Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki

Postekolog | 20 Mar 2019, 18:35

Proponuję tutaj wątek na recenzje, refleksje lub uwagi o dość tanich lornetkach dostępnych obecnie na rynku.

Nabyłem coś optycznego właśnie i - co chyba nikogo nie zdziwi ;) - nie mogę od kilku dni dokonać nocnych, gwiazdowych obserwacji - bo chmurwy rządzą niebem u mnie.
Lornetka Bresser Hunter 8x40. Za cenę 150 zł.

Apertura efektywna wynosi 35 mm. Zmierzona testem "papierowym - ekologa".
W pokoju z zasłoniętymi oknami wpuszczam wąskim pasem słońce. Było przez moment :)
Okular kieruję ku słońcu, obiektów zasłaniam białym papierem i zaznaczam flamastrem lub mierzę średnicę białego koła utworzonego przez kwanty przelatujące przez lornetkę.
35 mm na nominalne 40 To nie jest zły wynik. Większość lornetek ma o kilka milimetrów mniejszą aperturę efektywną niż podana (nominalna).
Nikon Aculon 10x50 ma około 46 lub 47mm. Nawet słynny Nikon 10x50 EX najlepsza wersja nie ma 50mm (z tego co pośrednio kiedyś wywnioskowałem z opisów).

Aberracja chromatyczna minimalna, dokładnie taka jak w Nikon Aculon 10x50.
Pierwszy raz wżyciu ją zobaczyłem zresztą. Obserwowałem w dzień granice białego styropianu i ciemnopopielatej ściany pod nim.
To jest taka bardzo wąska fioletowa linia na brzegu białej płaszczyzny. Ledwo zauważalna dla mnie.

Obserwacje dzienne (porównanie z Aculon 10x50). Obraz adekwatnie mniejszy ale podobnie (ładnie) ostry.
Pole widzenia - w Bresser spodziewałem się zobaczyć większy obszar rzeczywistości.
Jednak widzę teaki sam. Oznacza to że Nikon ma nieco szersze pole widzenia skoro mimo powiększenia 10x, a nie 8x ukazuje to samo.

Mechanika bez zarzutu. Drugie oko osobno może być ustawiane.
Odległość dobrego widzenia (komfort ustawiania oka) podobne - co nie znaczy że rewelacyjne. Chyba są lepsze lornetki (bardziej tolerancyjne).

Przed obserwacjami gwiazd i galaktyk/mgławic konkluduję: Lornetka 3 razy tańsza, a ustępująca Nikonowi tylko o kilkanaście procent.

Na optyczne.pl recenzje ma dobrą (jakość optyczna do ceny znakomita). Coś tam się luzowało komuś i musiał dokręcać z czasem.

Kupiłem ja by mieć coś stale w bagażniku auta bo ... nie znacie dnia i godziny kiedy Wam się lornetka przyda (znajdziecie się pod ciemnym niebem na przykłąd - przeżyłem to niedawno).

Dane techniczne:
https://www.euromega.pl/product-pol-580 ... -8x40.html

Według tego poradnika:
http://www.teleskopy.pl/wybieramylornetke.html

Szkło w tej lornetce (Bak7) jest trochę gorsze od tego w Nikonie (Bak4) co ma się objawiać mniejszą transmisją światła i i mniejsza ostrością.
Dobrze, że dopiero teraz to doczytałem. Dlatego porównywałem bez uprzedzeń. :)
Zachęcam posiadaczy niedrogich modeli lornetek do pisania w tym wątku o ile wolą nie zakładać swojego.

Jasność tego mojego Bressera (pomijając sugerowanie przez fachowców straty na nieco gorszym szkle) wydaje się niezła.
Nikon Ex 12x50 ma nominalnie źrenicę wyjściową (ten parametr jednoznacznie decyduje o subiektywnie obserwowanej jasności mgławic) 4.2 mm. (=50/12).

https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety- ... 50-cf.html

W moim Huntrze mamy realnie źrenicę wyjściową 35mm/8x = 4.4 mm.
Przypomnę że dla niemłodych osób realna ź.w. 5mm jest całkiem wystarczająca do widzenia mgławic z taką jasnością jakie one naprawdę mają (większej się nie da zobaczyć nigdy bez noktowizora).

Osoby młode mogą/powinny polować na lornetki o źrenicy wyjściowej nawet 6mm lub 7mm (np 10x60mm) - jak je stać na takie
- bo ich gałka oczna potrafi tak szeroko otwierać źrenicę oka w nocy.

W Aculon 10x mamy realna ź.w. 47/10 = 4.7 mm.
Porównując jasność Aculon 10x i Hunter 8x pozwolę sobie policzyć stosunek powierzchni źrenic wyjściowych
(źrenica wyjściowa to jest realny obiekt zresztą - można go zobaczyć na kartce papieru wstawionej tuż za okularem lornetki wycelowanej obiektywem w słońce),
4.7^2 / 4.4^2 = 1.14 ... dlatego można zakładać że Hunter daje nam widok o około 20% ciemniejszy mgławic. To nie jest dramat (moim zdaniem).

Ważne. Pomierzyłem - lornetka oferuje rozstaw okularów na maksimum 71 mm.
Osoby o szeroko osadzonych oczach muszą się sprawdzić zanim ja zamówią w necie.
Aculon 10 x ma wg mnie maksymalny rozstaw mikroskopijnie większy - bo 71.5 mm, a znam osobę, dla której i jego rozstaw okazał się za mały.

A po niebie dalej chmurwy śmigają. To i ja się zapytam: Jak żyć ?

Dawnymi czasy w Lidlu sprzedawano słynną "Lidletkę" (najpewniej partia ?z inne?j firmy z logo Lidla) - może też miała akceptowaną realną źrenicę wyjściową ;)

Dodam jeszcze, że mój egzemplarz jest ewidentnie czarny oraz, że obiektywy i okulary mają każdy osobną zatyczkę/dekielek.
W nocy 17.3.2019 o 5:00 chmury trochę ustąpiły nad Wrocławiem.
Porównanie Nikon Aculon 10x i Bresser Hunter 8x wypadło nieznacznie lepiej dla Nikona na gwiazdach i planecie.
Aberracja chromatyczna na (krawędziach) Jowisza nie była duża, trudna do zaobserwowania.
Wydawał się generalnie bardzo jasnym, dokładnie okrągłym kołem. Bardzo malutkim kołem. ;)

To, że Nikon łapie jedną gwiazdę więcej to raczej nic sensacyjnego - zasięg gwiazdowy urządzeń optycznych zależy wprost od apertury efektywnej.

Czekam na jeszcze lepsza pogodę i zamówiony tani statyw, bo z rąk, mimo opierania jednej ręki o coś, nie potrafię ustabilizować obrazu do nieruchomego.
Już Parkinson? Ale przecież rówieśnicy zazdroszczą mi, że nie siwieję.

Ku mojemu zdumieniu z ofert w wielu sklepach zniknął ten Bresser Hunter 8x40 ale wszędzie jest teraz Bresser Hunter 7x50mm.

:!: :!: :!:

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... y=Lornetka

To takiej Lidletki (o ile ktoś przypuszcza, że Lidletki to Bressery Huntery) na pewno nie było w Lidlu. ;)

Choćby apertura efektywna była w nim dużo gorsza od nominalnej to mamy tutaj lornetkę zdecydowanie jasną (do słabo świecących obiektów mgławicowych).
Nawet zacząłem żałować, że owego nie kupiłem ale ... ideą była lornetka zapasowa (stale w bagażniku).
Ta moja ma dużo krótsze lufy obiektywów i jest przez to kompaktowa.

Dziś w nocy ładnie pokazał się Księżyc nad Wrocławiem.
Zarówno w Nikon Aculon 10x jak i w Bresser Hunter 8x40 aberracja chromatyczna znikoma (na prawej - pełnokolistej krawędzi) zaś ostrość w obu podobna.
Oczywiście w Hunterze tarcza zauważalnie mniejsza.

Tanie lornetkowanie to i tani statyw. :idea:

Zdecydowałem się na Camrock TE68 za około 120 zł. Aluminiowe nogi (ale kupiła mi się wersja nie srebrna lecz Camrock TE68 Black).
Opisany jako dobry dla wysokich pozycji apartu i faktycznie tak się okazało - osoby do 180 cm wzrostu mogą lornetkować wyprostowani na baczność!

To ten model:
https://www.fotoaparaciki.pl/pl/p/Staty ... BLACK/7733

Po zamocowaniu lornetki odpowiednią złączką - tego typu jak na obrazku.
Stwierdzam, że wszystko jest ok, obraz w Hunterze 8x40 nie drga (przynajmniej gdy statyw stoi w bezwietrznym miejscu).
Nieobeznanym dodam, że można ustawić lornetkę w absolutnie dowolny sposób bo są aż trzy detale/rączki/pokrętła służące do kręcenia i dokręcania na sztywno.

Pozdrawiam
Załączniki
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: lorbre.jpg
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: 750bh.jpg
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: hun.jpg
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: imagepro.jpg
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: st6677.jpg
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: st6754.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postmarak | 15 Sie 2020, 19:26

Ja ostatnio wybierałem lornetkę dla siebie. W jednym sklepie porównywałem nikona aculona 10x50, olympusa 10x50 i 8x40 oraz jakiegoś celestrona za 180 zł około. Celestron - obraz ciemniejszy i mniej ostry od pozostałych. Aculon - Ostro i dobry kontrast, ale widziałem duże aberacje. Napisy na reklamach miały żółte obwódki na dole. Aż sprawdzałem czy tam naprawdę nie ma żółtego koloru. W oly 10x50 obraz naturalny, ostry i bez aberacji, w oly 8x40 podobnie, z tym że chyba dostrzegłem kilka razy minimalną aberację (żółtą), ale przy aculonie to tak jakby jej nie było. Po tym teściku postanowiłem, że kupię jakąś 8x40. W innym sklepie porównałem właśnie olego 8x40 z pentaxem sp 8x40 i prakticą 8x40. Praktica - ostro, kontrast dobry, ale najbardziej czuła przy nieosiowym patrzeniu, gdy nie rozstawi się idealnie okularów, duże zniekształcenia obrazu po bokach. Tańsza niż oly 8x40. Pentax - najdroższy, obraz ostry, kontrast dobry, nie wrażliwy na nieosiowe patrzenie, ale także duże zniekształcenia nawet na budynkach odległych o dobre kilkaset metrów (200-300). Oly - podobnie jak w praktice i pentaxie brak aberacji (w innym sklepie poprzednia sztuka miała ślady przy okularze jakby kleju), obraz w dzień tak samo ostry, kontrast chyba też, kolory naturalne, a w pozostałych jakby podbite (może bak4 tak działa), na niebie było to widać, więc czy to inny kontrast czy jednak coś innego nie wiem. Za to w olym znacznie mniejsze zniekształcenia boczne obrazu. Nie sprawdziłem zasięgu pola widzenia, ale to może ktoś inny zrobi. Kupiłem olego 8x40. Dawał według mnie najbardziej naturalny obraz i nie męczył moich oczu jak pozostałe. Dzisiaj olego miałem w ZOO. Rodzina sobie też popatrzyła. Nie myślałem, że większy pożytek będę miał z lornetki niż z aparatu foto, a jednak.
Mak 180, 2xmeade mwa 10 mm, 2xES 4,7 mm, bino WO, 2xSwan 20 mm, 2xGSO 32 mm,, 2xtmb 4 mm, Tele vue powermate x3, x2,5, x5, GSO ALT-AZ
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Kwi 2018, 03:09

 

PostJOKER1 | 30 Lis 2020, 21:05

Ja ostatnio nabylem Fujinona 7x50 FMTR-SX 2 i mimo ,ze mam 10-tke to 7-tka cieszy moje oko...
W papierowe testy nie wierzę a ile ma czynnej ? Chyba mnie nie interesuje...testy optyczne.pl tylko w połowie biore na poważnie, jak forum zacznie dzialac normalnie to wkleję pare fotek,porownan ,wykresów i opisów.
Załączniki
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: fuji 22.PNG
Ostatnio edytowany przez JOKER1, 07 Gru 2020, 13:28, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostJOKER1 | 07 Gru 2020, 13:23

Fuji 7x50 i 10x50 .

fajne ,podobnej sprawności ale do astro a powodu braku "patrzenia przez rurę" :) polecam jednak 10x50.
Naniosłem na sprawność optyczna F.7x50 na kultowego Zeissa o tych samych parametrach.

dane zaczerpnięte z optyczne.pl
Załączniki
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: Fuji new.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: fuji-zeiss.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: 16.PNG
16.PNG (216.17 KiB) Obejrzany 9539 razy
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: fuji 10x50.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: 2.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: 5.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: 9.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: 13.PNG
Ostatnio edytowany przez JOKER1, 07 Gru 2020, 13:34, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostJOKER1 | 07 Gru 2020, 13:28

i jeszcze 2 zdjęcia porównawcze :Fuji & Swarkiem ,ktore robił GKG i bardzo trafnie uchwycił kolorystykę ...
Załączniki
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: FUJI-ZEISSb.PNG
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: FUJI ZEISS A.PNG
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostQrczak99 | 08 Gru 2020, 22:23

JOKER1 napisał(a):i jeszcze 2 zdjęcia porównawcze :Fuji & Swarkiem ,ktore robił GKG i bardzo trafnie uchwycił kolorystykę ...

Temat "Tanie lornetki" a tych lornetek raczej do tanich bym nie zaliczył :) Obraz w rzeczywistości jest lepszy od zamieszczonych zdjęć ? Mój Celestron Cometron 7x50 daje lepszy obraz, lepszą głebię ostrości niż pokazane przez Ciebie dwa zdjęcia z Fuji. Przypomina obraz z drugiego zdjęcia Swarkiem.
MEADE 102/600, SW 150/1200 , PENTAX 20X60 , CELESTRON 20x80 , BAADER PLANETARIUM 15X80, CELESTRON C90 ,CELESTRON SM 25x100
 
Posty: 77
Rejestracja: 12 Paź 2020, 11:53

 

Postkurp | 08 Gru 2020, 22:56

Otóż masz rację, wymienione lornetki przez Jokera1 do tanich nie należą a wręcz do drogich urządzeń optycznych i zamieszczanie recenzji w temacie " Tanie Lornetkowanie " jest co najmniej dziwne. No chyba, że według indywidualnych kryteriów są to tanie lornetki ( to które są drogie ? - Zeiss ewentualnie Svarowski ). Co do zdjęć, to żadna fotografia nie oddaje indywidualnego odczucia i jakości patrzenia przez dany układ optyczny i ta fotografia ma się nijak do rzeczywistego obrazu dawanego poprzez daną lornetkę. Ten rzeczywisty, obserwowalny obraz będzie na pewno o wiele lepszy a Fujinon jest tu jednym z liderów.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER1 | 09 Gru 2020, 10:03

To czy cos jest tanie czy tez nie jest punktem względnym :?
mnie udało się ja kupić TANIO dlatego ja zamieściłem ... 8)

Podbicie kolorów świadczy właśnie o tym ,ze obraz jest podrasowany :) ale my lubimy takie" cukierkowate" obrazy a wiec po co przepłacać skoro Fuji daje takie mdłe obrazy... a Twój tani np. SW daje takie fajnuskie - kolorowe :lol: :lol:

i tak trzymać. :)
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postdexter77 | 09 Gru 2020, 10:45

JOKER1 napisał(a):Fuji 7x50 i 10x50 .

fajne ,podobnej sprawności ale do astro a powodu braku "patrzenia przez rurę" :) polecam jednak 10x50.
Naniosłem na sprawność optyczna F.7x50 na kultowego Zeissa o tych samych parametrach.

dane zaczerpnięte z optyczne.pl


Może i nieco niższy poziom, ale mam Deltę Extreme 10x50 i ostatnio nabyłem do pary Deltę Extreme 7x50. Zastosowanie to obserwacje astronomiczne. Również zrobiłem sobie krótkie porównanie w dzień i w nocy. Finał jest taki, że 7x50 wróciła do sklepu :) O ile w dzień mniejsze pole w 7x50 nie przeszkadza, tak już w nocy w porównaniu do 10x50 było widać znaczącą różnicę w odbiorze obrazu. Nie przekonała mnie też lepsza ostrość praktycznie po skraj pola w 7x50, czy też mniejsze drgania przy obserwacjach z ręki. No i zarówno DO 10x50 i 7x50 nie mają deklarowanego pola widzenia (6.5 vs 7.5 stopnia), mają odpowiednio o jakieś 0.3 stopnia mniej.
Po namysłach stwierdziłem, że jednak posiadanie 7x50 i 10x50 mija mi się z celem. Zbyt bliskie parametry i jedna z nich podczas obserwacji leżałaby w futerale.
Załączniki
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: delta.jpg
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostJOKER1 | 09 Gru 2020, 11:01

Dexter 77nie jest tak jak piszesz...
popatrz jakie i ile lornetek maja na CN ? czasami różnią się one 0.5cm średnicy czynnej .

każda lornetka oddaje inny rodzaj obserwacji, jak wspomniałem 10x50 nadaje się bardziej do astro bo jest szersze "okno" obserwacji niż w 7x50... ale za to w 7x50 obraz stoi w miejscu i masz więcej pola tzn.więcej ostrego pola, itd,itp.

Fuji nabyłem gdyż jest ich coraz mniej a jakość obrazu zarówno dziennych jak i nocnych w porównaniu do chińszczyzny i nie tylko jest powalająca.
Gdybym miał kupić podobny zestaw SW, itp. to pewnie bym zrobił jak Ty :) ale gdybym miał np. Swarka/Zeiss w podobnym zestawie to kupiłbym 3 szt. nawet gdyby dublowała mi się :lol:
cóż kocham jakość ,potrafię ja docenić i cieszyć oko tak długo jak się tylko da.
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostJOKER1 | 09 Gru 2020, 12:09

wywinięcie muszli ocznych nic nie zmienia jeśli chodzi o pole bo :

7x50 ma pole okul. w granicach -52.5*
10x50 ma pole okul. w granicach -65*

z tego co pamiętam pełen efekt tzw. "okna" zaczyna się chyba od około 64*

Odwiedzając ostatnio DO zrobiłem sobie muszle oczne ,które po malej modernizacji zaadaptowałem i owe oprawiają jakość obserwacji nocnych ,zdjęcie w pliku.
Załączniki
Tanie lornetkowanie - Bresser Hunter i inne lornetki: muszle.PNG
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postdexter77 | 09 Gru 2020, 13:10

JOKER1 napisał(a):Dexter 77nie jest tak jak piszesz...
popatrz jakie i ile lornetek maja na CN ? czasami różnią się one 0.5cm średnicy czynnej .

każda lornetka oddaje inny rodzaj obserwacji, jak wspomniałem 10x50 nadaje się bardziej do astro bo jest szersze "okno" obserwacji niż w 7x50... ale za to w 7x50 obraz stoi w miejscu i masz więcej pola tzn.więcej ostrego pola, itd,itp.

Fuji nabyłem gdyż jest ich coraz mniej a jakość obrazu zarówno dziennych jak i nocnych w porównaniu do chińszczyzny i nie tylko jest powalająca.
Gdybym miał kupić podobny zestaw SW, itp. to pewnie bym zrobił jak Ty :) ale gdybym miał np. Swarka/Zeiss w podobnym zestawie to kupiłbym 3 szt. nawet gdyby dublowała mi się :lol:
cóż kocham jakość ,potrafię ja docenić i cieszyć oko tak długo jak się tylko da.


Co nie jest tak jak pisze? Napisałem tylko, że dla mnie posiadanie 7x50 i 10x50 mija się z celem :) Może ktoś inny lubi mieć takie parametry obok siebie, w moim przypadku jedna by leżała 90% czasu : )
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostJOKER1 | 09 Gru 2020, 15:51

dexter77 napisał(a):
JOKER1 napisał(a):Dexter 77nie jest tak jak piszesz...
popatrz jakie i ile lornetek maja na CN ? czasami różnią się one 0.5cm średnicy czynnej .

każda lornetka oddaje inny rodzaj obserwacji, jak wspomniałem 10x50 nadaje się bardziej do astro bo jest szersze "okno" obserwacji niż w 7x50... ale za to w 7x50 obraz stoi w miejscu i masz więcej pola tzn.więcej ostrego pola, itd,itp.

Fuji nabyłem gdyż jest ich coraz mniej a jakość obrazu zarówno dziennych jak i nocnych w porównaniu do chińszczyzny i nie tylko jest powalająca.
Gdybym miał kupić podobny zestaw SW, itp. to pewnie bym zrobił jak Ty :) ale gdybym miał np. Swarka/Zeiss w podobnym zestawie to kupiłbym 3 szt. nawet gdyby dublowała mi się :lol:
cóż kocham jakość ,potrafię ja docenić i cieszyć oko tak długo jak się tylko da.


Co nie jest tak jak pisze? Napisałem tylko, że dla mnie posiadanie 7x50 i 10x50 mija się z celem :) Może ktoś inny lubi mieć takie parametry obok siebie, w moim przypadku jedna by leżała 90% czasu : )

Zbyt bliskie parametry i jedna z nich podczas obserwacji leżałaby w futerale.

NO WLASNIE CI TO NAPISALEM ,ZE NA CN MAJA PARENASCIE LORNETEK ROZNICYCH SIE O 0.5CM a czasami o tej samej średnicy!! :)
napisałem Ci dlaczego wg. mnie 7x50 rożni się w odbiorze danych obrazów od 10x50...wiec nie bardzo wiem jak ci jeszcze to lepiej wyjaśnić 8)
możesz mieć jedna ok. ale dla mnie w każdej widać jednak inaczej nawet jeśli są tej samej firmy :)
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postkurp | 09 Gru 2020, 18:25

Ja mam cztery lornetki i w każdej widzi się inaczej oraz każda jest na inne okazje, te na co dzień i te odświętne. :mrgreen:
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdexter77 | 09 Gru 2020, 21:19

Oczywiście, że widać inaczej. Jednak ja nie widzę potrzeby posiadania 10x50 i 7x50 nawet jeżeli użytkownicy Cloudy Nights mają obydwie (wyrocznia? 8) ). W moim przypadku 7x50 daje mniej radości z obserwacji, dlatego podczas sesji wybieram 10x50 :) Uważam je za parametry zbliżone z przewagą na 10x50.
Najważniejsze to cieszyć się obserwacjami i korzystać ze sprzętu jak najczęściej :wink:
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postnavi77 | 22 Lip 2021, 07:32

Także uważam że obserwy nieba lornetkami zbliżonymi parametrami do siebie jak 7x50 i 10x50 niedają takiej frajdy jak 10x50 i 15x70. Miałem takie dwie obok siebie na jednym żurawiu które były tak ustawione by patrzeć w jeden punkt nieba. Fajnie było patrzeć z różnych perspektyw zwłaszcza na gromady otwarte.
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

PostJOKER1 | 27 Lip 2021, 10:54

To odwrotnie jak u mnie...
właśnie myślę o Kowie Genesis 8.5x44 lub Fuji 10x70.

Obraz w Fuji 10x70 jest inny , dużo większy niż w 10x50 i w nosie mam źrenicę wyjściowe i te same parametry powiększenia...
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostLukacz | 27 Lip 2021, 11:31

JOKER1 napisał(a):Obraz w Fuji 10x70 jest inny , dużo większy niż w 10x50

Co masz na myśli? Za optycznymi; 10x50 6.5° pola vs 10x70 5.2°, czyli więcej widać w 10x50. Obie to x10.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostJOKER1 | 27 Lip 2021, 12:03

Lukacz napisał(a):
JOKER1 napisał(a):Obraz w Fuji 10x70 jest inny , dużo większy niż w 10x50

Co masz na myśli? Za optycznymi; 10x50 6.5° pola vs 10x70 5.2°, czyli więcej widać w 10x50. Obie to x10.


nie szerzej tylko tylko większe gabaryty - ze tak ujmę by :)
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postkurp | 27 Lip 2021, 15:08

Mnie pasuje dobra lornetka dająca mniejsze " gabaryty " gwiezdnego pola. Jako posiadacz obecnych kilku a spraktykowanych kilkudziesięciu lornetek dodam, że taki DO Silver 10x50 z dawnych lat produkcji rozjeżdża lornetki 2 lub 3 krotnie droższe. Niektóre dachowe Nikony, które miałem to była porażka.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER1 | 27 Lip 2021, 15:17

a ja zaczynam rozumieć dlaczego na ludziska na CN maja masę lornetek o podobnych parametrach 8) .
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postkurp | 27 Lip 2021, 15:26

Stary Nikon Action 10x50 ( nie EX ), który posiadam jest o klasę lepszy od tych wszystkich obecnych EiX-ów. W posiadanym Silverze i Nikonie ciężko dopatrzyć się wnętrza lornetki, tak ciemne są warstwy FMC. Myślę, że to właśnie zasługa zastosowanej optyki i warstw daje takie efekty.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER1 | 27 Lip 2021, 18:13

A ja myślę, ze szkło fluorytowe mimo wszystko da odrobinkę lepsze obrazy... :lol:
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat