Meade ETX 70 AT [RECENZJA]

PostRammstein | 08 Sty 2006, 00:57

Niedawno kupiłem teleskop Meade ETX 70 AT i sądzę że był to udany zakup.
W komplecie było:
Teleskop
Statyw
Nasadka kątowa 45 stopni która wydłuża ogniskową 2,6x
Barlowax3
Okulary MA : 25mm , 12mm , 4mm
Plecak
Program astronomiczny wraz z oprogramowaniem do teleskopu.

Jest to dosyć mały teleskop z systemem autostar który się bardzo dobrze sprawuje , aby móc korzystać z tego systemu wystarczy znać tylko najjaśniejsze gwiazdy i posiadać kompas. Jest to bardzo łatwy system w obsłudze sterowany za pomocą specjalnego urządzenia.
Image
Obsługa urządzenia jest banalnie prosta , wystarczy podać dokładną datę , godzinę i najbliższe duże miasto po czym mamy do wyboru opcje za pomocą których ustawiamy teleskop (osobiście polecam opcje easy ponieważ wystarczy w niej skierować tylko teleskop na północ i ustawić lunetę w poziomie) przy ustawianiu teleskopu teleskop ustawia się sam na charakterystyczne gwiazdy na niebie i po ustawienie się na pierwszą gwiazdę musimy go trochę skorygować i potwierdzić ustawienie po czym teleskop ustawia się na 2 gwiazdę przy której jeśli trzeba to tez korygujemy ustawienie po czym potwierdzamy i wtedy możemy korzystać już z teleskopu. Po tym jak wybierzemy jakiś obiekt na niebie i już patrzymy na niego teleskop sam ustawia się i podąża za danym obiektem. Mamy do wyboru ciekawe opcje np. opcja "extra" w której są przydatne rzeczy takie jak obliczanie powiększenia lub kąta nieba jaki widzimy przez dany okular. Teleskop ma wgrane ponad 1400 obiektów do pamięci , które są posortowane do różnych grup przez co nie mamy żadnych problemów z odszukaniem danego obiektu w bazie teleskopu. Bazę danych tego teleskopu można również aktualizować za pomocą komputera i specjalnego kabla.
Image
Po wybraniu jakiegoś obiektu otrzymujemy dokładne dane o nim np. jasność, wschód, zachód, faza i.t.d. Teleskop posiada również ciekawą opcje dzięki której "wędrujemy" od najbliższych obiektów (księżyca) do najodleglejszych czyli galaktyk, oraz opcje która pokazuje nam najpiękniejsze obiekty na nocnym niebie.
Statyw dołączony do teleskopu jest również jak na tak lekki sprzęt wystarczalny i ma wbudowaną poziomice za pomocą której ustawiamy teleskop dokładnie w poziomie.
Teleskop posiada aperaturę 70mm a ogniskowa wynosi 350mm.
Najmniejsze powiększenie to 14x a największe (za pomocą barlow x3 oraz nasadki kątowej) to ponad 680x (ale jest ono całkowicie bezużyteczne) optymalna kombinacją jest soczewka barlow lub nasadka kątowa oraz okular 25mm (ale okular 12mm w tej kombinacji daje też ładny obraz).
Image
Teleskop ten nadaje się również do obserwacji naziemnych przy których obraz jest bardzo ładny , bez problemu widać z mego ogródka zakłady chemiczne Azoty które są ode mnie jakieś 11km, widać w nich wiele szczegółów takich jak okna i.t.d.
Do tej pory niemiałem zbyt wielu możliwości obserwacji nieba a więc tu napiszę trochę skromnie. Przez ten teleskop można dostrzec bez problemu Saturna z jego pierścieniami oraz Jowisza z jego 4 księżycami i 2 pasami , dobrze widać również Marsa oraz mgławice w Orionie, bardzo ładnie widać również Plejady oraz Księżyc. A z tego powodu że teleskop jest dosyć mały to niepotrzebujemy zbyt wiele czasu na wychładzanie.
Czas jaki jest potrzebny do złożenia teleskopu oraz jego zsynchronizowania z niebem to ok. 10 minut.
Plecak dołączony do zestawu jest dosyć solidnie wykonany i bez problemu zmieści się w nim cały zestaw. A po zapakowaniu zestawu wygląda on tak.

Image

A teraz chciałbym podsumować ten teleskop:
Statyw - 5/10 ptk
Dodatki - 10/10 ptk
Stosunek jakości do ceny - 10/10 ptk
Obsługa i komfort użytkowania - 7/10 ptk (z powodu głośnego działania naprowadzania i pokrętła do ustawiania ostrości).

Zdecydowanymi zaletami tego teleskopu są :
- mobilność
- cena
- ilość dodatków dołączonych do zestawu
- jakośc obrazu jak na tak mały teleskop

A wady tego teleskopu to:
- głośne naprowadzanie teleskopu
- kiepski i delikatny regulator ostrości

Ogólna ocena tego teleskopu według mnie to 7,5 (ale to tylko moje zdanie)

Poniżej zamieszczam jeszcze kilka fotek tego teleskopu
Image Image Image Image

Proszę o komentowanie mojej recenzji.
Ostatnio edytowany przez Rammstein 08 Gru 2006, 15:35, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 08 Sty 2006, 14:51

Chciałem tylko delikatnie zwrócić uwagę że to jest refraktor i nie bardzo wiem o jakim zwierciadle piszesz :roll:

- jakoś obrazu jak na tak małe zwierciadło

Ogólnie recenzja jest O.K. i ładnie ilustrowana oczywiściei jak na rencenzję po pierwszych obserwacjach ale o wiele pełniejszą napiszesz jak porównasz ten sprzęt z innymi sprzętami kolegów, np na zlocie astronomicznym, wtedy nabierze pełnej wartości i punktu zaczepienia jako recenzja porównawcza 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 08 Sty 2006, 16:55

chciałbym napisac lepszą ale niestety niemam żadnych znajomych interesujących się astronomią :( a tym bardzie posiadających teleskop :(
A wie ktoś może kiedy jest jakiś zlot ??
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 08 Sty 2006, 17:22

O sierpniowym zlocie na Kudłaczach piszemy obecnie w dziale obserwacje astronomiczne o tutaj: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=455 a wcześniej będzie jeszcze duży wiosenny zlot w Bieszczadach w długi weekend majowy :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 08 Sty 2006, 18:45

o Kudłaczach wiem bo pytałem o ceny na forum :) A z tymi górami to dokładnie gdzie będzie i jakie będa koszty ??
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 08 Sty 2006, 18:54

Koszty pobytu i wyżywienia bardzo podobne jak na Kudłaczach lub trochę niższe a zlot odbędzie się zwyczajowo w schronisku w Roztokach Górnych koło Cisnej 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostShadow | 22 Sty 2006, 19:12

Czy okular MA 4 mm jest także Multi-coated ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Lip 2005, 16:33

PostRammstein | 23 Sty 2006, 13:38

Niemam pojęcie :/ A jak to sprawdzic ??
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostShadow | 23 Sty 2006, 19:47

Na jednym ze zdjęć z twojej recenzji widoczne są okulary MA 25 i 12 zabudowane w etx-ie a na ich obudowach widnieje niebieski napis multi-coated stad moje pytanie czy takze MA 4 mm posiada nadruk MC ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Lip 2005, 16:33

PostRammstein | 25 Sty 2006, 16:20

Tak, okular 4 mm też jest MC. A co to daje że jest to okular MC ??
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 25 Sty 2006, 17:05

Okulary z dobrymi warstwami mają lepszą sprawnosć i co za tym idzie wyższy kontrast.
Im bardziej okular jest złożony i im więcej ma soczewek tym ważniejsze są w nim dobre warstwy przeciwodblaskowe 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 25 Sty 2006, 18:03

Czyli sa to już troche lepsze okulary ??
I czy to dobrze jesli teleskop ma F= 5,0 ??
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 25 Sty 2006, 18:40

Dla tanich okularków to lepiej żeby teleskop nie był za jasny bo z ciemniejszym sprzętem zwykle lepiej one pracują 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmcar | 29 Sty 2006, 19:43

Witam
Mam plany zakupu podobnego sprzętu, dokładnie ETX 80 z filtrem Coronado. Sprzęt wykorzystywany byłby między innymi do publicznych pokazów słońca. Jestem ciekaw jak wygląda procedura ustawiania sprzętu kiedy jedyną widoczną gwiazdą jest słońce. Chodzi mi o taką dokładność żeby cała tarcza słoneczna utrzymywała się przynajmniej kilkanaście minut w polu widzenia i czy w ogóle dzienne ustawienie teleskopu to jakiś problem???
Pozdrawiam: Wojtek
 
Posty: 2
Rejestracja: 29 Sty 2006, 19:29

PostRammstein | 29 Sty 2006, 21:35

Wtedy można pominąc ustawianie teleskopu na 2 gwiazdy i bezpośrednio skierowac go na słońce za pomocą pilota , lub można przeprowadzic procedure ustawiania teleskopu bylejak czyli ustawiamy w obojetnie którym kierunku i po każdym naprowadzeniu teleskopu na gwiazde poprostu akceptujemy i puźniej ustwia sie teleskop na słońce za pomoca pilota i w ten sposób możemy ogladac słońce z automatycznym prowadzeniem co ułatwi obserwacje.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostLampka | 16 Lut 2006, 13:16

Ja też mam taką zabawkę. Kupiłem w czeskim lidlu. O całej akcji pisałem tu:
http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... =10721&hl=
Tam też znajdziesz linki do opisów tego maleństwa autorstwa M. Kałużnego i jakiegoś gościa z Portugalii. Ten ostatni link przy okazji aukcji allegro, na której niedawno ktoś sprzedawał 3 sztuki tego refraktorka.
Twoja recenzja przyjemna w czytaniu i ładnie zilustrowana. Niestety trochę powierzchowna. Ja bym jednak chyba jeszcze lepszej nie napisał, bo od czasu kiedy ETX-a kupiłem nie było zbyt dobrej pogody. Dodam tylko, że aberracja chromatyczna jest w nim dosyć znaczna (szczególnie widać to na Marsie), a ogniskowa przykrótka do większych powiększeń. Nie pisałeś nic o napędzie. Jest to standardowy system GoTo Meade z Autostarem #494. Baza obiektów obejmuje około 1400 pozycji, wśród nich tak nieosiągalnych obiektów jak Czarne Dziury i Kwazary, ale też pozycje satelitów (podobno można automatycznie prowadzić za ISS). Pesymista powiedziałby, że to połówka lornetki z GOTO i prowadzeniem. A optymista, że do plecaka to sprzęt wymarzony. I na początek rzeczywiście dużo może dać radości. Jak będzie Ci się chciało możesz popróbować robić za jego pomocą zdjęcia (głównie z doczepionym na wierzchu aparatem, ale i w ognisku głównym - patrz M. Kałużny). Potwierdzam wadę w postaci niewygodnie umieszczonego pokrętła ostrości, dodatkowo musisz uważać, żeby nie wkręcać go na maxa, bo możesz uszkodzić tylną ściankę tubusa. Bzykanie silniczków jakoś mi nie przeszkadza, za to warto pomyśleć o zasilaniu z akumulatora. W moim zestawie plecak jest zszyty bardzo słabą nicią i po pierwszym wyjściu w teren musiałem przeszyć grubą, mocną nicią miejsca mocowania ramion plecaka.
A prowadzenie w dzień, to dla mnie nowość. Szczerze mówiąc nie używałem silniczków obserwując Słońce. Myślałem nawet, że nie jest możliwe dokładne prowadzenie bez ustawienie na północ, dwie (lub jedna) gwiazdy itd... I nadal mam co do tego wątpliwości.
Pozdrawiam i życzę przyjemności z bzykadełka.
Piotr
PS. Warto też zrobić sobie klin na statyw i uruchamiać system w opcji ustawienia paralaktycznego.

Edit: Widzę, że jednak o bazie obiektów trochę pisałeś - wcześniej jakoś mi to umknęło.
 
Posty: 16
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:59
Miejscowość: Toruń

 

PostRammstein | 22 Lut 2006, 23:36

ISS można śledzic ale nieprubowałem tego jeszcze ale przy najbliższej okazji sprubuje i fotki zrobie , może jakieś szczeguły będą widoczne.
Aberracja chromatyczna mi nieprzeszkadza bo nigdy niemiałem mocniejszego teleskopu i jestem do niej przyzwyczajony już. A ja na plecak puki co nienarzekam ale raczej plecak służy mi tylko do trzymania teleskopu w nim w domu a na ogród wynosze już zmontowany sprzęt.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostRammstein | 03 Kwi 2006, 21:46

Wczoraj wkońcu miałem okazje porównac mój sprzęt z mym drugim teleskopem :) poruwnywałem go z reflektorem o średnicy zwierciadła 76 mm i ogniskowej 700 mm i meade daje znacznie ładniejszy i bardziej kontrastowy obraz ale wadą meade jest czas jaki potrzebny jest do przygotowania go do obserwacji ponieważ trzeba ustwiac i sie bawic kompasem a następnie korygowac ustawienie ale po ustawieniu odrazu przewaga nie była widoczna ponieważ z systemem GoTo musiałem sie męczyc szukając obiektów a drugim teleskopem trzeba było sie tez troszkę pobawic. Niestety ustwiłem tylko sprzęt na księżyc i M42 ponieważ brat przyszedł z jego kolegami (7 osób i każda poniżej 15 lat i wszyscy sie chceli dopchac do teleskopów i wolałem nie ryzykowac uszkodzenia sprzętu). Ogulnie to Meade jest chyba lepszym sprzętem. Ale mój brat i jego koledzy sie zdziwili gdy mnie zobaczyli na dachu bo żaden z jego kolegów nie wiedział że interesuje sie astronomią i widzą a ja na dachu z lornetką 10-30x60 zawieszoną na szyji a koło mnie 2 teleskopy ale puźniej jeden z nich gdy zobaczył księżyc był zafascynowany obrazem i reflektor sprzedam za 80 zł a puźniej jeszcze zbiore troszke kasy i kupie wkoncu okular do meade :) I chyba udało mi sie kolejną osobe zafascynowac astronomią i grono miłośników astronomii sie zwiększyło o kolejną osobę :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostEmcekwadrat | 04 Kwi 2006, 14:42

Czy Rammstein5 z tego postu to jest ta sama osoba, co autor tego wątku?
Bo tam się pisze o kupnie (i kłopotach z tym związanych) Syriusza właśnie przez Rammsteina.
Być może to tylko zbiezność pseudonimów. Jeżeli tak, to bardzo przepraszam.
pozdr
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Mar 2006, 20:47

PostRammstein | 04 Kwi 2006, 15:31

to nie ja. Ja udzielam się tylko na tym forum.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostDarek. M | 04 Kwi 2006, 17:14

A dlaczego?
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostRammstein | 04 Kwi 2006, 17:42

"A dlaczego? " Możesz bardziej sprecyzowac pytanie bo niewiem o co Ci chodzi.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostShadow | 14 Kwi 2006, 14:35

Widzę że wątek trochę ****, tak więc czas na małe uzupełnienie powyższych recenzji.

„Bzykadełko” ETX 70 otrzymałem całkiem niedawno jako prezent urodzinowy. Zakupiony został w Niemczech.
Po złożeniu całości pierwsze co zwróciło moja uwagę to niewielkie rozmiary i waga. Spokojnie mieści się na moim raczej wąskim balkonie i jest bardzo łatwy w przenoszeniu. Może przeszkadzać troszkę brak szukacza i kłopoty z zaadaptowaniem takowego na montażu tudzież tubie optycznej. Szycie plecaczka w miarę solidne na razie nie mam z nim problemów.

Znajdujące się na wyposażeniu okulary 25 i 12 mm dobrze się sprawdzają w tej kompaktowej, światłosilnej konstrukcji za wyjątkiem okularu 4 mm, który daje mało klarowne i kontrastowe obrazy. Okular 25 i 12 mm (widoczne niebieskawe warstwy na soczewkach), okular 4 mm (brak warstw - przynajmniej ja takowych się nie dopatrzyłem). Najlepszym rozwiązaniem dla osoby szukającej wyższych powiększeń będzie zastosowanie kombinacji barlow 3x (także na wyposażeniu, wyraźne niebieskie zabarwienie warstw) + okular 12 mm niż okularu 4 mm. Powyższa kombinacja zapewni znacznie wyższy komfort obserwacji i lepszy kontrast.
Duża światłosiła tego travelerka niekorzystnie odbiła się na wadach optycznych w tym abberacji chromatycznej, dystorsji pola tudzież nieostrości na brzegach pola pomimo zastosowania obiektywu o dobrych warstwach (widoczne minimum 3 o rożnych barwach). Zastosowanie okularu szerokokątnego o polu własnym powyżej 70 czy nawet 80 stopni mija się z celem i tylko uwydatnia powyższe wady. Najlepiej pozostać przy okularach z wyposażenia lub innych o polu nie przekraczającym 50 - 55 stopnia :) dla dobra ogólnej percepcji uzyskiwanych obrazów. Pokrętło ustawiania ostrości jest zbyt małe (niewygodne) i umiejscowione za blisko obudowy tubusu, wymaga nie lada finezji w obsłudze.

Montaż uważam za niewystarczająco sztywny dla wizualnych zastosowań powyżej 50x, miewa problemy z gaszeniem drgań. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są wg mnie nóżki statywowe (nie bez powodu zdrobniłem ten wyraz ) które są zbyt cienkie i lekkie, wykonane z aluminium. Ich wymiana na np. drewniane z "teodolitu" poprawią znacząco czas gaszenia drgań szczególnie jeśli ktoś myśli o astrofoto. Ten wyraźny mankament, ETX 70 nadgania całkowicie skomputeryzowanym wyszukiwaniem obiektów i nader bogatą ich bazą jak na średnicę obiektywu 70 mm. Napęd pracuje precyzyjnie i reaguje szybko na polecenia „pilota”. Podświetlenie autostara nie przeszkadza w nocnych obserwacjach, jest pomarańczowe o regulowanym kontraście i jasności. Głośność napędu jest akceptowalna za wyjątkiem 2 najwyższych trybów ( 1-2°/sek).
Nie polecam stosować Autostara podczas dłuższych obserwacji przy minusowych temperaturach lub w okolicach 0, wyświetlacz zaczyna mocno „smużyć” przy przesuwaniu tekstu - przynajmniej tak się u mnie dzieje. Powrót do temperatury pokojowej pomaga :).


Poza nadmienionymi „niedociągnięciami” uważam ten teleskop za godną uwagi propozycję zważywszy na jego niewielkie wymiary, wagę, łatwość i szybkość składnia i rozkładania, i co najważniejsze mobilność.

Z biegiem czasu postaram się aktualizować powyższą recenzję a na razie
życzę wszystkim zdrowych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy i jak najmilszych spotkań w
gronie przyjaciół i rodziny.
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Lip 2005, 16:33

PostRammstein | 14 Kwi 2006, 18:28

Też mam ten problem z wyświetlaczem, zawsze pomaga wtedy przetarcie go palcem kilka razy i znów wyświetlacz działa dobrze.
W internecie znalazłem specjalne pokrętła ostrości, dzięki którym można łatwiej ustawiać ostrość, jest to taka dłuższa rurka elastyczna z tym pokrętłem na końcu, ale za drogie to jest jak dla mnie:(
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostRammstein | 11 Gru 2006, 23:59

ETX'a używam już od prawie roku :) I nadszedł czas na podsumowanie całości po bardzo wielu obserwacjach.
Okulary które były dołączone do zestawu na początku spełniały wszystkie moje wymagania ale w dziedzinie astronomii rozwijałem się i z czasem zauważałem różne niedogodności. Do jednej z nich należą okulary, na początku obserwacji nieprzeszkadzało mi to że obraz jest tylko ostry w centrum okularu ale ponieważ aktualnie obserwuje głównie gromady otwarte to przeszkadza mi to bardzo ponieważ wiele gromad otwartych jest bardzo rozległych a okulary mają również małe pole widzenia co niepozwala mi wykorzystania maksymalnych możliwości teleskopu a więc będę musiał je wymienic na okulary o znacznie większym polu i lepszej optyce (wkońcu aktualne to tylko Kellnery). Kolejną wadą jest wyszukiwanie satelit, trzeba zaktualizowac bazę danych teleskopu by móc je śledzic a kabla niestety do teleskopu nieposiadam. Pokrętło ostrości jest bardzo niewygodnie umieszczone i gdy chce obserwowac obiekt w pionie często muszę pierw skierowac teleskop troszkę w dół by móc ustaiwc ostrośc a następnie znów skierowac do w pion. Na początku mych obserwacji niedostrzegałem wielu obiektów ale z czasem nauczyłem się je wyłapywac z otoczenia i troszkę jest ich w zasięgu teleskopu, niestety większośc obiektów które można zobaczyc tym teleskopem można zaznaczyc na liście tylko jako zobaczone ale wkońcu czego więcej można oczekiwac od 70mm refraktorka. Obserwacja planet bez barlow'a jest prawie niemożliwa ponieważ teleskop ma ogniskową tylko 350mm i jest przez to bardzo jasny, oraz za wiele niewyciągnie się z tych 350mm, chyba że z okularem 4mm ale lepiej zastosowac barlow'a x3 i okular 12mm ponieważ jest wtedy większy komfort obserwowania. Po zakupie teleskopu gdy używałem go po raz pierwszy chciałem jak najszybciej obserwowac niebo i ustawiłem teleskop na Kraków :roll: a do Krakowa mam troszkę kilometrów. Dopiero niedawno znalazłem czas na przekopanie wszystkich opcji i.t.d. i właśnie znalazłem te nieszczęśliwe ustawienie, a dziwiłem się czemu muszę korygowac co jakiś czas obraz :roll: Teraz teleskop jest już ustawiony bardzo dobrze, odrazu trafia w obiekty bez korygowania. Dziś przeprowadziłem test, pierw teleskop stał na ogródku i ustawiłem go na gwiazdę po czym zostawiłem teleskop na 30 minut i po tym czasie gwiazdka przy powiększeniu 227,5x troszkę uciekła z centrum okularu ale nadal znajdowała się w okularze, później postanowiłem przenieśc teleskop na beton ponieważ pierw stał na troszkę nierównym podłożu (ziemi) i po 30 minutach gwiazda nadal znajdywała się w w tym samym miejscu a jakiekolwiek odchylenie było dla mnie niezauważalne :) Teleskop sprawdza się również dobrze w obserwacjach terenu. Wbudowane silniki sprawiają że nawet przy powiększeniach ponad 100x obraz poruszą się bardzo płynnie, bardzo dobrze sprawuje się to np. przy obserwacji Księżyca gdy stosuje się duże powiększenia. Fotografowaniem przez ten teleskop zajmuję się od niedawna z kiepskimi rezultatami ponieważ fotografuję kompaktem :( Zawsze przy fotografowaniu montuję barlow'a i następnie owijam obiektyw aparatu papierem co pozwala mi na znośną stabilnośc aparatu :oops: , następnie ustawiam zoom w aparacie na 3x (tylko korzystam do fotografowania z zoom'u optycznego) a następnie ustawiam na max. zoom cyfrowy co pozwala mi na odpowiednie ustawienie ostrości w teleskopie po czym wyłączam zoom cyfrowy i pstrykam fotki. Teleskopu niemam zamiaru sprzedawac w przyszłości ponieważ luneta będzie chyba dobra do prowadzenia większego teleskopu w astrofoto a cały komputerek wraz z silnikami i.t.d. będę chciał przerobic tak by można było mocowac na tym lustrzankę i wykonywac fotki z obiektywem oraz miec cały czas prowadzenie, ale to bardzo odległe plany na przyszłośc :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat