Fujinon 10x50 FMT-SX2 vs United Optics 10x50 Sky Rover

PostJOKER | 14 Lip 2016, 12:46

Holger zamieścił małe porównanie nowej lornetki Lunt 10x50 z Fujinonem o tych samych parametrach.
Poniżej jest krótkie streszczenie - widać ,ze poszczególne sztuki U.O. są już dość poprawnie wykonane chociaż jakość optyki jest ciągle po stronie Japończyka co nadal mnie cieszy :)

Jeśli ktoś ma S.R 10x50 niech śmiało dołączy swoje spostrzeżenia 8)



Fujinon 10x50 FMT-SX2 vs United Optics 10x50 Sky Rover

Od ponad dziesięciu lat, seria Fujinon FMT-SX zyskał miano klasyka wśród lornetkę Astro. Nowa wersja Fuji jest dostępna jako poprawione (FMT-SX2) wariant z najwyższej jakości powłok i nieco skróconej obudowy.
Tymczasem, producent chiński United Optics niedawno skończył nową linię wysokiej jakości lornetki Porro-pryzmat, który wydaje się kwestionować wyjątkową pozycję FMT (R) Fujinon, lornetka ta posiada b. podobna obudowę ze stopu magnezu w celu zmniejszenia masy lornetki , o dość wyszukanej ilości układów soczewek okularowych, lornetki te są oczywiście przeznaczone głównie pod dział lornetkę Astro.
Seria FMT-SX2 z Fujinon składa się z 7x50 do zastosowań morskich (dostępne także z kompasem), natomiast : 10x50, 10x70 i 16x70 do obserwacji astronomicznych. 8x30 FMTR-SX i podobny wariant 6x30 produkcja jest już niestety przerwane.
"F" oznacza na pola plaskie Flattener, który znajduje się naprzeciwko płaszczyzny obrazu.
"MT" oznacza testowane morskie, tak że urządzenie jest wodoodporny według określonych specyfikacji wojskowej.
"SX" oznacza technologii powlekania, oparte na zaawansowanej wiązki elektronów, w grubości każdej z kilku warstw dielektrycznych.
Ostatnio, wprowadzony "SX2" wskazuje na dalsze ulepszenia powłok. 10x50 FMT-SX2 jest obecnie dostępny w cenie rynkowej, która waha się około 900 Euro.
U.O Sky Rover to nowa linia lornetek, które obejmuje parametry : 7x50, 10x50, 12x50, 11x70 i 16x70. Na rynku międzynarodowym, są one również sprzedawane pod marką "Lunt lornetek z magnezu". Te lornetki mają obudowy ze stopu magnezu, nowo zaprojektowane okulary dla poprawy krawędziowej ostrości, znakomite powłok, gwinty na filtry , które obsługują również standardowych filtrów kamery, a także specjalnie zaprojektowane filtry mgławicowe dla wizualnych obserwacji astronomicznych (o ile wiem, filtry te obecnie nie są jeszcze dostępne). Lornetka - 10x50 wrażenie ogólne: bardzo podobne do Fujinon, lornetka o mocnej konstrukcji i dokładnym wykonaniu Czerwony pierścienie wokół „obiektywów” został wykonane celem zaznaczenia ze dane urządzenie optyczne jest wysokiej jakości. Adapter pod statyw jest dostępny. Cena lornetki -Sky Rover obecnie nie jest znana , Lunt chodzi po 349 USD.

parametry optyczne
Kąt widzenia: Obie lornetki oferują szeroki kąt 6,5 ° C. Obraz, który przedstawia doskonałą panoramę nocnego nieba. Ponieważ ilość zniekształcenia :dystorsja- poduszkowe w obu lornetek jest nieco niższe niż w innych lornetkach , pozorny kąt widzenia jest rzeczywiście nieco poniżej ° 10x6.5. = 65 ° . Prawdopodobnie , w granicach 62 ° , ale ponieważ nie ma danych dot. stopnia dystorsji przyjmujemy kąta do obliczenia 10x6.5.

Ostrość obrazu: Obie lornetki oferują doskonałą ostrość nawet w przeważającej części ich pola widzenia.

Fujinon - około 90% kąta, mierzony od środka pola, obrazy gwiazdowe pozostają niemal doskonały, b. punktowy, tylko najbardziej zewnętrzna 10% wykazujące umiarkowany stopień rozmycia.
Sky Rover- gwiazdy są perfekcyjnie w obrębie 80%, o umiarkowanym rozmycia blisko krawędzi. Jest to dość porządny wynik dla S.R, choć wciąż nie jest wystarczająca, aby pokonać swojego starsze Fuji.

Kolor obrazu: Doskonale neutralny bez widocznego odcienia koloru. Imponująca jest jasność i kontrast obrazów widzianych przez obie lornetki. Nie widać żadnych różnic, co oznacza ze Sky Rover posiada b. dobre powłoki.

Aberacje: Obie lornetki posiadają niewielką dystorsje poduszkową, ilość dość porównywalnej w obu lornetkach - minimalną ilością zagięcia przy zewnętrzne obszarach pola.

Światło rozproszone: Obie lornetki generowały umiarkowaną ilość światła rozproszonego w silnie oświetlonych warunkach. To zjawisko może występować zwłaszcza po zmroku, obrazy mogą gwałtownie tracić kontrast w wyniku rozproszonego światła zakłócającego tor głównego światła powodując tzw.” przyćmienie”. Defekt ten powinien być zlokalizowany i naprawiony w danej konstrukcji optycznej, nie jestem w stanie zlokalizować źródła tego światła rozproszonego – są to tzw. małe „otwory światła” generujące światło poza źrenicami wyjść. być może jest to spowodowany częściową przypuszczalnością pryzmatów?. W ciągu dnia to światło rozproszone nie stanowi problemu, gdyż źrenice oczu obserwatora są zbyt małe. Pod nocnym niebem, nie wpływa to również na źrenice wyjs. w sposób niepożądany gdyż zazwyczaj jest brak aż tak silnego strumienia światła, jedynie w trakcie obserwacji w pobliżu Księżyca pojawia się ten efekt .Obie lornetki wykazują podobną podatność na tzw. światła rozproszone.

Duszki: Jeśli w nocy, jasny obiekt (latarnia uliczna, Księżyc) jest umieszczony w płaszczyźnie pola odbicia na powierzchni: powietrze-szkło może prowadzić do wielu obrazów tzw. "duchów" od danego źródła światła. Skuteczna likwidacja tych duchów wskazuje na wysoką jakość powłoki antyrefleksyjnej, obie lornetki doskonale radzą sobie w tym teście, a wszelkie odbicia pozostają niedostrzegalna. Celem powstania owych duszków skierowałem lornetki na jeszcze silniejszy obiekt światła -reflektor stadionowy ,ilość duszków była mniejsza w Fuji co wskazuje, że jego powłoka jest trochę bardziej skuteczna niż S.R. Obserwacja ta jest praktycznie bez znaczenia, bo nikt nie prowadzi długotrwałych obserwacji tak silnie oświetlonego źródła jakim jest latarnia ,reflektor. Obserwacja Księżyc nie jest w stanie spowodować powstanie żadnych widocznych „duszków” w obu lornetkach, kratery i doliny Księżyca są o doskonale o wysokim kontraście. Tutaj Sky Rover rzeczywiście osiąga wysoki poziom podobny do Fujinona.

Aberracja chromatyczna (CA): Obie lornetki wykazują na niektórych obiektach kolorowe obwódki gdy obiekt znalazł się poza osią obiektywu. Jest to boczna aberracja chromatyczna, i jest dość widoczne - zwłaszcza przez S.R. Oczywiście, żadna z tych lornetek nie jest wyposażone w obiektywy o niskiej dyspersji (ED). W dziennych obserwacji, te „kolorki” mogą czasami męczące, ale podczas obserwacji astronomicznych mają one niewielki wpływ, jasne obiekty jak Księżyc, Wenus czy Jowisz -wówczas widać A.C. Tak długo, jak te obiekty pozostają w centrum obiektywu , CA pozostaje prawie nie zauważalna.

Niska transmisja światła: Obie lornetki mają takie same źrenice wyjściowe tzn. 5mm i równie wysokie transmisje ich niskich częstotliwościach spektralnych światła osiągnięcia te są również wysokie wyniki. Pryzmaty Porro są o znacznych rozmiarach, dzięki czemu ilość winietowanie wewnątrz tych lornetek jest znacznie poniżej poziomu zwykle występuje u swoich konkurentów, tzn. u większości producentów wysokiej klasy lornetek. Można śmiało powiedzieć ,ze Fujinon i S.R. pomimo wagi i dużych wymiarów pryzmatów to doskonale lornetki ,obrazy pozostają jasne o wysokim kontraście na prawie całym polu widzenia .Obie lornetki są zdolne zadziwiająco dobrze uwidocznić słabe i rozproszone galaktyk, takich jak M33 lub M51 z. Galaktyka Andromedy, M31, wykazuje wyraźną jasne jądro, a inaczej rozciąga się imponująco szeroki obszar.
konstrukcja mechaniczna
Lornetki te są bardzo trwalej budowie, o solidnej konstrukcji oraz w pełni wodoodporne. Są one również dość ciężka. Sky Rover posiada korpus ze stopu magnezu (a Fujinon jest wykonana z aluminium), lecz to zmniejsza wagę tylko 50 g. Indywidualna Focuser i starej klasy muszle oczne powodują trochę niewygody w obsłudze tej lornetki . Jak wspomniano powyżej, Sky Rover ma gwint na filtry. Filtry polaryzacyjne podczas obserwacji nad wodą, jasnożółtych filtrów w górach, a specjalne filtry mgławicy co zwiększa wydajność tej lornetki .Fujinon może również obsługiwać filtry astro, które mogą być dopasowane do okularów, ale powoduje to parowanie okularów i ogólnie skrócenie LER . Reasumując –S.R posiada : gwint na filtry , możliwość ogniskowania z mniejsza odleglosci /8m/ mniejsza waga co jest pewna przewaga nad Fuji.


Końcowy wynik :Te dwie lornetki nie tylko wyglądają podobnie - są one również na dość podobny poziom. Fujinon jest nieco na przodzie, jeśli chodzi o ogólną wydajność optyczną - co tym samym chroni swoją reputację bycia jednym z najlepszych jeśli nie najlepszy ze wszystkich lornetek astro w sektorze cenowym poniżej 1000 euro.
Sky Rover jest naprawdę dość blisko Fujinona tak blisko ,ze nie należy umieszczać go w innej lidze śmiało można powiedzieć ,ze jest o bardzo zbliżonej „sprawności ogólnej" pamiętając, ze S.R kosztuje ½ ceny Fuji. czyli mała różnica jakości optycznej za ½ .Należy tylko zastanowić się na ile powtarzalność S.R. jakości optycznej jest zachowana w masowej ilości towaru .




by:
http://www.holgermerlitz.de/fuji_rover_10x50.html
Załączniki
Fujinon 10x50 FMT-SX2 vs United Optics 10x50 Sky Rover: fujinonnnnn1050.jpg
Fujinon 10x50 FMT-SX2 vs United Optics 10x50 Sky Rover: fujnonnnnnnnn.jpg
Fujinon 10x50 FMT-SX2 vs United Optics 10x50 Sky Rover: Nowy obraz.jpg
Fujinon 10x50 FMT-SX2 vs United Optics 10x50 Sky Rover: Nowy obraz (1).jpg
Ostatnio edytowany przez JOKER 18 Lip 2016, 17:30, edytowano w sumie 3 razy
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 14 Lip 2016, 19:52

Cześć Jacku.

Osobiście Dziękuje za dobrą recenzję lornetki która moim zdaniem będzie warta rozpatrzenia ewentualnego zakupu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postsimon_141 | 05 Wrz 2016, 11:36

Hey,

No to pojawiła się ciekawa pozycja, ciekaw jestem pierwszych relacji na naszym rynku.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat