Zoom na Wenus

PostVroobel | 20 Mar 2020, 23:25

Hej.

Chciałbym podzielić się z Wami pewną konfiguracją, którą dziś złożyłem i przetestowałem. Możliwe, że Ameryki nie odkryłem, ale nie pamiętam, żeby coś takiego tutaj się znalazło. Tymczasem może się komuś przydać.

Jesienią ubiegłego roku (2019) kupiłem na giełdzie Astromaniaka używany okular Baader Zoom 8-24 Mark III wraz z dedykowanym Barlow'em i szczerze mówiąc, nie miałem okazji go wypróbować. Cały czas chmury, deszcz, albo bardzo zimno, co w połączeniu z angielską wilgocią skutecznie zniechęca do wyjścia z domu w ogóle. Do tego ostatnio strasznie wieje. Ale dziś coś tak powietrze przejrzyste się zrobiło, niebo bezchmurne więc zajrzałem na meteoblue i oczom nie wierzę: index 3-4! Wiatru prawie nie ma, Wenus wysoko, najlepsza okazja do przetestowania zoom'a.

Mój teleskop ostrzy z okularami z użyciem tulei dystansowej. Podobnej wysokości jest tuleja Barlow'a GSO/Revelation, więc zrobiłem podmiankę. Wykręciłem celę z Barlow'a i wkręciłem połówkę 2" filtra polaryzacyjnego Orion. Drugą połówkę wkręciłem do 2" beczki zoom'a (jestem gotowy na współpracę filtra także z dedykowanym Barlow'em, ponieważ kupiłem również Oriona 1.25" do Vixen'a SLV 6mm). W takiej konfiguracji wystarczy poluzować tuleję GSO i obrócić cały okular, żeby zmienić kąt między oboma częściami filtra. W przypadku obserwacji z Barlow'em pojawia się pewne utrudnienie, bo o ile 2" beczka okularu jest nieruchoma względem obudowy okularu, o tyle jego wewnętrzna część z optyką obraca się razem ze zmianą ogniskowej, więc trzeba sobie jakoś to ogarnąć. Da się, to nie żadna tragedia.

Zoom jest super, spełnia moje oczekiwania. Barlow - nie mam chwilowo zdania. Tyłka nie urywa, ale może z innymi teleskopami działa lepiej. Dla testu wkręciłem Vixena 6mm i mam wrażenie, że te 6mm dało lepszy obraz, ostrzejszy z mniejszą aberracją, niż 8mm zoom'a. O tych 3.5mm z Barlow'em nawet nie wspomnę. Ale to nie test porównawczy. Jestem zadowolony.

Wenus jest tak jasna, że przy 24mm musiałem skręcić filtr prawie do minimum, a przy 8mm to tak umiarkowanie, to jednak rzecz gustu. Trafiłem dziś na idealną połóweczkę... :) Zdjęć niestety nie ma. Nie wyciągam Nex'a z domu dopóki nie skończę derotatora.

Poniżej fotki. Całość wygląda całkiem zgrabnie, oba elementy mają podobną średnicę.

Zoom na Wenus: 20200320_180410.jpg

Zoom na Wenus: 20200320_180436.jpg

Zoom na Wenus: 20200320_180512.jpg
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat