik Woś | 22 Lut 2020, 12:52

Teoretycznie prawidłowe spozycjonowanie soczewek powinno mieć wpływ na minimalizację aberracji, w tym chromatycznej.

Nie kombinuj z krzakami tylko zrób tą sztuczną gwiazdkę. Umiesć ją w zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej kilkanascie metrów od teleskopiku i zrób zdjęcia umieszczając gwiazdkę w rogach i na środku kadru. Taka gwiazdka w porównaniu do kupionej 9um wygląda tak (pamiętaj, że otwór zrobiony szpilką w folii aluminiowej musi być bardzo mały - delikatniuśkie nakłucie, mi wyszło trochę za mocne):

Czyszczenie grzyba z optyki: image.jpeg


Czyszczenie grzyba z optyki: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 22 Lut 2020, 13:12

zloty_2000 napisał(a):Sprzęt z połowy lat osiemdziesiątych z soczewkami Vixena (obrandowanie na uszczelkach) jest zrobiony bardzo porządnie i powiem, że nie skojarzyłbym go z zabawkowością.


Źle mnie zrozumiałeś - nie było to określenie dotyczące jakości, w żadnym razie pejoratywne. Chodziło mi o pewną delikatność, filigranowość tych detali. Każda rzecz - okular, kątówka, szukacz - wszystko jest mniejsze niż dzisiaj. To samo jest np. w autach - jak się patrzy na samochody z lat 60-tych czy 70-tych to człowiek się często zastanawia "jak ludzie się w tym mieścili". Kierownice bez wspomagania miały wprawdzie duże średnice - ale były cieniutkie, delikatne. Przełącznik migaczy miał wówczas 4 mm średnicy, dzisiaj miewa 14 - chodziło mi o ten efekt.

Refraktorek wisiał długo na OLX-ie. Nie pomagało wyróżnianie ogłoszenia więc było widać że nikt go nie weźmie, a jak poprosiłem sprzedawcę o fotki obiektywu i odkryliśmy przy tej okazji totalne zagrzybienie z którego on chyba nie zdawał sobie sprawy, to stało się jasne że jeśli nie zareaguję do razu, to sprzęt wyląduje w śmietniku :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postzloty_2000 | 22 Lut 2020, 13:18

Widzisz, wziąłem za dosłownie. Mając już tego typu sprzęt w rękach jakoś bardziej postrzegam go tak jak porównałeś samochody :-), że wraz z rozwojem robią się większe :D .

Podziel się jeszcze, jeśli chcesz, gdzie dorwałeś ten sprzęt. Sam też przeszukuję "internety" by trafić na takie ciekawostki optyczne (stare obiektywy foto czy właśnie sprzęt astro).
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postlulu | 22 Lut 2020, 13:22

Dominik Woś napisał(a):Teoretycznie prawidłowe spozycjonowanie soczewek powinno mieć wpływ na minimalizację aberracji, w tym chromatycznej.

Nie kombinuj z krzakami tylko zrób tą sztuczną gwiazdkę. Umiesć ją w zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej kilkanascie metrów od teleskopiku i zrób zdjęcia umieszczając gwiazdkę w rogach i na środku kadru. Taka gwiazdka w porównaniu do kupionej 9um wygląda tak (pamiętaj, że otwór zrobiony szpilką w folii aluminiowej musi być bardzo mały - delikatniuśkie nakłucie, mi wyszło trochę za mocne):


Dominik, próbowałem robić takie eksperymenty ale z odległości 7 metrów nawet mini-otwór jest za duży i widzę już jego kształt, który nie jest w dodatku idealnie okrągły. Muszę poeksperymentować z odległością - problem jednak w tym, że na wyostrzonym obrazie tych krążków praktycznie nie widzę. Pojawiają się jak tylko lekko rozogniskować obraz, są widoczne na wyraźnie rozogniskowanym, ale na ostrym to chyba bardziej wypatrywanie "kanałów na Marsie" niż obserwacja krążków. Może to też świadczy o jakiejś wadzie?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 22 Lut 2020, 13:28

zloty_2000 napisał(a):Podziel się jeszcze, jeśli chcesz, gdzie dorwałeś ten sprzęt. Sam też przeszukuję "internety" by trafić na takie ciekawostki optyczne (stare obiektywy foto czy właśnie sprzęt astro).


Jeśli szukasz to pewnie nieraz widziałeś go na OLX-ie. Z jakichś powodów nie wpadał jednak w oko - obserwując to ogłoszenie parę razy sądziłem że już zniknął, chociaż był na stronie. Zapewne kwestia zdjęcia. Poza tym nie sposób było "z daleka" zorientować się że jest to staroć, albo że to standard 0,965'' o czym pewnie nawet sprzedający nie wiedział. Dopiero jak poczytałem internety zorientowałem się z czym mam do czynienia.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 22 Lut 2020, 14:06

lulu napisał(a):
Dominik, próbowałem robić takie eksperymenty ale z odległości 7 metrów nawet mini-otwór jest za duży i widzę już jego kształt, który nie jest w dodatku idealnie okrągły. Muszę poeksperymentować z odległością - problem jednak w tym, że na wyostrzonym obrazie tych krążków praktycznie nie widzę. Pojawiają się jak tylko lekko rozogniskować obraz, są widoczne na wyraźnie rozogniskowanym, ale na ostrym to chyba bardziej wypatrywanie "kanałów na Marsie" niż obserwacja krążków. Może to też świadczy o jakiejś wadzie?


Masz a duzą dziurę, albo za małe powiększenie.

Jesli dobrze widzę, to dla 50um i apertury 60mm, wystarcza odległośc 5 metrów.
Image

50 mikronów to 0,05mm - mysle, ze na spokojnie da sie taką dziurke zrobić zaostrzoną (np. na ostrzałce do noży) szpilką, chociaż jest lekki problem, aby była idealnie okrągła (trzeba nią poobracać)..

Powiększenie musisz miec 2,5xD - wtedy zobaczysz bez problemu obraz dyfrakcyjny.
Ostatnio edytowany przez JSC, 22 Lut 2020, 16:33, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlulu | 22 Lut 2020, 16:01

Dzięki panowie, będę próbował - z ciekawości, bo i tak nie wycisnę z tego sprzętu nie wiadomo czego, to raczej zabawa w konserwację zabytków astro-kultury materialnej :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 03 Mar 2020, 00:54

Wciąż nie mam okazji żeby popróbować tej zabaweczki bo wciąż nie ma pogody. Oglądałem trochę prążków wokół Wenus - od biedy można powiedzieć że je widać, ale trudno mi powiedzieć co o tym sądzić bo tarczka też nie jest okrągła.

Dziś zdążyłem zrobić jedno zdjęcie zanim niebo się zasnuło - właściwie już podczas robienia zdjęcia Księżyc był mocno zamglony. Cyknięte Olympusem E-410 wprost w ognisku, bez użycia Barlowa:
Załączniki
Czyszczenie grzyba z optyki: Ksiezyc 02 03 2020 Nx.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postkompas1951 | 03 Mar 2020, 08:06

" Czyszczenie grzyba z optyki" no o czyszczeniu grzyba z igliwia, owadów i innych takich to słyszałem a nawet widziałem jak to się robi, ale z optyki to pierwszy raz słyszę.To oczywiście
żart, albo i nie.
 
Posty: 36
Rejestracja: 04 Wrz 2018, 18:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat