Pomiętolona Astronomia Amatorska

Postastropalik | 25 Lip 2014, 18:13

"Astronomia" pakowana jest w zwykłą białą kopertę A4, a dla usztywnienia dodawany jest arkusz kartonu o takim samym formacie. Nie jest to nic solidnego. Inne czasopisma otrzymuję po prostu szczelnie zafoliowane z naklejonym adresem; też nic solidnego. A jednak nigdy nie przyszło nic w jakikolwiek sposób zamoczone czy uszkodzone. Folia jest śliska. Koperta jest porowata i dużo łatwiej jest ją uszkodzić.

W moim przypadku wystąpiło parę razy zamoczenie, gdy przesyłka była dostarczana w czasie deszczu (skrzynka wisi na furtce i jest typu heavy-duty, a otwór jest wystarczająco duży, aby wsunąć przesyłkę A3 dłuższym bokiem). Możliwe, że przyczyną był silnie zacinający deszcz, jak to ostatnio zdarza się coraz częściej. Stąd też z mojego punktu widzenia foliowanie załatwiłoby sprawę.

Napiszę sugestię do Pana Piotra Brycha w tej sprawie.

Pozdrawiam,
Piotr
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

Postastropalik | 25 Lip 2014, 18:48

Zrobione. Wysłałem e-mail do Pana Piotra Brycha z krótkim opisem problemu, linkiem do tego wątku i zapytaniem o:

1) możliwość foliowania
2) zastosowanie innego opakowania, które załatwiłoby sprawę moczenia i "miętolenia"

Pozdrawiam,
Piotr
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

PostAsterek | 27 Lip 2014, 21:43

Do mnie także przyszła w takim niespodziewanym stanie - pierwszy raz ale to może dlatego że wyjechałem na tydzień i sie pomięła w skrzynce
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Lip 2014, 21:33

 

PostPiotr Brych | 09 Sie 2014, 00:39

Zginanie czy zamakanie czasopisma jest oczywiście niedopuszczalne. Na szczęście do tej pory na ponad 10.000 wysłanych pocztą egzemplarzy, dotarło do mnie tylko kilka zgłoszeń takiego problemu.

Co do zginania: Koperta z czasopismem ma format mieszczący się w standardowej tzw. euroskrzynce, więc listonosz przy typowej skrzynce nie ma potrzeby zginania przesyłki. Jeżeli to robi to albo skrzynka jest za mała albo jest to zwykłe niedbalstwo ze strony listonosza i wtedy zalecam natychmiastową i zdecydowaną interwencję na swojej poczcie - nie można pozwalać żeby usługa za którą się zapłaciło była wykonywana w tak nierzetelny sposób. Wiele firm i urzędów bazuje na tym, że ludzie nie chcą dochodzić swoich słusznych praw. Konkurencyjne pismo przychodzi do prenumeratorów tylko w kopercie bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Ja zaś dodaję wkład z kartonu 450g/m2 w celu przede wszystkim ochrony narożników gazety ale także aby czasopismo nie ulegało zagięciu. Takie pogięcia jak na załączonych na początku wątku zdjęciach musiały być wywołane siłą której żadna, nawet extra koperta nie powstrzyma.

Co do zamakania: Rzeczywiście - foliowanie gazety pozwoliło by uniknąć tego problemu ale prawda jest taka, że takiego problemu być nie powinno w ogóle nie zależnie od tego jak pakowana jest przesyłka. To ewidentna wina poczty - dopuszczenie do zamoknięcia korespondencji. Gazeta ma folię na okładce więc pojedyncze krople padające na kopertę w momencie wrzucania listu przez listonosza do skrzynki nie mają prawa zaszkodzić przesyłce. Upewnić się należy, czy konstrukcja skrzynki zapobiega zalaniu korespondencji w czasie deszczu (co, wydaje mi się, powinno być oczywistością), a jeśli tak jest, to podobnie jak w punkcie wyżej, należy natychmiast reklamować na poczcie taką przesyłkę.

Ja ze swej strony mogę wprowadzić pewne rozwiązania:
- Dodanie napisu "NIE ZAGINAĆ, CZASOPISMO" to nie jest dla mnie żaden problem, niestety na poczcie też nie jest to żaden problem bo nikt się tym nie przejmie. A jak się trafi listonosz-kretyn to po przeczytaniu takiego napisu, jak myślicie? Co zrobi? Dodanie informacji "Ostrożnie" jest dodatkowo płatne, a z tego co słyszałem na poczcie też nie jest to żadna gwarancja nieuszkodzenia korespondencji. Gdy kiedyś napisałem na paczce "Delikatna zawartość" to panienka z okienka grubym pisakiem zamazała mi to informując, że albo będzie "Ostrożnie" (+dopłata) albo nic nie może być napisane.
- Foliowanie gazety może mieć pewien sens ale jest pewien problem finansowy: Foliować musiał bym wszystkie egzemplarze prenumeraty, a zamoczeniu ulega mniej niż 1% przesyłek. To już chyba wolę dosłać osobom poszkodowanym drugi egzemplarz. Ale zbadam sprawę pod względem kosztów i podejmę jakąś decyzję w tej sprawie. Przy każdej takiej decyzji mieć muszę na uwadze, że Vademecum właśnie upada ze względów finansowych, Urania żyje już chyba tylko dzięki dotacjom z naszych podatków a ja na Astronomii nie zarabiam i zwiększanie kosztów nie jest kierunkiem w którym chciałbym dążyć.

Osoby które otrzymały uszkodzone czasopismo proszę o informację o tym na adres redakcja@astronomia-amatorska.pl oraz o interwencję na swojej poczcie. Proszę o przesłanie zdjęcia uszkodzeń - będę wysyłał na razie dodatkowe egzemplarze.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

Postastropalik | 09 Sie 2014, 11:41

Panie Piotrze,

Dziękuję uprzejmie za nadesłaną odpowiedź i zawarte w niej propozycje rozwiązania problemu; wiemy co robić.

Pozdrawiam,
Piotr

P.S. Pana czasopismo zdecydowanie najlepiej adresuje potrzeby astronomów hobbistów. Widać to nie tylko po podejmowanych tematach, ale również po ciągłym doskonaleniu jego zawartości przy uwzględnianiu sugestii czytelników. Osobiście nie mam wątpliwości: ze swoim pomysłem przyczynia się Pan w sposób realny do popularyzacji astronomii w Polsce. Dziękuję!
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

PostPiotr Brych | 11 Sie 2014, 16:06

Jest decyzja: Egzemplarze wysyłane w prenumeracie będą foliowane. Kosztuje mnie to trochę, ale mam nadzieję, że czytelnicy wesprą mnie za to namawianiem swoich znajomych do zakupu prenumeraty.

Przy okazji: Trwa promocja "prezentowa". Każdy prenumerator może zakupić drugą prenumeratę (np. jako prezent dla kogoś - będzie wysyłana osobnym listem na wskazany adres) w cenie 10% niższej.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

PostBlondas | 11 Sie 2014, 18:38

Można wtedy zrezygnować z koperty. Nie powinno być drożej.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Postastropalik | 11 Sie 2014, 18:45

Piotr Brych napisał(a):Jest decyzja: Egzemplarze wysyłane w prenumeracie będą foliowane. Kosztuje mnie to trochę, ale mam nadzieję, że czytelnicy wesprą mnie za to namawianiem swoich znajomych do zakupu prenumeraty.

Przy okazji: Trwa promocja "prezentowa". Każdy prenumerator może zakupić drugą prenumeratę (np. jako prezent dla kogoś - będzie wysyłana osobnym listem na wskazany adres) w cenie 10% niższej.


Panie Piotrze,

To bardzo dobra wiadomość!

Dziękuje i pozdrawiam,
Piotr
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

Postbajastro | 12 Sie 2014, 18:42

Na wszelki wypadek większa skrzynka już w drodze.
Jak następnym razem Poczta Polska nawali to nie będzie zmiłuj się, w międzyczasie waruję na listonosza. I nie będzie tłumaczenia, że listy przesypuje się w workach na PKP, w XXI w. wydaje się być to żenujący poziom świadczenia usług.

Z tym foliowaniem to bardzo dobry pomysł, może listonosze widząc co jest w środku może nie będą dziurawić kopert zapewne w poszukiwaniu nie wiadomo czego.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 721
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Postozi25 | 15 Wrz 2014, 21:01

Według mnie wszystko zależny od listonosza, niestety jak wszędzie zdarzają się ludzie o "mózgu" ameby
zdarzyło mi się że do skrzynki mieszczącej spokojnie czasopisma A4, włożył jedno czasopismo zgięte wpół
a awizo wepchnął w szparę drzwi
przy czym skrzynka pocztowa wisi na tychże drzwiach ;-)

na szczęście obecnie czasopisma docierają do mnie w dobrym stanie w tym i Astronomia..
chyba się zmieniła listonoszka
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat