Monokular, monokulary

Postekolog | 10 Cze 2020, 18:10

Monokular Celestron 6x30 Outland X mam od jakiegoś czasu.

Ma dobrą (do mgławic nawet) jasność bo źrenicę wyjściową - przynajmniej nominalnie - aż 5 mm.

W warunkach dziennych, porównując z podobną w cenie, dość przeciętną lornetką Bresser Hunter 8x40 (używaną z jednym obiektywem zasłoniętym)
daje satysfakcję z detali oglądanych dalekich obiektów nieco gorszą - proporcjonalnie do mniejszego jednak obrazu czyli oceniam 8:6 na rzecz lornetki.

W październiku ubiegłego roku na Saharze w Maroku spisał się wieczorem dostatecznie - na najłatwiejszej gromadzie otwartej (o ile dobrze pamiętam była to M44 lub M45).

Dziś zauważyłem, że ma małe pomarańczowe kółeczko. Po wydłubaniu go okazało się, że ma otwór gwintowany i udało mi się przymocować go
do taniego statywu fotograficznego złączką co mam do lornetek.
Wychodzi na to, że można pojechać ze znajomymi, umocować go na statywie, wycelować w ciekawy, duży i łatwy DS (lub Łysego) i zapraszać Panie i panów do popatrzenia.

Moim zdaniem jest to też fajny sprzęt gdy lecimy gdzieś samolotem na banalny wypoczynek z bliskimi i nie mamy ochoty na branie czegoś większego do bagażu.

Temat dałem taki by i o innych monokularach Panie i panowie ewentualnie coś dorzucali.

Siema
Załączniki
Monokular, monokulary: IMG_20200610_164857.jpg
Monokular, monokulary: IMG_20200610_171246.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaciek_Cz | 10 Cze 2020, 22:50

Monokular fajna rzecz. U nas chyba są mało popularne.
Na zachodnich forach trochę można poczytać.
Ten Twój Celestronik podobno ma ponad 10 stopni pola widzenia, to prawda?
A jak z ostrością gwiazd przy brzegach?
Ja ostatnio też myślałem o zakupie monokularu ale w ostatniej chwili poszedłem w ATM na bazie szukacza GSO 8x50.
Załączniki
Monokular, monokulary: 20200531_232428.jpg
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postzbyszek | 12 Cze 2020, 08:44

Monokular ma przewagę nad plastikową lornetką, że nie rozkolimuje się. Wrażenie z obserwacji dwuocznych to bajka wobec obserwacji jednoocznych . Mózg dziwnie działa, przy 2 ocznej obserwacji obraz jest jakby przestrzenny , do tego widzimy go z 1/3 większy , jaśniejszy. Sprawdzałem to na lornetce Tento 60/20 i monokularze z tej firmy 60/20 . Podobnie wyszło jak patrzyłem jednym okiem przez lornetkę i dwoma , tak samo dla 35x 10 . Przy wadach oczu polecam, o ile nie mamy podwójnego widzenia jednym okiem .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postekolog | 12 Cze 2020, 10:38

Maciek_Cz napisał(a):Monokular fajna rzecz. U nas chyba są mało popularne.
Ten Twój Celestronik podobno ma ponad 10 stopni pola widzenia, to prawda?
A jak z ostrością gwiazd przy brzegach?


Korzystając z faktu, że w nocy rzucili na rynek trochę czystego (w miarę) nieba porównałem wspomnianą lornetkę i monokular.
W obu urządzeniach jak gwizdy ustawiam bliżej brzegu, nie blisko centrum pola widzenia tracą kształt
przy czym w monokularze robią się z nich długie przecinki a w loretce krótsze ale grubsze.

Większa apertura lornetki w przypadku gwiazd daje efekt, że są jakby jaśniejsze i większą plameczką/kropeczką.

W starannej obserwacji dziennej potwierdza się, że ostro widać centrum i jego pobliżu, prawie ostro kolejny pierścień,
a niezbyt ostro szerokie peryferia (może 25% z każdej strony). W lornetce nie jest dużo lepiej.

Pole widzenia monokularu jest duże, tu pochwała, nie jest jak 8:6 w stosunku do lornetki lecz co najmniej 9:6.

Wspomnę, że muszla oczna jest wysuwana pokręcaniem.

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... utland%20X

Siema
Załączniki
Monokular, monokulary: celestron_outland_mono_6x30_2.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaciek_Cz | 12 Cze 2020, 11:29

Ekologu, a możesz oszacować ile % obrazu od brzegu w tym monokularze jest zdegradowanych (gwiazdy przecinki)?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postekolog | 13 Cze 2020, 11:19

Maciek_Cz napisał(a):Ekologu, a możesz oszacować ile % obrazu od brzegu w tym monokularze jest zdegradowanych (gwiazdy przecinki)?

Tym razem testowałem gwiazdy przez tę lornetkę i monokular na statywie (czyli bez drgań obrazu).

Okazało się, że nie jest tak źle. gwiazdy nie zamieniają się w przecinki lecz są kółeczkami/plamakmi prawie do brzegu pola widzenia i brzydną niedramatycznie.

Widocznie przedtem lżejszy monokular bardziej dygotał mi w rękach :wink:

Natomiast okazało się, że ten monokular bardzo mści się gdy oko nie ustawiamy dokładnie w osi optycznej.
Wtedy gwiazd brzydną nawet te blisko centrum.

Ponadto pojedyncza gwiazdka, gdy wszystko jest w osi widzenia jednak nieco brzydsza (nieidealne kółeczko) niż przez lornetkę.

Ogólnie powiem, że monokular to sto razy lepiej niż nic ale lornetka to jednak znacząco lepsze rozwiązanie.

Siema
p.s.
W jedynym z odcinków Tożsamość Bourne'a (najprawdopodobniej "Krucjata") postać bohatera trzymała w ręce jakiś mały monokular. Ktoś znajdzie to?
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 23 Maj 2021, 21:22

Wielka reklama nagle zaatakowała moje oko gdy buszowałem w necie.

Czy jednak aby nie wielka ... lipa?

Siema
Załączniki
Monokular, monokulary: reklx.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostLukacz | 23 Maj 2021, 21:52

ekolog napisał(a):Wielka reklama nagle zaatakowała moje oko gdy buszowałem w necie.

Czy jednak aby nie wielka ... lipa?

Siema

Zrób sobie ćwiczenie i oblicz parametry w tym monokularze;
-pole pozorne okularu
- pole liniowe całości ( według "normy" na 1000m)
- źrenicę wyjsciową.

A na sam koniec zastanów się nad ceną.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postnavi77 | 24 Maj 2021, 17:40

Monokular mi służy dosłownie do luknięcia na jakiś obiekt by upewnić się co to właściwie jest, bo oko nieuzbrojone nieraz niedaje rady. A do obserwacji to mam lornetki. Nikt poważnie myślący o astro nie obserwuje mgławic monokularem. :roll:
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

Postekolog | 06 Maj 2022, 11:59

Co sądzicie o tym monokularze?
Ma ponoć 8 cali długości.
Jest oferowany po rzekomej obniżce ceny z ponad 400 do niecałych 300 zł (chyba 285).
18x rzekomo bez problemu.
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Monokular, monokulary: ultrazoom.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 02 Lis 2023, 01:00

Niestety w opisanym wyżej moim monokularze Celestrona odkleiła się muszla oczna.
Daje się go używać brudząc palce smarem ale pora pomyśleć o nowym.

Ten mój model nie jest już w sprzedaży. Co sądzicie o opisanym na grafice i o tej firmie (Levenhuk)?

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Monokular, monokulary: mono.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostFlaytec1 | 16 Lis 2023, 19:33

Mam kilka monokularów i maja rozne zastosowania. Ostatnio kupiłem takie mini na palec chyba 14 gram wagi i powiekszenie ok 2x.

Oceniacie głownie b tani sprzet o bardzo słabej optyce. Byłem kiedys w znanym sklepie na litere M i poprosilem o prezentacje tzn sprawdzenie na zewnatrz sklepu kilku modeli. takich od 99 do 160zł. Obraz był b slaby wrecz naklejki na znaku nie dało sie odczytac z odleglosci ok 12m bo była zbyt rozmazana. To jest plastikowa optyka ,do tego z masa wad- jak gumy spadajace z pierscienia. Urywajace sie czesci.Ciezko dzialajace pokretło ostrosci czy nawet z kaleczacymi kawałkami plastiku wokoło. Sensowny monokular ten sklep mial dopiero od 299zł .

Kilka postów wyzej ekolog pytałes o taki monikular z regulacja powiekszenia 8-24x.Mam cos podobnego i kupowalem jeszcze w cenie chyba ok 90zł. Kleiłem tam pierscien ale juz nie pamietam powodu. Ogolnie widac niedorobki bo to tania produkcja. Natomiast obraz nie jest zly- moj ma 30mm (realne 28) i jest dosc lekki uzywany do ciorania z racji niskiej ceny .Jego plus to ta regulacja powiekszenia i tyle. Tak to spore powiekszenie ale czy widac wiecej..no raczej nie i czesto wraca sie do tych 8x ...Ma gwint na statyw.

Najczesciej uzywam 60g monokular kupiony na gieldzie za 10zl i nie ma zadnych regulacji ostrosci obraz zawsze ostry.Szkla plastikowe ale z racji wagi i braku regulacji najczesciej go uzywam. Jakos nie przepadam za lornetkami - gdy szybko trzeba zidentyfikowac cos mono jest najszybsze a lornetka to zawsze te kilka sek dłuzej zanim sie ustawi.Mam b lekką 195g lornetke o dobrej optyce pentax 9x ale i tak obija sie i kołysze na szyji co mnie denerwuje zas 60g mono wogole mi nie przeszkadza.Dlatego jestem fanem wlasnie małych monokularów.

Chetnie poczytam o jakis z zrenicą ok 5.0 nadajacych sie do astro.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 17 Lis 2023, 10:36

Cześć. Ja mam takie podejście do wyboru pomiędzy patrzeniem mono a stereo. Jak się da, to o wiele lepszym wyborem jest bino pomimo tego, że dynda na szyi. Monokular według mnie to gorszy wybór. Co do taniej, marketowej optyki, to kolega dostał w prezencie jakąś dachówkę za 160 - 180 złotych. Jak przez to gó..o spojrzałem to głowa mnie rozbolała. Mój Olympus DPS I 8x40 to plus przepaść w stosunku do tego badziewia. Optyka ma sprawiać czystą przyjemność z patrzenia i proponuję tylko w taką inwestować.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat