Dobson 10 do 2000PLN balkon obrzeża miasta

Postdudeck | 22 Paź 2019, 22:48

Dobry wieczór wszystkim,
Od dłuższego czasu szukam informacji na temat kupna odpowiedniego dla mnie teleskopu. Obecnie korzystam z teleskopu Konus 60/700 mojego taty. Sprzęt leciwy, ale to na nim widziałem pierwszy raz pierścienie Saturna, które jak wiadomo są startem w zaciekawienie astronomią ;)
Mieszkam na obrzeżach Lublina na 4 piętrze w 7 piętrowym bloku gdzie mam dość dobry widok na niebo zachodnie i częściowo południowe. Balkon jest skierowany na łąki nad którymi nie ma żadnych źródeł światła, więc jak na warunki miejskie niebo jest dość dobre.
Wymiary:
Balkon
Wys barierek 1,14m
Szer 7m
Długość 1,6m

Po przeczytaniu trylionu postów z różnych for zdecydowałem się na Newtona na montażu dobsona w rozmiarze 10'.
Nie wiem natomiast co będzie lepsze, czy GSO Deluxe czy SkyWatcher Synta.

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing

https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... odel%20880

Dowiedziałem się różnych rzeczy o tych teleskopach, mianowicie że GSO ma łożyska, które ułatwiają sterowanie oraz chłodzenie i nieco lepsze okulary oraz microfocuser do łatwiejszego ostrzenia. Natomiast, żeby zrobić zdjęcie lustrzanką to trzeba podnosić lustro lub używać Barlowa. W Syncie jest podobno gorzej rozwiązany system 2" z przejściówką 1,25' oraz "ciężej chodzi", ale chyba nie ma problemu z ostrzeniem lustrzanką?

Jeśli chodzi o mobilność to sprzęt będzie używany głównie na balkonie, ale czasem będę chciał go zabrać na działkę oddaloną o 30km (mam na szczęście windę w bloku prosto do garażu).

Interesuje mnie głównie oglądanie wizualne + proste zdjęcia na początku smartphonem później jakąś używaną lustrzanką.

Druga sprawa to czy nie lepiej w moim przypadku kupić 8' i lepsze akcesoria?

Dodam jeszcze, że nie jestem zainteresowany przeróbkami typu dorabianie łożysk lub podnoszenie luster. Chciałbym, żeby to był sprzęt na lata (oczywiście akcesoria takie jak okulary czy filtry będę z biegiem czasu dokupował).

Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję.

Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 Paź 2019, 22:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat