Mam dylemat z montażem

Postphacops | 07 Lis 2019, 13:37

Za niedługo na dniach odbiorę obiektyw Apo Germinar 83/750 po astro konwersji. Ten wielkoformatowy sprzęt ma opinie niezłego obiektywu nie tylko jako duplikator ale i również w teren. Astro to trochę zagadka jednak słynie dobrej korekcji głębi ostrości. Skoro naświetla papier o wymiarach ponad 30cm to fletnera nie potrzebuje. Ma on jednak zasadniczą wadę. Otóż waga- to jest ponad 10 kilo. W związku z tym robi się problem z montażem… Mam kilka opcji

1 Statyw drewniany geodezyjny (głowica to nie problem ) jak się sprawdzi to wtedy AZ HEQ 5. Jest to bezpieczna opcja. Obiektyw sprawdzę w działaniu i jak będzie ok to paralaktyk. Geodezyjny zaś w teren za dnia do działań naziemnych.

2 Porwać się od razu na AZ HEQ 5. Wtedy to też osobna głowica AZ może być używana za dnia w terenie naziemnie. Jeden statyw to mniejsze koszta…. tylko jak wygląda waga trójnoga względem drewnianego statywu-co jest lżejsze? Liczy się każdy kilogram w plecaku.

Inna sprawa to czy AZ HEQ 5 uciągnie to działo w wersji foto. Z racji braku widoku na polarną raczej tylko opcja go to, co jak wiadomo kosztuje Miło aby ktoś z Wrocławia mógł przestrzelić ten obiektyw na jakimś swoim EQ zarówno jak on się sprawuje w wersji foto jak i wizual. Bo nie mam też takiego kompletu obiektywów. Może ktoś ma HEQ 5 lub wyższy model i opcje porównania ze słynnym ED 80? Jego konwersja kosztowała mniej więcej tyle co on stąd będzie moim punktem odniesienia.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostKrzysztof z Bagien | 07 Lis 2019, 19:14

Czy pisząc "AZ HEQ5" masz na myśli AZ-EQ5, czy HEQ5 przerobiony na azymutalny?
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postphacops | 07 Lis 2019, 21:39

AZ-EQ5 ten gotowy z uwagi na większą nośność.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostKrzysztof z Bagien | 07 Lis 2019, 22:12

Ostatnio zrobiłem z Łukaszem Sujką eksperyment i powiesiłem na moim AZ-EQ5 (w trybie azymutalnym) jego 10" Newtona - czyli jakieś 14-15kg - a na z drugiej strony jeszcze mały refraktor w ramach przeciwwagi i spokojnie dał sobie z tym radę. Pewnie jakieś długoczasowe fotografie mogłyby już być problematyczne, na pewno trzeba by wszystko idealnie wyważyć i nawet za bardzo nie oddychać w pobliżu :)
10kg powinien spokojnie unieść.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postphacops | 07 Lis 2019, 22:36

Krzysztof z Bagien napisał(a):Ostatnio zrobiłem z Łukaszem Sujką eksperyment i powiesiłem na moim AZ-EQ5 (w trybie azymutalnym) jego 10" Newtona - czyli jakieś 14-15kg - a na z drugiej strony jeszcze mały refraktor w ramach przeciwwagi i spokojnie dał sobie z tym radę. Pewnie jakieś długoczasowe fotografie mogłyby już być problematyczne, na pewno trzeba by wszystko idealnie wyważyć i nawet za bardzo nie oddychać w pobliżu :)
10kg powinien spokojnie unieść.
To pewnie był jasny nie za długi?

Dziwne jakoś ale dla AZ-EQ5 nigdzie nie podają nośności dlatego też pytałem. Dla HEQ5 PRO który jest trochę tańszy to podają 16kg wizuala. Nie wiesz ile waży sam statyw HEQ5 bo też jakoś nie sposób uzyskać informacje.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostKrzysztof z Bagien | 07 Lis 2019, 23:57

Podają, podają. W instrukcji stoi, że 15kg do foto.
A ten Newton Łukasza ma, o ile pamiętam, 1,2m ogniskowej, więc wcale nie tak mało.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat