Mieszkańcy Dorgi Mlecznej ;)

PostIgnisdei | 14 Lip 2013, 11:51

Teraz wyselekcjonowałem niepublikowane dotychczas na tym forum szkice obiektów z naszej galaktyki!
Przypominam że te szkice i wiele innych możecie obejrzeć na moim serwisie
http://www.astroszkic.forumastronomiczne.pl/
Możecie tam wysyłać swoje prace i komentować szkice innych userów! Zapraszam!


1) Noc już nie była tak jasna, 06-07-2013 w nocy od 24.00 do 2.00 miałem jeszcze w miarę ciemną nockę i widziałem Drogę Mleczną. Tam gdzie niebo mam najciemniejsze, na świstku papieru naszkicowałem dwie przepiękne globule letniego nieba M2 w Wodniku oraz NGC 6934 w Delfinie!

Mieszkańcy Dorgi Mlecznej ;): globulki.jpg


2) 10.01.2012 po południu miałem godzinną dziurę w chmurach -naszkicowałem więc Eskimosa z gwiazda towarzyszką. Rysunek trochę podgimpowany ;D
To power 225x pomagałem sobie powerem 129x (okulary ED 8mm I ES 14mm +filtr UB 2")

Mieszkańcy Dorgi Mlecznej ;): eskimo2.jpg



3) C/2011 L4 (PanSTARRS) 08-04-2013 Wisiała już bardzo nisko nad horyzontem tak że mogłem bez problemu siedzieć i szkicować przy ogniskowej prawie 2 metry i tonęła w łunie mego niewielkiego miasta...las jaki mnie oddziela od aglomeracji nie przefiltrował dostatecznie poświaty lamp sodowych ale pozwolił przynajmniej dostrzec ją gołym okiem. Szkic wykonany ołówkiem za pomocą Newtona 41cm i okularu ES 14mm.

Mieszkańcy Dorgi Mlecznej ;): panstarrs.jpg



4) 06-05-2013 Druga w Herkulesie prawie bliźniacza gromada kulista..moim zdaniem bardziej zwarta i ładniejsza od M13, choć mniejsza powierzchniowo, szkicowałem ją ok północy. Nanoszenie gwiazd było jednym wielkim waleniem ołówka w katarkę...rozlegało się to po polu niczym stukanie nocnego dzięcioła! Masakra :D
Obróbka dzienna i inwersja w Gimpie.
Szkic przedstawia gromadę widzianą w powęszeniu 225x z użyciem okularu ze szkła ED, o polu własnym 60 st. firmy BST. Moim zdaniem bardzo przyzwoite szkło do zwartych gromad i planet o dobrej korekcji, kontraście niestety o przeciętnej transmisji -ale do jasnego Newtona f/4,4 jak znalazł! ! Szkic był dla mnie troszeczkę katorgą bo w tym powerze obiekt straszliwe szybko przemieszczał się diafragmy do diafragmy!

Mieszkańcy Dorgi Mlecznej ;): dzięcioł.jpg


5)13-06-2013 Hantelki, po 24.00 naprawdę sporo widać mimo białej nocy.
Capella 41, ES 14mm, filtr UB 2"

Mieszkańcy Dorgi Mlecznej ;): m27.jpg
Ignisdei
 

Postdaniel | 04 Sie 2013, 11:24

Nie chcę się oczywiście czepiać ale M27 mogłaby mieć jaśniejsze centrum- bo przez to prawie jej nie poznałem. Po za tym wszystko ok. Kuliste najlepiej wyglądają w miniaturach. Jak się je powiększy to miałem trochę wrażenie, że są za słabo rozbite. Ale i tak jest dobrze;)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

AstroChat

Wejdź na chat