problem z napedem eq 3-2 silniczek

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostJSC | 03 Mar 2020, 09:54

lagata1 napisał(a):Na razie etap poziomowania montażu, stellarium mam od dawna.

Obserwacje Dsów na razie odpuściłem bo z lusterkiem 10 cm to tylko planetki maja sens, ai obserwacja dsów jest mało interesujaca w takim zwierciadle ( andromeda przez mój telep to tylko mgiełka ). Chcę to wszystko ustawić aby kamerą najpierw awikować planety ( przy pomocy prowadzenia bo ciągle planety uciekaja z kadru więc po to dokupiłem prowadzenie ) oraz wypróbować lustrzanke na najprostrze obiekty głębokiego nieba jak andromeda czy mgławica w orionie.


Z soczewka chyba?
Myslałem, ze masz refraktor 102/1000?

No musisz sie troche pogimnastykowac. Ale nie przejmuj się, ja tez kiedyś nie wiedzialem od czego zacząć mając po raz pierwszy montaz EQ. To była istna czarna magia :mrgreen: . Ale po kilku obserwacjach i kombinowania w dzień - okazało się, ze to trywialnie prosta maszynka i niezwykle łatwa w obsłudze. Ja bym juz nie przeszedł z montaż u EQ na montaż AZ (chociaz próbowałem).

PS
Mgiełki sa jak dymki z papierosa w kazdym teleskopie, chociaz oczywiście im wiekzy tym lepiej je widać, ale ni ma najmniejszych szans, aby je ogladac tak jak na zdjęciach.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlagata1 | 03 Mar 2020, 16:13

Z soczewka barlowa.

Dokładnie, dopiero rozpoczynam gimnastykę i przez pracę w zasadzie nie miałem jeszcze czasu uczciwie się tym zająć - a i niebo będzie bezchmurne w końcu do tego potrzebne. Założyłem, że na początek z prowadzeniem planety powinny lepiej wyjść niż bez.

Kolejne pytanie - na nowej lunetce biegunowej nie ma kółeczka jak na starej, więc mogę po prostu przyjąć że godzina 6 na nowej podziałce jest tam gdzie było kółeczko na starej?
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat